Dracula

Dracula https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30562/mid_dracula-p0y-30562.png 4 3393 581

Legendárny román Brama Stokera privádza čitateľa hlboko do kapratských lesov, ale aj londýnskych uličiek, v ktorých čoskoro zavládne strach a hrôza. Nocou sa totiž blíži najdesivejšie monštrum stvorené zo samotnej temnoty - Dracula. Svetoznámy príbeh grófa Draculu, Jonathana Harkera, doktora van Helsinga a iných chronicky známych postáv, preložil a upravil Jozef Kot, v prvom vydaní (318 strán) boli použité fotografie z filmu F.W.Murnaua - Upír Nosferatu, ktorý, tak ako táto kniha patrí ku klasike... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Dracula , 1897

xxtom
30.05.2017 5 z 5

Knížka má spád, je napínavá, doporučuji přečíst.

karavela
29.05.2017 4 z 5

Povinná klasika pro všechny upíromilce :-)

koniklecka
25.05.2017 5 z 5

Skvělá atmosféra. Má to styl a je to prostě klasika. Určitě někdy budu chtít přečíst znovu.

Atanone
13.05.2017 5 z 5

Klasika. Co víc dodat?
Horrory mají být strašidelné,stejně jako "harlequinky" mají být romantické. Něco mezi tím mě moc nebaví.

Placi
03.05.2017 5 z 5

Tuto klasiku jsem slyšel v podobě rozhlasové hry. Když se v pozdním odpoledni stmívalo, musel jsem se tehdy ve svých 22 letech ohlížet, jestli se někdo neukrývá ve stínech, a to jsem prosím v literatuře a filmu zvyklý na ledaco. Opravdový klenot! :)

EDIT: Rozhodl jsem se knihu i přečíst a rozhodně to nebyl špatný nápad.

Ladislav.Knap
03.05.2017 5 z 5

Mistrovsky napsaný horor, který musel být v době svého vzniku opravdu velmi děsivý.

danny_21
23.04.2017 4 z 5

Kdo by neznal nejznámnější dílo o po krvi lačnícím tvoru ? Do poloviny knihy je to výborné, po smrti Lucy nicméně trochu upadá kvalita při následném honu na hraběte a trochu zklame rychlé zakončení bez konfrontace - holt už je tenhle příběh vousatý, ale věřím, že ve své době nejedna panna strachy nespala. Coppolovo filmové zpracování lze jenom doporučit, Oldmanův Vlad neměl chybu - 80 %

Eorin
22.04.2017 5 z 5

Pro mě nezvyklé čtení formou deníku (v té době - četla jsem ji v deváté třídě na ZŠ), ovšem krásně to graduje a poslední části jsem četla prakticky jako napínavou detektivku se zatajeným dechem, bušícím srdcem a příběh jsem tak zhltla.. ani nevím jak. Ráda se ke knize vracím a s hrdostí ji stavím mezi nejvýznamnější knihy ve své knihovně.
Úchvatné.

Gi-Gi
10.04.2017 5 z 5

Klasika, dobře se mi to četlo a je to dobrý příběh, počátek van Helsinga, a musím říct, že mě to navnadilo, asi seženu Draculu ve filmovém zpracování s Christopherem Lee. A fakt jsem jim fandila, aby to stihli :-)

katushah
31.03.2017 5 z 5

Nefandím moc upírům, ale tahle kniha si mně i přesto získala. Je skvěle napsaná, rychle se čte, zažrala jsem se do ní a přečetla jí za pár dní. Ráda se k ní vracím. Vždycky mně zabaví. Super dílo!

vivalamuff
30.03.2017 5 z 5

Je to doposud jediná kniha, kterou jsem četla v podobě deníkových zápisků a dopisů. Rozhodně to není ku škodě. Právě naopak. Děj můžeme pozorovat hned z několika pohledů. Hrabě Drákula mi naháněl od počátku skutečnou hrůzu, a ty tři upírky, co s ním bydlely na hradě, mě děsily stejně jako chudáka Jonathana. Děj uprostřed je poněkud rozvleklý, zachraňuje to povídání o chorobomyslném Renfieldovi, ale ku konci to má opět spád. Jen jedno jsem příliš nepochopila...
Možný spoiler!!!
... podle filmových adaptací a některých recenzí měl být hrabě zamilovaný do Miny, která mu připomínala zemřelou manželku. Já teda nevím jak vy, ale žádnou podobnou zmínku jsem v knize nenašla. Je ale možné, že jsem ji přehlédla :-D a pak se tímto omlouvám. Jisté je, že Drákula Minu navštívil a chtěl si ji podmanit a udělat si z ní svou upíří družku, ale Mina jeho city pochopitelně nesdílela. V tomto směru jsou veškeré filmové adaptace mimo mísu. Drákulu chápu jako gotický román s ponurou atmosférou a romantiku v tom nehledám...

