Draci jarního úsvitu

Draci jarního úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34819/bmid_dragonlance-kroniky-draci-jarniho-u-X2u-34819.jpg 4 112 10

DragonLance - Kroniky série

3. díl série: DragonLance – Kroniky (celkově 3. kniha ságy) Draci. Bájná stvoření z legend. Pohádky, které se vyprávějí dětem. Ale ted se draci vrátili na Krynn. Hrůzy války a ničení zachvátily zemi.S příchodem jara však přichází i naděje. Hrdinové, konečně vyzbrojeni dračími kopími, vedou lid do poslední zoufalé bitvy proti drakům. Rytíř a barbarský bojovník, válečník a půlelf, trpaslík a šotek, a také čaroděj s temnotou v duši; ti všichni musejí překonat vlastní pochyby a vzájemné sváry, jinak nemají naději, že porazí… Takhisis, Královnu Temnot.... celý text

Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Dragons of Spring Dawning , 1985

Amolein
21.02.2021 3 z 5

Třetí díl přinese vyvrcholení bitvy mezi dobrem a zlem. Zjistíme, jak dopadne temná bohyně, která do země Krynn znovu přivedla draky. Protože už jde o třetí díl, tak mé hodnocení bude jen stručné.

Třetí díl se mi četl lépe než předchozí. Přikládám to hlavně tomu, že příběh zde byl sevřenější, soustředil se zejména na nadcházející bitvu. Přesto i tady se hodně putovalo a to zcela mimo dějovou osu hlavního příběhu.

I v tomto díle se objevily nové postavy, bohužel bez vlastního pozadí, bez nástinu jejich historie, takže pro čtenáře nezajímavé. Konečně se ale zajímavějšího vývoje dočkala postava Laurany, což je asi jediná postava, která se od začátku knihy nějak změnila.

Nejvíc mě ale zklamal závěr. Očekával jsem velkolepou bitvu mezi lidmi a draky. Hrdinové, konečně získali dračí kopí, a tak mají šanci draky porazit. Ale z bitvy jsme sledovali pouze zvuky troubení. Každý tam zaslechne zvuky trubek, které ohlašují útok na armády zla. Ale vy sledujete úplně jiné události a na konci se dozvíte akorát výsledek bitvy.

Gordonlord
23.07.2019 3 z 5

Je tu znát silné ovlivnění Tolkienem, protože stejně jako v jeho knihách, i zde je příběh vyprávěn hodně špatně, je zde spousta zbytečných postav, které zabírají místo v knize, jejich přítomnost není nijak důležitá a jejich příběh zůstane nedovyprávěný. Také zde najdeme slepé dějové linky, které vůbec nikam nevedou. Nadto je zde spousta věcí špatně a nejasně vysvětlena (jak vlastně Královna Temnot padla, když poslední zmínka o ní se vyjadřuje v tom smyslu, že se "triumfálně směje, protože vítězí?") a některé důležité milníky příběhu jsou zde úplně vynechány a později retrospektivně shrnuty formou vyprávění některé z postav.

Dalším mínusem je nedomyšlenost příběhu, kdy se ke konci knihy objeví nějaká postava, která se nikdy předtím neobjevila, ale autoři se vás narychlo snaží přesvědčit o tom, že vlastně může za spoustu událostí co se staly a že je vlastně naprosto zásadní. Aneb jak rychle zalátat díru v uspěchaném příběhu.

Styl vyprávění je navíc ukrutně nafouknutý přemírou zbytečných slov, dialogů a otravných událostí, které nejsou k ničemu, jen zdržují děj a tempo příběhu.

Je to vcelku typický, špatný brak.

