Legenda

Legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14850/bmid_legenda-ih5-14850.jpg 5 267 38

Drenajská sága série

Druss Veliký, Smrtonoš, Bílý vlk... všechny tyto přezdívky si Druss za svůj život vybojoval, každá ho poznamenala několika jizvami... přes všechny bitvy však teď Druss stojí před tou největší, před volbou smrti. Ano, i legenda jakou se Druss stal stárne, avšak má možnost volby. Zůstane Druss senilnět v horách ve svém srubu nebo se svojí sekerou Snagou naposled sejde z hor, aby stanul na hradbách Dross Delnochu po boku demoralizovaných Drenajců? Hrst obránců proti sta tisícům Nadirů, největší pevnost své doby proti síle severních barbarů... Román, jehož stín již nikdy David Gemmell nepřekročil. Bez pochyby nejlepší dílo tohoto spisovatele, které se dá číst znova a znova. Ikona fantasy.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Perseus

Legend , 1984

Gordonlord
26.04.2017 5 z 5

Navnaděn nekonečným množství recenzí a názorů na tuto knihu jsem čekal neskutečně epickou akční fantasy jízdu plnou detailně popsaných a vygradovaných bitev, dotažených až na hranici absurdity ...něco ve stylu Drizzta, či Gotreka. No - nedočkal jsem se. Každopádně to neberu jako negativum - sice se styl příběhu netrefil do mých osobních priorit, ale rozhodně to nepovažuji za chybu.

Na rozdíl od výše zmíněných postav z Forgotten Realms a Warhammeru, se zde nekoná veselá, přehnaná a epická akce, kdy jeden hrdina sám pozabíjí tisíce nepřátel a ani se zde nejede podle zjednodušeného schématu "Hodný hrdina versus zlý padouch, plus pár černobílých postav, které se později vybarví" ... Kniha je překvapivě surová, moc se s hrdiny nemazlí, bojové pasáže jsou (až na pár málo vyjímek) popsány krátce a věcně, nezabíhají do detailů a spíše se celé pojetí příběhu a popisy soustředí na hlavní hrdiny, kteří jsou skutečně propracovaní, mají charisma, mají své touhy, obavy, strachy, motivace, vývoj osobnosti v průběhu děje a vůbec zde působí každá postava svébytně a žije svým vlastním životem.

Dokonce ani "ti zlí" zde nejsou vykresleni pouze jako tupé a zlé stoje na zabíjení (jako u 99% ostatních fantasy románů) ale jsou to pořád jen lidé se stejnými vlastnosti, jako výše popsaní hlavní hrdinové. Díky tomu celý příběh působí až reálným dojmem a o to více mě vtáhl do svého děje.

Styl vyprávění je neuvěřitelně krásně čtivý, v příběhu se nelze ztratit, vše je velmi přehledné a hlavně se každou chvíli stane něco zajímavého, co vám nedovolí odpadnout z vlny napětí. Gemmell dokáže čtenáře do svého světa vtáhnout takovým způsobem, že se s postavami krásně sžijete a cítíte s jejich pocity a obavami ... až dokáže v čtenáři vzbudit i jejich pochybnosti a donutit ho přemýšlet, zda bylo skutečně potřeba obětovat v bitvě tolik lidí, jestli to nešlo udělal celé jinak, dohodnout se s nepřítelem, nebo raději utéct a žít klidný život jinde...jeho spisovatelský um na vás přenese všechny pocity hlavních postav a připadáte si, jako byste tu pevnost před půlmilionovou hordou divochů museli s hrůzou v očích a strachem v srdci bránit s nimi a zároveň bojovat se svými pochybnostmi.

...ne tak Druss. Ten si se svoji sekerou stoupne na hradby, bude čelit statisícovému vojsku s nezlomným odhodláním nikdy se nevzdat a vydrží až do samého konce.

Protože on je pravá Legenda !

