Dopis pro krále

Dopis pro krále https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29492/bmid_dopis-pro-krale-d0X-29492.jpg 5 76 21

Šestnáctiletý Tjuri ze Země krále Dagonauta má být pasován na rytíře. Přijme však od umírajícího neznámého rytíře úkol doručit poselství králi sousední Ynauvenovy země. Tjuri musí prokázat odvahu a šikovnost, aby unikl služebníkům Černého rytíře s rudým štítem, kteří se snaží zmocnit tajného dopisu. Cestou potkává nečekané spojence a naváže pevné přátelství.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

De brief voor de Koning , 1962

Roněnka
21.01.2024 5 z 5

Krásně se to četlo. Škoda, že další díl není v češtině.

Vendy1993
01.06.2021 4 z 5

příběh se mi líbil, mám ráda takový druh vyprávění a příběhů a navíc se to krásně a celkem i rychle čte ;)

kolacky
28.01.2021 5 z 5

Škoda, že ten druhý díl u nás nevyšel. Bylo by pěkné sledovat Tjuriho spolu s ostatními rytíři, jak, předpokládám, zabránili zlu dobýt jejich svět.

ladaol
07.01.2021 5 z 5

Nádherná dobrodružná kniha o cti a odvaze.

jahex
02.01.2021 5 z 5

Stejně jako robin9739 jsem si našel knihu až na základě stejnojmenného seriálu na Netflixu. A dávám mu za pravdu. Seriál má s knihou společný jen název a základní děj - doručit králi dopis. Jinak je to úplně něco jiného. Seriál (spíš minisérie) není špatný, za mě ale kniha lepší.

robin9739
24.11.2020 4 z 5

Dopis pro krále, jsem si přečetl až poté co jsem viděl stejnojmenný seriál z koprodukce Netflix.
A musím říct, že to jsou dvě naprosto rozdílná díla, seriál je fantasy pro děti, které se snaží splňovat všechny dnešní standardy, ať už se jedná o genderovou vyváženost nebo o množství akce a magie.
Kniha je dobrodružný příběh ze světa, jenž se dá popsat jako fantaskní. Jelikož je vymyšlen a nikdy neexistoval. Příběh pojednává o mladíkovi, jenž se mohl stát rytířem, ale upřednostnil pomoc druhému před svým pasováním na rytíře. A tak dostáváme dílo o putování jednoho skoro rytíře, který se díky svému srdci, rozumu a velkému štěstí dostane přes nespočet překážek, které mu do cesty postavilo samotné putování nebo nepřátele toužící mu zabránit ve splnění úkolu. Tjury se během svého putování stává díky svým činům i přátelům rytířem, i když ho nikdo ještě na něho nepasoval.
Kniha je spíše pro mladší čtenáře, příběh je hodně morální a klade velký důraz na rozum čest a zásady. Je to vlastně jedno velké ponaučení, že člověk by měl pomáhat slabším, být přátelský, spravedlivý a nemyslet jen sám na sebe. Za mě kniha mnohem lepší než seriál, radši svým dětem nebo mladším sourozencům či známým přečtěte tohle hrdinské putování.
Po technické stránce není co vytknout kniha se četla lehce.
"Slibuji, že vám budu jako rytíř věrně sloužit a stejně tak vaším poddaným a každému kdo mě požádá o pomoc.
Slibuji, že budu svůj meč používat jen pro dobrou věc a v bojí proti zlu, a že budu svým štítem chránit všechny, kteří jsou slabší než já.

InaPražáková
06.11.2020 5 z 5

(SPOILER) V dětství několikrát přečtená kniha, kterou jsem pravidelně tajně četla do noci. Teď po dvaceti letech jsem ji už nemusela číst tajně, jinak se nic moc nezměnilo. Příběh o rytířství ve všech podobách, napínavý, gradující, výborně napsaný, a ač jde o dětskou literaturu, nijak polopatický, natož podbízivý. Pár dialogů jsem docenila až časem, ale nepamatuju se, že by mě předtím rušily. Obejde se bez nadpřirozených prvků a poskytuje realističtější následováníhodný vzor než třeba mé jinak milované Rychlé šípy - všichni víme, že Mirek Dušín byl jen jeden a nosit nákup všem stařenkám v okolí není v lidských možnostech.
Tjuri se vyvíjí postupně, od rozhodnutí přestoupit královský zákaz, aby pomohl člověku v nouzi (a že si za to pak ještě nadává), postupně dospěje k umění samostatně se rozhodovat, stát si za svým a nakonec i ke schopnosti nejtěžší: bez hořkosti si najít smysl života, když se zdá, že ho místo chvály čeká nudná a neslavná budoucnost.
Některé problémy se vyřeší trochu snáz, než by zasloužily, ale jinak je Dopis pro krále bezvadný, plný postav, které se zdají nebezpečné a u kterých jsem si kousala nehty napětím, z nichž se ale zčásti vyklubou spravedliví sympaťáci, byť budící respekt. Díky zdejším komentářům jsem zjistila, že existuje druhý díl, který u nás nevyšel. Asi se Dopis nešťastně sešel se začátkem potterománie, protože bych čekala, že to bude zásadní dětská kniha většiny dětských čtenářů mého věku se stovkami přečtení. Nu což, nizozemsky se asi nenaučím, ale hned bych si ho s chutí hned přečetla.

jednorozka
16.04.2020 5 z 5

Tak tohle me strhlo tak, ze jsem to cetla celou noc az do rana. Hned bych si to precetla znovu, urcite bych v tom zas nasla vic. Fantasticka knizka!

