Doupě

Doupě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343395/bmid_doupe-LOw-343395.jpg 4 571 140

Román o míjení a mimoběžných cestách Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti. Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost — doupě — a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a vyprávět mu svůj životní příběh. Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení. Anh Thi Hoang opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohl dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží však na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační.... celý text

Romány , Pro ženy , Literatura česká

Vydáno: , Host

elenai
elenai
14.02.2024 5 z 5

Velmi zvláštní kniha. Vůbec jsem netušila, co z toho bude, kam jen může směřovat. Ty příběhy byly velmi nesourodé. Ale nakonec to, svým způsobem, dávalo smysl. Různé pohledy na samotu, opouštění... Musím přiznat, že se mi až fyzicky špatně dělalo z Hidekiho. Je to pro mě naprosto nezkousnutelná postava padající na dno lidské společnosti. V Květině linii zase máme možnost přiblížit si Stockholmský syndrom a bylo to opravdu zajímavé, protože jsem ještě nic takového nečetla. Linie staré Vietnamky mě zaujala asi nejméně. Kniha se taky velmi dobře četla. Styl Jakuby Katalpy mi prostě sedí, má skvělý vypravěčský talent. 88%

Luteka
Luteka
03.01.2024 3 z 5

Zajímavá knížka. Styl psaní autorky se mi hodně líbí, její knížky jsou velmi čtivé. Zuzanich dech se mi líbil asi nejvíce, poté Němci a Doupě se tedy řadí na příčku třetí, ale určitě stojí za přečtení. Různé pohledy žen (a můžů) na svět, na samotu, na život, smrt a rodinné vztahy.

000nugatovej
000nugatovej
09.12.2023 4 z 5

Katalpa píše zvláštní příběh o svobodě, závislosti, samotě ... Zajímavé, vyvolávající různé otázky.

sonkovaj
sonkovaj
10.10.2023 5 z 5

Čtení jsem si moc užila.
Hlavní hrdince jsem porozuměla a chápala ji.
Taky se někdy potřebuju hoooodně vypovídat.
Hodnotím moc zajímavý pohled na onkologicky nemocného člověka.

lalela
lalela
21.08.2023 5 z 5

Po spoustě přečtených knížek jsem přišla na to, že mi styl psaní Katalpy na stoprocent vyhovuje. Píše tak, že vím úplně všechno, dokážu si úplně všechno představit. Zcela jsem při čtení cítila na jazyku kandovaný zázvor. Viděla Akiko umírat a nenáviděla jejího manžela, že to nezvládl. Vžila jsem se i do Hoang, která je nešťastná v jiné zemi a nejvíc jsem se vžila do Květy. To byla tak akurátní a vynalézavá, až mě to zaráželo a rozesmívalo. Celý začátek jsem přemýšlela, na co buduje doupě. Já bych chtěla tak strašně vědět, jak to dopadlo.....Jediné, co nemám na knížkách ráda jsou konce, které si můžete domyslet tak, jak chcete vy, ale ani proto hvězdičku neubírám.

Hanjimka
Hanjimka
02.07.2023 4 z 5

Rychlé přečtená knížka. Představa 72 létě babičky, která si nemá s kým povídat a tak si chytne " Ptáčka" mě pobavila. Ale samota nutí dělat lidí i divné věci.

zuzak07
zuzak07
05.06.2023 3 z 5

Četlo se to samo, líbí se mi styl psaní Katalpy, příběh je překvapivý, ale pro mě nedotažený.

Ywonek
Ywonek
29.05.2023 5 z 5

Skvela kniha. Ale chtela jsem vedet co bude dal . Strasne to chci vedet.

deauville
deauville
24.05.2023 4 z 5

Tak jako je to zvláštní příběh. Ale navzdory trochu nerealistickému hlavnímu příběhu to bylo příjemné čtení. Vlastně mi byla hlavní hrdinka sympatická. Trochu jsem nechápala zapojení vedlejších příběhu (vietnamská prodejkyně, americko-japonský turista), ale tak zase to výrazně nerušilo příběh.

Alilka
Alilka
17.03.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, zpočátku mě překvapila budováním doupěte, ale postupně mě vtáhla stejně jako jeho návštěvníka pana Ptáčka...

