Dračia cárovná

Dračia cárovná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357374/bmid_dracia-carovna-Z1L-357374.jpg 5 58 13

Druhý diel veľkolepej historickej fantasy. Kyjevský vojvodca Svjatoslav zvíťazil nad Bulharmi a upevňuje svoju moc v povodí rieky Volgy. Iľja Muromec a ostatní bohatieri sú však ako na ihlách. Ich úhlavný nepriateľ, veľkňaz Tugarin, unikol kamsi na sever. Svjatoslav súhlasí, aby sa družina vydala po jeho stopách a raz a navždy s ním skoncovala. Bohatieri putujú do divokých končín obývaných kmeňom Čeremisov, ale tam štvanica zďaleka nekončí. Tugarin má totiž namierené ďalej na sever, na územie tajomných Čudov. Povesti hovoria, že kdesi v tamojších lesoch je brána do záhrobia, na divotvorný ostrov Bujan. Ten stráži zlopovestná čarodejná kňažná, ktorú miestni nazývajú Baba Jaga – matka hadov. Iľja a jeho druhovia musia opäť bojovať s dračími čarami i s temnotou, ktorá nakazila zradné srdce v ich vlastných radoch.... celý text

Romány , Literatura slovenská , Fantasy

Vydáno: , Artis Omnis

Dračia cárovná , 2007

Majkrofon
Majkrofon
26.02.2024 5 z 5

Najlepšie slovenské fantasy, o tom bez debaty. Temnejšie, krvavejšie a napínavejšie ako prvý diel. Červenák nás zavedie na zaujímavé miesta, jeho postavy sú sympatické a ako som už spomínal, dokáže konkurovať svetovým spisovateľom fantasy. Zaslúžil by si, aby sa jeho knihy predávali po celom svete.

Steew
Steew
26.07.2023 5 z 5

Temnější a krvavější pokračování, které nezklame, ba naopak překvapí, potěší a navnadí na další díl. To, jak Červenák dokázal zpracovat slovanskou mytologii, pohádky do skvělé, chytře napsané fantasy, je prostě úžasné.
Kyjéééév!
Jo a úplně mám chuť si pustit Mrazíka a podobné pohádky.

marco026
marco026
22.05.2023 5 z 5

"Nocou sa blížili nedočkavé hlasy démonov. Keď sa Iľja sústredil, zistil, že predsa len trochu vidí - z víriaceho oparu sa vynárali lačne mľaskajúce postavy a štverali sa na breh."

Príbeh pokračuje tam, kde skončil, pričom skupina bohatierov na čele s Iľjom si stále myslí, že ich spolubojovník a dobrý priateľ Wolch je mŕtvy a hodlajú ho pomstiť. Len niekoľko mesiacov po víťaznej bitke nad Suwarom sa vydávajú so súhlasom kniežaťa Svjatoslava na svoju cestu za pomstou.

Začiatok knihy je výborný, pretože sa konečne dozvieme niečo viac o postavách z minulej knihy, ale autor nám predstaví postavy aj úplne nové. Tieto postavy sa zúčastnili aj predchádzajúcich udalostí z prvej časti, ale nehrali tam takú podstatnú rolu, že by ich bolo nutné predstavovať. Ich jednotlivé príbehy sú tiež veľmi zaujímavé a v pokračovaní nie sú už len do počtu. Prvá polovica knihy sa drží pri zemi v rámci žánru, ale od druhej polovice to je čisté fantasy.

Okrem toho, že sa vrátil záporák z prvej knihy, tak nie je jediným zloduchom v tomto diele, čo napovedá aj samotný názov knihy. Výprava bohatierov opäť vynikajúca s výbornými krvavými súbojmi. Samotné finále je lepšie ako v predošlej časti a čo musím ešte pochváliť je vývoj jednej z postáv, ktorý bol rozhodne zaujímavý, ale nebudem prezradzovať viac. Prvej časti zo série bohatier som dal plný počet bodov a vzhľadom k tomu, že pokračovanie mi prišlo ešte lepšie, tak musím dať znova najvyššie hodnotenie.

farb
farb
30.04.2023 5 z 5

Tentokrát už absolutně čistokrevná fantasy. Nesmírně lahodný koktejl, dokonale umíchaný, plný všech myslitelných chutí.

PitoR
PitoR
25.02.2023 4 z 5

„Zúrivosť nie je dobrý radca ani pomocník v boji.“

Postupne prechádzam tvorbu Juraja Červenáka. Tentokrát došlo na druhú časť bohatierskej ságy. Dobrodružstvo, história, fantasy téma; všetko servírované s ľahkosťou. Číta sa to samo. Ako vravia klasici: "Na jeden dúšok." K tomu slovanská mytológia i ruský folklór, plus bohovia, démoni a bájne postavy z ugrofínskej a turkotatárskej mytológie. Bohatier Iľja Muromec a jeho spoločníci v boji proti úhlavnému nepriateľovi, veľkňazovi Tugarinovi. A aby toho nebolo málo, postaví sa im do cesty aj zlopovestná čarodejná kňažná Baba Jaga… Sedí mi Červenákov štýl, oceňujem jeho humor. A musím spomenúť autora väčšiny jeho obálok – Michala Ivana, ktorého maľby sú povestnou čerešničkou na torte týchto kníh.