DickBach
22.03.2017 5 z 5

Perfektní počtení. I po letech má své nepopiratelné kouzlo a má co říct. Je to snad jediná kniha u které nikomu nevadí, že předem ví co se bude dít a jak to dopadne... Děkuji.

MinaHawke
12.03.2017 5 z 5

I po tolika letech od vydání má své kouzlo a určitě si najde své čtenáře.

ivakav
09.03.2017 4 z 5

Ze začátku se mi to četlo dost těžko, ale pak jsem si na styl zvykla. Drákulovský příběh mě nakonec zaujal. I když každý asi tuší, co ho čeká, když sáhne po této knížce. :-)

RSR
03.03.2017 5 z 5

Klasika. Forma deníkových zápisků, kterou je kniha psána, je příjemnou změnou. I po tolika letech od vydání má svoje kouzlo, i když už nevyvolává mrazení v zádech jako v době svého vzniku.

Red_Fox
03.03.2017 3 z 5

Asi jsem rozežraná. V dnešní době, ve které jsou horory v knižní nebo filmové verzi běžné, na mě Dracula nepůsobil extrémně děsivě. Ale věřím, že v době vydání slušně stavěl chlupy na zádech. Je těžké takovou klasiku hodnotit.

Kniha se docela vlekla. Doufala jsem, že to vykompenzuje velkolepé finále. No, mohlo se z toho vytěžit více. Ale když se objevila akčnější část, popis se mi líbil.

Postavy byly sympatické, s žádnou jsem se však neztotožnila. Obecně mi to nevadí, ale ráda bych poznala alespoň jednu z nich více do hloubky. Bohužel, přesto, že byla kniha psána formou deníků, seznámila jsem se s hlavními hrdiny jen povrchně.
Navíc na mě působili všichni naivně. Někoho sotva poznat a hned na to mu líčit, jak úžasná je to bytost a jak budou do konce života kamarádi... no, nevím.

Přesto jsem ráda, že jsem si Draculu přečetla a poznala kořeny příběhu, jehož záporáka znají i ti, kteří nikdy nečetli knihu, ani neviděli zfilmovanou verzi.

boubaque
01.03.2017 4 z 5

Knížka je moc fajn, trochu jsem čekal dramatičtější zakončení, ale na celkovém dojmu to moc neubralo.
Co ubíralo na dojmu, bylo několik pravopisných, gramatických či typografických chyb na každé stránce - proto Draculu od Dolmenu z roku 1991 raději nečtěte a sežeňte si jiné vydání.

MartinaP1984
01.03.2017 3 z 5

Stojí za přečtení, ale pro mě je to kniha "nenadchne, neurazí". Jsem ráda, že jsem jí přečetla, je to klasika, ale popravdě - žádný velký dojem na mě neudělala.

Aerine
26.02.2017 4 z 5

Pro mě napínavé čtení, ale do hororu mi chyběla ještě špetka děsivosti, která by způsobila, že se večer budu bát zhasnout a usnout :)

kralika
26.02.2017 4 z 5

Přeci jen, je to 140 let stará klasika a je to trochu znát. Mírně naivní pohled kdy každá postava má svou úhlednou škatulku (Dracula - čisté destilované zlo, Lucy - čistá křehká líbezná dívčina, atd.) je ale zkrátka u tohoto žánru nutnost. Když se máme něčeho bát, musí být důvod, takže zosobněné zlo je pro tento účel ideální.
Děj se tu hnal, tu vlekl, ale postupně získával na obrátkách a vtahoval mě více a více. A to tak, že jsem na konci měl skoro tentenci hltat stránky dál, jen už nebylo co...