Dřív než půjdu spát

Dřív než půjdu spát https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92705/bmid_driv-nez-pujdu-spat-8kd-92705.jpg 4 719 189

Vzpomínky: právě ty definují, kým jsme. Bez paměti člověk přestává existovat. A právě takto žije Christine, která po autonehodě ztrácí paměť pokaždé, když usne. Každý nový den je pro ni první a zároveň poslední. Její manžel Ben jí každé ráno trpělivě vypráví její vlastní život a obětavě se o ni stará… Anebo je vše trochu jinak? Christine se podaří za pomoci mladého doktora začít psát deník, a jeho stránky jí jednoho dne prozradí: Nevěř svému muži. Napsala to však vůbec sama? Jak se lze dopátrat pravdy o minulosti, když jediné, co znáte, je dnešek?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Before I Go To Sleep , 2011

Kikuse13
16.06.2018 5 z 5

Nemohla jsem se od ní odtrhnout, přečteno za 3 dny...kdyby to šlo přečetla bych jí i dřív. Určitě doporučuji a přečtu si i další knížky od tohoto autora. Musí to být hrozné jít spát a pak si nic nepamatovat, nikoho nepoznávat.

Ráčkajda
08.06.2018 4 z 5

Trošku se to táhlo, ale přesto nutilo číst a číst a dozvědět se pravdu.

devildeny
05.05.2018 4 z 5

Zaujal mě námět knihy, který mi připomněl film 50x a stále poprvé. Tady se ovšem nejedná o žádnou komedii,ale psychologický thriller. Bavilo mě to postupné rozkrývání pravdy,někomu to po nějaké době může připadat trochu nezáživné,ale myslím,že svůj účel to splnilo. Vždy, když jsem si myslela,že tuším jak to je,to nakonec bylo úplně jinak a závěr knihy byl opravdu překvapivý.

moonula
15.03.2018 5 z 5

Ta kniha byla vážně pěkná..

Dvířka
09.02.2018

Pozoruhodná kniha, přímo nutila zamyslet se nad životem. Rozuzlení překvapilo.

VladkaBU
06.02.2018 5 z 5

... velmi zajímavý příběh, i když není skutečný. Ale věřím, že by se stát mohl. Začínat každý den jako čistý nepopsaný list papíru, si dovede málokdo představit. Všechno bereme automaticky. Asi v první třetině mě napadlo, kdo by za tím vším mohl být, ale vyšlo najevo, že ten to nebyl. Konec překvapivý, ale zajímavý.

kulatina
23.12.2017 2 z 5

Kniha se mi bohužel nelibila. Děj se vlekl, velmi pomalý vývoj, pořád jsem sledovala, kdy uz něco začne, pak už jen kdy bude konec, nakonec jsem si stáhla film, a dodivala ho. Za mě 2 hvězdy za nápad, ale zapracovat do příběhu by dle mého šel mnohem zajímavěji.

TheSarcasm
14.12.2017 5 z 5

Takový, svým způsobem, povětšinou komorní příběh, dovedl bych si ho představit snad i jako divadelní hru. Tím ale nechci říct, že je to špatně, vůbec ne. Děj sice plyne pomalu a možná i rozvláčně, ale stále tušíte, že něco nesedí, něco je jinak, ale nevíte co. Napětí nepolevuje a vy obracíte stránku za stránkou a stále nic... Když se přenesu přes určité nelogičnosti poplatné literárnímu zpracování, musím uznat, že mě tohle netradiční téma docela dostalo.

Torino
18.10.2017 4 z 5

Hodnocení rozhodě kladné!!! Člověk si uvědomí, co pro něj znamená paměť. Kniha se mi četla lehce a poměrně dost rychle. Ze začátku mi to ale hrozně připomínalo film 50x a stále poprvé, ale to je ze začátku. Pak se přidá ta detektivní a podezírací linka a to hodí knihu do úplně jiného světla než výše zmíněný film se stejně "postiženou" hrdinkou. Ale mám kritiku k závěru, mám takový pocit, že tento spisovatel ty konce neumí... Po tak dobré knize a skvělé zápletce ten konec tak nějak padl na zadek a je až zbytečně rychlý... Podobný pocit jsem měla i u knihy Druhý život. A ještě jedna věc, měla jsem výtisk z roku 2014 s tiskovou chybou, o které jsem si stále říkala, zda to je chyba nebo záměr autora. V dopise od Bena pro Christinu píše Ben "Nevzdávám se tě Clair." (Clair je ale kamarádky Christiny...)

