Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie

Druhý díl trilogie úvah ekonoma Tomáše Sedláčka nad tématy a událostmi posledních let. Kniha nadčasově komentuje události, které se během našich životů dotýkaly nás všech. Tomáš Sedláček je však nazírá veskrze jinak, čerstvě: politiku a ekonomii vnímá optikou filozofie, teologie a psychologie, rád hledá náš odraz ve filmech a příbězích, po původu dějů pátrá až v prastarých mýtech, zamýšlí se nad českou velikostí v malé Evropě či západní civilizací a jí prožívanou katarzí. Jeho obdivuhodně široký záběr a dechberoucí styl z něj udělaly světoběžníka, který je žádaným řečníkem po celé planetě napříč velmi rozsáhlou odbornou škálou. První díl trilogie byl nominován na cenu Magnesia Litera za publicistiku. „Laterální myšlení, ochota ubírat se napříč disciplínami, doktrínami a dogmaty, je jedním z mála zbývajících způsobů, jak otřást jistotami společnosti, která se podle temné vize Václava Havla samopohybem řítí k vlastnímu zániku. Tomáš Sedláček se tomuto samopohybu zpěčuje a navazuje tak důstojně na průkopníky laterálního myšlení. Můžeme s očekáváním vyhlížet nejen intelektuální potěšení z ohňostroje nápadů a žonglérské schopnosti držet je současně ve vzduchu, ale především látku k vážnému zamyšlení se nad světem, jeho budoucností i nad námi samotnými.“ Michael Žantovský, ředitel Knihovna Václava Havla...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453833/druha-derivace-touhy-ii-na-prahu-di-yBn-453833.jpg 3.43
Fejetony, eseje, Ekonomie a obchod
Vydáno, 65. pole

Kniha Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie

janha

Sedláčkovi se v kratších publicistických útvarech, které dlouhodobě pravidelně píše pro noviny, docela daří akcentovat důležité a zajímavé fenomény této doby. V knize sebraných sloupků tak najdete například umírněnou kritiku „Růstu“, zamyšlení nad vlivem nových technologií spojených s virtuální / rozšířenou realitou či drobné politické komentáře. Hlavní problém knihy ale vidím v její délce. Málo se škrtalo a tak se některá témata chvílemi až nad míru opakují a ne vždy jsou až tak objevné či originální.

Janek

Tomáš Sedláček má dar mluvit srozumitelně i o nesrozumitelných věcech. Souborné vydání esejí s sebou nese riziko, že mnohé myšlenky se budou opakovat; tak se bohužel děje, často doslovně. Přesto jde o podnětné čtení. Mimochodem - na základě doporučení Tomáše Sedláčka jsem začala sledovat seriál Black Mirror, který mě velmi zaujal. I kdyby mělo jít (a ono nejde) o jediný plod mého čtení "Druhé derivace touhy", stálo to za to!

Metroušek
13.12.2020

Uvázat se k častému a pravidelnému psaní esejí je peklo, a vůbec to panu Sedláčkovi nezávidím. Nikdo od toho nemůže čekat moc, protože spousta věcí rychle vyšumí, a zrna je pomálu.

Tomáš Sedláček
česká, 1977