Dracula

Príbeh upíra z karpatských lesov, ktorý rozbúril pokojné noci Angličanov a zapríčinil celú sériu katastrof, si zaručil miesto medzi najväčšími svetovými bestsellermi.
2. vydanie

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29826/dracula-29826.jpg 4.42163

Dracula (1897)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

protokol
26. listopadu

celkom dobré čítanie je to trocha písané vo forme dopisov ale inak ma to bavilo
lepšie ako film odporúčam

Kuža007
25. listopadu

Krásný hororový román, sice pro mladší čtenáře už tolik nezajímavý, ale pro mě pořád skvělý.

Vlk.kh
22. listopadu

Je třeba brát v potaz, kdy byla kniha napsána a proto je psána tak, jak psána je to, přiznávám místy takové těžkopádné a hůře uchopitelné pro dnešního člověka. Na druhou stranu mi přijde geniální deníková forma románu, která vcelku povedeně přesouvá dílo do jakéhosi smyšleného dokumentu, nebo "reportáže" o skutečných událostech. Ale víc, než na hodnocení obsahu o kterém tu toho bylo napsána kvanta bych se zaměřil na grafickou stránku knihy - konkrétně poslední vydání nakladatelství Argo z roku 2018. Pokud někdo zvažujete koupi knihy Drákula, rozhodně zvolte tenhle kousek - to není "jen kniha", to je skvost a umělecké dílo, vydání knihy hodné jednoho ze základních kamenů hororu. Desky jsou potažené černou semiší evokující samet a název knihy i ilustrace na deskách jsou plasticky jakoby vtlačeny do povrchu a vyvedeny ve stříbře. A ilustrace, nebo spíše linoryty pana Františka Štorma uvnitř knihy, to je prostě paráda.

jakub2199
18. listopadu

Je těžké hodnotit knihu, která stála prakticky u základu jednoho celého literárního žánru. Proto je dobré spíše posoudit jednotlivé aspekty a pak si z nich dovodit osobní zhodnocení.
Pokud jde o hororovou literaturu musí stát Stokerův Dracula bezpochyby v samotném vrcholném pantheonu. A rozhodně se není čemu divit, více jak 100 let po vydání jde o stále čtivé dílo. Samozřejmě objevují se jisté anachronismy pro moderního čtenáře problematické (frenologie, křesťanský dogmatismus, postavení žen, stavovská společnost), přesto je kniha v mnohém pokroková. Mina Harkerová je dámou v ohrožení, ale zároveň i akční hrdinkou nebojící se postavit hrozivému nebezpečí.
Forma děje podaná prostřednictvím deníkových zápisů, či novinových článků je velice zajímavá. Nutí čtenáře být na pozoru, určité informace jsou tvůrci deníku a tím i čtenáři skryty a musí být postupně odhalovány, či mohou být samy dedukovány ještě před samotnými postavami.
Děj plyne chvílemi svižně, chvílemi jsou cítit silné tendence k popisům (přesto nic ve srovnání s Chrámem matky boží v Paříži), ale myslím, že to je vcelku konzistentní se zvolenou formou, má jít přece o deníky a ty slouží k připomenutí a zachycení vzpomínek v dobách, které postrádaly přenosné kamery či fotoaparáty v mobilním telefonu. Touto optikou dávají zdlouhavé popisy smysl. Navíc ve chvílích, kdy by postavy deník nevedly, ho prostě nevedou, děj se pak začíná posouvat bleskovou rychlostí. A to dodává na napínavosti.
Rozhodně jedna z klasik literárního žánru a když ne pro potěšení z knihy samotné, tak alespoň pro pochopení autorů, kteří přišli po ní a nechali se silně inspirovat stojí za to přečíst.

Tazz1
17. listopadu

Co k tomu říci. Příběh je vystavěný dobře a občas je napínavá chvíle. Ale celé to zabíjí popis různých úvah a to ještě v archaickém jazyce. Styl psaní ala deník mi nejprve přišel rušivě, ale posléze jsem si na něj zvykl. Ale co mě naprosto vytáčelo, jak se všichni milují a uctívají. Ale pořád, v celé knize. No hrůza. Mína miluje Jonathana, Jonathan miluje Mínu, Mína miluje Lucy, Arthur se dvakrát dotkl Lucy a Lucy miluje Arthura a do toho všechny miluje Van Helsing. Ty naprosto nesmyslné vzájemné transfúze už byly jen třešničkou na dortu. Moc jsem se na tuto knihu těšil, ale dočetl jsem spíše z donucení. Škoda.

gretl74
13. listopadu

Přečteno na gymnáziu, při jedné z angín mi knihovnice vyhrabala vyřazenou knihu, kde chybělo prvních pár stránek, takže mi to začalo rovnou nervákem ... Klasika žánru.

