Dost světů a čas

Dost světů a čas https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23115/bmid_dost-svetu-a-cas-VQY-23115.jpg 4 66 15

Dan Simmons, jeden z nejvýznamnějších autorů současné fantastiky nabízí ve své poslední sbírce opět brilantní a nápaditou směs kratších prací. V jiskřivé noveletě Lov na Kelly Dahlovou sledujeme dech beroucí cestu napříč prostorem i časem, jde o jeden z nejlépe napsaných příběhů s tématem proměnlivé reality. Sirotci ze Šroubovice, výtečný dovětek ke galaktickým epopejím Hyperion a Endymion, nás spolu s mezihvězdnými uprchlíky zavede doprostřed konfliktu mimozemských kultur. Devátý Av poslouží jako zajímavý úvod do světa románové dvojice Ílion a Olymp. V noveletě Na K2 s Kanakaredesem zažijeme výstup na horu K2 s mimozemskou účastí. Celou sbírku uzavírá Konec gravitace, napsaný formou filmového scénáře. Americký spisovatel se v něm vydá do Ruska, aby zachytil hrdost tamních obyvatel na právě realizovaný vesmírný program. Jak je Simmonsovým zvykem a jednou z jeho největších předností, s obdivuhodnou jistotou se pohybuje na poli temné fantasy, space opery, hard SF i literatury hlavního proudu. To vše v nezaměnitelném stylu naplněném rozmanitými odkazy, paralelními příběhy a emocionální hloubkou. Jde jednoduše o povídky, kde je vypravěčský um kombinován s autorským přehledem, což jsou vlastnosti, které každou z nich přetaví v malý spisovatelský klenot.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Worlds Enough & Time , 2002

Adapa
05.11.2023 4 z 5

Dan Simmons patří k mým TOP autorům, takže po několika letech došlo i na jeho povídkovou sbírku. Nejsem moc příznivec povídek, protože mi vadí rychlý konec a příběh jen na pár stran.

Povídková sbírka od Simmonse se mi líbila. Každá povídka byla jedinečná. Ale ne u všech jsem byl asi cílovou skupinou.

První povídka Lov na Kelly Dahlovou mě rychle vtáhla do děje, něčím mi připomínala Temné léto a Zimní soumrak. Jen ten konec byl najednou takový divný. Za mne rozpačitý.

Druhou povídku Sirotci ze Šroubovice jsem si měl asi odpustit. Není nijak špatná. Je to jak příběh ze Star Treku, pro který byl původně psán. Raketa přiletí, lidé splní misi a raketa odlétá. Problém u toho ale je, že povídka je ze světa Hyperionu a v podstatě vysvětlí pointu celé série. A na tu sérii se už roky chystám, takže přijdu o napětí.

Devátý z Av mě zaujal. Pěkně se to četlo, nádech tajemna, konspirace. Čekal jsem, kdy se vše propojí a najednou konec. Takže za mě zklamání a naprosto zbytečná povídka.

Na K2 s Kanakaredesem bylo zajímavé, nevím proč, ale něčím mi to připomínalo povídkovou tvorbu od Arthura C. Clarka z 60. let. Četlo se to dobře, vše logické a vše vysvětleno. Nic nezůstalo neukončené a nedořešené jak u předchozích povídek.

Konec gravitace je nejslabší povídkou celé sbírky. Stárnoucí spisovatel zavítá do Ruska a do Bajkonuru. A celé je to takové nemastné, neslané.