Evunka1957
11.10.2017

Knihu jsem dokonce četla dvakrát, poprvé krátce po jejím uvedení na náš trh a podruhé v nedávné době, je to velice silný příběh k zamyšlení, člověk si teprve uvědomí jak je pro nás všechny paměť důležitá a co můžeme vlastně všechno ztratit. Mohu jen doporučit.

Kekik
23.09.2017 4 z 5

Kniha mě zprvu tolik nenadchla. Četla jsem ji proto delší dobu, než je u mě obvyklé, dokonce jsem na ni několik dní vůbec nesáhla.
Pak se to zlepšilo a příběh mě téměř pohltil.
Konec byl poměrně rychlý.
Jinak život, jaký prožila Christine, bych tedy nechtěla ani náhodou. Každé ráno nevědět, kde a s kým jsem, brrrr...

Leniik33
19.09.2017 5 z 5

Dřív než jsem šla spát, tak jsem si přečetla pár stránek a většinou jsem dokázala přestat číst až nad ránem :) Děj je dokonale vymyšlený a do poslední stránky jsem nevěděla, kdo za tím vším stojí. Knížku přečtete za pár dní :)

PetK
17.09.2017 4 z 5

Zajímavá výchozí situace a zápletka, když přistoupíte na to, že se něco takového může stát (a taky mimochodem děsivá představa, že by se něco takového stát mohlo). I když jsem se ke konci ztrácela v čase, věřím tomu, že autor to má promyšlené a všechno sedí. :-) Četlo se to dobře, napětí tak akorát.

konicekbily
19.08.2017 4 z 5

Těžko uvěřitelná zápletka s nečekaným rozuzlením příběhu, napsaného profesionálem, kdy my amatéři máme malou šanci rozeznat rozdíl mezi úplnou fikcí a tím, co by mohla být pravda.

Aveli
12.08.2017 4 z 5

Knihu hodnotím rozhodně kladně. Líbil se mi děj i nečekaný konec, který mě velmi mile překvapil. Co mi vadilo, byli až příliš dlouhé a místy vláčné části deníku. Rozhodně ale doporučuji si knihu přečíst, naprosto člověka vtáhne do děje a nebudete od ní chtít odejít.

Bohdana11
07.08.2017 4 z 5

Oddechovka na léto.rychle přečtené

KatkaK13
19.07.2017 5 z 5

Kniha přečtená jedním dechem. Velmi čtivě napsaná, velmi napínavá, nedovolí Vám jít spát, musíte číst dál... Pro mě nepředvídatelná, zajímavá s překvapivým koncem. Nuda rozhodně nehrozí. Pro mě v top10 z přečtených knih.

Eldar80
08.07.2017 4 z 5

Už od začátku je kniha velmi čtivě napsaná. V příběhu není nic co by jen trochu drhlo. Sledujeme příběh ženy s vážnou poruchou paměti, která postupně zjišťuje, že její život není takový, jaký se na první pohled zdá. Začne zjišťovat, že díky své poruše nezná skutečnou pravdu o svém životě.
Popsaný děj je díky první osobě a zasazení děje do současnosti překvapivě sugestivní. Co se podařilo, tak pozvolna stoupající napětí, které se s novými vzpomínkami stupňovalo. Během čtení jsem měl někdy zvláštní pocit, jakoby knihu napsala žena a ne muž, někdy vůbec. I tak byl text docela přesvědčivý. Nedávno jsem četl naučnou knihu o paměti a tak na mě měl děj větší vliv. Amnézie hrdinky vede ke ztrátě osobní historie. Objevuje se uvědomění významu paměti pro lidský život. Jednoduché, vztahové, místy trochu přeslazené, ale jinak velmi působivé. 80%

verushka19
20.06.2017 5 z 5

Super knížka s dobrým nápadem. Měla jsem ji za 3 dny přečtenou, nedokázala jsem se od ní odtrhnout. A ten konec byla naprosto super a nečekaný.

eva6224
04.06.2017 5 z 5

Čtivá kniha, četla se sama.