Dravec

Dravec https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391055/bmid_dravec-D7y-391055.jpg 4 208 74

Drama o konci rodinného štěstí, které se zdálo nedotknutelné. Zklamaná žena, psychopat a jejich malá dcera — tři vypravěči, tři různé pohledy na „obyčejné“ domácí násilí. Autor odha-luje lidské slabosti, ale zároveň citlivě naznačuje cestu, jak se postavit zlu. Román o zradě, pomstě, zázraku a odpuštění od respektovaného filmového scenáristy.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Labyrint

ivetka859
ivetka859
16.03.2024 2 z 5

(SPOILER) Ta knížka vlastně není špatná, je docela slušně napsaná. Ale prostě nefunguje, nijak mě nevytrhla, nedohnala k hlubšímu zamyšlení, nešokovala ani nepotěšila. Pravděpodobně na ní i brzo zapomenu. Prostě v tom obrovksym oceánu české tvorby o rodinných dramatech je jenom malou čudlou.
Co na ní má plusové body, je náhled na psychologii všech tří aktérů patologické rodiny. První tři oddíly mapují nejemotivnější část příběhu každého z nich - pro matku je to odtržení dcery, pro dceru je to strach z otce a neznámé prostředí ústavu a otcovo achilova pata to všechno rozklíčuje, protože jeho patos tkví v dětství a kořenech.
Agrese, přetahování a ubližování jsou teddy prvky, které se přenáší postupně z jednoho na druhého, z generace na generaci.

juliesze
juliesze
06.03.2024 3 z 5

Co se musí Markovi Epstainovi nechat je, že vybere vždy naprosto neotřelé postavy. Tedy za mě palec nahoru. Vyprávění ze tří pohledů také zajímavé. Nejvíc je za mě ale opravdu děsivé, jakým způsobem můžou mít muži nad svými ženami moc a dokážou je připravit o všechno - vyvést peníze, odebrat děti apod. Ty ženy nemají ani na advokáty a jsou opravdu otroky a věžni. Takovou knihu by si měl povinně přečíst každý soudce, který rozhoduje o dětech a péči, protože někdy mám pocit, že jsou úplně zaslepení.

Pavlína197
Pavlína197
29.02.2024 5 z 5

Kdyby byl tohle film, stal by se z něj hollywoodský trhák. Jasně, mohla bych zkoumat, jestli je konec reálný, postavy uvěřitelné a kdesi cosi. Já jsem se příběhem nechala strhnout a unášet a nakonec vyplivnout s lehkým úsměvem a se slzami v očích. A to už se mi dlouho nestalo...

Hana62
Hana62
29.02.2024 4 z 5

Četlo se samo. Spád, střídání pohledů jednotlivých postav, nelehké téma dělá z knihy poutavý příběh. Trochu mi neseděla Berucha, na uváděný věk se vůbec nechovala. Ani pokud by situací v rodině předčasně dospěla. A dost mě děsí, co se dá za peníze koupit...

Achillesaželva
Achillesaželva
19.02.2024 4 z 5

Ha! Při čtení Dravce jsem měla velice podobné pocity jako u filmu Leon (1994). Moje guilty pleasure, prostě. Film byl z morálního hlediska tak absurdní...Leon zakazuje Matyldě mluvit sprostě, a přitom jí s sebou v zápětí bere do bytů, kde vraždí drogové dealery na objednávku.. No absurd!! A v této knize Marka Epsteina je to pro změnu Morris, který je charismatickým ochráncem bezbranné a týrané ženy... akorát si občas od tohoto bohabojného pomáhání bližnímu v nouzi odskočí natočit skupinové porno s teenagerkami...Taky absurd!! Ale co na tom, koho to zajímá, kniha má spád, čte se krásně a je i přes těžké téma oddechová díky vtipným kapitolám, které vypráví Berucha (má jí být sice jen devět, ale vypadá to spíš jako deník náctileté dívky...No, co už, čte se to dobře, baví to, takže další absurd velkoryse odpuštěn). A na závěr happyend jako z Hollywoodu! Já jsem s knihou spokojena, opravdu. A kritiky, kteří ji dosti ztrhali v recenzích zdravím, usmívám se na ně, mávám a v duchu si říkám: "Ano, máte pravdu... Ale stejně je skvělá!"

