Druhá garnitura boží

Druhá garnitura boží

Na příběhu rodícího se vztahu černošského příslušníka americké armády v SNR a dcerušky z „lepší“ německé rodiny kreslí autor obraz rasového problému, hledá jeho příčiny a širší souvislosti. „Poslali nám černocha!" Největším vánočním překvapením pro rodinu bohatého obchodníka s realitami je americký voják, kterého podle dobrého tónu lepších rodin v německém maloměstě pozvou ke Štědrovečerní večeři. Za trapné situace, v níž zděšení a odpor k příslušníkovi černé rasy přehluší takzvané dobré vychování horních vrstev, se poprvé setkává snoubenka mladého Freda Fehrenbacha, studentka medicíny Claire, s černým seržantem Johnem Baakem. Mezi oběma mladými lidmi se začne rodit vážný citový vztah, který pobuřuje jejich okolí, vzbuzuje nepochopení, nenávist i touhu po pomstě. Na jejich příběhu autor kreslí obraz obludnosti rasového problému v současné kapitalistické společnosti, hledá jeho příčiny a širší souvislosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28222/druha-garnitura-bozi-UqE-28222.jpg 4.648

Gottes zweite Garnitur (1962)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Práce

zamiokula

Také se k této knize pravidelně nepravidelně vracím..a ačkoli vyšla před mnoha lety,jsem přesvědčená že je mnohem působivější než dnes tolik propagovaný černobílý svět a jemu podobné..pro mne je to pokaždé takové čtenářské pochutnanicko...

Bernnyska

Určitě doporučuji přečíst.Vracím se k ní už asi po čtvrté.Poprvé jsem jí četla někdy před 25ti lety a nikdy jsem na ní nezapoměla.Úžasný příběh a skvěle napsáno.

gleti
05.11.2017

působivá kniha, i po třiceti letech si pamatuji scénu, kdy se americký voják, který přežil druhou světovou, prochází po bojišti 1. světové. Čtenáři běhá mráz po zádech z dvojího utrpení.

broskev28
11.09.2017

Kniha vydaná v roce 1980, ale jako by to bylo včera. Je čtivá a přitom stále aktuální. I já jsem ji četla už několikrát a vždy znovu jsem překvapená, jak je moderní. A pokaždé mě nejvíce zaskočí nikoli odsuzující reakce okolí - ta se koneckonců dala předpokládat, ale naprosté nepochopení a odsouzení ze strany otce, který se po celý život pasuje do role humanisty:
Jak ho pozorovala, připomněla si, že strávil celý svůj život tím, že uctíval muže jako Goetha, Winckelmanna a Alberta Schweitzera. Odsoudil Hitlera stejně jako koloniální politiku Angličanů a Francouzů, byl mužem smíru, tolerance a vášnivým protivníkem všech pokusů omezit integritu lidské důstojnosti státními prostředky, ale o ni se nestaral nikdy.

vachtova.libena
07.09.2017

O této knize jsem nedávno vyprávěla své mladší kamarádce, jak aktuálně je tato kniha napsaná i pro dnešek. Četla jsem jí někdy v roce 1975. A když pročítám komentáře níže, tak většina čtenářů má na její kvalitu a hlavně nadčasovost podobný názor.

gnocchi
12.08.2017

Tuhle knížku prostě miluju a vracím se k ní víc než 30 let.

Jana283
26.02.2017

Jak se rodí láska. Navzdory všem, navzdory všemu...

jindra-svita
16.02.2017

Velmi zajímavé i dnes, i když jsem to četla již před více než dvaceti lety. I s odstupem času si člověk uvědomí, jak je kniha stále platná - možná ne ve vztahu bílí - černí, ale v jinak odlišných (či barevných) vztazích.

EvaEmma
26.01.2017

Velmi čtivý příběh, ráda se k této knize vracím. Je zde popsán začínající vztah německé dívky a černošského vojáka. Knihu doporučuji.

Ronny
01.06.2015

Hodnotná kniha, doporučuji. Velmi zajímavé bylo pro mne sledovat, jak se hlavní hrdinka pomalu osvobozuje z dlouholetého vztahu a z rodiny budoucího manžela, která jí napevno naplánovala budoucnost. Obdivovala jsem odvahu, s jakou se postavila celému svému okolí, které se na ni dívalo s pohrdáním a odporem jen proto, že se objevila po boku černocha.

niknikita
04.05.2014

Vážné téma je zpracované bez moralizování a celý příběh každého čtenáře vtáhne do děje.Druhou garnituru jsem četla už několikrát a určitě nejsem jediná kdo se k ní rád vrací, protože otázka rasismu bude aktuální v každé době.

aneleh18
12.02.2014

Působivé, čtivé, navíc navozující jednu z neožehavějších celosvětových otázek té doby. Doporučuji každému.

kathaj
09.03.2013

Čtivá kniha, zajímavý příběh, ale čekala jsem od ní víc. Není jasný závěr, jako by nebyla úplně dokončená. Přesto dávám vyšší hodnocení za dobré vykreslení hlavních postav a prostředí.

poetree
11.02.2013

kniha se čte velmi dobře, moc se mi líbila a třeba si ji ještě někdy přečtu..