Došel nám čas

Došel nám čas https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383454/bmid_dosel-nam-cas-JQl-383454.jpg 3 79 33

Lidská rasa je zhýčkaná moderní dobou, až příliš jednoduchým životem. Ale jednou se po stisknutí vypínače světlo nerozsvítí. Nejdřív nastoupí obavy a nervozita, ale po pár dnech nastává boj o holý život. Ve městě se už dál přežít nedá, veškeré pohodlí technického pokroku je pryč. Benzínky nečerpají pohonné hmoty, do supermarketů se nedováží potraviny a zásoby léků velmi rychle mizí. Provoz v nemocnicích se zastavuje. Pacienti závislí na přístrojích umírají během několika prvních hodin. Začíná rabování a lidé se zabíjejí za bílého dne pro kus chleba. Z oblohy padají letadla jako papírové vlaštovky. Obyvatelé nemají ani potuchy, co se děje. Jak rozsáhlý je výpadek elektrické energie? Tolik potřebné informace se k nim nedostanou, televize nevysílají, rádia nehlásí a mobilní sítě jsou mimo provoz. Zhýčkaná devatenáctiletá městská dívka Mariana Laurentová se ocitá v naprosto neřešitelné životní situaci. V důsledku výpadku proudu se matka nevrátí domů a ona rázem musí řešit problém, jak zachránit sebe a dva mladší sourozence. Jediné místo, které nabízí záchranu, je dědečkův statek. Ten ale leží skoro tisíc kilometrů daleko. Podaří se dětem zvládnout tak dalekou cestu? A znamená vůbec farma bezpečí pro celou rodinu?... celý text

Literatura česká , Fantasy

Vydáno: , Brána

Veron1ca
10.10.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, četla se dobře a rychle. Už ze začátku měl děj spád. Spousta mrtvých, zoufalých a vystrašených lidí. Příběh měl váhu a poučení, vždyť kdo z dnešního světa by dokázal žít bez elektřiny? Vždyť i já tohle píšu na mobilu v metru.. Narazila jsem i na pár nesrovnalostí a koukám, že nejsem jediná, škoda. Trošku mě mrzí ten rychlý konec, to vzala autorka trochu hopem a nejsem fanynka otevřených konců, ale rozumím tomu, že v tomhle případě to byl záměr! Obálka knihy trochu evokuje zombie apokalypsu a nesáhla bych po ní jen na základě obálky, což mě mrzí. Ale kniha byla dobrá a bavila mě i tak!

aspik83
14.06.2021 3 z 5

Tak ta knížka není špatně napsaná. Příběh běží celkem svižně. Celkem jsem byl spokojený. Ale hned ze začátku mě málem odradily totální nesmysly. Jakože za tři dny lidé začnou hladovět, maso z mrazáku se za tři dny zkazí, z nádrží benzínové pumpy není nikdo schopen dostat benzín... Těch nesmyslů je tam tolik až je to otravné... Zároveň inteligence hlavní představitelky není valná, obzvláště když je vykreslena jako geniální... Zároveň naivita autorky je značná.
Teď to vypadá negativně, ale ne. Knížka byla celkem fajn.

KaMal
03.11.2020 3 z 5

První půlka knihy byla akčnejší a víc mě bavila, celkově je ale příběh hrůzostrašně naivní a neuvěřitelný. Kdyby hlavní hrdince nebylo 19 let, ale 13, asi by vše působilo realističtěji ...

Luci136
22.10.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila. Není to top, ale je k zamyšlení. Nejde o to, jestli vše, jak je psané se opravdu stalo tak rychle. Jde o to, že je to možné.
Napínavé, čtivé, za mne dobrý román.

Verasnížek
12.08.2020 3 z 5

Kniha je opravdu moc pěkná, ale asi bych jí nezařadila mezi nejlepší kousky. Určitě je to dobře popsané a to já oceňuju, ale chybí tomu šťáva.
Já osobně preferuju hodně akční děj, a proto od půlky knihy až do konce jsem se nudila.
Přesto knihu doporučuju nenáročným čtenářům. :)

Fross
03.08.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla hlavně díky názvu a obálce. Čekala jsem drsný postapokalyptický román. No, hned první strany mi napověděly, že nemám očekávat tak drsný styl, který píše ne každý spisovatel. Bylo to mezi románem pro dospívající a postapo. I přesto musím vyzdvyhnout, že to bylo dost čtivě napsané a já u toho vydržela doslova hodiny, i když jsem si nestačila vytvořit pevný vztah k nějaké postavě.
Co bych vytkla je to, že mi neseděli faktické údaje.
--SPOILER-- Opravdu by se druhý den naskytlo rabování? Fakt by staří manželé spáchali sebevraždu již po 12 dnech? Dá se navenek rozpoznat po týdnu, že je žena těhotná? --KONEC spoileru---
Tohle mi celkem vadilo. Uspěchanost, která nedodávala na realističnosti. Přičemž kapitoly rozdělené do dní se mi líbí, ale v tomto to bylo moc uspěchané.
Nicméně dávám 4*, protože konec konců mě to bavilo a účel kniha splnila - přečíst si ji, protože chci.

