Doppler

Doppler https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8768/bmid_doppler-i4j-8768.jpg 4 514 122

Doppler série

Hlavní hrdina autorova druhého románu se po zdánlivě bezvýznamném pádu z kola dostává do hluboké osobní krize, kterou řeší tím, že se zcela stáhne do sebe, opustí ženu a děti a dosavadní pohodlný způsob života a rozhodne se přestěhovat do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli potřebě jídla. Je to tedy román o lidské osamělosti, přechodu od aktivity k pasivitě, soukromém protestu proti společnosti a proti tomu, co se považuje za správné a korektní, proti konzumu a blahobytu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Vakát

Doppler , 2004

Kattulli
Kattulli
14.03.2019 5 z 5

Erlend Loe píše velmi jednoduše a mně osobně sedí jeho humor. Ten styl mi připomíná Jonase Jonassona (Stoletý stařík, Analfabetka, ...). Doppler se taky dostává do velmi absurdních situací a to mě baví, protože je to vtipné a osvěžující. Doppler (a platí to pro celou sérii - tedy i pro Náklaďáky Volvo a Konec světa tak, jak ho známe) však není tak obsáhlý a propracovaný jako knihy od Jonassona. Kniha je rychle přečtená, je to taková oddechovka, ale zároveň, pokud chcete, nabízí i témata k zamyšlení se nad naším moderním stylem života.

Verrrunka
Verrrunka
11.03.2019 2 z 5

No pár severských humoristických knih jsem už četla, takže mi bylo jasné, že to bude trochu bizár. Ale tohle mi moc nesedlo. Čekala jsem více vtipných situací v kombinaci se soužitím s mládětem losa, ale pořád se opakovalo to samo. Byly tam opravdu veselé momentky, ale jako celek mi to v hlavě těžko zůstane. Navíc nemám v knihách ráda nesmyslné sexuální narážky, které nemají větší smysl a opodstatnění. Tady to bylo fakt zbytečně a přišlo mi, že to je jen za účelem jakési senzace, která se teda nekonala.

Marekh
Marekh
08.03.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Vyskytuje se v ní humor a absurdní situace. Části knihy jsou tvořeny jednotlivými měsíci (Listopad - Květen). Doppler protestuje proti konzumnímu způsobu života, a proto se rozhodne žít v lese a o samotě. V knize se dočteme, že úplně s lidmi nepřetrhá všechny svazky, nicméně jeho nový postoj k životu a radikální změna jsou důkazem, že chce začít žít jiným způsobem než doposud. Je ženatý, má děti, takže ať se mu to líbí, anebo nelíbí, musí se podílet na jejich výchově. Nicméně v jeho pojetí ponechává dětem větší volnost než jiní rodiče. :) Líbil se mi také příběh pana Düsseldorfa. Kromě humoru jsem v knize našel také plno zajímavých myšlenek, například moc píle škodí. V knize se občas vyskytují vulgarismy. Kniha je zajímavá také tím, že autor u přímé řeči nepoužívá uvozovky.

Když jsem byl v knihovně, mohl jsem si půjčit celou trilogii, ale váhal jsem, jestli mne kniha bude bavit, stále jsem se rozhodoval, nakonec jsem si půjčil jen první díl a řekl jsem si, že nejprve vyzkouším první díl, a pokud se mi bude líbit, přečtu si další díly. Kniha mne oslovila a časem si určitě přečtu další 2 díly - Náklaďáky Volvo a Konec světa, tak jak ho neznáme.

Leonteenka
Leonteenka
03.03.2019 odpad!

Blbost největší.

lusila
lusila
19.02.2019 4 z 5

Čakala som niečo iné. Ale aj tak sa z tejto útlej knižky vykľul celkom príjemný sarkastický príbeh, ktorý sa vysmieva hodnotám dnešného človeka.

LEGACY
LEGACY
17.02.2019 4 z 5

Severská literatura je tak moc jiná než všechny ostatní, že stojí za přečtení. Buď to bude vaše ranní káva, nebo ji s výsměchem opustíte, každopádně jejich myšlenky a nekonvenčnost mně baví. Bacha na píli, raději se odmlčím.

lencin
lencin
11.02.2019 3 z 5

Doppler a losí mládě žijí ve stanu v lese.
No, já nevím. Nápad výborný, místy vtipné, ale celkově mě moc nezaujalo. Další díl zatím číst nebudu...

Tytoalba
Tytoalba
10.02.2019 4 z 5

Jednoduše skandinávsky absurdní humor svižného čtení...

mysa.cek
mysa.cek
29.01.2019 5 z 5

Páči sa mi ten absurdný, cynický, občas trochu vulgárny humor. A neviem sa rozhodnúť, či Dopplerovi tak trochu závidím, alebo si o ňom myslím, že je sebecký magor...myslím, že na účely rozhodovania si zadovážim pokračovanie...

