Drašar

Podnázev na patitulu: román kněze buditele. Životopisný román kněze buditele Justina Michla (1810-1862) je i obrazem českého předbreznového života v horské oblasti českomoravského pomezí.

Vyd. 8., v SNKLU 2.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27868/drasar-27868.jpg 428
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

kristijan
30.12.2016

Smutný příběh o poněkud alibistickém katolickém knězi, který překračoval společenská pravidla a porušoval vlastní sliby dané před Bohem. Jakkoliv byly jeho důvody lidsky pochopitelné, bylo dopředu jasné, že to nemůže skončit dobře. Nakonec mě osobně nejvíc zasáhl příběh Michlovy přítelkyně Josefky, která svou bezelstnou láskou umožnila hlavnímu hrdinovi zažít onen přirozený život, který celou dobu hledal, a na kterou potom taky v plné síle dopadly rozdmýchané pomluvy a zloba lidí z jejich okolí.

aktijnov
25.07.2016

Je mi až smutno z toho, jak snadno může společnost (pravidla, dogmata) zničit člověka...

orinka3
03.04.2015

Každý, kdo se odlišuje, bývá hejnem vyštípán. Tak i opravdový, vášnivý, idealistický Drašar, který naráží na sešněrovanost společnosti, osvícený muž, marně bojující se strnulými dogmaty a lidskou malostí, zbabělostí. Když se chce zachovat jako člověk, ctící přírodní zákony, je předmětem opovržení a nepochopení. Psychologicky je vykreslený mistrně, to se autorce povedlo. Pro současného čtenáře jsou dlouhé filosofické pasáže náročné, ale život toho člověka byl mnohem těžší. Čest jeho památce.

Ninie
14.11.2014

Místy mě kniha nudila (hlavně v době studií Justina), ale příběh sám o sobě je dobrý.

beatnysek
06.01.2013

Střízlivý pohled na někdejší společnost jak na chudém venkově, tak mezi pány a českými obrozenci v městech. Přes veškeré Michlovo strádání se mě jeho příběh dotýká hřejivou spokojeností vycházející z života přirozeného, k němuž byl vinou své víry v spravedlivější zákony zítřka odsouzen. "Na tomto místě procházel se kdysi - skoro před jedenácti lety - v probuzeném jaru Josef Justin; tehdy přirovnával sebe k družným vlnám, k slétajícímu se ptactvu, k rašícímu stromoví, když byl v náručí Josefčině dosáhl nejvyšší lidské rozkoše - přirozeného života..."

WEIL
04.10.2011

I dneska je zapotřebí takových buditelů, kteří by lidem promlouvaly pěkně do duše a vedly je do ráje a ne do pekla.