Ludy1990
22.04.2020 5 z 5

Podle recenzí a většinou negativních jsem přemýšlela jestli tuto knihu mám vůbec číst.A nakonec jsem jí přečetla za pár dní a ani toho nelituji.Byla velice zajímavá,čtivá a napínavá,miluji tyhle postapokalyptické scénáře.Doporučuji.

lenkaabooks
15.03.2020 3 z 5

Tak jsem se na knihu těšila a po pár větách si říkám - cože?!!! To je kniha pro děti či co? Moje chyba, nevšimla jsem si že jde o tzv Young adult literaturu. Tak závažné téma - výpadek elektřiny a vody a s tím související rabování, vraždy, hladovění. Pominu chyby a nepřesnosti v textu a vyzdvihnu to, co se mi jediné líbilo - když se rozmazlené městské děti učí od dědy na farmě soběstačnosti a samoobživě, nezávislosti na technických vymoženostech. Proto dávám o hvězdičku víc, než by si kniha zasloužila - můj názor.

effa
19.01.2020 3 z 5

Kniha je takovou "light" verzí postapa. Možná vhodná pro čtenáře okolo patnácti let. Děj je sešlapaný do nesmyslně krátkého časového úseku sice zahrnuje všechny klišoidní scény typické pro toto téma, ale tak nějak odfláknutě. A číst ho po Kingově "Pulsu" naplno ukáže rozdíl mezi SPISOVATELEM a spisovatelem. Knihu bych s přivřenýma očima doporučil jen dětským, nebo infatilním čtenářům, kteří odpustí spoustu logických, technických a faktografických chyb.

Aaaannnn
30.11.2019 4 z 5

Téma přesně k naši době. Člověk se hodně zamysli nad tím jak se se vším zbytečně plýtvá a na jakých malichernostech jsme doslova závislí.

radka8970
13.08.2019 4 z 5

Devatenáctiletá Mariana se jednoho dne se vzbudí a nikde nejde elektřina a brzy se ukáže, že to není jen přechodný výpadek. Její matka se nevrátí domů a ona zůstává sama s dvěma mladšími sourozenci ve městě, které se brzy stává nepřátelské. Začíná rabování a napadání. Mariana se svým přítelem Davidem a sourozenci se rozhodnou jít na dědečkův statek, který se jeví jako jediná možná záchrana. Statek leží ale 700 mil daleko.
Příběh v knize je velice dobře napsaný, celou dobu velmi čtivě, pořád se něco děje, pořád čekáte, co přijde. Hlavně je v ní popsán život jedné rodiny před a po nešťastné události, která nastala po celém světě. Představa světa bez elektřiny je vskutku hrůzu velmi nahánějící. V knize se střídají chvíle hrůz a tragédií. V knize se nijak moc nevyskytovaly násilné scény. Po výpadku proudu se z lidí stávají zvířata a začíná boj o holý života . Příběh je vlastně smutný a dojemný, plný strachu z budoucnosti. Trochu postrádám vysvětlení z jakého důvodu k výpadku došlo, jinak se mi kniha líbila...

moonula
10.07.2019 5 z 5

Opět jsem nedala na recenze a pustila se do čtení nepovedené knihy.
Ne,není nepovedená,je velmi jemně napsaná.
Hlavně je v ní popsán život jedné rodiny před a po neštastné události která nastala na celém světě.
Lidé jsou různí a každý se chová podle toho jak je zřejmě vychován a jakou má povahu,hlavně každý chce za každou cenu přežít a hlad dělá i z lidí stvůry.
Myslím si,že autorka to moc hezky popsala jak se kdo staví k dané věci aby se jakýmkoliv způsobem zachránil a nezemřel.
Je to vlastně smutný a dojemný příběh plný strachu z budoucnosti.Nikdo neví co bude,co ho ještě čeká a jak vlastně bude žít dál.Taková beznaděj,neštěstí a vlastně i křivda vůči modernímu člověku.

jprst
22.05.2019 1 z 5

Postapokalyptický námět dobrý, bohužel dost mizerně zpracovaný, chvílemi až nudné čtení. Nenechávám knihy nedočtené, ale tady mi to dalo značné přemáhání. Zcela jednoznačná ztráta času. Jedna hvězda za odvážný, nicméně nepovedený, pokus.

Olous1
08.04.2019 1 z 5

Tak bohužel i já na 64 stránce odkládám knihu.Kniha je opravdu jednoduše napsána, některé věty se opakují. Mrzí mě to,no alespoň jsem to skusila.Jednu hvězdu dávám paní autorce za snahu.