Vendula897
Vendula897
12.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Jakuba Katalpa...její knihy mi zůstávají v duši. Její styl psaní je pro mě velice příjemný. Zde jsem zcela chápala smutek ženy, která nemá komu dát svou snad ani ne lásku jako spíše starostlivost, péči...či jak to nazvat. Co jsem hodně prožívala, to byl odchod manžela od umírající ženy. Cítila jsem snad i fyzicky tu její bolest nad tím, že ji milovaný muž opustil ve chvíli,kdy ho tak bytostně potřebovala. Vietnamskou matku jsem obdivovala, jak se dokázala sžít s jinou kulturou. Čeho všeho všechno jsou schopni vietnamští rodiče, aby byli se svými dětmi...to vidíme i dnes u nás. Odsuzujeme jejich klany, přitom by nám ta jejich semknutost měla být příkladem. Jakuba Katalpa opět předvedla dílo par-excellence.

fruitbueno
fruitbueno
02.02.2023 5 z 5

Doupě odhalí každému z nás něco úplně jiného, autorka připravila vskutku mistrné dílo, které je navíc psané formálně dokonale. Pro mě je to nejvíc výpověď o samotě člověka i lidstva jako takového. Rámec, který navíc text dostal posledním dnem děje, tedy 11. zářím 2001, to pro mě vlastně jen uzavírá a potvrzuje. Tři paralelní příběhy jsou svědectvím samoty, která tíží, bolí, která člověka nutí utíkat. Každé z postav jsem rozuměla, autorka je vykreslila empaticky, s citem, porozuměním. Text ve mně bude ještě dlouho rezonovat, autorku řadím do oblíbených a budu dále doporučovat.

Tilte
Tilte
06.12.2022

ocenuji rozpracovani jevu stara osamela dama s touhou pecovat, az se objekt pece stane zajatcem.
zbytek byl kolaz prilis mnoha postav.
vypustit vedlejsi vatu, nechat jen ustredni tema stara dama, jeji zajatec, pozorovatelka.
pozornejsi korekturu a vietnamstina nezni jako japonstina.

alibaba72
alibaba72
19.11.2022 5 z 5

kniha Doupě mě hodně mile překvapila a byl jsem z ní nadšený :-) Jdu prozkoumat i ostatní knihy od paní spisovatelky.

Zuzulinka
Zuzulinka
07.08.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila.. Přesto dávám knize hodnocení 3. Něco se mi nezdálo. Psané na jedničku.

itlady
itlady
12.06.2022 2 z 5

Román je čtivý, ale má trochu nedotažený konec. Celou knihu jsem čekala na propojení dějových linek, ale přišlo mi ne přímo zbytečné, ale celkově nevýrazné. Jedině od Vietnamky mohlo přijít nebezpečí v podobě prozrazení, ale ani to nekonalo .. Navíc jako zločinožrout jsem čekala trochu jiný adrenalin. Za mě v knihách od této autorky vede Zuzanin dech, pak Němci a až pak Doupě.

Marika Vanova
Marika Vanova
31.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Jsem nespokojená. Tak jsem vyhlížela nějaký určitý konec, ale co vlastně chci ? Od Jakuby Katalpy to nedostanu. Zvláštní román, četl se dobře.
Jen jsem si myslela, že se ty příběhy nějak více prolnou.

Janina2609
Janina2609
29.05.2022 5 z 5

“Ztuhlá jako socha se dívá na trosky, v nichž končí starý svět, a neslyší vrznutí zahradní branky, kterou za sebou pošťák zavírá.”

Zajímavé zpracování tématu míjení a nepochopení se navzájem, touhy s někým být (nebo nebýt). Od začátku dynamické, řekla bych i napínavé. Od knihy se zdánlivě jednoduchou zápletkou jsem se nemohla odtrhnout. Všechny postavy byly něčím tak akorát zvláštně přitažlivé. Moc pěkné čtení.

Italkaaa
Italkaaa
11.05.2022 3 z 5

Není to špatné, je to dobře napsané a rozčleněné, bohužel mě ale nebavily "problémy" všech těch postav. Ta současnost byla podle mě v knize na škodu, ale to záleží na vkusu...

Nikkiproch
Nikkiproch
23.04.2022 3 z 5

Po přečtení si vlastně nejsem jistá, o čem kniha byla. Předpokládám zde symboliku samoty tří různých žen, jejich prolnutí dost nahodilé. Za mě slabší než Němci nebo Zuzanin dech.