Doufejme v to nejlepší

Doufejme v to nejlepší https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404076/bmid_doufejme-v-to-nejlepsi-HUd-404076.jpg 3 170 48

Když mu naposledy přeje dobrou noc, netuší, že je to naposledy. Nejspíš by do svých slov vložila víc energie. Ani on ji nezastaví, když ji vidí odcházet. Místo toho upřeně sleduje obrazovku počítače. Oba si myslí, že se ráno uvidí. To se ale nestane. Neuvidí se už nikdy. Carolina najednou zůstane úplně sama s malým synkem a musí se vyrovnat nejen s žalem a smrtí partnera, ale také s vlastním životem, novými vztahy a jejich nemilosrdnými očekáváními.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Kniha Zlín

Låt oss hoppas på det bästa , 2018

Boženka2
Boženka2
19.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Kniha ve mně vyvolala velice rozporuplné emoce. Jednak popis ztráty milovaného partnera, velice smutné, až k pláči a potom popis vnitřního světa hlavní hrdinky. Manipulativní, sobecká a rozmazlená osoba, kterou je těžké litovat. Místo vděčnosti všem, kteří se jí snažili pomáhat jenom sebelítost a fňukání. Proč by žena v jejím věku neměla zvládnout výchovu svého dítěte a případně ještě pomoci vychovat dceru jejího přítele? A to nemluvím o jejím dalším těhotenství. Pořád dokola omílá svoje potíže a přitom se stará o jedno dítě a nemá vážnější existenční potíže, naopak pořád touží se bavit a užívat si.

uzivatel1190
uzivatel1190
11.05.2022 4 z 5

Velmi smutný příběh o ženě a jejím synovi, kteří náhle přišli o partnera a o tátu. Příběh se dobře čte, autorka se vrací v čase, současný život prokládá vzpomínkami, když už se znovu rozhodne, že začne znovu žít, tak to s novým partnerem moc uspěchá a nakonec končí opět sama se svým synem , rodinou a přáteli. Velmi zajímavé a poutavé čtení.

Gregorie
Gregorie
20.03.2022 5 z 5

Dobře napsaný příběh. Smutné však poutavé. Vnitřní monolog mě vtáhnul do děje. Reálné, uvěřitelné. Každý člověk se se ztrátou vyrovnává po svém. Líbila se mi osobnost Caroliny. V duši zůstává dívkou, i když jí přibývají roky. To je moc pěkné, když toto v člověku přetrvává a polidšťuje ho to.

Olsovcova
Olsovcova
17.02.2022 2 z 5

Ano, téma knihy je náhlá ztráta blízkého člověka. Pro mě to byla ale hlavně zajímavá sonda do švédského života. Opravdu se švédské ženy na prahu středního věku chovají jako české puberťačky? Z celého příběhu čiší vyprázdněnost života, bytí, které je založena na nikdy nekončící zábavě a kterému chybí práce a životní smysl. A to bez ohledu na přelomovou událost, kterou autorku potkala. I když je autorka mé generace, žijeme očividně v jiném světě.

Anne_and_books
Anne_and_books
14.03.2021 3 z 5

Zajímavě zpracovaný román, který je koncipovaný jako vnitřní monolog hlavní hrdinky se svým zemřelým parterem. Jedná se o čistou sondu do duše člověka vyrovnávající se se smrtí a návratem zpět do života. Hlavní hrdinka / autorka čtenáři převypráví historii vztahu, jeho jednotlivé milníky a hlavně postoje k nim od obou partnerů, které mnohdy nebyly jednotné. Často si autorka po učinění určitého rozhodnutí slíbí, že od té doby bude už vše jen harmonické a ke spokojenosti obou partnerů, ale v další situaci vidíme, že opět při klíčovém rozhodnutí hledí spíše na sebe. Sama pak tuto roli zažije s dalším partnerem. Neztotožňuji se s názorem, že „sobeckost“ hlavní hrdinky je to, co ubírá knize na kvalitě. Naopak je nám představen osud ženy, která možná není v očích mnohých nejdokonalejším jedincem, ale jsou to právě její myšlenky a pocity, co činí toto dílo zajímavým. Tři hvězdičky dávám spíše za z mého pohledu táhlost některých pasáží, určitě by mi kniha více sedla, kdyby byla kratší.

osman111
osman111
14.03.2021 4 z 5

Také nechápu to nízké hodnocení. Autorka zpracovala téma truchlení a vyrovnání se se ztrátou naprosto famozně.
Myslím, že by tato kniha mohla mnohým pomoct. Je skvělá.
Jednu hvězdičku strhávám, protože jsem měla pocit, že po dvou třetinách už je kniha maličko natahovaná a trochu ztrácela dech.
Nicméně i přesto moc doporučuji.

