Druhá derivace touhy

Druhá derivace touhy https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156652/mid_druha-derivace-touhy-tbK-156652.jpg 4 49 15

Druhá derivace touhy série

Člověk duše - vnější. Úvahy nad (ne)končícími otázkami. Úvahy ekonoma Tomáše Sedláčka se ohlíží za událostmi nabitým desetiletím. Jedná se o jednu z nejdelších a nejsouvislejších sérií úvah v českém teritoriu, která ukazuje autorovu názorovou integritu a pestrost myšlenek, široký rozhled a sečtělost, hravost a smysl pro humor.... celý text

bazyk21
26.04.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu namluvenou autorem, zajímavé postřehy, některé si budu muset poslechnout opakovaně, pač ne všemu jsem napoprvé porozuměl.

martini.ce
18.02.2022 3 z 5

Rozečteno mám už dlouho. Nevyhovuje mi u ní čtení na jeden zátah, ale když mám náladu na hlubší myšlenky, vím, kde ji najdu.

BookLover69
13.02.2022 5 z 5

Skvělé čtení. Způsob logického uvažování, který je mi blízký.

Tregullo
02.06.2020 5 z 5

Kniha psaná ekonomem, plná filozofických otázek, dotýkající se duchovních stránek, řešená selským rozumem...

HelenBarbora
15.02.2020 4 z 5

Autor vládne neuvěřitelným vhledem v různých oblastech a přitom si uvědomuje, že něco jako absolutní pravda neexistuje. Navíc, pro mě, jako pro čtenářku, výborné cvičení kritického myšlení. Kapitolky se mi líbí nejen tématicky, ale také formou a nádhernou prací s českým jazykem.

Janek
13.12.2019 4 z 5

Zdá se mi, že Tomáš Sedláček už také mluví téměř o všem a téměř všemu rozumí. Ale přesto mi stojí za to ho sledovat, líbí se mi, že umí docela jednoduchým a čtivým stylem uvádět do tématu, o němž nic nevím a nikdy mě k bližšímu zkoumání nelákalo (ekonomie prostě není moje parketa). K výboru textů mám jen dvě připomínky, jednu drobnou, druhou zásadnější. Mnohé texty jsou příliš svázány s aktuální situací v době svého vzniku. Co mě mrzí víc je to, že se Tomáš Sedláček zbytečně příliš často opakuje.
Po jazykové stránce jsou texty v knize výborně zredigovány.

OldřichHanton
16.07.2019 3 z 5

Výběr z esejů slavného "popekonoma" Tomáše Sedláčka publikovaných za zhruba posledních deset let.
Ačkoli Tomáše Sedláčka mám hodně rád a jeho komentáře si vždy rád přečtu, tento knižní formát mi příliš nevyhovoval. Krátké uzavřené kapitolky mi splývaly dohromady, když jsem jich přečetl víc najednou, navíc se v nich určité myšlenky mnohokrát opakovaly. Některé eseje jsem si samozřejmě pamatoval ještě z novin, takže už pro mě nebyly příliš objevné. Bohužel, se ke mě napoprvé dostal vadný i výtisk s totálně přeházenými stránkami, takže jsem část knihy četl nadvakrát.
Pro někoho, kdo Tomáše Sedláčka tolik nezná, to může pořád být fajn knížka, která mu rozšíří obzory, pro mě však byla Druhá derivace touhy spíš zklamání.

Vidlička
15.07.2019 4 z 5

KÉŽ BY byl každý (a nejenom ekonom) takhle moudrý, skromný, pokorný, chytrý a vtipný a ještě ke všemu uměl takhle psát! Asi začnu číst Hospodářky. Jen tak dál, Tome!

JanaReedus
16.05.2019 5 z 5

Velmi jednoduše a vtipně napsaná kniha. Jedna z nejlepších ekonomických knih :-) Doporučuji pro všechny, kteří si chtějí prohloubit všeobecný přehled o ekonomice.

burbot
25.03.2019 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, možná proto bylo zklamání větší. Myšlenky jsou sice stále zajímavé ... ale - jak se jedná o soubor již vydaných novinových sloupků - když čtu na sto stranách stejnou myšlenku minimálně třikrát, začíná být četba značně nudná. Navíc jsem měla smůlu, dostala jsem kazovou knihu, čímž se celkový dojem z knihy ještě zhoršil.

petrarka72
05.02.2019 4 z 5

Takové ekonomicko-filosofické fejetony. Najednou se to číst nedá (hlava se mění v úl), ale je to chytré, vtipné a hodné občasného zalistování.

Knihanka
05.02.2019 3 z 5

Kniha plná filosofických pohledů na obyčejné věci ekonomie, politiky, kapitalismu a dobra. I když prezentované pravdy jsou známé, propojuje je T.Sedláček neotřele s pohledy filosofů. Nad spoustou tezí je nutné se zamýšlet, někdy má člověk potřebu i oponovat.

dawson321
02.02.2019 5 z 5

Jedná se o knižní vydání Sedláčkových sloupků, které vycházejí každý týden v Hospodářských novinách. Přiznám se, že jsem knihu nečetl, ale sloupky Tomáše Seedláčka čtu pravidelně týden co týden na stránkách hospodářek a obdivuji, jak se Seedláček vyzná a umí hravě popsat současný složitý svět. Jeho sloupky mají přesah do mnoha vědních disciplín a nejen ekonomie (např. filozofie, sociologie, matematika). Pokud na internetu nechcete dohledávat jeho staré sloupky, kniha je výbornou volbou je mít všechny pohromadě.

Standa24
24.01.2019 5 z 5

Úvahy a články Tomáše Sedláčka si vždy rád přečtu na internetu a proto jsem se na tuto knihu velmi těšil. Kniha splnila mé očekávání a dala mi mnoho podnětů k dalšímu přemýšlení. Je plná zajímavých myšlenek, autor se k některým věcem ve svých úvahách opakovaně vrací. Osobně velmi oceňuji, že články nejsou pouze o ekonomii, ale jak už jsme u Tomáše Sedláčka zvyklí, obsahují myšlenkový přesah do dalších společenských věd psychologií počínaje a filosofií konče.

saruse
28.12.2018 4 z 5

Velmi dobré. Tak nějak si myslím, že hodně z věcí, které Tomáš Sedláček zmiňuje, víme, tušíme. Teď jen - co s tím vším dělat? Jak se vymanit z nesprávných schémat chování a jednání? Jak v celospolečenské situaci najít tu vlastní, správnou cestu, která bude v souladu s naší duší a s něčím, co nás všechny převyšuje a co bychom měli poslouchat víc než zákony ekonomiky a trhu? Velmi oslovující čtení, důležité pro všechny, ale všichni si to nepřečtou. Tak tedy alespoň pro ty, kterým nejsou věci lhostejné, kteří se nechtějí smířit s tím, že se blíží konec naší nenasytné doby.