Elkiss
04.04.2017 5 z 5

SKVĚLÁ, SKVĚLÁ, SKVĚLÁ!! Na konci mě strašně mrzelo, že už je konec. Knížka je po všech stranách perfektně napsaná, čitelná, humorná, dobře se v ději orientujete a i si možná popláčete jako já. Neuvěřitelně mě autor vtáhl do děje a už teď vím, že to není poslední knížka od Gemmela, co jsem četla. Těším se na další jeho díla.

annes
31.03.2017 5 z 5

Má druhá kniha od Gemmela po opravdu dlouhé době (první jsme četla tak před 12ti lety). A teda páni! Druss je fakt švihák. Nikdy jsem si nemyslela, že se mi bude číst tak dobře o přípravě na bitvu a bitvě samotné (nejsem moc ten typ), ale u téhle to šlo nějak samo:-) ...Po přečtení jsem neodolala a pořídila si celou sérii domů,takže asi tak moc se mi to líbilo:-)

Archie
29.10.2016 5 z 5

Hrdinské fantasy jak řemen. Kniha o jedné velkolepé bitvě. Zábavně vystavěná, vygradovaná, patřičně epická. Druss Veliký sestoupí naposledy z hor, aby svedl poslední a největší bitvu vstříc stotisícové hordě Nadirů. Žádné vedlejší linie ani desítky postav. Příprava na bitvu, perfektně odvyprávěné válčení, bájná Snaga tančící v krvi nepřátel a s velkou grácii pojatý závěr. Odchod Smrtonoše ze scény vskutku hodný hrdiny.

woodward
08.12.2015 5 z 5

Legenda se mi líbila, Král za branou už míň a po Hledání ztracených hrdinů jsem si řekl, že Drenajskou ságu nechám být - aspoň prozatím. Vyprávění o Drussovi je hrdinský příběh se vším všudy a kdyby to tak skončilo, nedalo by se autorovi nic vytknout, jenže on se rozhodl napsat ještě stoh dalších dílů; no jo, každej se nějak musíme živit, ale já to nemusím číst. Za legendu dávám pět hvězd.
Mimochodem, ty hvězdy jsou pro autora. Překlad je HROZNEJ.

martinbend
30.11.2015 5 z 5

Hodnocení knihy je samotný její titul...

Janičta
10.03.2015 5 z 5

Kniha se mě nezklamala. Těžko říct, co se mi v knize líbilo víc... Druss, tajemná Třicítka, Rek... Nějak si nemůžu vybrat :-) Jednu chvíli jsem si říkala, jestli se k té bitvě vůbec dostanou :-D Závěr se mi líbil hodně... jak málo stačilo k tomu aby to všechno dopadlo jinak... S autorem jsem určitě neskončila, jeho styl mi sedí :-)

Bedikk
30.09.2014 5 z 5

Výborná volba, pokud chcete začít s fantasy. Sám nedokážu posoudit, zda je lepší začít sérii u Tuláka nebo zde... já osobně začal u Legendy, která mě nadchla svou neotřelostí - je to fantasy bez tradičních fantasy prvků. A přesně to mě bavilo. Autor zde s citem proplétá příběhy dvou světů, které se nakonec střetnou v očekávaný závěr. Je až neuvěřitelné, jak kniha buduje universum (nejen Drenaje) a píše historii, přestože jde vlastně o Gemmellovu prvotinu. A nejlepší na tom je, že když se pustíte do celé série Drenaj, tak si přečtete o všem, co je zde zmíněno jen na tak mezi řečí. Po letech jsem si Legendu přečetl znovu a žasnul jsem nad tím, jak skvěle autor vykopl celou sérii (troufám si tvrdit, že to nemohl mít v plánu). A ono to funguje. Legenda je skvělá sama, ale ještě lépe funguje v celku série.

Druss je prostě pozoruhodná postava, která tvoří středobod světa. Je to jistota, okolo které stojí vše, i když uplynou celá staletí. Vždy to bude Druss.

Bacileus
05.09.2014 3 z 5

Začátek mě zklamal, prostředek mě zklamal, chtělo by se mi říct, že konec to všechno zpravil, ale nezpravil (ta inkarnace, nebo co to bylo... takový kýč!). Jenomže na to, že to byla prvotina pana Gemmela z toho sálá vize, nadšení a osobitost. Myslím, že od začátku věděl, co chce napsat a moje mírná nespokojenost pramení především z toho, že mě zmlsali Erikson a Sapkowski. Myslím si, že to navzdory jednoduchosti děje i jazyka není zbytečná kniha. Nicméně je v tuto chvíli motivace k přečtení dalších knih tohoto autora jen slabá.

