Dračí let

Dračí let https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2350/mid_draci-let-hFg-2350.jpg 4 171 23

Drakeni z Pernu série

Jednou za stovky let se k Pernu přiblíží jeho sesterská planeta Krvavice a s ní smrtonosná Vlákna. Jedinou ochranou před zkázou světa jsou draci a jejich jezdci. Nyní však Vlákna nepadala už po několik set oběhů. Draků je málo, dračí jezdci i prostí lidé na hrozbu zapomněli, stará dračí královna umírá a v líhništi tvrdne skořápka pouze jednoho jediného královského vejce. Poslední nadějí je mladá dívka Lessa a starobylý gobelín...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Baronet

Dragonflight , 1968

lord-artoo
30.12.2023 2 z 5

O Anne McCaffrey jsem se dozvěděl skrze studium díla Ursuly K. Le Guin. McCaffrey je jednou z mála žen, která to dotáhla do pantheonu oceněných za celoživotní dílo v rámci Damon Knight Memorial Grand Master Award. Od knihy jsem tedy měl velká očekávání.

Jaké však bylo mé rozčarování, když jsem narazil na nesympatické jednorozměrné postavy, svět, který je rozpracovaný snad jen na mapě, a styl psaní odpovídající začínajícímu spisovateli. S výjimkou začátku knihy je děj tak nějak bez napětí, nedůležitý a epizodický. Lessa je postava typu "Mary Sue" a jejím antagonistou je neosobní kometa, která mi nemohla být více lhostejná.

Rozumím tomu, že se jedná o knihu určenou skupině young adult, srovnám-li však knihu s díly výše jmenované Ursuly Le Guin, která mnohdy psala pro stejné čtenářstvo, jsme kvalitativně zcela jinde.

Dám šanci druhému dílu v sérii, veliký posun však nečekám.

Terva
20.05.2023 5 z 5

Buben, harfa zvou vás v boj,
oheň máte za nástroj!
Ať tu není stébel více,
nežli vyjde Krkavice.

Kdy se legenda stává legendou? Z jakého důvodu je mýtus mýtem? Jak zastaralá a jak dlouho neužívaná musí být pravda, aby se zařadila do kategorie pohádek? Mám strašně rád příběhy, kdy čtenář sleduje přítomnost hlavních aktérů a i když s nimi postupuje dále do budoucnosti, cesty stále a stále vedou do hluboké minulosti. Do historie, kdy už se pravda dávno stala pohádkou. A to zlo z pohádky se náhle vrátí. Tím je i série Drakeni z Pernu. Pouštím se do čtení již po třetí ve svém životě, a vždycky mě tento svět dokáže překvapit a plně pohltit.

Citát: Draci mají sklon k lenosti.

Velmi zvolna je čtenář seznamován s životem na Pernu. Obyvatelé již dávno nevěří na staré pověsti a báje, a netuší, nebo spíš nechtějí věřit. že se blíží nebezpečí. Stupňující se napětí, pomalé poznání a nové a nové získávané poznatky z minulosti. Kniha první se tváří jako čisté fantasy, ale už je cítit, jak se to pomalu přesouvá do žánru sci-fi. Hlavní hrdiny F´lara a jeho novou družku Lessu si snad zamiluje každý a určitě jim budete fandit i v těžkých dobách, které nastávají. A až přiletí Krvavice, bude to ohnivé peklo, čas obětí a poznání. Velmi dramatický počátek celé série. Ta mimochodem čítá dvanáct knih.

Citát: Za svítání . . . to se přeci objevují všechny varování.

Přeci jenom mi na příběhu něco vadilo. Lessana je dívka, která se vlastně dostala do celého toho děje přeci jenom trochu náhodně. Na svého zachránce je zbytečně přísná a trochu se chová jako kráv . . . bezel. Zlostně hledí na svého zachránce a i tak se chová. Kdykoliv jsou oni dva s F´larem ve při, vždy je to zlostné. A já jsem mnohokrát nepochopil, kde a proč tam ten vztek vůbec je? Mám pocit, že to tady paní spisovatelka trochu přeháněla. Jakoby chtěla říci, že my jsme ženy a vždy máme pravdu trochu feministické. Časem si na to čtenář zvykne a začne to ignorovat. Avšak i přes svou ješitnost, dokázala Lessana jednu velmi zajímavou skutečnost cestování časem. Máme se ještě na co těšit.

