Drsný spasitel

Drsný spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2979/bmid_drsny-spasitel-lII-2979.jpg 4 686 110

Století válek mezi lidmi a bytostmi z Druhé strany reality změnilo svět. Možná je to jen zvláštní muž bez paměti, možná démon, netvor s okem nadaným vlastní zlověstnou inteligencí, který hledá odpověď na otázku, kdo vlastně je. Ve světě, kde jsou lidé jen trpěnými hosty, chovným dobytkem k ukojení chutí věčně hladových stvůr, jsou někdy zapotřebí i silnější zbraně, než je brokovnice nebo granátomet…Poutník hledající pravdu, vlastní minulost a svou ukradenou duši se nezastaví před ničím. Konec lidstva se blíží a on je ten, kdo apokalypse otevírá cestu. Zabránit jí může jen tvor zrozený z utrpení - Drsný spasitel.... celý text

Literatura česká , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Triton

bertrand
10.06.2020 2 z 5

Ééééé.... to jsem četl, ale o čem to je, už nevím... stejně jako si to už nepamatuju u libovolného Baklyho nebo Koniáše (což je príma, jelikož je můžu číst znovu!)... ale na rozdíl od těchto mě Drsný spasitel tolik nebavil...nezaujal... nezaháčkoval...zato znudil, to ano... holt i mistr Žamboch se jednou utne...

renefer
03.06.2020 5 z 5

Whow, pardon za tohle hodnocení, ale - whow, to byla jízda. Bitvy, potyčky, sex, krev, démoni, upíři, radioaktivní Jablůňkov a zamrzlá Ostrava. Korunováno smyslem pro humor, který v sobě hlavní... hrdina (?) objevil. Jak se z téhle jízdy trochu otřepu tak jdu na další, třeba Baklyho.

Tyrkysová
31.01.2020 4 z 5

Drsný spasitel je neobvyklou knihou, která vám připomene tvorbu Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety, rozhodně má ale vlastní šťávu. Autor píše čtivě, vtipně a zejména scény s Micumou a část odehrávající se v Ostravě stojí za to. Vlastně jediné, co bych oželela, je obrovské množství různých kreatur, které ve světě můžete potkat – až se to zdá překombinované, byť svůj smysl to má.

jiri5906
19.01.2020 4 z 5

Za mne slusne B-ecko, se slabsim koncem. V nouzi, kdy jsem umlacen klasickou literaturou to je vsak pro mne oddychova literatura.

sarka9190
13.01.2020 4 z 5

Na Žambocha nakonec docela optimistické. Ze Seržanta a Koniase mívá člověk někdy depku a upřímně, zvláště Seržanta si už jen tak znova neprectu. Drsný spasitel je akční klasický špinavý postapo western. Mohu doporučit těm, kteří mají rádi příběhy o hrdinech, se kterými se osud nemazli, ale vy víte, že to prostě dopadne... nějak:)

Zelený_Drak
04.01.2020 3 z 5

Přečetla jsem loni do výzvy. Od Žambocha jsem ještě nic nečetla a píše jako o závod, tak mi výzva aspoň ušetřila přemýšlení, co od něj zkusit. Hodně jsem si užívala prostředí, hlavně zmrzlou Ostravu. Drsný spasitel sám byl jako postava dobře zpracovaný a s biokonstruktem kobyly Micumou tvořil docela zábavnou dvojku. Hlavní příběh mě bavil, hlavně část v Ostravě, rozuzlení a finále, které rozhodli o počtu hvězdiček. Ale dlouhá šňůra předcházejících pomalých povídek s vedlejšími zápletkami měla jen střídavé úspěchy v udržování mého zájmu. Bohužel na nich byla vidět určitá šablona, kdy hrdina někam přijde, někomu pomůže nebo je někomu sympatický, zápletka, zlom, dvě možnosti - buď hrdinovi pomůže vedlejší postava, ze začátku povídky nebo on se rozhodne být dobrák a pomoct této vedlejší postavě. Celkově jsem byla s knihou spokojená, ale není to nic, co bych potřebovala číst 2x. Jinou Žambochovu knihu bych si ale klidně přečetla.