Ale teď ty plusy :

1) Obálka Larryho Elmora - nikdo na celém světě nedokáže nakreslit lepší obálku, která by se tak krásně hodila k pravověrnému, klasickému fantasy 90´let. Prostě nikdo ! (To se ovšem týká pouze prvního vydání knihy, jenž u nás vyšlo v nakladatelství "Návrat")

2) Raistlin - mnohorozměrná, nejasná, a neuvěřitelně dobře napsaná, životem dýchající postava, která se stala minimálně ikonou fantasy žánru. S jeho přítomností tohle brakové bahýnko vždycky neuvěřitelně ožije napětím a přesvědčivostí.

3) Kulervoucí závěr knihy, který byl opravdu napínavý. Nevadí, že zde nebylo mnoho soubojů, ani akce (tu stejně Tracy a Margaret napsat neumí) ale i v komorním duchu se zde odehrálo velmi slušné drama.

Jsem velký milovník klasického, béčkového fantasy, narvaného až po strop všemi klišé žánru, takže dávám 3/5. Pokud na tohle nejste tak ulítlí, uberte jednu či dvě hvězdičky. Ale ani tak to zdaleka nebude na odpad.

špulo
29.09.2018 4 z 5

Za tých drakov pridám hviezdu. Ináč, tuctovka tuctová...

Ellissabeth
15.06.2018 5 z 5

Jako fakt super! Konečně kniha plná draků!!!! Boží ;-) Nějaké pasáže mi úplně nesedli a nelíbili se mi, ale jako víte co... DRACI!!!

AnetAndBooks
22.10.2017 5 z 5

Opět série Dragonlance nezklamala. Prostě úžasné. Trochu jsem se bála, jestli se nepotáhne v občas “nudnějším” duchu předchozího dílu, ale mýlila jsem se (: Jen mi bylo líto odchodu nějakých postav :(
Už se těším na další díly ( a hlavně na Raista

Zelený_Drak
02.09.2017 2 z 5

Tak to, co mě v přechozím díle zlákalo ke čtení dalšího, se v tomto nakonec vůbec neobjevilo a nedostatky jsou dost podobné. Draci jarního úsvitu jsou sice o něco lepší než Draci zimní noci, ale pořád nic, co by mi utkvělo aspoň na chvíli v paměti. Pro mě asi nejlepší postavy byly Fišpán a jeho drak a potom Laurana. U Laurany byl nejvíc vidět nějaký vývoj. Tanis je takový nemastný neslaný, jak se to hlavním hrdinům stává často a Raistlin sice není špatný, ale je pro mě takový nedotažený, nedovysvětlený, a to se o jeho přiblížení autoři i v minulém díle dost snažili. Další knihy ze série číst nebudu, ale zkusím jiné autory DragonLance.

frantisek6180
20.06.2017 3 z 5

Hodně jsem váhal, ale přesto, že se jedná o závěrečný díl trilogie a děj má dobře našlápnuto, víc než lepší průměr bych této knize dát nemohl. Z mého pohledu trošku nevyužitej potenciál konce knihy, který by mohl být z mého pohledu trochu více epičtější ;-)

SiuxBeast
17.04.2014 5 z 5

První tři knihy DragonLance miluju a je to jedna z mých NEJ NEJ fantasy

BooksLucyKing
16.06.2013 5 z 5

Čím dál lepší. Hltala jsem stránku za stránkou. Tentokrát byla skupina rozdělená všude možně víc jak v minulém díle, ale aspoň to tomu přídavalo na napětí, jak se po pár kapitolách vždycky střídali. Tentokrát temnota byla hodně přítomná a opravdu se zde objevili hodně smutné momenty, ten jeden, co se týkal skupiny (nebudu prozrazovat jak) jsem fakt obrečela. Ale jinak mě to opravdu moc bavilo, objevili se další zákoutí jejich světa, nové rasy, další kusy příběhu, které postupně zapadají tam kam mají.

steppen-wolf
23.03.2013 2 z 5

Viz. můj komentář k Drakům podzimního soumraku.

draci

Autoři knihy

Tracy Hickman
americká, 1955
Margaret Weis
americká, 1948

Kniha Draci jarního úsvitu je v