Aneleh
Aneleh
22.01.2021 5 z 5

Jsem přesvědčená, že kniha si zaslouží všech pět hvězdiček, už jen proto, že autorka zcela otevřeně a upřímně odkrývá svoje nejhlubší pocity a nestydí se přiznat i svoje horší vlastnosti a ne vždy správné chování ke svému partnerovi. Potkala ji však ta nejhorší věc, jaká se vůbec může v životě přihodit a navíc v době, kdy se musela starat o kojence. Já sama jsem ji pouze nechápala na konci knihy, kdy se vzdala založení nové rodiny. Velké štěstí měla také v tom, že okolo ní byla tak široká rodina a mnoho přátel a kamarádů, kteří se o ni starali a vždy jí podrželi. Je mnoho lidí, kteří se se stejnou bolestnou ztrátou musí vyrovnávat úplně sami, protože už nikoho jiného nemají, a pro ty to jistě musí být o mnoho těžší. Proto si myslím, že se Carolina zase tolik - chvílemi až přehnaně - litovat nemusela.

Ctenar1202
Ctenar1202
11.10.2020 4 z 5

Kniha od Caroline Setterwallové o tom, jak se vyrovnávala s nečekanou smrtí manžela.
Kniha byla zajímavá. Hodně, hodně o pocitech o vlastním vyrovnávání se s osudem. Možná bych ji spíš nazvala deníčkem. Autorky mi bylo líto i mě děsně štvala.

lenka31
lenka31
25.08.2020 4 z 5

Silný příběh,zpověď mladé ženy,která se vypisuje z bolestivé události,někdy kniha působí velmi depresivně.

mekkejla
mekkejla
28.07.2020 2 z 5

První část knihy byla jen čistá bolest, zmar a bezmocnost. Věřím, že vše bylo zachyceno autenticky a opravdu se to nečetlo lehce. Potom přišel vzlet a nakonec pád snad ještě horší, který opět doprovázela smrt, i když nenarozené bytosti... Knihu ani hrdinku nelze klasicky kritizovat, protože jde v podstatě o deník. Jak můžeme soudit něčí pocity a rozhodnutí?! Já budu jen doufat, že už má v životě konečně to, co sama považuje za to nejlepší.

Efča59
Efča59
04.05.2020 3 z 5

Bohužel jsem měla velká očekávání, která nebyla na 100% naplněna. Bojovala jsem spíše s první části, druhá mi přišla zajímavější a donutila mě k zamyšlení, že člověka nemá cenu do něčeho tlačit proti jeho vůli.

Sjuzz
Sjuzz
21.04.2020 4 z 5

Je to smutná kniha, možno až depresívne smutná. Napriek tomu sa čítala veľmi dobre hneď od začiatku a miestami bol problém prestať čítať.
Kniha je písaná striedaním minulosti s prítomnosťou a to ma baví.
Povaha a city hlavnej hrdinky sú tak skvelo opísané, že má človek pocit, akoby to prežíval s ňou.
Aj keď nekončí happyend-om, končí sa dobre...

Kris.Tyna
Kris.Tyna
13.04.2020 1 z 5

První třetinu knihy jsem slupla jako malinu, pak to bylo už horší. Už to tu někdo zmiňoval, ale vadila mi povaha hlavní hrdinky. Jak sobecky natlačila svého muže někam, kam od vůbec nechtěl, bez sebemenšího ohledu na něj, všechno naplánovala podle sebe. Stěhování, koupě bytu, další stěhování, dítě... Popravdě sama to pak ke konci knihy zažila, jaké to je, když tě někdo tlačí kam nechceš a musím říct, že jsem jí to přála. Znovu si knihu nepřečtu.

Monni
Monni
25.03.2020 3 z 5

Noooo... bohužel musím dát jen 3*... Doufala jsem, že to bude ,,lepší". Autorka neboli hlavní hrdinka mi prostě nesedla. Celou dobu jsem si říkala, že ona a Aksel spolu vůbec neměli být, natož mít spolu dítě. Styl psaní mi taky neseděl a kniha mohla být ukončena jakmile se dozvěděla na co vlastně Aksel zemřel. Osobně bych za to dala asi hvězdičku navíc, protože zbytek mě jen ubíjel a ,,nebavil". Na druhou stranu si mohla na konci zkusit jaké to bylo pro Aksela, když ho pořád tlačila do něčeho co nechtěl.

