Dopisy ztraceným

Dopisy ztraceným https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402651/bmid_dopisy-ztracenym-b0T-402651.jpg 5 1520 407

Dopisy ztraceným série

Maminka Juliet Youngové byla reportážní fotografka a cestovala po celém světě. Juliet si s ní vždycky psala dopisy. Dokonce i po její smrti jí na hrobě nechává psaníčka. Je to jediný způsob, jak se s tím Juliet dovede vyrovnat. Declan Murphy je ten typ kluka, na kterého nechcete narazit. Během veřejně prospěšných prací, které mu přikázal soud, se pokouší uprchnout démonům své minulosti. Když si Declan přečte dopis, který najde vedle hrobu, neodolá a odepíše. Netrvá to dlouho a už se svěřuje úplně cizímu člověku a je jasné, že mají opravdu hodně společného. Ale Declan ani Juliet netuší, s kým si ve skutečnosti píší. Když se do jejich dopisů zamotá dění ve škole a přeskočí jiskra, tak však Juliet s Declanem zjistí, že pravda by je mohla navždy rozdělit.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Letters to the Lost , 2017

SBH
16.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Zaujala mě možná trošku kýčovitá, nicméně krásná obálka. Vsadila jsem na anotaci a knihu si koupila. Načež dlouho ležela mimo oblast mého zájmu, bála jsem se, že bude smutná. A pak ji jednou otevřela.
Chytila mě hned první stránka a já nosila čtečku pořád s sebou a otevírala ji při každé příležitosti. Ano, osudy obou hrdinů a vlastně i ten Revův byly mimořádně bolestné. Ovšem příběh se zaměřil na to, jak se jeden každý hrabou z temných propastí ven, takže nad vším zoufalstvím vítězily naděje, přátelství a sounáležitost.
Četlo se mi to hezky, nezaregistrovala jsem žádné kiksy v překladu či českém pravopisu a stylistice, takže musím pochválit i práci nakladatelství. Čtivé, dobře propracované charaktery, přirozené dialogy, uvěřitelný příběh. Zkrátka samé plusy. Dalším pozitivem byla absence klišé, která se přímo nabízela. Celou dobu jsem čekala, jak Juliet zareaguje na Declanovu neupřímnost. Taky jsem čekala nějakou závěrečnou tragédii, která by mě řádně otrávila. Řešení zapletených identit proběhlo přirozeně a bez afektu, další palce nahoru. Jo, k tragédii nakonec došlo, ale autorka si nemusela pomáhat žádnými lacinými triky, naopak vykreslila tím lépe charaktery postav, které do té doby zůstávaly v pozadí.
Jedinou nedůležitou připomínku mám k řešení vztahu mezi Declanem a jeho matkou. Tu považuju za nejhorší záporačku díla (i když o tuto pozici byla v závěru docela tlačenice) a hromadné odpouštění a objímačky (dlužno dodat zcela v americkém duchu) mi připadaly křečovité a neupřímné. Ale to bylo jediné a jak říkám, nepodstatné mínus.
Celkové shrnutí – příběh mi rozzářil slunce v duši, určitě se k němu vrátím a knihu vřele doporučuji.

lenule136
14.12.2021 5 z 5

Boží. Miluju prostě. Víc k tomu asi není co dodat. Brečela jsem.

SimonaM86
06.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Každá knížka mi to dokazuje stále dokola, ať už se jedná o YA, krimi, román, že na svět se musí koukat s otevřenýma očima bez předsudků a nejen v knižních předlohách, ale pojďte mě to zkusit v i reálném životě.
Declan Murphy, byl od začátku můj bad boy :-)

FoxFox
24.11.2021

Sice už pár let nepatřím mezi Young Adult, přesto jsem si čtení této knížky moc užila. Skoro celou knížku jsem si ale nedokázala udělat názor na hlavní hrdiny, nevěděla jsem, jestli jim mám fandit, nebo by potřebovali proplesknout. Pak jsem si ale uvědomila, že autorka vlastně chování a přemýšlení puberťáků skvěle vystihla, protože ani oni se často nedokáží vyznat sami v sobě, natož aby to zvládalo okolí. Takže nám nezbývá, než pro ně mít prostě pochopení. Nejvíc sympatický mi byl kamarád hlavního hrdiny Rev. Dopisy ztraceným určitě doporučuji přečíst.

Wabinka
20.11.2021 5 z 5

Tak to byla opravdu nádhera. Až mě trošku mrzí, že se ke mně taková kniha nedostala, když jsem byla náctiletá. Ale nevadí, užila jsem si ji teď, o pár let později a rovnou se jdu (snad zase) kochat dalším dílem.