Oryk
08.06.2019

Dopis pro krále je jedna z knih, která se dá číst opakovaně a pokaždé se v ní dá objevit něco nového. Sám jsem ji přečetl nejednou a vůbec toho nelituji. Dříve a částečně i dnes se v určitých skupinách lidí považovala Kiplingova Kniha džunglí za dílo, které se dává dospívajícím dětem jako vzor správných lidských vlastností a zdroj představ o světě, toho dobrého i zlého. Osobně se domnívám, že Dopis pro krále plní úplně totožnou úlohu. Příběh má jak pedagogický, tak filosofický rozměr, což vedle chytlavé zápletky velmi oceňuji. Čtenář se jednak dozví něco o životě středověkých rytířů, ale také se může spolu s Tiurim zamyslet nad mnoha morálními otázkami. Tento příběh o cti, odvaze, zradě, intrikách a přátelství je sice utopickou představou o světě, nicméně který příběh není více či méně utopický? I pokud by se čtenář nad knihou zamýšlet nechtěl, stejně k tomu bude nakonec příběhem donucen. Mnoho věcí se dá převést do dnešní doby, což knize dává hlubší rozměr. Otázky jako: Mohu věřit vůbec někomu? nebo, Je mé poslání natolik důležité, abych pro něj zemřel? A pokud ano, co je má čest? se zdají dost ponuré a skeptické, ale kniha, stejně jako život, není černobílá a nejeden čtenář byl jistě překvapen, kde všude může číhat zrada, a kde se naopak dá nalézt přátelství. Přes zdánlivou beznaděj se nakonec dočkáme dobrého konce, děj je až na určité úseky svižný a některé linky končí opravdu zvratově. Knihu bych upřímně doporučil, lze si z ní odnést mnoho zajímavého poznání i do života každého z nás.

vlkove
22.02.2019 5 z 5

KNIHA MÉHO SRDCE
Před dlouhou dobou jsem poprvé viděla film, který byl natočen podle této knihy, tento film mě zaujal a tak jsem si pořídila knihu. Dlouho jsme se ke knize nedostala a je to také tím, že ráda knihy nechávám na poličce, až do chvíle, kdy si řeknu: ano, na tuto knihu mám opravdu chuť. Musím říct, že jsem nesáhla vedle, tato kniha je skvost.
Naprosto jsme se do příběhu ponořila, hltala jsme každou stranu a Tjuri se stal mým přítelem.
Kniha se okamžitě zařadila do mé poličky srdcových knih. Nemůžu uvěřit že tento klenot vlastním.
Jestli je tu někdo, kdo s čtením váhá, jděte do toho!
Připojím ještě jeden povzdech nad tím, že kniha dnes nejde sehnat. Doufám, že se někdy dočkáme dotisku a třeba i vydání druhého dílu.

Mé srdce plesá, ruce tleskají a tento skvost leží na poličce mého srdce.

DOPLNĚNÍ: Pokud nechcete číst knihu nebo chcete svým dětem pustit krásný film, tak doporučuji stejnojmenné filmové zpracování knihy z roku 2008.
V roce 2020 vyšel i stejnojmenný seriál natočený na motivy knihy. Musím říci, že tento seriál mi leží těžce v žaludku. Jednat tím, že příběh byl upraven tak aby vyhovoval dnešním standardům ale i tím, že se tvůrci za každou cenu snažili do filmu procpat dnes nutně vyžadovanou vyváženost. Dle mého už je toto opravdu přehnané.

Kamilea
19.06.2017 5 z 5

Pěkný příběh z rytířské doby,který se čte sám,jen je škoda,že do češtiny byl přeložen pouze jeden díl ač to vypadá, že příběh končí takto.

0001260
27.06.2016 5 z 5

Naprosto úžasná dobrodružná kniha. Jsem ráda, že se mi po tolika letech opět dostala do rukou. Schovám do knihovny pro své potomky :)

mot33
28.03.2016 5 z 5

Musím přiznat že jsem se nemohl nějak k této knize dobrat pořád jsem jí odsouval na jindy.A pak jsem jí vzal do ruky a přečetl za dna dny.Super příběh který graduje až do konce ,malá vítka je že se mohlo uzavřít o něco dřív a nenatahovat to tolik stránek.

zuzana13
12.04.2015 5 z 5

Krásně napsaná kniha. Podle toho byl natočen film. Doporučuji.

střapatá
25.10.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha dětství. Přečetla jsem ji minimálně desetkrát, fascinovalo mě, že je napínavá od první do poslední věty. Byly to zlaté časy :)

Gerbasin
11.09.2014 5 z 5

Prvotřídní román pro kohokoliv, kdo má rád rytířskou tématiku. Dobrý příběh, uvěřitelné postavy, napjatá atmosféra, žádná zbytečná překombinovanost. Stejnojmenný film z roku 2008 sice není špatný, ale jak to tak bývá, stopáž filmu zdaleka nestačí.

radek0635
30.06.2014 5 z 5

Dobrodružnější knihu pro děti neznám...

Corba28
21.03.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha,která stojí za přečtení....vřele doporučuji :)

kowalenska.m
25.02.2013 4 z 5

Naprosto živě jsem si představila celkové prostředí. Byla jsem ráda za konec. V rytířském příběhu bylo vše, co v něm má být. Pomoc a nečekat odměnu, spravedlnost, odhalení pravdy...

Posli
02.02.2013 4 z 5

Tento román z rytířských dob se mi líbil, a když jsem jej dočetla, ještě dlouho jsem o něm přemýšlela. Určitě ho doporučuji dětem, kteří mají rádi rytíře a dobrodružné příběhy.