Deia
02.01.2020 2 z 5

Túto knihu som čítala kvôli výzve na databázi kníh - kniha, ktorej dej sa odohráva v Ostrave (túto to bola len jedna kapitola, ale tak snáď stačí :D). Priznám sa, že českých a slovenských autorov veľmi nečítam (asi nejaká averzia), aj keď väčšinou som príjemne prekvapená (napr. knihy od Červenáka alebo Stehlíkovej). Ale táto ma veľmi nebavila.
Dej sa odohráva niekedy v budúcnosti, po nejakej katastrofe, ktorá čiastočne vrátila veci niekam do stredoveku, ale na druhú stranu spôsobila aj rozvoj istých technológií (aj keď tie asi tiež boli pred nejakým Krachom, čo netuším čo bolo). Kniha nám v podstate hovorí príhody nejakého mutanta, ktorý chodí po svete (územie ČR a SR (teda asi)) a bojuje proti bohom, démonom, upírom a tak ďalej. Pri tom trpí stratou pamäti a teda nevie ako sa volá, skadiaľ má miesto ruky Klepeto a prečo má miesto oka Oko, ktoré zoomuje, ukazuje mu iné pohľady a väčšinou je teda užitočné.
Kniha ma väčšinu času nebavila, na mňa to bolo príliš chaotické. Proste je to svet, ktorému vôbec nechápem a nemám pocit, že by to tam bolo nejak vysvetlené. Tých podivných technológií, bytosti a všetkého tam bolo na môj vkus veľa. Do čítania som sa musela skôr nútiť a myšlienky mi často zabiehali niekam inam (takže to, že som niečo nepochopila, nemusí byť nutne chyba knihy, ale moja). A takisto nemám rada mutantov. Ale ako, malo to niečo do seba.

Bezkyne9
26.12.2019 4 z 5

Muj prvni Zamboch a slysela jsem, ze jeden ze slabsich kousku, tak se tedy velice tesim na pristi dostavenicko :) Bez spasitelovo muceni se priznam, ze jsem se kralovsky bavila :)... Nebylo to veledilo, spis pavucinka povidek a prihod vice ci mene pospojovanych predevsim znamenitym autorovo stylem (ne nepodobnym Kulhankovi, presto znatelne a osobite svym) do lehciho pribehu, jehoz atmosfera a smrnc klape jak vsemi bohy posveceny, oleji promazany Greyson... Kdo ma rad ceske postapo/sci-fi/fantasy, smele do toho :D

PetrCepek
11.12.2019 5 z 5

Knih o budoucnosti Ostravy není nikdy dost :-)

LenkaKarda
07.12.2019 5 z 5

Kniha mě fakt vtáhla ! Super !

Tms636
21.11.2019 3 z 5

Tohle můžu. Ale rezervy tam jsou.

Janadvorackova
18.11.2019 4 z 5

Hrdina - drsný jako kočičí jazýček - je takový nesmrtelný vostroň se ztrátou paměti, který jezdí na echtovním super koni ze stáje mitsubishi :). Je ozbrojený a ke svým zbraním pochopitelně lne :). Má je pojmenované a v jednom kuse do nich vyrábí náboje. Navíc je nebezpečný, poněkud vylepšený a asi nemá rád upíry, (jednu z nich rád má).
Na romantiku ovšem příliš nebude, hmm, i když se snaží :).
V post apokalyptickém světě, ne moc popsaném, což mě vždycky mrzí, funguje magie, hemží se všemožní (po)tvorové a pochopitelně vždycky se najde někdo, komu budou vadit :). Situace takové pochopitelně vyžadují rázná řešení, néasi :).

Audio čte Zdeněk Velen. Poslouchalo se dobře. Jen já jsem od autora určitě četla zajímavější. Prostě věc názoru.

myelka
14.11.2019 5 z 5

To je přesně důvod, proč mám tak ráda Čtenářskou výzvu, bez ní bych o knize ani nevěděla...a za mě by to byla škoda, super postapokalyptické fantasy scifi a navíc z českého prostředí.

smazenaryba
30.10.2019 2 z 5

Taký český Vampire hunter D wannabe. Ale to by ani trochu nevadilo, keby to nebola len nesúladá zbierka epizódiek a nápadov. Nefunguje to dobre ani ako román, ani ako kolekcia príbehov. Kdesi v polovici, keď som zistil, že sa kniha skutočne nepretaví v nejaký väčší a ucelenejší príbeh, ma tá rádoby drsná zmeska už začala nudiť. V pamäti mi zostane azda len celkom podarená epizódka z Jablunkova.

mi-380
10.10.2019 5 z 5

Povedlo se. Kniha, která mě zatáhla do fantastických světů Miroslava Žambocha, je čerstvě zfilmovaná. Premiéra tohoto díla nadšenců proběhla v jihlavském DKO 5.10.2019 před plným sálem.
Tenhle Spasitel je víc než drsný a jeho akční cesta postapokalyptickými českými a moravskými kraji se dá přirovnat ke krvavým dobrodružstvím nezničitelných šílených hrdinů fantasy knih mistrů Kulhánka a Kotlety.
90 % (aktuálně 455 hodnocení s průměrem 84 %).

soupik2012
09.10.2019 5 z 5

Další z knih a také autorů, které nebýt čtenářské výzvy zcela opomenu. A byla by to rozhodně škoda. I když je příběh ztřeštěný a asi nikdy jsem bláznivější knihu ještě neposlouchala, tak to byla neskutečná zábava. Asi mi to sedlo také do nálady. Měla jsem zrovna chuť poslouchat něco u čeho se vůbec nemusím zabývat věrohodností příběhu. Mám pocit, že to pan Žamboch sepsal jako parodii na fantasy a sci-fi. Kdyby audioknihu četl někdo jiný než pan Zdeněk Velen, tak možná 5 hvězd nedám. Ale tady si to všechno tak perfektně sedlo, že je dát musím. A dalšího Žambocha si za čas dám sama s chutí i bez čtenářské výzvy.