Citát: To je všechno, drakeni. Přeji vám pěkný let.

PS - Došlo mi, že paní spisovatelku Anne McCafreyovou ještě nemám v oblíbených. Za sérii Pern si to určitě zaslouží. Tak jsem učinil. . .

StarPopcorn
29.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Kdysi dávno jsem se to snažil přečíst, ale nebavilo mě to. Rozhodl jsem se to napravit.
A tady je hodnocení:
Kniha je zajímavá, zvlášť mezimezí, které mi tak trochu připomíná hyperprostor např. ve světě Star Wars.
Jakmile přijde na scénu cestování časem, tak jsem si říkal, že to bude překombinované a nepovedené, no prostě že se tenhle prvek příběhu nepovede - Ale ono se to povedlo! Autorka toto téma zvládla mistrně a přílet 1 117 draků na pomoc o 400 oběhů dopředu je prostě nejlepší moment knihy. Jiné prvky příběhu jsou taky zvládnuty bravurně:
•Hlavní postavy sympatické, uvěřitelné
•Vedlejší postavy uvěřitelné (Ne vždy sympatické, protože někteří jsou záporáci)
•Všechny prvky příběhu do sebe zapadají (Vyklizení Weyrů, gobelín…)
•Draci jsou dobře udělaní (Jejich vztah s jezdci, chrlení ohně atd.)

5/5 - Dokonalé

theMarty
19.05.2020 5 z 5

Četla jsem ji několik let zpátky ještě jako návštěvnice školní knihovny. Vůbec jsem nečekala, že mě tento žánr ještě zaujme. Užila jsem si ji.

Kulibrnda
18.02.2020 5 z 5

Možná jsem ovlivněná tím, že je to vážně hodně, hodně dlouho, co jsem tu knihu a vlastně celou sérii Drakenů z Pernu, četla. Ovšem v době, kdy se mi tahle série dostala do rukou, byla pro mne velice, velice čtivá. Ležela jsem v ní několik měsíců, četla ji stále dokola a to nadšení mě drželo opravdu dlouho. Zpětně si vybavuji především perfektně vystavěný svět, zajímavé propojení jezdců a jejich draků. A také skutečný původ obyvatel a jejich šupinatých přátel, který se postupně odhaluje a přimíchává do čistokrevné fantasy malou, leč velice přitažlivou sci-fi vskuvku. Při psaní recenze musím konstatovat, že jsem opět dostala obrovskou chuť se prohrabat v krabicích po stěhování, kde mám zabalené knížky svého dětství a vážně si tenhle dračí let zase zopakovat :) Tak snad zpětně neuberu z množství přidělených hvězd, neb nostalgie je občas trochu potvora a deformuje vzpomínky :D

Odík
02.08.2018 2 z 5

Dobře se četlo, ale další díly číst už asi nebudu.

ludek.n
23.05.2018 4 z 5

Dračí let se odehrává na planetě Pern během devátého Míjení, kdy je moc dračích jezdců oslabena čtyři století trvajícím obdobím klidu a z toho vyplývající lidské pohodlnosti. Legendy, mýty i mnohé znalosti upadly do zapomnění, takže novému spadu Vláken se nemá kdo postavit. Děj knihy je hodně přímočarý, nikam se nerozbíhá ani nezahýbá do slepých uliček. Na druhou stranu ale také nenabízí žádné velké vzrušení. Tím nechci říct, že by se v knize nic nedělo, jen je každá z přicházejících událostí tak umně vpletena do osnovy příběhu, že je vlastně zcela logicky očekávána a nepřekvapí. Nutno ovšem přiznat, že nejsem ve světě Drakenů z Pernu nováčkem, a tak všechny základní premisy jsou mi už známy z jiných knih. Možná, kdyby byl Dračí let má první kniha o Pernu, bylo by vzrušení z četby větší, ale také by se mohlo stát, že bych se v tom vyprávění plácal a nechápal bych, co to má všechno znamenat.

