Legenda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druss Veliký, Smrtonoš, Bílý vlk...všechny tyto přezdívky si Druss za svůj život vybojoval, každá ho poznamenala několika jizvami...přes všechny bitvy však teď Druss stojí před tou největší, před volbou smrti. Ano i legenda jakou se Druss stal stárne, avšak má možnost volby. Zůstane Druss senilnět v horách ve svém srubu nebo se svoji sekerou Snagou naposled sejde z hor, aby stanul na hradbách Dross Delnochu po boku demoralizovaných Drenajců? Hrst obránců proti sta tisícům Nadirů, největší pevnost své doby proti síle severních barbarů... Román, jehož stín již nikdy David Gemmell nepřekročil. Bez pochyby nejlepší dílo tohoto spisovatele, které se dá číst znova a znova. Ikona fantasy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14850/big_legenda-ih5-14850.jpg 4.6215
Série:

Drenajská sága 7.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Perseus
Originální název:

Legend, 1984


více info...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha Legenda

avalonek
01. ledna

Četla jsem to hrozně dlouho a vím proč.Protože jsem nechtěla přijít o to úžasné čtení.To že tady dojde k velkému zlomu,ale úžasný Dros Delnoch,který zažije zase velký boj a to,že i ve válce vznikají velká přátelství a lidé jsou opravdoví a ne jen přetvářka.Dokonalé čtení,které mi trošku zlomilo srdce

denniys
14.04.2021

Legenda je v mých očích nejlepším dílem Drenajské ságy, co jsem zatím četla.. Pozor následuje spoiler.. Už několik dílů předem víme, že tohle bude Drussova poslední bitva. Přesto jsem doufala, že tu smrt nějak ošálí, což se bohužel nestane, ovšem jeho skon je vskutku velkolepý. Celá kniha je plná skvostných momentů a potkáme mnoho velkých hrdinů, z nichž někteří opravdu překvapí a jiní zklamou. Příběh je o těžkém obléhání, odvaze a přátelství, nechybí velké bitvy i skvělá strategie. Dokonce se dočkáme vyprávění z pohledu nepřítele, kterého chtě nechtě obdivuji. Legenda je krásným posledním příběhem starého legendárního válečníka.

- "... až vstoupím do Údolí stínů, vezmu sebou nemálo Nadirů, aby mi cestou dělali společnost." " Budou pyšní na to, že půjdou s tebou. Odejdi v míru."
- Z hlavního města Drenanu přicházely neustále zprávy : Vydržte. Dejte Bijci čas. Ještě jeden měsíc.
A obránci věděli, že se udržet nemohou. Ale bojovali dál.
- " Kdy se z uhýbání pravdě stává lež? " " Nevím, ale tys je svedl dohromady a to byl cíl. Mají tuto noc. "
- " Ona to nepřijme, bude vzdorovat osudu. " " Takže je odsouzena. " " Ne. Jenom zemře. "
- Kolem Drussa stálo už jen sedm mužů a Nadirové je zcela obklopili.
- " Řekls, že dostaneš mou duši, a přesto tu stojíš a zemřeš. Co si o tom myslíš? " Náhle Druss zvedl ruku a hodil Snagu po vyslanci. Čepel mu rozrazila hlavu jako dýni. " Myslím, že moc mluvíš. " utrousil Druss. Svezl se na kolena a podíval se dolů. Spolu s krví mu z těla unikal život. Vedle něj umíral Gilad, ale oči měl otevřené. " Bylo hezké být naživu, co, chlapče? "
- " Kdybych měl ještě aspoň unci síly, sťal bych tě. " zamumlal Druss a snažil se zvednout svou sekeru. Ale byla příliš těžká. " Já vím. Nevěděl jsem, že Noguša nosil na čepeli jed. Věříš tomu? " Druss sklonil hlavu a přepadl na zem. Druss Veliký byl mrtev.
- " Měl těžkou smrt. " .... " Cos čekal, měl těžký život. "
- " K tomu, abys zemřel, sis, starče, vybral vskutku vhodnou chvíli " poznamenal tiše. " Budou na tebe vzpomínat v písních a muži o tobě budou mluvit kolem táborových ohňů po celá budoucí pokolení. "
- " Viděl jsi ho umírat? " " Viděl, pane. " " A zapomeneš na něj? " " Ne, pane. " " Proč ne? Viděl jsi muže umírat už dřív? " " On byl zvláštní. I když nakonec padl, myslel jsem, že ještě vstane. Dokonce ještě i teď se někteří dívají na hranici s obavami a čekají, že ho uvidí znovu vstát. "
- " Dokud se lidé budou utkávat ve válkách, budou i válečníci. A dokud budou válečníci, budou i knížata mezi válečníky. A mezi knížaty budou králové a mezi králi císař. Řekl jsi to sám, můj pane. Takoví, jako on, se objevují jednou za dvacet pokolení. Čekal bys, že zemře na lůžku? "
- " Je správné, když takový muž pozná velikou lásku. Je mi líto, že zemřel. Bylo by hezké, kdyby se války vedly jako hry, kde nikdo nepřichází o život. Nakonec by se mohli sokové sejít - tak jako to děláme teď my - a popít a popovídat si. "
- "... Dohlédnu na to, aby tvoje hranice byla stejně vysoká, jako Drussova. " " Děkuji, nechci. Jestli mě zabiješ, polož mé tělo do zahrady pod hradem. Už tam jeden rov je, obklopený květinami, leží v něm moje žena. Polož mě vedle ní. "
- " Zítra uvidíš Nadiry, jako nikdy předtím. Vzdávali jsme hold vaší odvaze tím, že jsme útočili pouze za denního světla a v noci jsme vás nechali odpočívat. Teď potřebuju váš hrad, a proto žádný odpočinek nebude, dokud nepadne. Budeme přicházet ve dne v noci, dokud bude naživu jediný z vás, aby se nám mohl postavit. "
- "... nikdo se nemohl obětovat víc než vy. A za to vám děkuju. "
- " Já musím zůstat, ale vám dávám své svolení k odchodu. " Nikdo se nepohnul, i když to mnozí zvažovali. Zvedl se nadirský válečný pokřik a bitva začala.