Jenda84
14.03.2019

Knihu jsem si koupil jednak díku přebalu a postapokalyptickému námětu. Popravdě s tím přebalem si ilustrátor mohl více vyhrát něž jen použít přebal PS2 hra a to konkrétně RESIDENT EVIL OUTBREAK.

Knihu jsem zdárně přečetl až do konce. Přišlo mi, že se autorka snaží při psaní o nějaké morální poselství. Kdy jsme jako lidé závislý na moderní technologiích a už si nedokážeme poradit s běžnými věcmi jako naši předci před cca 100 lety.

Pro mě kniha byla zklamáním jak už tady plno čtenářů píše přede mnou. Hlavně konec mi přišel hodně uspěchaný. Zdálo se mi, že autorka už neví jak ho zakončit.
Jak píše Viky007, děj na začátku se odehrává překvapivě rychle. Navíc v Americe kde jsou na různé přírodní pohromy zvyklí, takže se nikde neobjeví složky integrované záchrany. Policie má vraždy na háku a armáda vyhlásí jen stanné právo. Místo aby zajišťovaly dodávky potravin a vody.

Viky007
01.02.2019 odpad!

Autorce se za odpad omlouvám, ale jinak to prostě nejde. Došla jsem po stranu šedesát a odmítám pokračovat, protože tohle je neuvěřitelná slátanina. Možná kdybych pokračovala, bylo by hodnocení o hvězdičku lepší, těžko říct.
Co mi na knize tak vadilo?

1. Postapokalyptické knihy mám docela ráda, ale tohle bylo směšné. Jeden den nefunguje elektřina s vodou a postavy už myslí na nejhorší. Druhý den opět nic nefunguje a obyvatelé města začnou vykrádat obchody a přepadávat lidi. To jako vážně? Chápu, co tím autorka chtěla říct, ale nemyslím si, že by po dvou dnech lidé tak panikařili. Bylo to zbytečně vyhrocené. Ale budiž, v Americe je všechno možné.

2. Prostředí USA mi tam absolutně nesedlo. Jde vidět, že to psala Češka. Když už chtěla hlavní události zasadit do ciziny, nemusela jmenovat konkrétní zemi a město. Takhle to působilo jako pěst na oko.

3. Styl psaní byl na úrovni žáka deváté třídy. Autorka prostě není vypsaná. Kniha byla čtivá, ale to bohužel nestačí. Zkrátka příliš jednoduché, často krkolomné věty a zbytečné popisy.

4. Proti romantickým zápletkám nic nemám, ale tohle působilo jako dívčí román zasazený do post-apo. To se dá říct o mnohých young adult příbězích, ale v této knize mi to obzvlášť nesedlo.

Možná mi nepřísluší knihu hodnotit, když jsem ji de facto nepřečetla, ale ten kousek mi stačil. Věřím, že nějaké čtrnáctileté slečně by se kniha mohla líbit, ale starší čtenáře to asi těžko osloví.

Nightstalker
24.12.2018 odpad!

Je to hodně slabá kniha. Miluji postapo a nechal jsem se zlákat ke koupi, což byla velká chyba. Není to čtení pro dospělé, ale pro puberťáky, což bohužel v anotaci uvedeno není. Hlavní hrdinové jsou strašně nesympatičtí spratci, které by ve Walking Dead nechali sežrat během první kapitoly, pro potěchu čtenáře. Styl psaní není úplně dobrý, ale jde o začínající autorku, tak budiž. Vydržel jsem číst cca sto stránek a dále jsem jen prolistoval.

Marekh
27.11.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Podobný námět je už zpracovaný v knize VTEŘINU POTÉ, kterou jsem také četl - konec světa při výpadku proudu v USA. Některé události mi připadaly podobné.

V knize se nevyskytovaly jen násilné scény, což určitě knize prospělo. V knize nalezneme také humorné i romantické scény, je v ní poukázáno na hodnotu práce. V minulosti jsem četl některé knihy s postapokalyptickým námětem, kde bylo na prvním místě násilí a čím více brutality, tím lépe. Tato kniha s tímto žánrem nabízí čtenáři jiný rozměr. Má hlavu a patu. Kniha mě příjemně překvapila, byla čtivá, v některých okamžicích jsem byl hodně smutný.

7sara
09.11.2018 5 z 5

Není to asi nic pro náročné čtenáře, ale za mě super.

Blaufik
01.11.2018 3 z 5

Došel nám čas je knihou, která spíše mapuje putování sourozenců po cestě do bezpečí na dědečkův statek. Rozhodně nečekejte akční příběh plný krvavých scén a hořících aut. Osobně jsem očekávala, že kniha bude více syrovější, vzhledem k tématu "konce moderního světa." Myslím, že by to knize prospělo a čtenáři by více boje o život také jistě ocenili.