Měňavka
06. listopadu

Pro mě rozhodně srdeční záležitost. Jedna z prvních knih, které jsem vůbec kdy přečetla. Moc se mi líbila. Úžasná fantazie!

Mája777
03. listopadu

Poprvé jsem tuto knihu četla ještě na základce. Četla jsem dlouho do noci, pod peřinou při baterce a strašně jsem se bála. Teď už jsem se nemusela ukrývat, ani strach už nebyl takový a kniha se mi velmi líbila. Je to jedna z těch knih, ke kterým se budu čas od času vracet.

Jury

Takove zklamani jsem nezazil od knihy Obraz Doriana Greye... Kdyz jsem do tohohle titulu sel cekal jsem ze to bude z pohledu Draculy... Odkud se vzal... Co zazil atd... A misto toho byla cela kniha neskutecne natahovana srackama osob, ktere jsem trpel kazdou stranku jak se bavi total porad o hovne... Davam tu 1 hvezdu za to ze to obcas zachranoval Van Helsing... Skoda... Byt ten titul pojaty jinak bylo by to fajn ale tohle byla fakt sracka :(

belerofontes

Nejúžasnější je číst Draculu a pak navštívit Rumunsko...
Draculu totiž nenaleznete ani v nádherně zrekonstruovaném hradě Bran u Brasova,kam jezdí davy turistů,ani v strmých skalách Cetatea Poenari ruině hradu,kde žil předobraz Draculu-Vlad "Napichovač" a který je jakousi branou k transfagarašské serpentínové magistrále...
Draculu najdete nejlépe v pustině některého z údolí severního Sedmihradska směřujícím od města Bistrita (údolí Bargau ale i jiné).
Tato hluboká divoká lesní údolí prakticky bez lidí s rozbitými silnicemi jsou oblastmi,kam Stoker situoval svůj román aniž tam kdy byl.Ale vymyslel to dobře.Opravdu teprve tam má člověk ten správný strašidelný a stísněný pocit umocněn případnou nepřízní počasí,nebo když má auto poruchu či defekt za večerního stmívání.:-))

miluse6322

Drákula jedna z knih které jsme četla opakovaně. Přestože byla filmově zpracovaná, také muzikálně tak kniha má své kouzlo, které ostatní zpracování nenabízí.

Smardik17

Před časem na Radiožurnálu, byl zahraniční zpravodaj o zámku Bran v Rumunsku, který je vzorem hradu v příběhu od pana Stokera. Bylo to velmi zajímavé a spjaté s nejslavnějším příběhem Draculi a proto jsem se rozhodl si tuto knihu co nejdříve přečíst. Nelituji a doporučuji. Opravdu mrazivá atmosféra plná napětí.

Anushka1

Dracula je srdeční záležitost. Ani nevím, kolikrát jsem ji četla. Mám doma dvě vydání. Jednu verzi, v jaké jsem ji kdysi měla půjčenou z knihovny (prostě nostalgie) a nedávno jsem si koupila verzi v černém sametovém obalu se stříbrnými nápisy. Jednoduše nádhera, kterou jsem musela mít ve své knihovně.

Guzzi

Koupil jsem poslední vydání od Arga v parádním černém sametu, obsahově též velice dobré. Souhlasím plně s uživatelem "Miro.slav" !!!

Miro.slav

Stokerov príbeh má aspoň podľa mňa dosť ambivalentný charakter. Začiatok je parádny. Cesta na transylvánsky hrad, desivé opisy scenérií, tajuplné náznaky až príde samotné odhalenie. Pokiaľ je Harker na Draculovom panstve, tak všetko má mrazivú atmosféru. Neviem ako je to možné, no takto našliapnutý dej sa v druhej časti zmení na anglicky nudný opis vyšetrovania. Napriek tomuto pokrivkávaniu nám však Stoker na konci pripraví opäť perfektné finále. Pre mňa stále mrazivá a kvalitná kniha. Škoda, že sa dej neodohrával po celý čas v ponurých Karpatoch.

JoSvob

Podobne jako u Kingova Osviceni miluju tu desivou a husi kuzi nahanejici atmosferu i u Draculy. V pasazich s Draculou jsem se dost bala, na druhou stranu - v nekterych situacich (navazovani pratelstvi a takova mila naivita kolem toho) jsem se zase neubranila pousmani. Co se vsak tyka hororove tematiky, je Dracula naprostym kultem a mam tuhle knizku moc rada.

SSTknihy

Nemohu než souhlasit s většinou komentářů – miluju tuhle knížku! Nejen, že je úžasně dramatická a napínavá, ale zároveň je to krásný příběh o lásce a přátelství. Škoda, že z většiny filmových zpracování právě tenhle prvek vymizel. Naštěstí jsem knihu poprvé četla už v 80. letech, takže jsem nebyla ovlivněna žádnou vizuální podobou. Dodnes si pamatuju, jak jsem četla před spaním a pak všude viděla ty rudě žhnoucí oči. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na tu jedinečnou atmosféru, která mě při čtení obklopovala.