Knížku bych doporučil všem, kdo četli všechny Simmonsovy knižní série. Kdo se Simmonsem začíná, nebude mít spojnice na ty popsané světy.

danny_21
24.07.2023 3 z 5

U každého autora, který mě nějakým románem zaujal, rád zkouším i povídkovou tvorbu a na Simmonse přišla právě řada a nálada. Bohužel z pětice povídek mě bavily jen dvě Lov na Kelly Dahlovou a Na K2 s Kanakaredesem, zbylé 3 mě zklamaly, filosoficky a námětově minuly a zanechaly pachuť z celkového nejasného vyznění. Z autorových předmluv k jednotlivým poznámkách mám dojem že ten pisálek je pěkný samolibý hnidopich, zatím u mě platí, že s Daníkem je to na střídačku jednou nahoře, podruhé dole, uvidíme co příště s Písní Kálí tady mi to vyšlo na čistý střed, komentáře jsem přidal k jednotlivým povídkám - 50 %

puczmeloun
11.03.2021 3 z 5

Jsem velký fanoušek knih Ilion a Hyperion, jejich pokračování, resp. povídky z těchto světů, mě proto opravdu zajímaly. Navíc mě fantazie Dana Simmonse nepřestává překvapovat a chtěl jsem víc. Jako celek to ale nebylo úplně ono, nemluvě o jednotlivých předmluvách, kde se autor vykresluje jako pěkně tvrdohlavý samorost, se kterým bych se tedy "hádat" fakt nechtěl...

Lov na Kelly Dahlovou: Podivuhodná temná divnost, zajímavá prostředím, ve kterém probíhá. Řešení vážných osobních sporů a životních problémů (sociální drama o sporu učitele a žačky promíchaná s rodinnou tragédií a sebevraždou) vzájemným naháněním dvou lidí v opuštěném světě, který putuje časem i prostorem...

Sirotci ze Šroubovice: Nejlepší povídka knihy. Je to originální, zábavné a pěkně to doplňuje svět Hyperionu. Simmons, jak ho mám rád... Krásný mix Straty a Hyperionu. Zároveň pobavilo zjištění, že původně mělo jít o díl Star Treku.

Devátý Av: Druhá z povídek, na které jsem se opravdu těšil, a tentokrát bohužel zklamání. Je to dosti čtenářsky nepřístupné, složité, bez pořádné pointy. Autor v předmluvě říká, že byl na toto upozorňován, ale stál si za svým. A výsledek ignorování konstruktivní kritiky je vidět... Rozumím pointě poukazující na neustálý antisemitismus, celému tomu příběhu ale něco k přístupnosti chybí...

Na K2 s Kanakaredesem: Parádní spojení lásky k horolezectví a sci-fi. Při čtení jsem si procházel na internetu jednotlivé části cesty na K2, Youtube nabízí i videa, kde se cítíte skoro jako na místě (až jsem chytal závrať). To vše hezky doplněné jinakostí mimozemšťana (a vlastně i náturou samotných lezců), nenápadnými proměnami světa budoucnosti, ve kterém se povídka odehrává, a oslavou horolezectví, do kterého já bych nikdy nešel...

Konec gravitace: Velice civilní návštěva novináře v Bajkonuru, nějaká ta vodka, zamyšlení nad životem, nic speciálního. Taková ta povídka, která když sejde z očí, tak brzy sejde i z mysli...

Lenka.Vílka
24.04.2020 4 z 5

Dobře sestavená povídková sbírka. A jsem ráda, že se před každým kouskem autor tak vykecáva. Já od něj ještě totiž nečetla moc knih, tedy románů. Nějaké ty povídky a dvě knihy. Takže obava, zda se neztratím, vzhledem k seznamu povídek, když jsem nečetla díla, ke kterým se vztahují, byla celkem oprávněná.

Nevýhodou téhle sbírky je tedy čtenář jako jsem já. Nečetla jsem všechny Simmonsovi knihy, není na světě jediný autor, kterého na stará kolena doháním. Proto se domnívám, že než postupně jeho knihy dočtu, nebudu mít tušení, o čem byly povídky. Tákhle to u mě funguje. Zapomínám. Proto sem píšu komentáře. V ten okamžik si vzpomenu.

