Draci podzimního soumraku

První, úvodní kniha DragonLance, první ze série Kronik. Draci. Bájná stvoření z legend. Pohádky, které se vyprávějí malým dětem. Ale teď se draci vrátili na Krynn. Hrůzy války a ničení zachvátily zemi. Pak se zrodí naděje – hůl s modrým křišťálem v rukou krásné ženy z barbarského kmene. Příslib naděje, prchavý jako dým nesený podzimním větrem způsobí, že se sejdou staří přátelé, kterým osud vnutil nečekanou roli hrdinů. Rytíř a barbarský bojovník, bojovník – obr a půlelf, trpaslík a šotek a také čaroděj s temnotou v duši – ti všichni se vydají na nebezpečnou pouť – hledat legendární DRAČÍ KOPÍ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56233/dragonlance-kroniky-draci-podzimnih-I0z-56233.jpg 3.8141

DragonLance - Kroniky (1.)

Dragons of Autumn Twilight (1984)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Návrat

Kniha Draci podzimního soumraku

Tazz1

Kdysi jsme tyto knihy na gymplu jako vášniví hráči Dračího doupěte přímo hltali :-)

dus0024
10.10.2018

příjemná a velmi čtivá.

špulo
29.09.2018

Hoci som nehral D&D, ani Dračí doupě, ani nič podobné, kniha týmito hrami priam žiarila. Ako oddychovka to celkom ujde, ale moje fantasy srdce neprestrelila. Navyše cítiť z nej aj autorskú nevypísanosť...

Claudius
03.03.2018

Číst tuto knihu hned po zážitku z mistrovského vypravěčského umu Stevena Eriksona byl pravděpodobně špatný nápad. Příběh mi připadal nenápaditý, postavy otravné, prostředí nepromyšlené a celý styl vyprávění prostě špatný.
Popis prostředí byl asi nejhorší, často jsem neměl tušení, kde vlastně hrdinové jsou, občas se v místnostech jen tak objevovaly dveře, případně sloupy. Ačkoliv jsem se děsil toho, že se dočkám dalších dokonalých a nepřemožitelných hrdinů typu Forgotten Realms, a místo toho se mi dostalo rozhádané a protivné skupiny archetypů, nejsem z tohoto příběhu nijak zvlášť nadšený.

KAREL6725
02.02.2018

Tohle je základ moji knihovny , jedna z prvních sérii ,které jsem koupil a četl. Poprvé čteno někdy v polovině 90. let. Od té doby uplynulo spoustu času a vyšlo spoustu kvalitního a lepšího fantasy. Ale určitě bych to nenazýval odpadem , než tohle vyšlo díky nakladatelství Návrat a panu Suchánkovy , který v 90. letech odvedl neskutečnou práci a vydal věci o kterých ani lidi neměli tušení. V 90 . letech většina lidí ani nevěděla kdo je to Tolkien dnes jsou všichni odbornicí na pána Prstenu. Za mě pořád dobrá fantasy , třeba pro mladší čtenáře nebo ty , kteří se chtějí s tímto žánrem seznámit. Draci jsou nesmrtelní.

Ellissabeth
25.01.2018

Vtipné. Pěkné. Draci, draci, draci... :-)

mitko
06.12.2017

Nakoniec veľmi slabé tri hviezdy, možno byť mladším bralo by ma to viacej, ale takto si už uvedomujem že to veľmi ploché. Nedozvieme sa tam celkovo nič o svete. Celé by sa to dalo zosumarizovať ako cesta družiny z miesta A do B potom C a nakoniec do D. Pričom medzi týmito miestami bojovali s malými družinami nepriateľov a v miestach ich čakali "bosovia". Áno nemýlite sa pripomína to RPG hry. Z nižšieho hodnotenia to mohli vytiahnuť aspoň hlavný protagonisti, keďže sa od nich ani moc nepohneme. Ale opäť, zo začiatku im boli dané vlastnosti a charakter (hmm zasa podoba s hrou) a už sa s nimi moc nepracuje, čiže ich správanie vám príde strašne repetetívne, ničím neprekvapia. Ale zas ku koncu som sa pristihol, že ma to aj trocha baví, čiže nemôžem ísť s hodnotením nižšie (:

rambič
18.10.2017

Dle mého soudu je celá sekvence těchto legend velice čtivá a zábavná začal jsem jako 20 letý tím že jsem si chtěl koupit něco do vlaku a totálně jsem těmto knihám propadl dnes mám přes 30 knih s této série a s díky je pročítám znova. když jdu okolo knihkupectví nebo antikvariátu vždy se podívám jestli nemají něco co ještě nemám. Právě nepředvídatelnost děje mě uchvátila , díky této sáze jsem rozšířil čtení i o fantasy.

frantisek6180
08.06.2017

Pokud hledáte klasickou fantasy, tak je tato kniha zcela jistě pro vás, na druhou stranu musím dát pouze 3 *, protože se zde podle mě neúspěšně pracuje s početnou družinou a také pro relativní rozvláčnost děje, i tak se ale vrhnu na další díly.