_Brunetka_
19.11.2021 5 z 5

Tohle je jednoduše dokonalost a při druhém čtení jsem se v tomto názoru jen utvrdila (ne, že by to bylo potřeba). Děj mi opět neskutečně odsýpal, protože autorka nemá jen úžasný styl psaní, ale také talent na psaní nezapomenutelných, dokonalých a dechberoucích příběhů, které vás chytnou za srdce. Než jsem se nadála, byla jsem opět na konci knihy. Co vám mám říct k postavám…jsou geniálně vykreslené a přirostly mi k srdci, i když mám teda pocit, že se Juliet někdy chovala příliš povrchně a sebestředně. Moje láska k Declanovi se ale ještě více prohloubila, naprosto ho miluju a brala bych ho okamžitě domů, kdyby to jen šlo (co k tomu víc dodat??). Okamžitě u mě knížka stoupá na ceně, pokud nám má co předat nebo v sobě nosí nějaké důležité téma a to tady bylo – čteme tu o tom, jak je těžká ztráta blízkého člověka, jak se s ní máme pokoušet vyrovnat, o důležitosti komunikace a dokonce něco i o předsudcích a o tom, co znamená někoho doopravdy znát. Opět jsem si tu našla skvělé myšlenky, které mám s tímhle dílem už spjaté a označila jsem si je. Emoce, které sem autorka natřískala jsou taky neskutečné a můžete mi věřit, že vás rozhodně nenechá držet si nějakou emocionální rovnováhu (já jsem samozřejmě i několikrát bulela jako želva, achjo). Konec byl k dojetí nádherný. Zkrátka a dobře, chci tuhle knížku doporučit úplně všem, protože si něco v ní najde každý. Musíte se ale připravit na to, že po dočtení vám zůstane díra v srdci, kterou už nikdy úplně nezacelíte.

ElInWonderland
18.11.2021 5 z 5

Tento příběh na mě tolik zapůsobil, nevím jak to autorka dokázala udělat z toho něco tak promyšleného. Dalo se to pokazit tolika způsoby, ale nestalo se a ta kniha je prostě krásná.

_Knihomolka_
12.11.2021 5 z 5

Moc krásná knížka. Velice obdivuji ten nápad s hřbitovem a dopisy, kdy ani jeden z dopisujících neví, s kým si vlastně píše. Také obdivuji silný příběh plný kladných, ale i záporných emocí.
Když jsem knížku četla, uvědomila jsem si, jak ty dny, měsíce a roky rychle utíkají, že si více musím užívat okamžiky strávené s rodinou a také to, jak moc jí miluju.

v.michlickova
10.11.2021 5 z 5

Příběh o bolesti, ztrátě, pocitu sounáležitosti, přátelství, lásce, radosti a smutku.
Upřímně, jsem ani nečekala, že mě to tak dostane. Knihu jsem viděla všude na instagramu. Což byla masáž mého mozku na hodně vysokém levelu. Protože kdo by odolal tak krásné obálce, poutavé anotaci a silnému příběhu. K Dopisům jsem se vlastně dostala díky volnému pokračování - Na co slova nestačí. Chtěla jsem se totiž zapojit do společného čtení na Slova a byla blbost to číst a nemít předtím přelouskané Dopisy
Na 100% knihu doporučuju! Je to jedna z nejlepších knih za rok 2020 a myslím, že každý si v ní najde to, co zrovna v ten okamžik potřebuje.

Veveruška320
07.11.2021 5 z 5

....děkuji všem spisovatelům,kteří dokážou upoutat vaší pozornost ke knize,jako je tato...Mě prostě dostala!Pro mě báječně čtení.Nemám k tomu žádnou výtku....prostě si ji užijete od začátku až dokonce.U knihy jsem se zasmála,pobrečela i zapřemýšlela....:o))Už teď vím,že si jí přečtu znovu.

Zruza
01.11.2021 3 z 5

Mě kniha nějak extra nezaujala. Byla hezká milá a měla nějaké to poselství, ale odvařená z toho rozhodně nejsem. Neplánuji číst další její contemporary.

Lofda
31.10.2021 5 z 5

Tahle knížka čekala na přečtení už hodně dlouho, tak trochu jsem si ji "šetřila", dle vysokého hodnocení jsem od ní i hodně čekala. A rozhodně nezklamala! Děkuji za takové knihy, protože i když dávno nejsem YA čtenář, tady si to své najde asi každý. Donutí vás přemýšlet i jako rodiče a rozhodně by měla být návodem i pro mnohé pedagogy.. Někdy prostě dospělí ublíží dětem víc než by je vůbec mohlo napadnout a aniž by si to uvědomili. Krásný příběh, krásně zpracovaný, doporučuji k přečtení a já se půjdu podívat po dalších knihách této autorky ;-)

pocketka
29.10.2021 5 z 5

Nejsem cílová skupina. Již dávno ne. Ale jak já si tuhle knihu užila! Nemohla jsem přestat číst a řádky jsem hltala jeden po druhém. Hlavní postavy si zamilujete, když prožívají bolesti, chcete je obejmout, povzbudit, pláčete s nimi. Příběh jsem vnímala i z druhé strany jako rodič a fandila i oněm učitelům, kteří byli ty správné osoby na správném místě.
Velice doporučuji!