Nebudu tedy posuzovat, zda se Simmons rád poslouchá, ale bavilo mě, že předmluva ke každé z povídek je teda, sakra, hodně dlouhá, protože já za to v ten moment byla ráda. Navíc má kniha ještě předmluvu. Já mám předmluvy vždy ráda. Ať už od autora samotného nebo jeho nějakého kamaráda. Zde mě zaujalo toto. Z čehož vyplývá, ale že téma ho trápí dlouhodobě.
"Dlouhé povídky...mám podezření, že jde většinou o novely nebo možná novelety, ale vždycky zapomínám, jak se tyto útvary počtu slov dělí, a proto jim prostě říkám "dlouhé povídky"...."

Takže...komentáře k dlouhým povídkám u povídek. A tam taky jejich hodnocení.

Gracian1964
01.04.2020 3 z 5

Nuž, musím povedať, že Simmons je jeden z mojich obľúbených spisovateľov, prečítal som od neho naozaj dosť. Ale jeho poviedky asi nebudú pre mňa to pravé orechové, hm... Prvá sa mi páčila, o Sirotkoch som nebol schopný dočítať, to bola taká vznešená, dobre napísaná, ale NUDA!!! Páčila sa mi poviedka o výstupe na K2 a na počudovanie, aj tá posledná sa mi páčila, a možno aj najviac. Mám asi nejaký iný vkus, ha.... No nič, hor sa do Továrny křivákú.

Finn69
14.08.2019 4 z 5

Pět delších scifi povídek, z toho jedna ze světa Hyperionu a jedna z Ílionu. Nejvíc se mi ale asi líbily "Lov na Kelly Dahlovou" a "Na K2 s Kanakaredesem", které do žádného z těchto světů nepatří.
Průběh čtení vypadal asi takto:

Lov na Kelly Dahlovou - první povídka, nadšení, 5 hvězd a vysoká očekávání na zbytek knihy
Sirotci ze šroubovice - pěkná space opera z Hyperionu, 4 a půl hvězdičky , nadšení trvá
Devátý z Av - tak tohle nebylo pro mě, max 3 hvězdičky, nadšení mě opouští...
Na K2 s Kanakaredesem - ...aby se zase vrátilo při téhle parádní povídce o výstupu na K2 spolu s mimozemšťanem, 5 hvězd
Konec gravitace - vlastně popis výletu na Bajkonur a popis tamějšího prostředí a atmosféry Američanům. Pro ně asi dost bizár, pro nás nic zvláštního, takže tak dvě a půl hvězdy

Průměrem vychází čisté 4 hvězdičky, a za ty tři povedené povídky si je tahle sbírka zaslouží.
A poznámka na závěr - pane Simmonsi, nic proti úvodům k povídkám, ale stačí nám to stručně, nic se nemá přehánět :-)

Metla
15.03.2019 4 z 5

Dan Simmons v této sbírce servíruje pětici různorodých povídek, včetně hloubavých předmluv ke každé z nich.
V úvodním "Lovu na Kelly Dahlovou" se hlavní hrdina, učitel a alkoholik, co neunesl rodinnou tragédii, rozhoduje spáchat sebevraždu. Ale namísto očekávaného zapomnění musí v zajímavých podmínkách pozměněné reality bojovat o svůj život; přitom vzpomíná, bilancuje, poznává... 80%.
"Sirotci ze Šroubovice" vracejí čtenáře do cyklu "Kantos Hyperionu", vysloužili si samostatný komentář a 90%.
Následuje "Devátý z Av", melancholická povídka, která mě zavalila emocemi, nicméně nemám pocit, že bych ji dostatečně pochopila (nebýt autorovy předmluvy, možná bych nepochopila vůbec:-)). Jednou se k tomu vrátím, zatím "pouhých" 70%.
"Na K2 s Kanakaredesem" je poctou horolezeckému sportu, zdolávání vrcholů, obtížným cestám za sny, rovněž má samostatný komentář a 85%.
"Konec gravitace" byl vypracován jako scénář k zamýšlenému filmu. Společně se spisovatelem Normanem Rothem zamíříme do Ruska, nakoukneme pod pokličku tamního vesmírného programu, promluvíme si s lidmi, kteří se pohybují či pohybovali v oblasti dobývání kosmu, zapátráme po smyslu života. Prostředí, úvahy i veškeré informace působí velmi autentickým dojmem, skoro jako by Dan Simmons popisoval zažité události, byť v předmluvě o tom není zmínka (v té autor především kritizuje Evropu a kritiky). Solidní povídka, film by to byl zřejmě komorní, útržkovitý, dost možná nudný;-). 75%
Celkový dojem z této sbírky je výborný - spousta myšlenek ve skvěle čtivém podání, nic jiného jsem ani neočekávala. 85%.

