Rudá volavka

Ruská vyzvědačka Dominika Jegorovová bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb. Je donucena projít výcvikem „volavek“, školených svůdnic, a poté nasazena na Nathaniela Nashe, mladého důstojníka CIA, který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt… Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204424/ruda-volavka-w4A-204424.jpeg 4.1241

Dominika Egorova a Nathaniel Nash (1.)

Red Sparrow (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub
Počet stran:488
Překlad:Jiří Balek
Autor obálky:Soňa Šedivá
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-242-4502-7

Zentao

Druhořadá kuchařka z pera bývalého náboráře nejbližší expozitury CIA. Aby kuchařka nebyla nudná a příliš krátká, jsou jednotlivé recepty odděleny špiónskými povídkami. Kuchařka je to navíc bídná, protože neuvádí bližší informace o hmotnostech, délce přípravy ani neobsahuje obrázky vařených pokrmů. Ke kuchařské části se proto nevyjadřuji a zaměřuji se pouze na „povídkovou" část.

Oproti některým jiným knihám v žánru to zase taková katastrofa není a prvních 100 stran vypadalo docela nadějně, ale... i když sám Jako autor opravdu nerad kritizuji ostatní, tady se nedá jinak.

Nemůžu se zbavit dojmu, že autor nosí trencle s hvězdami a pruhy, po práci háže v hospodě šipky do fotky Putina, po večerech se dokola dívá na Hon na ponorku a v noci se mu zdá o Zátoce sviní. Jelikož se autor (prý) živil verbováním lidí do služeb CIA, tak na mne kniha působí, že i ona má naverbovat další lidi pro práci pro USA. Podle autora se svět dělí na dvě poloviny - bílý, který je plný zcela nezáludných jadrnějších Mirků Dušínů (americký), a černý, který je plný ošklivých zvrácených slizkých skřetů (ruský). Jedinou výjimkou v černém světě jsou Rusové, kteří pomáhají USA - ti jsou krásní, chytří a charakterní. Oni ale nezrazují Rusko, nýbrž pouze vládnoucí Rusy, kteří jsou ovšem ti černí. Takže to nevadí.

Hlavní dvě postavy (Nate a Dominka) jsou na začátku vykresleny vcelku sympaticky a jako čtenář jsem jim fandil a jejich svět mi přišel jakžtakž uvěřitelný. Dokonce se mi i líbila dynamika mezi nimi, i když mi trochu nesedělo, že Dominika je kombinace Sama Fishera a zaostalé hlavní hrdinky z 50 odstínů čehosi. Autor navíc značnou část textu řeší myšlenkové pochody jednotlivých postav (u Dominiky přiléhavým odkazem na 50 odstínů šedi tak činí pomocí 50barev, přičemž krásné a plné barvy jsou vyhrazeny pro Američany a Rusy, kteří pomáhají CIA, zatímco ošklivé, vybledlé a zrádné barvy jsou vyhrazeny pro Rusy, kteří brojí proti CIA). Bohužel to, co na začátku knihy vypadá jako neotřelý nápad, vyšumí úplně do ztracena, kdy na místo rychlého spádu příběhu se postavy neustále courají po restauracích, kavárnách a hotelech a plácají nesmysly. Chápu, že autor měl prostřednictvím knihy úmysl naverbovat na stará kolena ještě další lidi do služeb CIA tím, že jim ukáže, že být špión pro cizí mocnost je super, protože se v podstatě jen ládujete drahým jídlem a ještě tím své zemi pomáháte (nebo aspoň milým lidem s purpurovou mlhou kolem hlavy, kteří jsou pouze upřímní a když nejsou, tak ale z dobrého důvodu), ale v tom případě mají knihu rozdávat zadarmo. [SPOILER] Podobně ujeté mi přijde např. to, že zatímco zavraždění ruské občanky na území jiného státu SVR je z pohledu vyprávění otřesným zlovolným aktem, tak vloupání se do bytu občana USA dvěma agenty CIA (přesně tak, nikoli FBI!) a jeho následné/á zabití / vražda bez jakéhokoli právního titulu na základě toho, že nějaká paní zapíchla tužku v seznamu na jednom místě, aniž by v té době byla jistota, že se jedná o ilegála, se přejde úsměvem postav a zapije pivem [/SPOILER]. Tak trochu si myslím, že i závěr knihy je „opepřen" dějovým zvratem právě proto, aby bylo jasné, kdo jsou ti hodní a nezáludní a kdo je do morků kostí zlý. Nerozumím ani, proč autor protahuje příběh tím, že nechá dělat postavy nelogická rozhodnutí. Např. agenti zjistí, kde se má konat schůzka se zrádcem, ale už na místě nesetrvají, aby zjistili, kdo tím zrádcem je. Proč? Abychom si mohli přečíst dalších 50 stran, jak se špiónství proti USA nevyplácí, zatímco špionáž pro USA je hrdinstvím? Nebo proč postavy chodí na nedůležité schůzky, o kterých všichni ví „kanálama", zatímco na super zásadní schůzky chodí „lážo plážo" a nechají se pokaždé překvapit v nedbalkách. Absurdní.

