Dopisy ze zásuvky

Dopisy ze zásuvky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168/dopisy-ze-zasuvky-168.jpg 5 10 3

Dopisy ze zásuvky Věře Hrůzové Úplné vydání milostné korespondence Věře Hrůzové z 20. let. Dopisy odrážejí peripetie milostného vztahu od počátečního okouzlení přes potlačovanou vášeň až k (po Věřině sňatku v r.1923) postupnému zklidnění a promněně ve vtipné přátelské glosy. Jsou opatřeny poznámkami editora a obsáhlým doslovem, odhalujícím naplnění osobního vztahu v románových postavách Krakatitu.... celý text

tittanie
tittanie
13.02.2022

Mám moc ráda Karla Čapka. Jeho korespondence je úžasná. Jenom škoda, že v knize nejsou i dopisy od Věry. Je to jenom jednostranný pohled. Moc se mi líbilo, jak dokázal psát o úplných banalitách, ale i vážných věcech zajímavě.

stanza
stanza
08.05.2018 4 z 5

Karel Čapek jinak .))) V milostné korespondenci.

milamarus
milamarus
10.01.2018 5 z 5

Vrhnu-li se někdy v budoucnu do sestavování žebříčku s nej korespondencí, budu muset myslet především na to, jak příčky podepřít, neboť na první z nich bude velmi, velmi těsno. A proč tam nacpu tyto? Jednak proto, že poznámkový aparát naleznete pod každým dopisem zvlášť, tedy hned, jakmile ho dočtete, tudíž žádné listování a bloudění; a jednak proto, že mi ukázaly docela jinou tvář Karla Čapka.

-------------------------------------------------------------------
UKÁZKA:
dopis č. 20, napsaný dne 16.12.1922

,,Milá Věro,
zdá se mi, že jsem poněkud déle nepsal. Mám na to vícero výmluv; zajímavé je, že jsou vesměs pravdivé. Tak např. 1. jak vidíte svým detektivním bystrozrakem, píšu dnes na novém papíře; tj. došly mi dopisní papíry a trvalo dobrých pět dnů, než jsem se fyzicky dostal k tomu koupit si nové; dobrá výmluva, že? 2. Stonal jsem dosti vydatně; kašlal jsem a kašlu dosud velmi energicky na vše a pár dní jsem dokonce ležel. Dobré, co? 3. Měl jsem báječné množství pracovních restů, mezi nimiž jsem se ploužil. 4. Hořela mi špatně kamna. 5. Vy jste mně také tak dlouho nepsala. 6. Můj nový byt ve mně podněcuje snivost a zádumčivost; rozhodně raději si tady vzpomínám a ledacos přestavuju a ledačíms se kochám, než abych to psal. 7. Jsem zamořen návštěvami; hlavně, a to vám už je k zbláznění, musím denně vyhazovat aspoň dva agenty s perskými koberci, což rozhodně nejde tak rychle, jak si snad myslíte. 8.-12. Chtěl jsem Vám napsat celý tucet důvodů, ale myslím, že by Vás to už nebavilo. Opravdu, měl jsem několik nesmírně mrzutých týdnů; všechno se mi vzpříčilo, práce se mi vysmekla z rukou, z divadla jsem (ostatně bezvýsledně) dával výpověď a vůbec měl jsem tisíc chutí převrátit svůj život nohama vzhůru. Dály se špatné věci a mnoho mě hnětlo. Nuže, pokoj s tím! Nejsem člověk, kterému dělá požitek nechat se litovat. Jmenovitě od mladých děvčat ne. To už mám raději, když máte na mne vztek. () Vidíte, pořád se stydím být upřímný; v tom už mne, Věro, nenapravíte. Bručím, bručím, a to je má řeč i mé psaní; má romance začíná, když mlčím. A Vy, Vy hodně tančete a blázněte a zlobte se a užívejte.
S pozdravem nejsrdečnějším Váš