Drak znovuzrozený 1

Drak znovuzrozený 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30214/kolo-casu-drak-znovuzrozeny-30214.jpg 4 53 7

Kolo času série

Drak Znovuzrozený – dávno předpovězený vůdce, jenž má zachránit svět, a zároveň ho zničit. Zachránce, jenž má zešílet a pobít ty, které miluje, je na útěku před svým osudem. Je schopen se dotknout jediné síly, ale není schopen ji řídit, a jelikož ho tomu nemá kdo naučit – protože to naposledy muži uměli před tisíci lety – Rand al'Thor ví, že se Temnému musí postavit sám. Ale jak?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Návrat

The Dragon Reborn , 1991

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Podle mého zatím nejlepší díl této série. Nesoustředí se toliko na Randa, ale spíše na ostatní ta'veren. U Draka znovuzrozeného už je zcela evidentní, že Jordan našel svůj epický styl a odpoutal se z vlivu svých předchůdců.
V průběhu knihy sledujeme několik oddělených dějových linek, přičemž ve všech hraje hlavní roli dobrodružné putování a všechny samozřejmě konvergují do strhujícího finále. Oceňuji, že tentokrát závěr nebyl tolik přepálený jako u předchozích dílů a tentokrát je i zřejmé, že příběh má kam pokračovat. Narozdíl od minulých knih, které mi připadaly daleko uzavřenější. Mat s Perrinem se zde posunuli ze škatulky postav, které moc nemusím mezi ty oblíbenější.
Je pravda, že i tato kniha je psána velmi popisně a ne vždy příběh ubíhá úplně rychle. Nicméně beru to jako nutnou součást rozsáhlé epické série a ani mi to příliš nevadilo, přestože chápu, že někoho by to mohlo odrazovat. Moc jsem neviděl propojení mezi prologem a následným dějem, spíše mi připadalo, že prolog je jen propojkou na předchozí (a možná i následující) knihu.
Musím říct, že se mi moc líbí, kam tahle série směřuje a dávám Kolu času poprvé 5*. Zároveň mám ale i trochu obavy, jestli se autorovi podařilo i další díly napsat tak, aby byly dostatečně originální a nezačaly se šablony zápletek opakovat. Navíc doufám, že autor našel později odvahu i některému z hrdinů ublížit.

klara1550
21.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížku jsem měla na dovolené a splnilo to účel číst něco, u čeho člověk vypne. Ale je fakt, že při zpětném pohledu souhlasím s komentáři ostatních, že se tady vlastně zas až tolik nestalo.

Poznámka k ději (obecně):
Pochybuji, že by amyrlin dala při svých možnostech takový úkol zrovna takovým lidem (záměrně neříkám konkrétně). Vlastně mi to přišlo hrozně nesmyslné. Včetně toho, jak to dané postavy řešily. Ta linka mi přijde jako kdyby to psal fakt někdo ze základky. Připomíná mi to young adult, kde se často na logiku příběhu a konzistenci postav zas až tolik nehraje.

Gordonlord
12.04.2020 1 z 5

Po vynikajícím závěru druhého dílu, který celou sérii mohl klidně a pro čtenáře naprosto uspokojivě uzavřít, přichází totálně nastavovaná kaše bez chuti, bez gradace a bez nápadu.

Tohle je vážně vydechlý díl, kde se nestane vůbec nic a pokud ho přeskočíte, tak v příběhu téměř o nic nepřijdete. A to je děsivé.

Nadto z toho mám pocit, že tohle snad psala žena ? Neustálé úvahy nad tím, jaké šatičky si obléct, jaký je ten a ten chlap fešák a podobně....WTF ?

Denisa.knizky
31.01.2016 5 z 5

Kolo casu se pro mne stalo srdecni zalezitosti, jsem neskutecne vdecna, ze Drak znovuzrozeny je teprve treti dil v serii a ze je jich jeste spousty prede mnou. Je pravdou, ze nektere pasaze mohou byt az moc popisne, nekdy je rozvykladano viceroy dejovych linii a je nekdy tezke si zapamatovat, kde se kdo zrovna nachazi, jakou loni pluje a o cem byl posledni rozhovor, ale takto rozsahla saga musi mit vice navzajem se propletajicich linii a osudu. Treti dil opet posouva cely pribeh dal, jednotlive postavy, v tomto dile hlavne Mat a Perrin, se vice projevuji a tim je ctenar lepe pozna.
Poznamka pod carou pro ty, kteri tvrdi, ze je pribeh az prilis podobny Panu prstenu - neni tomu tak, pravdou je, ze prvni dil je velmi podobny, ma podobny smer a puvodni zapletku, ale druheho dilu dale tomu tak jiz vubec neni. Saga Kolo casu je mnohem rozsahlejsi a proto je zde mnohem vice postav, pribehu, osodu, zvratu a zapletek a proto bych nerada, aby pripadne srovnani Pana prstenu (ktereho jsem mimochodem take privrzenec) zapricinilo odvraceni od Kola casu. Hodne zdaru pri cteni a ponoreni se do fantastickeho sveta:)

Eslem
09.11.2015 3 z 5

Už jsem slyšela dost kritiky na to, jak se ženské autorky nedokážou vcítit do mužských postav. U R. Jordana mám naopak pocit, že se častokrát projevuje až moc jako žena. Všechny ty popisy rób, no a šitíčko má u sebe dokonce i Rand... Nevím, nakolik případně zasahovala paní manželka, ale třeba ta scénka, kdy z polomrtva sotva vzkříšený sedlák Mat vypráská holí dva nejzdatnější aspiranty na strážce zaráz, působí jako vytažená z hlavy nějaké náctileté fantasy romantičky. Tuplem když si ještě přítomní muži zas a znova uvědomují, jak je Galad neodolatelně pohledný.

Covenant
12.08.2015 2 z 5

Tak nevím. Začalo to nadějně, jako nějaká fantasy detektivka, ale tak nudný a rozvleklý děj, mě na nějaký čas odradil v pokračování. Od začátku do konce se vlastně nehneme z místa a jsme odkázáni na osudy tří přítelkyň, co vědí stejný....nic, jako na začátku. Určitě se chci ke čtení vrátit (dřív, než zapomenu návaznosti) a očekávám, že Drak znovuzrozený 2, bude o dost lepší, ale protentokrát to vzdávám...

petrulka
24.02.2014 4 z 5

Moc se mi líbily upoutané, doufám, že se to v dalších dílech ještě nějak rozvine. Bezva i scéna zrození Draka a použití rohu. Pořád velmi čtivé, vyloženě mě baví.

draci meč a magie hrdinská fantasy

Robert Jordan (p)
americká, 1948 - 2007
2012  79%Oko světa
1998  75%Oko světa 1
2019  85%Kolo času 0–14 (komplet)
2016  93%Bouře přichází
2017  94%Vzpomínka na světlo