Hadati
04.08.2020

Po současných fantasy knihách, byl návrat ke Gemmellově fantasy osvěžující. Nejedná se o fantasy, kde potřebujete jmenný rejstřík, abyste se museli upamatovat, která postava je která. Ani fantasy, kde se musíte snažit pochopit složitost vytvořeného světa nebo zda je zlo zlem či dobro dobrem. Zkrátka se jedná o klasickou hrdinnou fantasy, která si nehraje na žádný složitý epos. A to je to kouzlo. Druss je přestárlá legenda. Hrdina, který přežil svou historickou bitvu a teď mu hrozí, že nezemře v boji, ale stářím. Ale naštěstí pro něj se zde objevila další bitva, která by se mohla zapsat do dějin. A otázkou pro Drusse není, zda v ní zahyne, ale zda dostojí své legendě, a zda jeho strana bude tou, která nakonec zvítězí. Na to druhé by si nevsadil ani on sám, když stojí na straně tisíců obránců proti statisícům nepřátel.

Ale když se to tak vezme, kdo byl vlastně v bitvě u Thermopyl poražený, a kdo vítěz?

david0742
07.07.2020

První kniha od tohoto autora...přečetl jsem jedním dechem. Epický příběh, vlastní svět, Pramen, hrdinové vykreslení do nejmenších detailů se všemi jejich plusy i mínusy.

David Gemmel by si zasloužil i filmové zpracování jeho knih. Škoda, že odešel tak brzo.

elenai
22.05.2019

Legenda je povinností každého pravého fantazáka. Nic víc, nic míň. Přečtěte si ji a pochopíte, proč je to za pět hvězd.

declen
27.02.2019

Začátek mě vůbec nebavil, ale jsem rád, že jsem vydržel a tím pádem se Gemmell stal snad mým nejoblíbenějším spisovatelem v tomhle žánru. Začátek mě vlastně nebavil ani po druhém, ani po třetím přečtení.

sel123
23.10.2018

Gemmella prostě můžu. Škoda že už se ničeho dalšího nedočkáme. Hltal jsem od nej vše.

Nailo
09.07.2020

Jsou knihy, které rozesmutní, knihy, které pobaví i knihy, na které po přečtení ihned zapomenete. A pak jsou knihy, které vás zasáhnou a nezapomenutelně se vám vryjí do paměti. Za jednu takovou považuji Legendu od Davida Gemella. V téhle Gemmellovce totiž najdete odvahu, zbabělost, romantiku, nezlomnost, zahořklost, moudrost, slitování i obětavost.

Kniha oproti jiným fantasy nevypráví příběh pouze jednoho hrdiny (potácejícího se životem od kolébky do hrobu a zachraňujícího v mezičase vlastní království či rovnou celý svět), ale vystupuje v ní hned několik rozličných postav. Ty se od sebe vzájemně neliší pouze vzhledem či povoláním, nýbrž i povahou a zázemím, z něhož pocházejí. A právě díky tomu jsem si mezi nimi dokázal snadno najít tu svou, která mi svým vystupováním imponovala a dokázal jsem s ní snadno ztotožnit.

Jediné, co dle mého osobního názoru této knize ubírá maličko na čtivosti a originalitě, je trochu rozvláčný začátek a kapitoly bez názvů, avšak nic z toho není tak zásadní, abych jí kvůli tomu musel ubrat v celkovém hodnocení.

1