pavel.2
24.01.2019 4 z 5

Příjemně čtivé povídky, na druhou stranu předmluvy jsem spíš přetrpěl. Jelikož Hyperion jsou četl už před mnoha lety a kvůli skvělé atmosféře se na něj pomalu chystám znovu, prvně jsem se vrhl na tento soubor povídek a jsem teď na ty rozsáhlé romány natěšený ještě víc :-) Pan Simmons prostě psát umí.

KM Phoenix
13.01.2017 4 z 5

Solidní soubor povídek. To co to o hvězdu sráží je poněkud odfláklá práce korektorů, v knize je množství překlepů a chyb. Také překlad Sirotků ze Šroubovice mi poněkud nesedl.

józi.odkudkam
03.01.2017 4 z 5

Simmons je opět velkohubý, dobře naložený a má skvělé aranžmá (ostatně už v předmluvě mele cosi o sedmeru základních principů zenové zahrady)..bla, bla..no, a mě něco po dočtení zkrátka furt vadilo a unikalo, až sem nakonec rezignovaně used ke stolu, kde do sebe všechno zapadlo; Dost světů a čas je asi jakoby před vás profesor krasojízdy kladl pinzetou na černý samet jeden diamantek za druhým..a vy celou dobu věděli, že jen hraje a že se o ně vlastně doopravdy ani s nikým dělit nechce...no, a pak kamínky šetrně zabalí a s těžko potlačovaným šklebem je nechá zmizet ve své kapse..
..nevím, možná je to celé blbost a žádnou takovou jemně skrytou pokřivenost knížka nenese.
4 mrzké ****

PS: a nakonec je to jen černý zrcadlo mý pořivený duše! hůů..

ziriant
14.05.2015 3 z 5

Romány mám mnohem radši než povídky, ani ne tak pro jejich charakteristické znaky, ale především na základě empirie. Bohužel musím říct, že s touto sbírkou to nebylo jiné než "obvykle". Simmons je dobrý spisovatel, čtení mě bavilo a předmluvy byly téměř fantastické, ale pointy jsem hledala marně... A pokud tam nějaké jsou, tak podle mého názoru velmi slabé a naprosto neuspokojující. Takže mám po dočtení spíše pocit frustrace, než příjemné naplněnosti (či naopak melancholické prázdnoty) po dočtení skvělého příběhu.

učtese
02.09.2014 3 z 5

Mě Simmons "povídkový" příliš nesedl. Jestli se o některých knihách, románech dá říct, že by potřebovali proškrtat, zredukovat na povídku, tak pro Simmonse platí pravý opak.

lazarus
22.07.2014 4 z 5

Pět povídek se sci-fi námětem.
Lov na Kelly Dahlovou je skvost a perla mezi povídkama, které jsem doteď četl od kohokoliv. Sirotci ze Šroubovice je velmi příjemným návratem do světa Hyperionu. Devátý Av je zase pro změnu vzpomínkou na Ilion a to víc, než slušnou. Čtvrtá povídka - Na K2 je sice slabší, ale je dramatická a zasazená do, pro tento žánr, hodně nestandartního prostředí. Docela slušně mě pobavila. Závěr výběru - Konec gravitace je nejslabším článkem pětice. Je trochu moc filozofická a "ukecaná".
Každá povídka je uvedena delší předmluvou autora a je zajímavé se něco dozvědět o pozadí následujícího dílka. Jen, dle mého názoru, patří za povídku a ne před ni. Zbytečně trochu kazí překvapení v povídce samotné.
Tudíž, čtyři hvězdy za čtyři povídky. Ta pátá, poslední si ji nezaslouží.