Rozhodně chápu jak musí být strašné přijít o partnera, kterého miluje a navíc má malinké dítě, se kterým si po narození nevěděla rady, ale taky si myslím, že se klidně mohla jen vypsat do deníku tak, jak do knihy a nechta si to hezky uložené jen pro sebe v šuplíku, popř. pro rodinu a nedělat z toho knihu. Můj názor.

Galaty
Galaty
19.03.2020 2 z 5

No...jak jsem se na knihu velmi těšila, tak o to větším zklamáním pro mě byla. Nedovedu si představit, jak musí být náhlá ztráta partnera, či jiné blízké osoby, těžká a zdrcující. Muselo to být opravdu velmi těžké, jenže tak těžké, že se s tím autorka nemůže vyrovnat ještě dnes (alespoň tak to na mě pusobí) to nikdy není...Čas zahojí všechny rány a podpora přátel a rodiny, která se autorce dostávala, urychlí vypořádání se se ztrátou určitě. Hrozně mi vadilo, že se C. Stetterwall neustále v knize lituje, obzvlášť v pasážích, které věnuje vzpomínkám se zesnulým manželem. A přitom nám v knize v podstatě ukázala, jak příšerná partnerka byla. Zahodila i šanci na nový život s novým, milujícím partnerem, se kterým mohla mít to, po čem spousta žen touží. Uff, ne, prostě ne.

kika 13
kika 13
06.01.2020 5 z 5

Nádherně psaný příběh života jak dobře vystižené obyčejné věci a přece tak moc důležité.

terinkha
terinkha
02.01.2020 3 z 5

Smrt partnera je jedna z největších stresových situací v životě člověka. Myslím, že Caroline poskytla tímhle románem dokonalý vhled primárně do takové situace, ale druhotně i do ženských hlav. Není to teda rozhodně čtení pro chlapy, ale myslím si, že představu o ženském mozku by si podle téhle knihy udělali solidní :-)
Téma těžký, pro mě naštěstí nepoznaný, ale myslím, že kniha stojí za přečtení prostě jen proto, že stát se může něco takového každému z nás.
Necelý 3,5 hvězdy, jazykově ani slohově to nebyla žádná extra třída.

Kočičáci
Kočičáci
30.12.2019 1 z 5

Tak tohle byl můj osobní omyl roku.
Autorka je zároveň i hlavní postavou tohoto nekonečného příběhu, který nás provede sedmi lety jejího života. Ten se jí sesype, když jí nečekaně zemře manžel. Zažíváme s ní její smutek a naprostou bezradnost co si dál počít se životem. Ač ji všichni její blízcí jsou neustále k dispozici, není schopná svůj život znovu uchopit do vlastních rukou. Všechny pocity jsou rozebírány neustále dokolečka, a to, že mi byla Carolina strašně nesympatická, mi velmi ztěžovalo čtení. Taky mě šíleně iritoval "švédský styl výchovy," to jejich stírání genderových rozdílů úplně nesnáším (Ivan si obuje svoje růžové botičky, Ivanovi jsme nachystali domeček pro panenky), nebo: "Pochválím ji, řeknu, že je to krásný obrázek, a v mžiku toho zalituju. Děti se nemají za výtvory chválit. Mám se jí zeptat, co to vyrobila, a popovídat si o tom, co to znamená. Mám se vyhýbat slovům jako "šikovná," "hezké" a "krásné."

Spoiler: Mimochodem, ta poslední třetina knihy, kdy do jejího života vstoupí nový muž a kdy na závěr provede to, co provede, to jen vypovídá, že této paní zřejmě nepomůžou ani všichni psychologové světa. Chudák Ivan, co z toho může vyrůst...

Dočetla jsem jenom z principu, že knihy neodkládám, ale bylo to se všemi zatnutými zuby.

Restang
Restang
12.11.2019 2 z 5

Smutný příběh celkem slušně napsaný. Ale čekala bych to více emočně vydařené. Kniha mě nejvíce zaujala asi tak v poslední třetině. Myslím, že kniha nijak moc nevybočuje od jiných knih k zamyšlení.. A nebo tím, že sama mám hodně za sebou, tak tolik nepřekvapila ?

Anička.pa
Anička.pa
04.11.2019 5 z 5

Asi jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale příběh mě vůbec nezklamal, právě naopak. Je to opravdu reálně a lidsky popsaný příběh. Líbilo se mi, jak zde byly vylíčené myšlenky, se kterými jsem se občas i ztotožňovala. Obdivuji autorku za to, že se se čtenáři dokázala takto podělit o veškeré své pocity, a to ať byly jakékoliv.

švédská literatura autobiografické prvky

Autorovy knížky

Carolina Setterwall
švédská, 1978
2019  69%Doufejme v to nejlepší

Kniha Doufejme v to nejlepší je v