Bílý drak

Bílý drak https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2352/bily-drak-2352.jpg 4 110 8

Drakeni z Pernu série

I když Jaxomovi dělá jeho malý drak trochu starosti, přece jen se ukáže, že Ruth umí létat, žvýkat ohňovec a chrlit oheň, skákat do mezimezí i mezi časy, tedy všechno jako opravdový drak. Spolu pak přijdou na to, že Ruth umí i další nečekané věci.

Literatura světová Romány Fantasy

a přemýšlíme
o všem
až do úmoru.
Ale nikdy nic neuděláme.

Třetí kniha v sérii Drakeni z Pernu se tentokrát celá zaobírá životem mladého pána Jaxoma a jeho bílého draka Rutha. Jaxom svou rošťárnou získal na konci příběhu Dračí skok draka. Zachránil ho před smrtí. Nakonec se ukázalo, že bílý drak Ruth je tak trochu výjimečný tvor. Sledujeme tak osudy obou aktérů. Jaxom je pán držby, tedy budoucí pán držby, ale teď se potýká i s tím, že by mohl být draken. Navíc už se začíná otáčet za děvčaty. V tomto příběhu má tři a já byl vlastně dost zvědav, která vyhraje a stane se jeho družkou.

Citát: Držet tajemství před vlastním drakem není vůbec jednoduchá věc.

Jenže, aby to nebylo tak jednoduché, je v tomto příběhu ještě více dramatických situací. Nejvíc mě bavila poslední třetina této knihy. Na Jižní straně Pernu se najde spousta zajímavých věcí. Kdysi tam žili lidé a současní obyvatelé Pernu opět pátrají v jejich minulosti, aby měli slibnou budoucnost. Průzkumy, lety časem, Jaxomovo činy, Ruthovo klid a v neposlední řadě i spousta mouder, úvah a dedukcí. Spousta věcí byla totiž zapomenuta a právě přichází čas, kdy je třeba najít podstatu tradic a zjistit více z příchodu lidí na Pern.

Malá ochutnávka:
Jitřní sousestří zahlédněš ho jenom za soumraku a pak nad ránem támhle dole, ale mnohem výš na obloze. Vidíš tamty tři velice jasné hvězdy? Mnohokrát mi posloužily jako orientační bod . . .
Brzy zapadají, pokud tedy není na obloze jeden z měsíců . . .
Nechovají se jako správné hvězdy . . .

V malé ochutnávce výše, pokud jste jí četli, je náznak budoucích dějů. Jitřní sousestří se nechová jako hvězdy a už si toho všiml nejen harfeník Robinton, ale i . . . hádejte, ano Jaxom. Tak že v tomto okamžiku už se těším na další příběhy, protože to nebude jako kdysi nepodařený skok na Krkavici. Všechno se to hodně zdramatizovalo a jako bonus jsou tu ještě ohňový dráčci, kteří maj také dost svých tajemství. Jen jim porozumět. A to všechno je zatím zamlžené v nevědomosti. No prostě další kniha nám to snad vše vysvětlí.
Za pět žlutých dračích Hetešáků.
( ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ )

Citát: Slyším tvoje pocity, ne tvoje myšlenky.

Senza Jenka
14.01.2023 4 z 5

Bylo celkem jasné, že bílý drak bude neobyčejný. Zajímalo by mě, co Torik myslel slovy: "Ani nevíš, jaké plány jsi překazil..." Nikde už tam žádné vysvětlení není.

StarPopcorn
11.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Prohloubí se zde charakter Jaxoma, jak mi ve dvojce připadal nesympatický, tady se mi docela zalíbil. Zápletka je taky fajn, cestování časem je opět uděláno s citem. Zase prohlubování postav - Tentokrát N'tona a Robintona.
A odhalení Jitřního souhvězdí a příletu lidí na Pern mě mile překvapilo.

ludek.n
26.05.2018 4 z 5

Společnost na Pernu čelí novým výzvám a problémům, z nichž jednou z nich je i sprostá krádež královského dračího vejce, která divže nepoštve jednoho draka proti druhému. Tento hanebný čin rozčeří, jako kámen hozený do vody, poměry na Pernu a vlny poté zasahují další a další oblasti života obyvatel zemědělských držeb, řemeslnických cechů i dračích weyrů. Bílý drak Ruth, dospívající společně se svým jezdcem, pak představuje zrcadlo, odrážející všechny proměny pernské společnosti. Autorka se v knize noří opravdu hluboko do třídní struktury Pernu a vytahuje na světlo doposud netušené souvislosti a vztahy. Pohříchu je toto její konání malinko rozvleklé a nezáživné. Nebýt dokonale promyšleného světa a jeho fungování, mnohobarevných a zajímavých postav a koneckonců i té hrsti dramatických událostí, které ovšem, stejně jako v předchozích knihách, mají notně obroušené hrany, skoro bych se až bál stagnace a nudy. Anne McCaffreyová je naštěstí natolik zkušená spisovatelka, aby si nad příběhem udržela kontrolu a neoddala se lákadlu suchopárné sociologické studie. Jen doufejme, že ji to vydrží i do budoucna…

RyonMathrin
04.05.2018 4 z 5

Poslední díl trilogie drží laťku stále vysoko, přesto - při srovnání všech třech dílů se nemohu ubránit dojmu mírně klesající tendence kvality.
Popis Pernu je bezvadný, nové nápady co se týče draků (tedy co umí výjimečný bílý drak Ruth) se mi líbily.
Stále mne fascinuje nápad cechu Harfeníků (prolíná se všemi díly trilogie) - co všechno mají na starosti a co dokážou... Hlavní postava - mladík Jaxom - mi také byla sympatická.
Kniha je však opět plná dlooooouhých rozhovorů a stránek, které nevypovídají téměř o ničem a jen text nafukují. V ději je pár zásadních a čtivě podaných událostí a zvratů, ale zmíněné pomalé pasáže jsou opravdu dlouhé a někdy skoro nudí. Kvůli tomu hodnotím o hvězdičku méně.
Přesto je to pěkný zážitek a pokud jste četli první a druhý díl, neváhejte.

dpxcz
24.01.2017 4 z 5

Třetí díl mě bavil již méně než předchozí dva. Děj se mi zdál hodně roztahaný a kniha mě střídavě bavila hodně a méně. Podle mě má zbytečně mnoho stránek a stálo by za ti ji zeštíhlit.

HiNataLi
18.10.2013 5 z 5

Třetí díl mé oblíbené série mě nezklamal. Anne McCaffrey byla skvělá spisovatelka a to se z mého pohledu nikdy nezmění. Bílý drak je rozhodně knížkou ke které se ráda vrátím. A proto ji můžu jen vřele doporučit i ostatním. ♥

nerusa
11.04.2011 4 z 5

Ačkoli jsem nečetla předchozí dva díly, moc jsem si knihu užila. Příběh je velmi dobře vystavěn a charaktery jsou barvité. Autorka musí být velmi dobrou znalkyní lidských povah a dokáže se dokonale vcítit do duše mladého dospívajícího muže - postava Jaxoma je toho důkazem. Knihu mohu vřele doporučit jak milovníkům fantasy, tak i ostatním čtenářům, kteří mají rádi dobré příběhy.