Nickky
Nickky
17.11.2018 4 z 5

Doppler není kniha pro každého. Zvláště, když uvážíte, že hlavní hrdina se rozhodl žít v lese a svůj skromný stan sdílí s losím mládětem Bongem, které ho věrně doprovází na každém kroku. K této skutečnosti dále přičtěte řadu naprosto absurdních situací a nevšedních postav a rázem před sebou máte stručnou představu o obsahu knihy. Málem bych zapomněla: uvozovky a přímou řeč byste tady hledali marně.
Hlavní hrdina přemítá o tom, co ho znepokojuje na soudobém světě a proč ho nejvíce naplňuje klid a přítomnost lesa.
Netradiční kniha, která mě dokázala překvapit. Musíte k ní však přistupovat s tím, že se v ní vyskytuje velké množství absurdit. Potom vás teprve začne bavit.

Terinka-ka
Terinka-ka
08.11.2018 3 z 5

Vtipná oddechovka.

BernardBlack
BernardBlack
14.10.2018 2 z 5

Na knížku jsem se těšil, jako Kim na novou raketu, ale "soudruh" Erlend někde udělal chybu, takže se dostavil jen výbuch:)

Bee.M
Bee.M
11.10.2018 4 z 5

Vtipné, samozřejmě pokud vám tento svérázný norský humor sedí, chvilkami absurdní, ale ne příliš, dobře napsané a čtivé. Příběh konzumní doby a vyhrocení stereotypu běžného života, zamyšlení nad snažením a pílí. Bylo to zajímavé, i když se příběh trochu táhl a moc se nevyvinul. Neurazí, nepřekvapí, zabaví.

eva.haf
eva.haf
12.09.2018

Depresivní a ne moc zábavné. Naštěstí má kniha jen pár stránek, a pro toho kdo neměl dost, jsou tu ještě další dvě pokračování.
Asi tu jde o norskou duši: "Protože existují jiné životy než ten, který jsme žili po mnoho let. Existuje i něco jiného než Smart Club, dětské narozeninové oslavy, večeře s takzvanými přáteli a ta odporná norská pohoda, která nám umožňuje být nejpříjemnějším a zároveň nejsobečtějším národem na světě."

vlkcz
vlkcz
26.08.2018 5 z 5

Severský humor je poněkud svérázný a zpravidla je za ním něco k zamyšlení, co je trochu mrazivé (nejryzejší ukázka je Kurz negativního myšlení).
Kdo s tímhle souzní, tak si užije i Dopplera. Vtipně nastavené zrcadlo společnosti, která od obávaných válečníků a lovců zdegenerovala k hyperkorektnímu společenskému impotentovi.

adelinka
adelinka
19.08.2018 4 z 5

Veľmi zaujímavá kniha na zamyslenie. Doppler sa rozhodne čiastočne opustiť rodinu - deti a ženu a utiahnúť sa do lesa, kde hľadá pokoj, kľud a samotu. Blahobyt mu pripadá nepodstatný, nepotrebuje ľudí, spoločnosť mu robí sobie mláďa. Tomuto životnému štýlu chce naučiť aj svojho syna....

AURIL
AURIL
13.08.2018 2 z 5

Konečně jsem se dostala k téhle knížce, která svého času kolem své "osoby" spustila poměrně velký povyk. Nakonec jsem se jím nechala strhnout. No... mnoho povyku pro nic!
Myšlenka chlápka, který se otočí zády ke standardu života a odkráčí do lesa, kde vymýšlí a hlavně dělá nic nebo kraviny s losem v patách, by povyk vysvětlovat mohla. Nicméně proud slov v jakémsi rádoby filozofčinu o ničem u mě nevyvolával touhu povykovat, ale spíš tu po spánku a jiné knize.

JajaCZ
JajaCZ
12.06.2018 3 z 5

Absurdný príbeh, ale podaný zaujímavo a zábavne.

Jeronym
Jeronym
22.05.2018 5 z 5

Doppler s velkým *******. No, ale taky i s velkýma koulema - neboť zabít losa vlastníma rukama (nožem) a v prosinci si ve stanu stěžovat na absenci sněhu, to chce pořádnou náturu.
Svižné čtení, přestože odlehčené, bez velké akce - na uklidněnou. Ale i (pro mě) zajímavé a zábavné.
Kniha u mě měla vyhráno už dle popisu, přesto mě překvapil i osobitý humor.
A říkejte si co chcete, s Dopplerem souhlasím (až na krádeže). Někdy mi to přijde schválně více přehnané - závislost na nízkotučném mléku, zakazování 4 letému synovi číst... Chce tím autor něco říct?
No, přiznám se... je to můj plán Z v tomhle někdy nepříjemném světe.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
20.05.2018 4 z 5

Zábavné čtení na víkend, kniha nezklamala a splnila očekávání přímo bohatě. Některé scény mě hodně pobavily, např. Dopplerova účast na třídních schůzkách mě bavila hodně a představila jsem si, že bych měla odvahu tam vystoupit podobně a co by se pak asi dělo... :) A totem. :-) A následovník - pravičák. :-) Jsem zvědavá, co bude v dalším dílu.