„Hostinec bol priestranný, ale nanajvýš prostý - stajňa, výčap aj nocľaháreň... Pach hnoja sa miešal s ľudským potom, lacnou pijatikou a prdmi spáčov, takže ktokoľvek sem takto neskoro večer vkročil, dobre že nemusel tasiť šabľu, aby sa cez ten smrad presekal.“

U mňa výborné a už sa teším na tretí diel – Horiaca ríša.

Maud22
Maud22
20.10.2022 5 z 5

Druhý díl začíná vzletně jako bylina se všemi těmi obraty, slovosledem, dikcí a hojnými přirovnáními. Už jsem si říkala, že jestli jsem se nespletla a je to opravdu druhý díl Bohatýra. A hned ukončení první kapitoly mě ujistilo, že ano. Vtipně originálně napsané. Boží. Postavy známé z ruských bylin dostaly nový rozměr. Zrada, boje, vítězství i ztráty se střídají jako na houpačce. Je to velmi čtivé a ve slovenštině obzvlášť šťavnaté, keď pán Červeňák popisuje všetky tie ozruty. Temná linka, která započala proměnou jedné z oblíbených postav kyjevských bohatýrů, bude mít určitě pokračování. Tak se těším!

Peter73
Peter73
19.04.2021 4 z 5

Červenák píše dobre fantasy. Námet čerpá z ruských bylín, povestí východoeuropských národov ale je aj trochu poznačený severskou mytológiou.
Dej je dobrý, akčný, tak ako všetci očakávame od JČ.
Zaver knihy mi pripadá trochu natiahnutý, záverečný boj začína už moc skoro a tak sa vytráca tá pomyslená finálna bitka.

Hellboy12
Hellboy12
17.04.2021 5 z 5

Tak toto už áno..a časť s Babou Jagou som si prečítal 3x

yerry
yerry
19.04.2020 5 z 5

Kedysi dávno som čítal román Stepan Razin od Zlobina. Reálie ani samotné podanie príbehu ma veľmi nezaujali. Ruská krajina a jednotlivé postavy sa mi nezdali byť veľmi atraktívne. Navyše ruskí resp. sovietski autori písali štýlom socialistického realizmu, čo nebolo nič pre mladého čitateľa. V tom čase som bol skôr na westerny, prípadne ešte vesmírne dobrodružstvá.

Že sa to dá aj inak, o tom ma Červenák presviedča v každej ďalšej svojej knihe. A že tie deje na východ od našich hraníc môžu byť minimálne tak zaujímavé ako príbehy o severoamerických indiánoch je v jeho podaní viac než isté. Nevymýšľa si krajinu ani jednotlivé národy či rasy. Tie tu reálne existovali. Bielorusko, Ukrajina či Rusko, to neboli len Bielorusi, Ukrajinci a Rusi ale pestrá zmäs slovanských, ugrofínskych a turkotatárskych kmeňov medzi ktoré ešte zapadli Variagovia alias Vikingovia. Všetci s vlastnou mytológiou, panteónom bohov, s vlastnými démonmi a besmi.

Tento druhý diel sa nesie v tradičnom fantasy duchu. Teda putuje sa z bodu A do bodu B. Zvláštnosťou v autorovom podaní sú však práve tie nadprirodzené prvky, ktoré v sebe nesú nielen slovanskú symboliku. Tá sa tu dostáva do konfrontácie s ostatnými a aj jej polarita je mierne posunutá. Dračia cárovná alias Baba Jaga alias Ježibaba alias Polnočnica, tu nie je stará baba s bradavicou na nose ale divoká čiernovláska viac podobajúca sa frontmanke z nejakej Dead Metalovej kapely. Aj keď ten jej tradičný domček tu je tak ako v každej rozprávke.

Ilja ako hlavná postava tentokrát stojí trochu v pozadí. Príbehu to však vôbec neškodí, lebo ten je nabitý rôznymi inými mýtickými postavami, dejmi a kulisami. Sám seba musím pokarhať, že som autora začal spoznávať až pomerne nedávno. Škoda ďalších slov a nosenia dreva do lesa. Полное количество звезд - Täysi määrä tähtiä - Tam yıldız sayısı.

Gracian1964
Gracian1964
21.02.2020 5 z 5

Prvý diel ma navnadil, nuž som siahol aj po druhom. A nie som sklamaný. K Báthorymu by som to však neprirovnával, ani ho s ním neporovnával, to je niečo iné. Práve včera som si z knižnice vzal tretiu časť, uvidíme.

sackettboy
sackettboy
05.08.2019 5 z 5

Príbeh nesklamal a s napätím som ho čítal až do konca ako to dopadne. Po dvoch dieloch zatiaľ vynikajúca séria, ktorá u mňa prekonává aj Báthoryho sériu. Uvidíme ako sa to bude vyvíjať ďalej. Zatiaľ plný počet hviezdičiek.

Igor1311
Igor1311
24.06.2019 5 z 5

Pre mňa ešte lepšia ako prvá časť a tá už bola perfektná. Výslovne fantasy časť, kde historické udalosti úplne šli do úzadia. Paradoxne sa mi najviac páčila postava Koščeja, ktorý sa úplne zmenil. Hlavne záver bol skvostný!

zahadum
zahadum
26.08.2018 5 z 5

Druhý diel v ktorom už mágia a čary naplno ukážu svoje schopnosti....na severe v temných bažinách a priam na konci sveta a života sa odohrá hrozný boj o ...všetko. Krvavý kúpeľ pokračuje a čítalo sa to po čertoch dobre. Ani veta ani slovo nazmar....Súboj s Babou Jagou chcem vidieť na filmovom plátne !