Meče noci a dne

Meče noci a dne https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14854/mid_mece-noci-a-dne-UNk-14854.jpg 5 106 11

Drenajská sága série

< 11. díl

Ve válkou rozervané Drenaji žijí lidé ve strachu ze zkříženců, odporných tvorů vzniklých spojením člověka a zvířete, a z jejich paní, čarodějnice známé jako Věčná. Jedinou nadějí Drenaje by mohl být dávno mrtvý válečník. Landischán celá léta pátral po hrobce Skilgannona Hrozného, ale když konečně vyzvedne jeho kosti a provede tajuplný obřad, znovuzrozený hrdina je záhadou, má otupělé schopnosti a jen útržkovité vzpomínky. Tento Skilgannon je muž vytržený ze své doby, vysazený do světa, jenž je mu stejně cizí jako sen. Není však sám. Zatímco se nestárnoucí zlo chystá utopit Drenaj v krvi, na cestu ke svobodě vykročí dva bájní hrdinové. -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Perseus

The Swords of Night and Day , 2004

Gordonlord
15.12.2023 4 z 5

Poslední díl Drenajské ságy vrací na scéna Skillgannona a Drusse. Klasika nepřemožitelných borců je naštěstí obohacena o postavy, jako je obchodník Stavut, který je nedopatřením vržen do role hrdiny, na kterou evidentně nemá, ale nějak se s tím musí popasovat. A jeho dějová linka, ve které se spřátelí s divokými Zkřenci, je k nezaplacení skvělá. Děj nejen odlehčuje a zpestřuje, ale dává mu možnost, aby si čtenář našel nějakou postavu, se kterou se ve světě neporazitelných borců může skutečně ztotožnit.

Dále tu máme samozřejmě skvěle napsané postavy, jejíchž motivy, myšlenky a motivace se mění, stejně tak jako jejich vztahy a osudy. Prostě heroická fantasy napsaná uvěřitelně a bez jakéhokoliv pozlátka, balastu, fan servisu nebo kýče, ale zároveň nepostrádající onen "wow efekt", kdy hrdina z legend nakráčí na scénu.

Tentokrát je to jen o něco zředěné několika linkami a místy, která působila lehce hluše a nezáživně, v porovnání s gejzírem heroických fantasy nápadů, kterými tahle kniha, stejně jako většina ostatních dílů Drenajské ságy, jenom oplývá.

denniys
03.08.2023 5 z 5

Tak Drenajská sága je kompletně za mnou a bude mi chybět.. tato série se nedá číst v kuse, rychle se omrzí kvůli pocitu, že příběhy jsou jak přes kopírák, když se nechá časový odstup pár jiných knih, stane se návrat do Drenaje čtenářským blahem.. bohužel, už není kam se vracet, tak se podívám na jinou tvorbu tohoto autora, jelikož o tom, že umí, mě přesvědčil naprosto jistě.

špulo
05.10.2022 5 z 5

Tak, a môžem po rokoch nahlas a s čistým štítom prehlásiť, že mám celú Drenajskú ságu prečítanú dva krát (niektoré knihy aj 5x). Tentokrát Dejvid príbeh zaplnil toľkými minipríbehmi a minilegendami tohto sveta cez rôzne flešbeky či rozhovory postáv až sa mi z toho občas kolieska v hlave išli zadreť. Verím tomu, že keby sa už nepobral do zlatého údolia, dočkali by sme sa aj ďalších dielov. Len tu je námetov na 10 kníh. Aj tak ide o jednu z najlepších a najväčších ság v rámci fantasy. A to bez diskusie!

avalonek
28.05.2022 5 z 5

Poslední díl drenajských příběhů a prožila jsem ho s mým nejoblíbenějším hrdinou Drussem a po něm tu byl samozřejmě také Skilgannon.Nádherné zakončení.Moc jsme si to užila a hlavní hrdinové mi zase budou chybět..

Hadati
05.10.2021 3 z 5

Chronologicky poslední díl z Drenajské série nijak zvlášť neoslní. Gemmelovi zřejmě již došly originální nápady, takže stejně jako u Válečníků vykrádá sám sebe. Přestože se děj odehrává tisíc let v budoucnosti od událostí popsaných v knihách Legenda a Bílý vlk, přesto se zde opět objevují Gemmelovi dva hlavní hrdinové – Skilgannon Hrozný a Druss Veliký. A to nejsou jediné postavy z jiných knih, které zde byly nějakým způsobem oživeny. Pokud vám neustálá recyklace témat a hrdinů nevadí, tak si můžete přidat o hvězdičku více. Osobně jsem tuto knihu dočetl spíše jen proto, abych měl tuto sérii kompletně dočtenou.

n.ezn.amy
21.03.2020 5 z 5

Mám strašně rád knihy Davida Gemmela, kde se objevuje Druss. V této knize Landischán pomocí obřadu vyvolá Skilganona Hrozného, aby ten pomohl zachránit Drenaj. Spolu s Drussem Velikým spojí síly za záchranu země. Za mě opět vynikající fantasy

MP17
06.02.2019 3 z 5

Možná půjdu proti proudu, ale tahle kniha pro mě byla zklamáním. Už před lety jsem jí odložil v půlce nedočtenou, nyní jsem se překonal, ale pocity jsou rozporuplné. Recyklovaní hrdinové skáčou z těla do těla, jak se jim líbí, vůbec není jasné o co komu jde, žádný záporák, žádný klaďas, pořád se chodí sem a tam... Skilgannon měl dostat víc prostoru v nějakém příběhu, který by navazoval přímo na Bílého vlka, tohle byla trochu křeč.

KAREL6725
23.01.2018 5 z 5

Proč pořád psát to stejné dokola. Super pokračovaní Bílého vlka ve světě Drenaje. Vrchol hrdinské fantasy , David Gemmell v nejlepší formě . Deset hvězd z pěti možných.

roxann
04.01.2016 5 z 5

Túto knihu považujem za vyvrcholenie Drenajskej ságy. Skvelé čítanie, od ktorého sa dá ťažko odtrhnúť. Mimochodom, skúsili ste si ju prečítať ako siedmu v sérii, nie ako poslednú? :) Zaujímavé, naozaj to zapadne do súkolia...

Eigis
07.04.2014 5 z 5

Po přečtení si musím položit otázku, jak je možné, že se takový dějově bohatý příběh vejde do tak relativně krátké knihy a přitom nemám pocit, že by něco bylo ošizeno. Odpověď je prostá, Gemmell je prostě formát. Vzhledem k tomu, že je to poslední kniha z Drenaje, neodpustím si ještě schrnutí celé série. Legenda ční nade všemi ostatními jako jasně nelepší, Tulákova trilogie a Kroniky o Drussovi jsou jen o fous horší. Následuje Smrtonoš, Válečníci a Meče noci a dne. Až sem je série bezchybná, ale bohužel při takovém počtu to občas ujede, a to je případ Bílého vlka, Krále za branou a Hledání ztracených hrdinů. Neříkám, že jsou špatné, dal jsem jim po čtyřech bodech, ale i tak trochu srážejí kvalitu celé série.

borknagar
09.11.2012 5 z 5

Opět perfektní hrdinská fantasy, jedna z mojich nej knih od pana Gemmella...

David Gemmell
britská, 1948 - 2006
1997  89%Cestou vlka – Tulák 1
1997  92%Legenda
2004  91%Bílý vlk
2006  90%Meče noci a dne
2009  92%Pán se stříbrným lukem

Kniha Meče noci a dne je v