Drakobijci 6

Drakobijci 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30034/bmid_drakobijci-6-6387a256d0b5a.png 3 13 1

Drakobijci série

V novém sborníku naleznete celkem 14 soutěžních fantasy povídek českých autorů a 2 hostující. Některé jsou dobrodružné, jiné romantické nebo fantaskní - celek pak tvoří pestrou paletu všeho, co se dnes ve fantasy čte a píše. Jména některých tvůrců jsou již známá, jiná na svou slávu teprve čekají: Obsah: •Vladimír Šlechta - Stará válka •Františka Vrbenská - Ryšavý kocour, černý pes •Josef Štefan - Bláznovo zlato •David Zbíral - Kraj, jemuž vládne mlčení •Jitka Svobodová - Vlkodlačí balada •Konstantin Šindelář - Tělo bestie •Jan Dobiáš - V zemi vlka •Jana Kostelecká - ...a rozsvěceli spolu hvězdy •Jiří "Bluebear" Dluhoš - Na kraji propasti •Lady Candar - Halvena •Pavel Renčín - Volání albatrosa •Anna Šochová - Vrbouště •Lucie Lukačovičová - Než nás všechny zabije •Martin D. Antonín - Trpasličí čest •Jana Rečková - Taková výnosná živnost •Ivana Kuglerová - Bogyňa... celý text

Malarkey
02.05.2023 3 z 5

Abych si trošku odfoukl od jednotlivých románů, ve chvílích volna se rád obracím k povídkám. Tentokrát jsem se pokusil zaměřit na šestý díl Drakobijců a opět jsem se setkal s lepšími, ale i slabšími kousky.

Celkově mě překvapilo, že o vítězích z předních příček vlastně vůbec nic nevím. Především jsem se nesetkal s ničím, co by vydali a alespoň se o tom někde mluvilo. Přitom takové vítězné Návraty od Alexandra Kazdy jsou fantastické. Povídka v duchu Diabla. Kdo zná, musí být nadšen. Pak mě ještě určitě zaujala Cesta do ticha, pod kterou je podepsána známá Lucie Lukačovičová a pro mě neznámý Martin Moravec. Hezká variace na Haruki Murakamiho. A do třetice povídka, která stojí za zájem je Legenda o vlku. Hned od začátku mě přišlo toto syrové fantasy zajímavé právě proto, že v příběhu zohledňuje vlky. Navíc se dobře četlo.

Zbytek je průměrný, ale neurážející. Přečíst se úplně v pohodě dá. Navíc mě zaujalo, jak si na přeskáčku pročítám Drakobijce a Žoldnéře fantasie, tak jak se Žoldnéři za ta léta hezky vyvinuli ve vysloveně pohledově hezkou knižní sbírku. Drakobijci jsou přeci jen hlavně plni textu, přestože tu pár pěkných ilustrací taktéž je.