Pisquosus
Pisquosus
11.11.2023 4 z 5

Rozhodně jedna z lepších knih. Velmi čtivá, vážnost tématu je mrazivá. Konec lehce odbytý.

Renatka11
Renatka11
21.10.2023 3 z 5

Nerada srovnávám jednotlivé knížky od jednoho autora, ale teď mi to nedá. Je to asi tím, že Zemi jsem dočítala před pár týdny a nadchla mě, dál i překvapením, že tentokrát bych rukopis autora vůbec nepoznala, a pak tím, že, zatímco Země na mě působila naprosto uvěřitelné a silně, u Dravce jsem cítila od začátku spíš rozpaky. Knížce nemůžu upřít čtivost a důležitost toto téma otevírat, ale všechny ty šťastné a nešťastné náhody mi prostě neseděly a postavy mi přišly poměrně ploché. Pokud se ale autor za ty čtyři roky od vydání Dravce (2018) po vydání Země (2022) o tolik posunul, už se moc těším na jeho další knížku.

VeruHoráková
VeruHoráková
01.10.2023 5 z 5

Knihu jsem měla na svým seznamu už dlouho. Ale skrz anotaci, ze které je zřejmé, že se rozhodně nejedná o oddechovou knihu, jsem Dravce stále odkládala. Ale jsem ráda, že jsem si knihu konečně přečetla, protože i když to není příjemné čtení, tak ten příběh stojí za to.

Začátek knihy je poměrně náročný, hned na začátku příběhu jste hozeni přímo do centra děje a nečte se to úplně snadno. Možná i proto je tam následně linka se sousedem, osamělým pornohercem, který se mi tam zprvu moc nehodil, ale postupem času mi dávalo smysl, že tam někdo takový je. Děj je psaný z pohledu tří postav a za to dávám palec nahoru. Bylo zajímavý sledovat, jak danou situaci vnímá každý z rodiny. Proč každý z nich jedná, tak jak jedná a celkově prolínání jejich vyprávění udržovalo děj v napětí.

Téma bylo dobře zpracované, psychologie postav byla napsaná na jedničku, děj má spád a celkově se kniha čte sama, na to o jaké téma tam jde. Za mě je to jedna z těch knih, kterou přečtete během jednoho až dvou dnů, protože děj vás prostě nutí číst. A zároveň je to jedna z těch knih, nad kterou musíte po dočtení přemýšlet. Osobně jsem si říkala, jak hrozný je, že se tohle v některých domácnosti opravdu děje.

Dravce tak určitě můžu doporučit.

klarkys
klarkys
31.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Poslední dobou mě nepřestává překvapovat kvalita českých spisovatelů.
Moje první kniha od Marka Epsteina a hned tak čtivá, zajímavá, drsná i dojemná a skvěle napsaná!
Téma domácího násilí je celkem časté, ale tady bylo zpracováno tak nějak jinak, možná proto, že knihu psal muž.
Líbilo se mi, že příběh vyprávěli vlastně všichni, a jsem ráda za ten konec- v téhle hnusné době je fajn aspoň číst o tom, jak dobro zvítězilo nad zlem.