Blancheerka
26.01.2017

Pohodové fantasy, které nevybočuje ze zajetých kolejí, ale i tak pobaví a příjemně ukrátí dlouhou chvíli. Mě osobně to bavilo, snad se dostanu i k pokračování

AlexKalt
30.09.2016

Je to již velice dlouhou dobu co jsem tuto knihu četl. Nicméně mohu ji s klidným srdcem doporučit milovníkům Fantasy nebo spíše klasického klišé fantasy s trpaslíky, elfy, draky atd. Tato kniha (jako první ze série "Draci") mě jako mladého čtenáře nadchla a pokračování postupně graduje v nepředpokládaný a relativně zajímavý konec (ale až v dalších dílech). Určitě to není nic co by se časem zařadilo do klasické literatury ale pokud máte dlouhou chvíli a baví vás fantasy tak vzhůru do toho.

JackieDecker
29.06.2016

Na Knize mne nejvíce fascinovala skutečnost, že byla psána podle RGP hry na hrdiny. Ta představa že se tento příběh udál v myslích hráčů, kteří se setkávali kolem jednoho stolu a utvářely jej mě uchvátila. Ale i po jiné stránce je to čtení, které mohu doporučit, protože i když je to nesporně "brak", tak je to čtivý příběh, zajímavý, plný zvratů a tím myslím celé Kroniky a další knihy navazující. Mým snem je přečíst si je všechny :D

Predator666
21.03.2016

Divím se, že takovou blbost se pokusila Pevnost oživit. To je příběh plný totálního klišé, až se mi chtělo brečet. Časopis Pevnost již celkem dlouho vyrukuje s těmi nejhoršími příběhy. Na jedné straně se nedivím, jsou levné, ale řeknu vám, že tuto knihu jsem koupil v antikvariátu za 50 korun. Ještě že jsem si ji nekoupil, když vyšla v již zmíněném časopise. Strašně jednoduchý příběh, který opisuje snad ze všech starších dobrodružství. A ten drak - jo, kde já to už sakra četl?

Terva
08.03.2016

"Moudrého slyš, jehož píseň sestupuje shůry,
jak slzy či snad jak nebeský déšť,
a roky i prach z mnoha příběhů smývá
přeslavné ságy o Dračím kopí....."

Já to nedal. Mě to od počáteční cesty prostě nebavilo. Stačí si jen pozměnit jména a už víte vo co go. Například: Tanis Půlelf jakoby vypadl z oka Lego-Lasovi, Raistlin tu zastupuje Gandalfa, šotek Tasslehoff Bosonožka, hádejte koho (boso - ne bosso), Flint Křesadlo zase nějakého trpaslíka - vyberte si, je jich dost. Utěšín je Kraj a Temný les s mluvícím stromem, pardon s mluvící Stromovicí, nebo jak to nazvat, mě jen ujistil, že si další knihu z této série nekoupím. A když přijelo na koních osm Kleriků v kápích - málem jsem to zavřel. Ale překonal jsem se, byl jsem totiž zvědav, zda a jaký bude drak, když se to jmenuje Draci podzimního soumraku. No, nebudu spoilerovat, nechte se překvapit. Pro tvrdé fandy cestovní smíšené Fantasy, to bude dostatečně dobré a možná si koupí i další díl. Nutno dodat, že příběh je napsán již před třiceti lety a tak v tom nehledejte současnou tvorbu.

CITÁT - Mám moc rád příběhy o dracích, jenomže tatínek říká, že nikdy žádní nebyli............

Vybral jsem šest slušných citátů a vložil je k Tracy Hickmanovi do profilu.