RyonMathrin
13.04.2018 5 z 5

Perfektně popsaný svébytný svět plný draků. Jedná se o fantasy šmrncnutou špetkou sci-fi, velmi čtivé a propracované.
Byla to jedna z mých prvních fantasy knih a udělala na mě tehdy velký dojem. I když si myslím, že Pern je svět tak originální, že bych si jej pamatoval, i kdyby to byla jen několikátá kniha v dlouhé řadě cizích světů. Smysl koexistence lidí s draky a jejich těsné sepětí má svůj logický důvod – ochrana domovské planety.
Ten popis draků a jejich vztahu s jezdcem je nádherný (tuším, odkud později čerpal Paolini, když psal Eragona). Také popis líhnutí je poutavý. Je toho víc, ale nechci spoilovat…
Celkově úžasná záležitost.
Rozhodl jsem se, že si ji po mnoha letech znovu přečtu, abych si to připomněl. Například slova vymyšlená pro svět Pern: weyr, draken, hlídací wher…
Moc rád bych také ochutnal ze džbánku horký klah. Nevíte, kde by se dal sehnat recept?

pipa36
25.01.2018 5 z 5

Moje první setkání s draky a Pernem - a je z toho láska na celý život. Opakovaně se k celé sérii vracím, čtu ji pořád dokola a opečovávám ji jako drahocenný poklad, protože v žádné jiné fantasy jsem se nesetkala s tak dokonale propracovaným světem, jaký vytvořila paní McCaffrey. Technické vynálezy, hudební nástroje, weyry (sídla draků a drakenů) a další - to vše je popsáno včetně logické cesty, která k jejich vymyšlení, využití či výstavbě vedla, takže působí naprosto věrohodně a vůbec nepřemýšlíte, zda to je či není možné. Četla jsem i knihy časově předcházející Drakenům z Pernu - ty mě tolik nebavily, protože žánrově spadají spíše do sci-fi, ale pro ucelení příběhu jsou téměř nezbytné. Kdo má rád fantasy a líbí se mu myšlenka, že draci jsou nejen obrovští a inteligentní, ale také "hodní", měl by si tuto trilogii a vůbec celé dílo této autorky přečíst.

vlkodlaq
03.09.2017 3 z 5

(SPOILER) Pozor! Spoilery!
Na textu je poznat ženská ruka, v tom dobrém i špatném. Některé postřehy a náhledy do vztahů jsou výborné, jen ta technická stránka.. Výborné sci-fi/fantasy se beze zbytku vyznačuje domyšlenými detaily a technickou uvěřitelností. Můžete třeba cestovat černou dírou, protože je uvěřitelně vysvětleno proč a mozek se tomu pak nebrání a čtenář si užívá příběh. Dračí let je čitelně napsaný, ale ta technická stránka je docela průser. Vlákna projdou atmosférou, ale pak je stačí spálit plamenem, pokud je nezničí chladné počasí? Ok, dejme tomu, školácká chyba. Ale ten bordel v cestování v čase? Autorka to měla a) lépe promyslet b) napřed si přečíst některé z klasických děl pojednávajících o cestování v čase c) cestování v čase se úplně vyhnout a zkusit jinou dějovou taktiku. Jinak vcelku kvalitní příběh je tak dost shazován a tyhle zmíněné nedostatky mě při čtení rozptylují. Přesto zkusím další díl.

IYv
30.08.2017 5 z 5

Moc mě to bavilo, jedna z prvních knih, které se tu s draky objevily. Je to sice trochu dětské čtení, ale docela dobře to funguje. Škoda jen, že u nás nevyšly knihy uceleněji a že počátek osídlování Pernu je zahalen takovou neznámou. I když - možná je to dobře a každý má prostor pro vlastní fantazii.

jindrusa
21.05.2017 5 z 5

Oblíbená kniha ze studentských let. Po 20 letech jsem si jí s chutí znovu přečetla.

dpxcz
08.01.2017 5 z 5

Parádní úvod do Drakenů z Pernu. Knihu jsem již kdysi četl a i po mnoha letech pořád zůstává jednou z nejlepších fantasy, které jsem kdy četl.