Pavlaj
06.10.2019 3 z 5

Ke knížce mě dostala Čtenářská výzva 2019. Docela jsem se těšila, že se po nějaké době vrátím k fantasy žánru, ale prostě to nebylo pro mě. Vzhledem k podobnostem člověk musí nutně porovnávat se Zaklínačem, který byl super, ale Drsný spasitel mi proti němu přišel jako brak. Hlavní hrdina nesmrtelný superman, složité přestřelky nevěrohodné, tak nějak moc "macho". Jazykové bonmoty byly místama fajn, ale i ty se po čase omrzely, méně by asi bylo více.

imhotepcz
13.09.2019 3 z 5

Už od samého začátku jsem věděl že hlavni hrdina nemůže zemřít, ne že by byl tak silný, a to i přes to že byl silný opravdu hodně, ale proto že byl napůl nesmrtelný. Velké množství bohu, monster, různých sešívačů, zkratka autor skloubil vše se vsím. Upřímně řečeno já mam raději když se dílo drží určitých mezí a pravidel. Ty si samozřejmě může autor stanovit sám, ale tady nebyli žádné. Celkem kniha byla čtiva a zábavná. Trochu mě styl připomíná Frantu Kotletu.

tlllk
12.09.2019 4 z 5

Autor opäť raz nezaprel svoju "lásku" ku Slovensku a ako jeden z tých negramotných Bratislavčanov (možno práve kvôli tomu :) som sa na knihe celkom dobre bavil. Samotný dej dosť pripomínal Zaklínača, len namiesto meča mal hlavný hrdina búchačky a namiesto krásnej elfky, mu robila parťáčku prostitútka. No proste nič pre intelektuálne citlivky.

Yokolobuna
29.08.2019 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "11. Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě"

Tak Drsný spasitel si mě bohužel úplně nezískal. C. R. je takový klišé amnézií stižený Geralt s kvéry, kterému ale k většímu úspěchu schází promyšlenější a poutavější svět.

S hlavním hrdinou souvisí i další klacek, který Žamboch sám sobě hází pod nohy. Velice brzy poznáte, že C. R. je vlastně nesmrtelný, a i když ho opakovaně rozsakávají prakticky na kousky, vždy se z toho s nějakým vachrlatým vysvětlením dostane. Přitom ho neustále něco šíleně bolí jak nikdy v životě, aby ho za chvíli něco bolelo ještě daleko víc. V ústřední kapitole z Ostravy se pak mnohokrát dočteme, jak ukrutná mu je ziminka a o pár stran později je to ještě horší... Jen aby se za pár stran postavil nejsilnějšímu protivníkovi všech dob... tak jako patnáctkrát předtím. Ještěže se kluci srovnali podle obtížnosti jako ve videohře.

Je to škoda, v pomalejších pasážích funguje Drsný spasitel fajn a zvrat z konce tohle postapo béčko málem zachránil. Nakonec vše opět nabralo obrátky do absurdního přestřelena, které však z akce v konečném důsledku dělá trochu nudu. Každopádně si nedokáži představit, jak chtějí filmaři z mého pohledu prakticky nezfilmovatelné dílo, svojí přepáleností dalece přesahující třeba Kulhánkův Noční klub, převést na plátna... tedy pokud se nebavíme o rozpočtu velikosti posledních Avengers.

I ve třetím vydání obsahuje řadu chyb. Žamboch se občas nedopočítal nepřátel, jednou popletl jména, obrázky v některých případech nesedí absolutně k ničemu v ději (navíc na nich má vždy Spasitel holou hlavu, přitom mu podle Žambocha najednou začaly hořet vlasy?).

Zamrzí i nepříliš vypilovaný systém magie. Ta v Drsném spasiteli prostě tak nějak je, všichni ji do hlavního hrdiny pumpují, toho to hrozně zabíjí a nikdy se mu přitom nic nestane... Zív.

Drsný spasitel je koncipován prakticky jako soubor víceméně nesouvisejících povídek, co neví kdy skončit. Přesto je třeba vypíchnout některé fajn nápady. Zvrat týkající se původu hrdiny jsem již zmiňoval, fajn je třeba Zeissův přístroj s zabudovaným hladovým démonem a C. R. je po odhlédnutí od některých nesmyslů vlastně zajímavý hrdina (navíc s cynickou biomechanickou kobylou stále v patách).

Zakoupeno v roce 2019 za 217,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Uvědomělé Béčko, které si mne však výrazněji nezískalo. Přes zajímavé nápady a slušnou nahláškovanost působí konečný produkt jako splácanec, podobně jako hrdina knihy C. R. Má oblíbená série Kladivo na čaroděje je o třídu dál.

Hodnocení na DK v době přečtení: 84 %; Moje hodnocení: 65 %.