Dotkni se nebe

Dotkni se nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/567/mid_dotkni-se-nebe-zbO-567.jpg 5 106 8

Orel a lev série

< 6. díl

Závěrečný díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Lucemburské dynastii se na českém trůnu otevírá skvělá budoucnost. Zatímco polský Kazimír a Ludvík Uherský jsou stále bez mužských potomků, z Karlova konečně šťastného manželství s Eliškou Pomořanskou se rodí dcery i synové, kterým bude patřit polsko-uherské dědictví. V dosud jednotném křesťanství však už klíčí první výhonky nespokojenosti se zlořády v církvi. Kdo se však dotknou nebe, aby poznal pravdu? Děj posledního dílu královské ságy Orel a lev pokračuje až do dne Karlovy smrti, která ho v dvaašedesáti letech nepotkala sešlého věkem, ale nešťastnou náhodou na samém vrcholu úspěšného života.... celý text

slunicko1958
26.03.2024 5 z 5

Celá série se mi velmi líbila. Autorka vyprávěla tak poutavě, že jsem si až po přečtení uvědomila, že mám za sebou nenásilnou lekci dějepisu.
Rozšířila jsem si znalosti nejen o poměrech v císařské rodině (ten Vašík byl neskutečný zmetek) a v českém království, ale také o otřesné situaci v církvi, starostech francouzského krále Karla V. aj.
Nejvíc mě bavily záležitosti císařského resp. českého dvora, ale příčila se mi sňatková politika. Dítě se ještě nenarodilo a už bylo prodáno.
Občas jsem byla zmatená ze střídání vypravěčské formy. Vypravování v er-formě se náhle změnilo v ich-formu a musela jsem si ujasnit, kdo vypravuje.
Ale všech šest dílů bylo skvělých. Určitě se ještě k románům L. Vaňkové vrátím.

HáMaPé
09.06.2022 4 z 5

Zakončení série, konec jednoho neuvěřitelně naplněného života. Příběh milujícího otce, který maximálně zametá cestu svému prvorozenému synovi, synovi s patologickými známkami chování, dává tušit, že existence římského císařství dosáhla svého vrcholu. Konec jednoho harmonického manželství, které přes propastný věkový rozdíl je naplněné láskou a odměněné vytouženými dětmi. Konec, který přináší zasloužený pokoj jedné lidské duši.

Luigi1
25.12.2020 5 z 5

Velice poutavě napsaná sága,Karel IV zemřel.

likaf
25.04.2018 5 z 5

Co dodat? Karel IV zemřel. Slza mi ukápla. Poslední díl, jak jinak, napsaný velmi čtivě. Všem milovníkům doporučuji nejenom tento díl, ale celou sérii.

Kerberos
07.07.2017 5 z 5

šestidílná sága o Karlu IV. a jeho ženách a potomcích nejlepší co napsala.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Úchvatné zakončení fenomenální ságy. Moc jsem se na něj těšila a zároveň netěšila. Bylo mi jasné, že s posledním dílem přijde i Karlova smrt. Konečně se dočkal tolik vytoužené obrovské rodiny se spoustou dětí a milované zeny, kterou nebude muset pochovat. Ale dohání ho následky četných zranění z boje a z pokusů o atentát, kterých zažil za svůj život bezpočet. A jeho zdraví těmto následkům podléhá. České země tak přicházejí o nejlepšího vladaře, kterého kdy měly. Jeho práce zůstává zoufale nedodělaná a není nástupce, který by v ní důstojně pokračoval. Zase jsem si skvěle početla a zase jsem si pobrečela. Diky, paní Vaňková, opět jste dostála své skvělé pověsti.

Yorika
05.01.2014 4 z 5

Výborná sága o životě Karla IV. Pro milovníky české historie takřka povinnost :)

jana001
16.02.2013 5 z 5

Všech 6 knih je napsáno moc pěkně.Ráda se k nim vracím a mohu je jen doporučit.