Corpy
20.10.2016 4 z 5

Musím se přiznat... Tuto knihu jsem si z antikvariátu pořídil, protože se mi líbí draci a příběhy o nich. A tato kniha zde má celkem výborné ohlasy. Teď můj ohlas po jejím přečtení: Příběh je neobvyklý, prostředí i popis draků, není to nic, na co jsem byl do teď zvyklý. Hlavně ze začátku jsem se trápil nad pomalým rozjezdem příběhu, ale postupně to začalo nabírat na zajímavosti. První polovina knihy mne tzv. nudila, ale druhá polovina už to bylo "ončo". Jsem zvědav na další díly Drakenů z Pernu.

vakuov
30.08.2016 5 z 5

skvělé kniha

Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Pro mě je celá trilogie moc pěkné čtení. Velmi se mi líbí námět a příběh. To autorka vymyslela skvěle a pokud si k tomu přečtete (možná jako první) Dračí úsvit, tak z toho budete trochu moudřejší :-) Jediné co bych asi trochu vytkla je, že autorka se nevěnuje příliš popisu a píše hodně zjednodušeně. Přijde mi, že mířila zřejmě na mladší ročníky. Ale i tak vřele doporučuji.

Samaret
05.03.2015 4 z 5

Velmi zajímavé, poutavé a svižné. Moc se mi výlet do Pernu líbil, ale docela mě zklamalo, že se autorka jaksi neobtěžovala s popisem věcí, jak vypadaly, nebo čím vlastně jsou a místo toho přidala na konec nepřehledný "slovník". To mě trošku mrzelo, ale příběh je skvělý :D

kalache
01.01.2015 5 z 5

jedna z prvních dračích knih,která se objevila u nás a proto je neopakovatelná......

Falquar
25.12.2013 3 z 5

Já nevím. Dračí let rozhodně není špatný... jen takový nějaký divný. Vztah mezi drakem a jeho drakenem je sice vykreslený moc hezky, zápletka sama o sobě je originální a zajímavá a dokonce i ty postavy se mi docela zamlouvaly, přestože sem tam mě to nutkalo složit hlavu do dlaní a hystericky se pochechtávat, zejména pak při sledování některých jejich myšlenkových pochodů. Hlavně zpočátku to bylo těžké, mimo jiné i proto, že jsem se v Pernu nejdřív dokonale ztrácela. Asi až po stovce stran mi došlo, jak se to vlastně má s těmi dračími královnami, že to není tak, že snesou jednu jedinou další královnu za celý svůj život, a takhle moudrá jsem byla i z kupy dalších věcí, takže jsem se při četbě soustředila hlavně na ně a nejspíš tak i o hodně přišla.
Co mi tam vyloženě nesedlo, to byl styl vyprávění. Aspoň pro mne byl takový neslaný nemastný, pročež mi dalo pořádnou fušku se prokousat některými méně akčními částmi.
Shrnuto a podtrženo, nedokážu se ztotožnit s těmi, které si paní McCaffreyová svým Pernem získala, ale nejspíš rozumím, co na tom vidí. Vždyť i já musím uznat, že nějaké ty kouzelné okamžiky a dobré scény se tam najít dají a že draci.... draci jsou naprosto úžasní. Kvůli nim to také čteme, ne?

HiNataLi
18.10.2013 5 z 5

Kniha Dračí let byla první knihou, se kterou jsem se od Anne Inez McCaffrey setkala. Tohoto setkání dodnes nelituji ani v nejmenším, a to i přes to, že mou první pobídkou k tomu, abych si knížku přečetla byl obdiv k drakovi na jejím přebalu. :)
Má mysl byla pohlcena příběhem a mé srdce bylo společně se srdcem hlavní hrdinky. A ač vím že názory na ní se liší, tato knížka, je bude a zůstane skvělou, a to mi nikdo nevymluví. ♥

draci sci-fi fantasy science fantasy (SF + F)

Anne McCaffrey
americká, 1926 - 2011