Zuzajda81

Miluju tu knizku a nikdy me neomrzi ji cist ;)

Booky84

Naprosto úžasná kniha a moje srdcová záležitost.

verjan2

Přečteno téměř jedním dechem (kdyby bylo více času :-). Stokerovi se podařilo výtečně nastolit děsivou atmosféru a perfektně vylíčit charaktery hlavních postav. Pokud by existoval knižní žánr o přátelství, zcela jistě by toto dílo bylo na předních příčkách. Zajímavé bylo, že jsem si během četby vizuálně představoval jednotlivé postavy na základě Coppolova filmu (i když v jeho verzi se charakterově trochu rozcházely).
Navíc toto vydání z roku 2010 (nevím, jak ostatní) má stejný styl a uspořádání jako původní originál z r. 1897. Kdo nečetl, vřele doporučuji!

Archie

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

toni-az

Chápu, že na svou dobu to muselo být přelomové dílo. Nicméně styl psaní mě rozčiloval, stále se tam opakovalo to samé, chlapi se chovali jako slečinky a pořád si brečeli na rameni a hlavně byli strašně natvrdlí. Konec uspěchanej, ale jinak aspoň ten příběh celkem ušel.

Blanchidlo

Četla jsem ji ještě na základce v zimě a vím, že jsem se u toho dost bála :) Dnes mám moc ráda rozhlasovou hru, ačkoli je zkrácená. Těším se, že si ji přečtu znovu a sama jsem zvědavá, jestli se budu bát míň :-D

S1M0NE

Klasické dílo literárního hororu.

Chajda69

Draculu mám rád. Poprvé jsem se s postavou Draculy seznámil prostřednictvím Svobodova muzikálu, který jsem jako malý poslouchal pořád dokola.

Jak jsem zjistil, muzikál si vzal z knihy právě jen toho Draculu. A bylo to dobře, protože jsem měl celý nový příběh před sebou, aniž bych tušil, jak dopadne. Bylo to pro mě adrenalinové a zábavné čtení, několikrát už jsem knihu četl znovu a do budoucna si ji určitě ještě nejednou zopakuji. Jonathan, Mína, Dr. Seward, Quincey Morris a Van Helsing, všichni mi přirostli k srdci a Stokerovo vyprávění mě natolik vtáhlo, že jsem proti Draculovi prakticky bojoval s nimi.

Ve svém žánru, top.

špulo

Na doporučenie spolužiaka v 8-mej triede ZŠ som knihu čítal v noci, pri sviečkach a pri otvorenom okne. Vydržal som to asi do polovice knihy. Ďalšie 2 mesiace som v noci cestou na záchod rozsvecoval celý byt a v to leto sa v mojej izbe v noci nevetralo. Knihu som dočítal cez deň. Je super. Možno by som si to celé zas zopakoval. Len, vtedy som to rodičom ako tak vysvetlil. Ako by som vysvetlil pol rozsvieteného bytu, o 3-tej v noci dva mesiace v kuse, teraz žene a deťom? ;-))))

mufin

Klasika, velmi "čtivá", na prázdniny ideální. :)

Simona02

Výborná klasika! Mrzí ma, že som sa k tomuto dielu dostala až teraz. Nemám prečítané veľké množstvo hororov, ale mám slabosť pre tieto staršie, klasické knižky, ktoré boli pre mňa vo väčšine prípadoch dobrou voľbou. Vyzdvihla by som štýl písania autora, ktorý mi taktiež sadol a príbeh som čítala so zatajeným dychom. Skvelé! Rovnako sa mi na tejto knižke páčilo to, ako autor zbytočne nefantazíroval a nevymýšľal rôzne nerealistické situácie, (i keď bol príbeh jednoznačne fikciou) a snažil sa zakomponovať legendu o slávnom Draculovi do reálneho prostredia, ktoré bolo vykreslené mysticky a čitateľovi doslova naháňalo hrôzu.

patrik0816

Překvapila mě velikost celého příběhu, jeho ponurost (nečekal jsem to až takové drsné) a také zjištění, že Rowlingová by nejspíše nikdy bez Drákuly Harryho Pottera nenapsala. Ty knihy toho mají společného více než se zdá, stejně jako Voldemort s Drákulou.

Tesinka_Laufey

Musím říct, že mám mnohem radši filmovou verzi s Hopkinsem. Příběh byl dobrý, ale postavy mi lezly na nervy. Všichni se neskutečně milovali, ctili, byli přáteli po pár minutách...Trochu jsem doufala, že svůj úkol nestihnou.