Doživotí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zcela unikátní kniha, která nemá v Čechách obdoby. V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden. Autor Luboš Veselý se rozhodl pro velmi nelehlý úkol. Podařilo se mu přesvědčit mnoho kompetentních lidí, kteří mu umožnili osobní setkání ve věznicích a především dokázal přesvědčit vězně k autentické a otevřené zpovědi, která je základem této knihy. Máte tedy možnost číst výpovědi Jiřího Kajínka, Oto Bierdemana, Ludvíka Černého či posledního vězně odsouzeného původně k trestu smrti Zdeňka Vocáska. Nejedná se věru o veselé čtení, ale přesto je mnoha ohledech poučné a přínosné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235179/dozivoti-tfm-235179.png 4.1105
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká, Sociologie
Vydáno, XYZ (ČR)
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Doživotí

Přidat komentář
MildeZ
15.10.2019

Jako audiokniha to bylo velmi dobře zpracováno a co se týče samotného obsahu, tak to už je pak kapitola sama o sobě...

Crozz
16.09.2019

Tak tohle bylo dost dobrý...

Opisska
11.02.2019

rozhodně zajímavá kniha

xxtom
30.12.2018

Kniha rozhovorů s doživotně odsouzenými vězni. Líbí se mi, že je pan Veselý v knize nestranný. Je zajímavé, jak vězni vidí své činy s odstupem času.

edith79
30.10.2018

Velmi poutavá kniha. Více než polovinu z případů doživotně odsouzených vrahů znám z jiných knih a médií, o ostatních jsem četla poprvé. Teď jsem si mohla přečíst jak své činy vidí oni samotní. Jestli mají svědomí, sebereflexi, jestli litují...Ano litují, ale ve valné většině sami sebe. Jak to mají ve vězení těžké, jak je jim ubližováno a že doživotí je moc. Vždyť šlo přeci "jen" o lidské životy. A naše justice je zřejmě absolutně neschopná, protože více než polovina se necítí být i přes nezvratné důkazy vinná. "Jak jsem ji moh v půl druhý zabít, když já byl v půl druhý doma a spal?" Takže jeden justiční omyl vedle druhého? To sotva! Přesto jsou tu případy, a to dva, kdy k justičnímu omylu podle mého názoru zřejmě došlo.

Dynovy.dzus
28.02.2018

Pokud bych posuzovala knihu jako takovou, tak byla velice čtivá. Celou jsem ji přečetla ani ne za týden. U některých osob mi chybělo lepší seznámení s případem. Nějaký úvod, abych věděla, o jaký případ se jedná, ale to bylo velmi ojedinělé. Získala jsem úplně nový náhled na dané případy, ale samozřejmě je nutné brát výpovědi s rezervou. Celkově knihu hodnotím velice kladně a mohu ji jenom doporučit.

1alena1
20.09.2017

Nemůžu hodnotit kvalitu slova, když jsou to rozhovory, ale velice si cením toho nápadu a děkuji za takovou knížku. Známe tyto případy většinou jen z bulváru, jeden z příběhů se mě (sice vzdáleně, ale...)osobně dotýká a strašně by mě zajímalo, jak to doopravdy bylo. Bohužel naší justici věřím jen málo a bojím se, že justiční omyl může potkat opravdu skoro každého, tak držím palce všem čtenářům, ať je nic špatného nepotká a autorovi díky.

snílkařka
01.09.2017

Zajímavá kniha z výslechu odsouzených vězňů na doživotí!! V této knize dává autor Luboš Xaver Veselý prostor odsouzeným na zodpovězení otázky proč jste to udělal a co se Vám honilo hlavou atd....

mirka71
25.05.2017

Skutečně atypicky pojatá kniha, možnost podívat se na vrahy a doživotní vězně trochu jinak, než jak jsou prezentováni v médiích. Byly chvíle, kdy jsem byla velmi překvapená sama sebou, že jsem občas s některým z nich ne snad sympatizovala, ale přinejmenším soucítila. Věřím i tomu, že někteří mohou mít pocit ublíženosti a nespravedlnosti. Přečteno jedním dechem a panu L. X. Veselému patří můj velký dík za jeho skvělý nápad udělat rozhovory s doživotně odsouzenými lidmi.Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

Silwia20
12.05.2017

Rozhovory s 18-timi vaznami odsudenymi na dozivotie.
Monost nahliadnut, co sa takemu cloveku odohrava v hlave, ci uz je odsudeny pravom alebo opacne.
Teším sa, už som ju prečítala. Chvíľkami dosť depresívne.

Izu
28.04.2017

Mohla to byt daleko zajimavejsi kniha, kdyby umel Xaver klast ty spravne otazky.....

Koňadra
08.12.2016

Najzaujímavejšie na tejto knihe je, že je celkom kompaktná, dokonca s istou výpovednou hodnotou, napriek neprofesionálnemu, bulvarizujúcemu až diletantskému uchopeniu veci autorom. "Diletnant" je asi najtrefnejšie slovíčko. Keď som ju čítal, mnohokrát som mal nutkavú potrebu utrieskať autora prvorepublikovým vydaním Vojny a mieru, v určitých momentoch dokonca Atlasom historických máp. Samozrejme som od svojho zámeru ihneď upustil. Sčasti z dôvodu môjho bytostného pacifizmu, sčasti z ešte bytostnejšej lenivosti, ale najmä preto, že steny niektorých povestných väzníc poznám zvnútra a nechcel by som tam skončiť ako frekventant. Autor sa pohyboval vo vodách, v ktorých sa pohybujem profesne už nezanedbateľný čas. Je prirodzené, že témou a prostredím laika musí zaujať, nech to uchopí akokoľvek blbo. Ale, ľudkovia, uvedomme si, koľko by s tej témy mohol vytrieskať dobrý publicista. To by nejedno zločincovo oko zaplakalo.

