Drama v Livonsku

Drama v Livonsku https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/941/bmid_drama-v-livonsku-642ff57b191a9.jpg 3 74 9

Příběh knihy se odehrává na sklonku 19. století v Livonsku, což je historický název pro území dnešního Lotyšska a Estonska), které tehdy patřilo carskému Rusku. Na pozadí bojů Lotyšů a Litevců proti germanizačním snahám německé menšiny líčí Verne osud profesora Dimitrije Nikoleva, který je neprávem nařčen z loupežné vraždy bankovního sluhy Pocha nesoucího značnou peněžní částku Nikolevovu politickému odpůrci německému bankéři Johausenovi. Původcem obvinění je sám vrah, další Němec jménem Kroff, majitel noclehárny, kde byl Poch zavražděn. Johausen hodlá obvinění využít pro eliminaci svého protivníka a tak dojde politicky motivovanému justičnímu omylu. Román zdaleka nepatří k tomu lepšímu, co Jules Verne napsal. Svědčí o tom i to, že svůj detektivní román autor vyřešil pouze pomocí „deux ex machina“ - Nikolevova nevina nebyla prokázána žádným překvapivým odhalením, ale přiznáním vraha Kroffa umírajícího na plicní chorobu. V románu navíc autor prokazuje velmi vysokou míru neznalosti národnostní a politické situace v tehdejším Livonsku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Dobrodružné

Vydáno: , Návrat

Un drame en Livonie , 1904

RoBertino27
12.07.2023 3 z 5

O šíři Vernova talentu může hovořit právě Drama v Livornsku. Sice zůstává poněkud upozaděna, ale mnozí dříve narození si vzpomenou na sovětský film Zlomená podkova. Byl natočen v litevsko-lotyšské produkci a promítal se v našich kinech. Dějově se poněkud odklání od knižní předlohy, ale jak psaná, tak i filmová verze mají svou kvalitu.

Lothar.777
03.11.2022

Trochu netradiční verneovka, proč ne? Celkem pobavilo, detektivní zápletka celkem zajímavá, některé postřehy z Pobaltí zaujaly. Ale tentokrát bych uvítal podčárové vysvětlivky, málo známých výrazů se urodilo :-D

jan7113
30.03.2022 4 z 5

To se tak vrhnete na méně známou Verneovku, abyste v průběhu čtení zjistili, že se tentokrát nejedná o žádné sci-fi ani o dobrodružné putování exotickými kraji, nýbrž o detektivku!
Důležitou (ne-li hlavní) roli zde hraje vlastnost dnes téměř neznámá - čest. Kdo v dnešním světě dokáže pomoci příteli v nouzi i za cenu vlastního ohrožení?

Ivan F
07.03.2022 3 z 5

Čítal som to na dovolenke v indickom oceáne, kde svietilo slnko a bolo skutočne horúco. Preto som sa tešil na knižný kontrast (príbeh sa odohráva v zime) plný snehu, fujavice a závejov - lenže chyba lávky, nebolo tomu tak. Dráma v Livonsku je aj na Verne chudokrvný príbeh a takmer stále som mal pocit, akoby to ani Jules nenapísal - mal svoj čiernobiley štýl, ktorý mi tu chýbal - asi to bude prekladom. Už v minulosti som napísal, že Bratia Kipovci (čo je tiež detektívka) nie sú tým pravým orechovým pre Verna a mal sa držať svojich "podivuhodných putovaní". Dráma v Livonsku je nepríliš vydarený pokus o detektívku, z ktorej si však zapamätám, ako Verne (a možno aj vtedajšia spoločnosť) vnímala vzťahy pobaltských štátov s Nemcami a potažmo aj s Rusmi.

derikm
01.06.2021 3 z 5

Zajímavá jednohubka od Verneho. Slabší příběh, ale příjemná četba nad odreagování.

madem
22.04.2021 2 z 5

(SPOILER) Jsem zvyklá na několikasetstránkové bichle plné popisů a zdlouhavých úvodů. Tato knížečka mě zaujala, jak je malá a úzká, za odpoledne jsem ji přečetla. Než samotný děj mě dostalo, jak se dříve psaly detektivky. Dlouhý úvod, pak vražda, pak další děj a nakonec vysvětlení od popa, kterému se svěřil umírající vrah. Zlatá Agatha.

Eigis
21.08.2013 3 z 5

Detektivka z pera J. V., sice nic kdovíjak přelomového nebo napínavého, ale vcelku zaujme.

tenax
12.08.2013 2 z 5

Jeden z méně známých románů Julese Vernea, dost netypický, žádná fantazie, žádné technické vymoženosti, čisté kriminální drama se zcela nečekaným (ale očekávatelným) rozuzlením. Navíc je to psáno dost staromódním stylem, velké city, velká věrnost a oddanost ideálům, dnes už trochu "mimo mísu".

vitavita
08.04.2012 3 z 5

Dobrodružné čtení a když vzpomeneš na film ...