jitka_dankova
25.10.2021 5 z 5

Tato emocemi nabitá kniha mne dostala, přemýšlím o ní, i když už ji mám dočtenou. Příběhů založených na dopisech jsem už pár četla, ale tento je opravdu silný, milý, propracovaný. Hrdinové jsou uvěřitelní, takoví, které si nejde nezamilovat. I když je vlastně pozadí příběhu na začátku takové trochu smutné (co se jim stalo před začátkem knihy), tak samotný děj naplní čtenáře nadějí, láskou a porozuměním. Za smutnou knihu vůbec nepovažuji, je to příjemné romantické čtení se šťastným koncem.

Adellll
25.10.2021 5 z 5

I když young adult normálně příliš nečtu, tahle série mě naprosto ohromila. Nejenže strany doslova plynuly před očima, ale autorka tam navíc dokázala zakomponovat i mnoho složitých témat, které se v literatuře celkově příliš neobjevují.

broskev28
23.10.2021 4 z 5

Škoda, že se k téhle knize velmi pravděpodobně nedostanou starší čtenářky romantické literatury. Ta je totiž někdy dost stupidní, zatímco tahle kniha by jim mohla rozšířit obzory a možná i pomoci při pochopení vlastních ratolestí . . .
Zajímavé téma, velmi reálné postavy (až na Declanova otce, kterému jsem jeho postoj nedokázala uvěřit), dobře napsáno, zkrátka opravdu dobré a chytlavé čtení. Jediné, co mi fakt vadí, je právě ta adorovaná obálka, ale ani ta mi ne(za)bránila v četbě.

"Vím, že tě to asi moc neutěší. Vím toho hodně o vzteku a sebeobviňování. Mohli bychom se navzájem utěšovat, až by nám upadly prsty. Nesejde na tom. Oba víme, co jsme provedli.
Vina není žádná soutěž. Nebo by aspoň neměla být."

pollyn
21.10.2021 5 z 5

Tyo, to bylo něco. Má to být YA, ale tahle kategorie by knihu spíš shodila. Je tak plná emocí. Ale né takových těch marnotratných a ve své podstatě nedůležitých. Tyhle postavy žijí a prožívají bolest, hněv, zklamání, beznaděj ... a dávají to dost najevo. Obě dvě tápou ve tmě a ti nejbližší dospěláci jim to rozhodně neulehčují. Díky bohu za vedlejší postavy, které drží hrdinům hlavy nad vodou během knihy, jinak by toho bylo na mě moc :-)
Druhá polovina knihy má napínavý zvrat a emoce z každé stránky už jenom prýští. Uff. To byl fakt záhul. Ale takovej ten uvěřitelnej. Věřím, že tyhle postavy opravdu někde chodí a to mi už dlouho žádná knížka nedokázala ani nastínit :)

zdenaR
12.10.2021 5 z 5

Velmi čtivé, dojemné, ale i napínavé.
Původně jsem knihu zamýšlela přečíst jen kvůli čtenářské výzvě, ale výsledně mě velmi překvapila a zaujala
Doporučuji.

Vjeerus
07.10.2021 5 z 5

Poslední dobou mě lákají knihy se silnějším tématem, který opravdu zasáhne. A tahle kniha tím byla napěchovaná od první stránky, ale nepůsobilo to přeplněně.
Oba hlavní hrdinové se se svými problémy vyrovnávají velmi odlišnými způsoby a to je naopak nevědomky dost spojuje.
Musím uznat, že ačkoliv je vcelku jasné, jak tato YA romantika dopadne, ve výsledku mi právě ta romantika přišla až na druhém místě. Primárně jsem z toho cítila neskutečně kvalitně popsané pocity a emoce hlavních hrdinů, postupné odkrývání minulosti a srovnávání se s tím. S komunikací nejen dítě x rodič, ale i kamarád x kamarád nebo například učitel x student. Celkově je zde vlastně krásně ukázáno, jak je komunikace důležitá a naopak škatulkování člověka, kterého neznám, nevede nikam.

1271
03.10.2021 5 z 5

Přečteno za jeden den. Nemohla jsem se odtrhnout. Skáču nadšením. Konečně opravdu kvalitní Young adultovka, která v sobě nese hlubokou myšlenku a poučení. Příběhy obou hlavních hrdinů jsou nesmírně silné (aspoň pro mě byly) a fandila jsem jim. A zamilovala jsem se do Declana, ačkoliv je pro mě už příliš mladej :)