bararich8
23.09.2016

Na to, že je to od L. X. Veselého, to není zrovna veselé čtení :-D Ale vážně, u této knihy mě nadchnul už jen ten nápad a zajímalo mě, co takovým vězňům běží hlavou. Při čtení jsem se utvrdila, že pár z nich má opravdu v hlavě hrůzu, asi dvěma naopak věřím, že jsou za mřížemi neprávem a moc je lituji. Velmi poutavé a místy mrazivé čtení!

fis.rena
27.05.2016

Zajímavé,zarážející,brutální čtení,leč mnohdy jsem se musela usmát a pronést "pff",a to na adresu pana Širůčka,Bayera a pana Roubala...
Naopak u pana Kajínka a pana Černého bych se skutečně chtěla dobrat pravdy. Ale každý odsouzený působí na každého z nás jinak.
Nicméně bych okamžitě toto skvělé faktické dílo pustila do škol jako povinnou četbu.

NikaV
18.01.2016

"Takový sympaťák," pomyslela jsem si často zlomek vteřiny před tím, než mi došlo, že čtu o brutálním vrahovi.
U této knihy jsem si silně uvědomovala, jak je jednoduché se v někom splést. A jak je obtížné zůstat nestrannou. Kéž bych věděla, že soudci jsou si jisti.

Lev
10.12.2015

Zajímavá kniha z prostředí českých věznic. Seznámíme se zde s několika odsouzenci a také s jejich zločiny, díky kterým si odpykávají doživotní trest. Je zajímavé že většina z nich svou vinu zlehčuje nebo zcela popírá a člověk tak nabude dojmu, že naše věznice jsou plné nevinných lidí, kteří nemají rádi násilí a prapodivnou shodou okolností dostali ty nejvyšší možné tresty. Problém je, že jejich vysvětlování jak to vlastně všechno bylo nezní moc přesvědčivě a s přihlédnutím k popsané brutalitě by měli být spíše rádi, že už u nás nefunguje trest smrti. Na druhou stranu se ale omyl, ať už záměrný nebo na základě pochybení při vyšetřování, stát může. Ať je tomu jak chce, knihu určitě doporučuji už jenom kvůli tomu, aby čtenář poznal jací lidé kolem nás můžou existovat. Kniha je ještě navíc doplněna fotografiemi jednotlivých vězňů, u některých mě však zarazil bezstarostný úsměv...

poiu
02.09.2015

Syrové rozhovory s trestanci, kteří jsou odsouzeni k nejtěžším trestům.... Při čtení knihy mi běhal mráz po zádech z toho, jak se někteří staví k činu, za něž byli odsouzeni a jak se bez okolků zmíní o tom, že se u nich v lednici našlo osmileté devčátko a že s tím nemají nic společného..... Brrrrrrrrr.....

Každopádně dobrý pohled z druhé strany....

pfa
17.01.2015

Kriminální činy přímo z pohledu první osoby. Z pohledu samotného vraha, chcete-li, samotného aktéra. Rozhovory vedené osobou v publicistice skutečně povolanou a výpovědi pak jak poněkud mlhavé (zastírané a zkreslené samotným vrahem), tak i nebezpečně přímé a chladnokrevné. Někteří hovoří a cítí skutečnost snad i kajícně, jiní také litují - ovšem sami sebe... No není to čtení zrovna na uklidnění, ale máte-li zájem zase jednou o trochu čiré reality, mohu doporučit.

[8/10] Literatura faktu; Společenské vědy, Trestní právo; Kriminalistika

(Ze stejného soudku: http://www.databazeknih.cz/knihy/jak-se-vrazdi-v-cechach-176966 )
(Doporučuji také: http://www.databazeknih.cz/knihy/psychologie-seriovych-vrahu-135739 )

Budicek51
27.11.2013

Nebýt návštěvy Levných knih asi bych se s ní nesetkala. Jinak souhlasím s Radůzem. :-)

Radůz
09.10.2013

Od té doby, co kniha vyšla, jsem ji přečetl už mnohokrát. Zajímavá kniha, která dává trochu nahlédnout do duše (pokud nějakou mají) doživotně odsouzených. Snad nejzajímavější rozhovor je z Ivanem Roubalem.
Mimochodem, někteří umí docela pěkně kreslit a malovat...

immortal-party
15.06.2011

po přečtení faktu, že tato kniha právě vychází jsem si ji okamžitě půjčila jak jen to bylo možné. nadchla jsem se už jen pro ten nápad něco takového napsat. de facto i zakusit (rozhovory face to face s vrahy anebo podle výpovědí s nevinnými vězni).
všechny rozhovory byly něčím zajímavé/specifické, ale i tak jsem nemohla přehlédnout společný rys u každého z věznů (snad kromě Kajínka), a sice, že se každý cítí ublížený, nesmířený se svým trestem, někdy i právě nevinný.
paradoxně jsem nebyla ani tak zaujatá sexuálními devianty, ač tohle je "my cup of tea", ale odosuzeným Stodolou, jehož manželku po pár letech propustili.
a Oto Biederman (Kolínský gang) byl dobrej gauner tyjo.
vřele doporučuji. čtivé!