Kamilajznik
Kamilajznik
08.05.2023 5 z 5

Pro mě tohle bylo první seznámení s autorem a myslím, že z nás budou přátelé . Velice těžká a silná kniha. A přitom se četla tak dobře. Líbilo se mi i, že byl příběh popsán z pohledu téměř všech hlavních hrdinů. Mohu jen doporučit.

jituliste
jituliste
17.04.2023 5 z 5

Neskutečně čtivé, chvílemi mrazivé, napínavé a taky dojemné. Popis událostí z pohledu různých postav skvělý, děsivý obraz, jak se deformovalo smýšlení mladého kluka v psychopata, který byl schopný všeho.... Když mi zbývalo pár stránek do konce, skoro jsem se bála a pak to nabralo neskutečný spád.... Tohle čtení rozhodně doporučuju a už po několikáté děkuji za čtenářskou výzvu, díky které se kniha objevila v mých rukách.

Janniska
Janniska
01.03.2023 5 z 5

Přečteno doslova na třikrát.Velmi čtivé,až neskutečně skutečné a možné.Ještě teď mám husí kůži.

broskev28
broskev28
29.01.2023 3 z 5

Dravec je určitě čtivá kniha, kterou zhltnete téměř na posezení; děkuju především za komentáře hvozdik a alnahu
Autor má výsostné právo vést příběh tak, jak se mu zlíbí, já čtenář mohu mít jiný názor. V této knize bych mnohokrát použila své oblíbené ale (takové terno jako Miroslav je velmi nepravděpodobné, Berucha je opravdu až příliš moudrá na svůj věk, spolubydlící v diagnosťáku mě taky nepřesvědčily), to ovšem nic nemění na tom, že knihu našim čtenářkám určitě doporučím. Ten promyšlený postup dravce mi bral dech; nechtěla bych takového potkat.
A moc se mi líbily přezdívky: Nártoun, Lišejník, Svlačec i Gondola, ačkoli to vlastně nebyla přezdívka.

Milanp044
Milanp044
15.01.2023 4 z 5

Knizka,respektive Marek Epstein me vtahl do pribehu na prvni strance a nepustil me ,dokud jsem neprecetl posledni stranku.(jak to EM dela , nevim:))
skvele napsane, skvele poskladana pismena
proti krystalickemu zlu v osobnim zivote (ale i ve spolecnosti a v dejinach) vetsinou tahame za kratsi konec provazu, respektive porad si myslime, ze to neni az tak zly, a pokud se mu nepostavime vcas, tak najednou zjistime, ze uz je pozde, ze jsme ztraceni nebo uz nejsme.

uzivatel1190
uzivatel1190
09.01.2023 4 z 5

Knížka musela jako celek být výborná, já ji nedočetla, neměla jsem na to, bylo mi z mužského ,,hrdiny,, zle. Možná se ke knížce někdy vrátím, až naberu odvahu na toto téma.

Kája95
Kája95
30.12.2022 4 z 5

Prvních několik stran bylo úplně šílených, mrazilo mě z každé věty, perfektní, postava “Beruchy” a soused mi přišli málo uvěřitelné. Konec byl trochu moc sladký, ale i tak super. Zajímavé čtení.

harena
harena
17.12.2022 4 z 5

Domácí násilí, odehrávající se v jedné rodině, vyprávěné pohledem matky, devítileté dcery a otce. Drsné čtení a určitě reálné, také jsem se s podobným případem setkala a nevěřila, že je možné se takto chovat. Příběh má spád, nechybí emoce a snad proto přečteno za chvilku.

mcabr
mcabr
07.12.2022 5 z 5

Tak za mě se tohle četlo samo. Sice téma knihy bylo smutné.

PetrazÚstí
PetrazÚstí
30.11.2022 5 z 5

Moc se mi líbily ty tři tolik odlišné pohledy na jednu věc. Chytře napsané, hezký jazyk.

Petrusacek
Petrusacek
19.11.2022 4 z 5

Kniha čtivá, příběh napínavý, nemohla jsem se odtrhnout. Dospělé postavy byly pro mě dobře a věrohodně vykresleny, totéž nemůžu říct o postavě Báry. Nějak mi přišlo,že se autor neumí dobře vžít do prožívání 9leteho dítěte, působilo to na mě rušivě.