Ládja
22.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších povídkových knih, které jsem měl možnost číst. Není jich tedy mnoho, ale několik jsem jich už přečetl. Kniha obsahuje pět povídek a každá z povídek nás zavede na jiné místo, nejen na Zemi, ale i v čase a vlastně i v celém vesmíru. I když dvě povídky se mi zdají horší než zbylé, tak jako celek vynikne soubor jako další důkaz o mistrovství autora. Jako dobrý bonus beru i obsáhlé předmluvy ke každé povídce, kde si autor dovoluje popsat, jak na kterou povídku přišel a zároveň zjišťujeme něco z jeho minulosti. A že ne vše, musí být nutně vymyšleno.

pistalka
29.04.2011 4 z 5

Hlavní výhodou Simmonsovy sbírky je různorodost. Dost světů a čas obsahuje pouze pět povídek, ty však mají v průměru okolo padesáti stran a bohatě tak zaplní prostor, potřebný pro regulérní knížku. Potěší i „drobné“ předmluvy k jednotlivým povídkám, které se sice většinou povídek vůbec netýkají, přesto je náhled do autorova soukromí zajímavý a vtipný.
Osobně si myslím, že autorově imaginaci nejlépe prospívá velký prostor a tudíž dlouhé romány, které jsou ostatně pilířem jeho tvorby. Právě tam dokáže nezapomenutelným způsobem splétat osudy svých hrdinů, spřádat drobné nitky děje a dovést je do velkolepého finále. Povídky v Dost světů a čas za tímto zaostávají a místy působí jako trochu nedotáhnuté do konce, což je škoda. Přesto se mi čtyři příběhy z pěti líbily.
__

Lov na Kelly Dahlovou je zdařilá novela, ve které je středoškolský pedagog donucen k „lovu“ své bývalé žačky, to vše ve světě měnící se reality (ne naposledy jsem si vzpomněl na Ílion).
Nejlepší povídkou sbírky jsou asi Sirotci ze Šroubovice, jakýsi dovětek za románovou hyperionskou tetralogií. Sirotci však obstojí i jako samostatná novela a čtenář nepotřebuje znát děj oněch čtyřech knih.
To se ovšem nedá říct o povídce s názvem „Devátý z Av“, která je spojená s románem Ílion natolik, že je často označována jako jeho prolog. Nejsem si jistý, jestli ji čtenáři naplno pochopí, pokud zmíněný Ílion nečetli (obsahuje poměrně dost originálních nápadů a cizích slov, které nejsou blíže vysvětleny). Nicméně rozhodně stojí za přečtení, už jen kvůli povedené tajuplné atmosféře.
Předposlední „Na K2 s Kanakaredesem“ nás zavede do hor, kde se lidská výprava snaží dobýt nejnebezpečnější horu Himalájí, za doprovodu podivuhodné bytosti z kosmu. Poslední „Konec gravitace“ pak byl jediný kousek, který mě nezaujal (a bohužel – přiznávám se – asi mi i unikla pointa).

Dost světů a čas je velmi čtivá sbírka (já ji přečetl za dva dny), která se sice nemůže řadit k autorovým nejlepším pracím, přesto by neměla uniknout pozornosti příznivcům tohoto pána.

Část díla

Dan Simmons
americká, 1948
2007  89%Terror
1996  88%Hyperion
2010  81%Hladové hry
2012  83%Temné léto
2010  93%Kantos Hyperionu

Kniha Dost světů a čas je v