Dopis o toleranci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dopis o toleranci je nejdůležitější ze čtyř listů, které slavný anglický myslitel 17. století John Locke věnoval tématu, jež až dodneška zaujímá politiky, filosofy i laické čtenáře. Je odpovědí na projevy náboženské a politické nesnášenlivosti doby, v níž vznikl (1689), neztratil však nic ze své naléhavosti. Locke v tomto díle spojil empirický pohled na lidskou společnost s vírou v existenci přirozeného zákona, který Bůh vložil v řád světa, aby umožnil lidem žít v rozumném společenství. Takové společenství je však třeba prakticky zabezpečit. Locke přichází s ohromující myšlenkou: je nutné přísně oddělit veřejný zájem od zájmu soukromého. Víra a různé formy náboženství, jakož i jejich praktické projevy v podobě jednotlivých církví a sekt, představují zájem soukromý, do něhož nesmí stát nijak zasahovat. Církve zase nesmí pod žádnou záminkou zasahovat do záležitostí veřejných....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29601/dopis-o-toleranci-29601.jpg 4.117
Žánr:
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Atlantis
Originální název:

Epistola de Tolerantia / A Letter Concerning Toleration, 1689


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dopis o toleranci

mcleod
28.05.2017

Úžasné myšlenky. Vztah náboženství a světské moci jako hlavní téma knihy byl diskutován velmi zajímavě, a to i přes jeho historičnost, když je v Evropě již nezpochybnitelné jejich oddělení. Vedle toho však kniha obsahovala myšlenky, které jsou i dnes stále aktuální a určitě stojí za to se nad nimi zastavit. Nejen že vycházely přímo z mého nejsilnějšího přesvědčení o mezilidských vztazích a o obsahu křesťanství, ale dokonce jsem v nich nalézal zřetelnou inspiraci mých oblíbených současných autorů. Jen jednu výtku bych měl... nechci vyloženě Johna Locka obviňovat z grafománie, jen mi trochu vadilo neustálé opakování stále stejných argumentů... text se sice určitým způsobem vyvíjí a autor rozebírá pokaždé mírně odlišné aspekty náboženské tolerance, ale přesto si myslím, že i přes svůj krátký rozsah mohl být text ještě kratší a neztratil by vůbec nic na svém myšlenkovém obsahu. Takto se kniha zhruba od své poloviny četla už trochu těžko.

stopni
24.06.2013

Nadčasové myšlenky od známého filozofa, který jimi opravdu předběhl dobu (jeho "teorii o toleranci" lze použít i v dnešním světě)...:-)