"Ast tasarak sinuralan krynawi" - "Uspal jsem je"

Izidar
04.03.2016

Dobře se čte, děj vás rychle pohltí a s hrdiny budete prožívat fantastické dobrodružství při kterém se zasmějete, bude vám tuhnout krev žilách, uroníte slzu a aspon část z nich vám přiroste k srdci. Jen ten závěr trochu zklamal, mohl být delší :) tak snad další díly se v tomhle směru polepší ;)

Teron
23.11.2015

Četl jsem pouze klasické Kroniky plus jejich datadisk Draci letního žáru. Z literárního hlediska jde trochu o příručku toho, jak ne úplně psát knihy podle her a jsou hrozně cítit všechny zákonitosti pravidel. Autoři se jich totiž drží za každých okolností, což neznalce zmate (evropské RPG projekty pracují na trochu jiné bázi) a znalci si povzdechnou, protože tohle už četli na jiných místech.
Ale přes to všechno si hrdiny zapamtujete, budete jim fandit, budete s nimi plakat, budete se smát s Tasem Bosonožko a při Raistlinových slovech vám bude běhat mráz po zádech. Neptejte se proč - prostě bude...

trudoš
18.10.2015

Margaret Weis a Tracy Hickman se kdysi velkou měrou zasloužili o to, aby vznikl nový herní svět pro Dungeons & Dragons. Ten svět se jmenoval DragonLance a byl natolik úspěšný, že dal postupně vzniknout i množství románů. Přičemž ty napsané přímo autorskou dvojicí, patří bez pardonu mezi ty nejlepší.
Na příběhu je sice hodně znát, že byl vytvořen na základě dobrodružství odehraného právě v rámci DragonLance, to mu však nic neubírá na kráse. Román, tak potěší každého příznivce epické fantasy, protože pracuje s těmi nejkřišťálovitějšími motivy. Plus je i to, že dobrodružství má epizodní závěr a nekončí uprostřed věty. V důsledku příjemné čtení, které sice nepřekvapí ničím novým, ale ani nijak zásadně nezklame.

Hun
29.09.2015

Tyhle knihy je třeba hodnotit optikou cílové skupiny, tedy mladších teenagerů. A jako dítě jsem tu knihu zbožňoval. Takže za mě uspěla v tom, co měla za cíl.

A kdo by nemiloval Raistlina?

MachineGirl
16.02.2015

Fantasy série mého dětství! Tehdy jsem to opravdu milovala, jako starší jsem to opět nečetla, trochu mě děsí ty komentáře tady.

Ocas
07.09.2013

Před 15 lety, v mládí kdy sem začínal pronikat po Tolkienovy do světa fantasy asi nejlepší román, s odstupem času po znovupřečtení sem zjistil, že mě to jako dospělého a sečtělého člověka vůbec nebaví. Proto dávám hodnocení napůl. Pro mladé čtenáře jistě zážitek, pro odrostlejší jen blábol. Mrzí mě to

LucieRej
16.06.2013

Moc pěkná fantasy knížka. Je zábavná, napínavá i tajemná. Postavy jsou dobře nápsané, oblíbila jsem si všechny. Těším se na další díl.

blimba
31.03.2013odpad!

Přečtu leccos, ale tohle je na mě moc. Nelogické jednání hrdinů, nelogické situace, nelogická řešení. K tomu děsivej překlad. Příběh vypadá jako by si ho hodně malé děti vymyšlely při hře Dračího doupětě. Snad se děti neurazí.

steppen-wolf
23.03.2013

Přátelé fantasti, drazí souvěrci, milý soukmenovci. Taky miluju fantasy, taky jsem hrával Dračí doupě, taky jsem to ve 13ti hltal, taky je to dodnes má "guilty plesure." Ale co si budeme povídat: je to brak! Co jiného lépe definuje pojem brak než tohle. Knihy tipu Weis a Hickman jsou "Harlequinkami fantasy!"

Ty dvě hvězdičky jsou jen proto, že beru ohled i na své osobní citové a nostalgické zaujetí. Kdybych měl hodnotit 100% racionálně, bylo by to někde mezi jednou hvězdičkou a odpadem.

Elounke
12.11.2011

Vcelku podprůměrné fantasy knize navíc neuvěřitelně ublížil český překlad jmen a názvů...

zlovlk
01.02.2011

Původně jsem chtěl napsat, že z téhle knihy přímo odkapává fakt, že byla psána na základě hry na hrdiny. Pak jsem si ale uvědomil, že taková metafora nestačí. Ono to z ní totiž přímo stříká.

Nepochybuji, že hráči se dobře bavili. Vlastně je to výborná sonda do toho, jak se v osmdesátých letech hrálo (a jak se u nás hraje ještě i nyní - dračákovství se drží podobně úporně jako thrash metal nebo židovská víra). Ale hledat v tom literární hodnotu? To už spíše chytat světlo do pytle, při tom je větší šance na úspěch.

Dvě hvězdičky za to, že se to snadno čte, jsou tam sympatické a rozlišitelné postavy a patří to svým způsobem mezi klasiku žánru.

draci hrdinská fantasy

Autoři knihy