Yarwen
03.01.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy knih, které se mi dostaly do rukou. Skvěle popsaná bitva, dobře napsané postavy, do jejichž emocí se čtenář dokáže vcítit. Kniha, která vás k sobě přitahuje tak dlouho, dokud ji nedočtete a pak se k ní ještě dlouho vracíte. Pokud ji máte doma.

Eigis
24.11.2013 5 z 5

Nejedná se o jeden z rozsáhlých fantasy eposů, ve kterém autor nejprve rozsáhle popisuje postavy, říše nebo rasy. Místo toho jde vcelku přímočaře rovnou na věc. Kniha se sice v první půlce tváři trochu nenápadně, ale zato v druhá část je spádem akce. Zkrátka na to jak je tohle dílko krátké, je úžasně nabité všemy atributy dobré fantasy.

Krišot
25.04.2013 5 z 5

Má první kniha od Gemmela a již teď vím, že určo nee poslední ani předposlední a ani... No moc se mi tento počin líbil, autor má obrovský cit pro napětí. Skvěle balancuje mezi drsnou realitou fantasy žánru a místy odlehčenou atmosférou tak akorát pro pořádné fantasy. A velké plus má u mne autor za velkolepost pojetí. 10 000 Uruk-hai ůtočících na Helmův žleb bylo pro mne nepředstavitelné stádo. Ale co se to hrabe na půl miliónovou Ulrikovu partičku :-). Nemluvě o Dross Delnoch se šesti hradbami. Ufff...

witko
05.03.2013 4 z 5

Dlouho jsem otálel než jsem sáhl po téhle knize. Ačkoli je Gemmell určitě ikonou hrdinné fantasy, konec knihy mne přeci jen trošku zklamal. Jinak velmi čtivý počin.

Arcisit
20.02.2013 3 z 5

Podle hodnocení jsem čekal nějakou pecku.To jsem si teda zase dal!
Až do poloviny knihy se děj neuvěřitelně vleče, nic moc se neděje, žádná postava, kterou by si člověk oblíbil se neobjeví.Od půlky se uděje první ze dvou fantasy prvků v celé knize - hurá!Jediný co to trochu zachránilo od odpadu byl konec.Od knihy jsem utíkal jak jsem mohl, neustále jsem se musel přemlouvat, abych to konečně dočetl když už jsem to načal.
Povedlo se, druhé hurá!
Gemmellovi se budu asi muset od teď už vyhýbat nadosmrti, aby mě neunudil k smrti.

borknagar
26.10.2012 5 z 5

První přečtená kniha od D. Gemmella (je tomu už pár let) a byla (je) naprosto úžasná.....

Gaudericus
23.08.2012 5 z 5

Také jsem tuto knihu přečetl ještě na základce a definitivně mi vydláždila cestu k hrdinské fantasy a gemmelovkám. Ostatně jsem se nerozpakoval napsat o ní skoro stránku do čtenářského deníku a přidat svoji oblíbenou hlásku "Tak pojďte vy čubčí syni, Smrtonoš čeká!" Postarší paní češtinářka ze mě tehdy radost neměla...

skylganon
16.09.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četl v sedmé třídě základní školy a byla mnou první přečtenou fantasy knihou. Dovolil bych si tvrdit, že jsem zatím nečetl lepší jednodílnou knihu ( s uzavřeným začátkem i koncem ), než je právě Legenda. Ostatní Gemmelovi knihy se blíží stejné kvalitě, nobo dosahují stejného prožitku, ale Legenda je Legenda. A spisovate Gemmell je Pan spisovatel Gemmell !

MartyMcFly
09.02.2011 5 z 5

Jedna z prvních fantasy v mém životě, přišla už někdy na druhém stupni. To znamená, že měla velkou šanci zažrat se mi pod kůži, i kdyby to byla průměrná kniha. Ale Legenda není, naopak - je naprosto vyjímečná (proč někteří lidé říkají vynímečná?).

Kniha je zajímavá v tom, jak drsně (meče) je psaná. A depresivně (situace). A dezolátně (Druss). A též divoce (Nadirové). Také dalece převyšující (počty nepřátel proti "našim") a divně (jakoby magie, ale pozor - jen jakoby). Užije si ten, kdo má rád podobné nepříznivé podmínky, souboje, velké bitvy (sakra velká) a strategii (logistika, rozmístění a tak).

Fantasy kvalitního typu.