Dopisy z wehrmachtu

Dopisy z wehrmachtu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273036/mid_dopisy-z-wehrmachtu-Dmn-273036.jpg 4 16 6

Tato sbírka téměř stovky pečlivě vybraných a setřídě-ných dopisů, které psali vojáci wehrmachtu, je zcela unikátní hned z několika důvodů. Pouze němečtí vojá-ci se účastnili bitev na všech frontách druhé světové války – od invaze do Polska až po pád Berlína. V dopisech však nenabízejí jen pohled na různá dějiště vojenských operací, ale reflektují v nich i svůj každodenní život s jeho strastmi i radostmi, své názory či strach o rodinu, od níž byli odloučeni. Dopisy jsou projevem lidskosti těchto Hitlerových bojovníků, kteří se podíleli na jedné z největších pohrom 20. století. V tomto světle se jeví apokalypsa války ještě děsivěji, neboť za ní vždy stojí konkrétní lidské bytosti. „Tato sbírka má velkou hodnotu – nutí nás o druhé světové válce přemýšlet v univerzálnějším smyslu, než by se nám líbilo.“ (Timothy Snyder)... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: ekniha , Volvox Globator

Lettres de la Wehrmacht , 2014

tami1
07.03.2021 4 z 5

Kniha je chytře rozdělena na tři časové úseky a díky této chronologii se autorkám povedlo zachytit vývoj pohledu na válku očima obyčejných vojáků wermachtu.
Ať už bojují v Africe, Evropě, Rusku nebo na Balkáně, byla většina plná optimizmu, sebevědomí a pocitu nadřazenosti.
Jak boje pokračují a zdá se že válka nikdy neskončí, začíná se dostavovat únava a lítost ze ztráty kamarádů.
Poslední část začíná v roce 1945, kdy už je z dopisů cítit jen touha po konci války a rezignace. Většina pisatelů se více než o sebe bojí o své blízké v Německu. Přesto není v žádném dopise ani náznak sebereflexe a lítosti nad tím co Německo světu způsobilo.

vvikingg
11.02.2021 5 z 5

Dopisy chronologicky seřazeny což je skvělé.Na začátku války, jsou plné optimismu, víru v rychlé vítězství, dopisy z jara 1945 plné hořkosti a beznaděje, kniha stojí za přečtení

Arbenin
03.06.2020 4 z 5

Sesbirane dopisy obycejnych vojaku. Libilo se mi, ze byly rozvrstvene po celou dobu valky a ne pouze o dobyvacnosti, ale i nejistotach a vsednich lidskych starostech

MartinKaunowa
25.01.2020 4 z 5

Dostat se do kůže vojáků a poznat jejich pocity díky dopisům psaným svým blízkým. Válka je zlo.

jirka9852
06.09.2019 4 z 5

Kniha je krásně zpracovaná a člověk u toho cítí ty emoce

oolinkaa
11.11.2018 4 z 5

Zajímavé číst dopisy takhle pohromadě, ještě ke všemu z pohledu Němců, co byli ve wehrmachtu. Není to špatné..ale dle mě to není přečíst knihu od začátku do konce v kuse, spíš číst pár dopisů a dost..a po čase se k tomu zase vrátit, vstřebat dojmy, uhel pohledu a jejich vnímání .. ač dělali, co udělali, byli to také jen lidé , kteří milovali a meli doma svou rodinu a přátele

druhá světová válka (1939–1945) dopisy vojáci podle skutečných událostí

Autorovy knížky

2015  83%Dopisy z wehrmachtu

Kniha Dopisy z wehrmachtu je v