Podle mne je to ale velká škoda. Myslím si, že autor má na to, aby vytvořil s pomocí svých zkušeností psychologicky propracovaný a realistický špionážní román, jaké píše Le Carré, s určitým hodnotovým přesahem. Tak snad příště.

Dvě hvězdičky dávám za počáteční část knihy a celkovou čtivost. A taky za to, že jsem četl Matthew Reillyho, díky kterému je možné v žánru akčních knih říct, kde se nachází dno. Jako poznání si však z Rudé volavky beru to, že špionáž není vyhrazena jen knihám a filmům, ale vlastně může být docela běžnou součástí života (některých) lidí, aniž by si to oni sami uvědomovali. Škoda, že to autor zmínil jen mezi řečí a nevěnoval tomu více pozornosti. Zdá se, že toto zjištění neustále nabývá na důležitosti.

Na závěr bych ještě rád dodal, že mne pobavilo, že autor nechává Dominiku klít opravdu vtipným způsobem, kdy o dotyčném řekne, že je nekulturnyj. Bohužel mi tak po čase začal připadat i autor, když do knihy nacpal věty, jako např. „Jenže pak jako by se nad barikádu vyhoupla Liberté z Delacroixeova obrazu s jedním ňadrem venku z podprsenky a vrazila žluté a červené pero do zadku Černého." To už Matthew Reilleyho trochu připomíná. A bohužel to také trochu připomíná předsudek o nekulturnosti Američanů, protože zdá se, že autor knihu sepsal na základě znalostí ze tří encyklopedií o vyzvědačství, dvou kuchařek a jedné knize o umění, aby tím text nějak obohatil. Myslím si, že ani to nebylo nutné. Nezbývá tedy než doufat, že autor popsal fungování CIA se zkušeností údržbáře automatu na polévky a nikoli z pohledu tajného agenta - experta...

Knihomolka97

Filmové zpracování se mi líbilo víc než kniha.
Hlavně ten konec byl ve filmu lepší. :-(

nicole1990
10.12.2018

knížka nebyla špatná zkusím ještě film jak mě zaujme :-)

Radza
02.12.2018

Kniha odsejpa a ma docela spad

Rolins17
30.11.2018

Nemusí so mnou nikto súhlasiť no z môjho pohľadu je táto kniha naivná a povrchná, ak nás mal autor presvedčiť že takto to funguje vo svete špionáže- tak mňa nepresvedčil. V podstate všetko prebiehalo hladko a úplne jednoducho, no a časť ktorá sa odohrávala v Grécku- to bol podľa mňa dosť veľký prúser!!! Ďalšiu knihu od tohto autora si už asi neprečítam, kniha ma nenadchla- mal som problém ju dočítať.

Padfoot
24.10.2018

Vlastně neumím říct, čím mě kniha tak vtáhla, ale vím, že se jí to podařilo a já si její čtení užila tak jako dlouho nic. A to je vlastně to hlavní a podstatné. Díky tomu odpustím Dominičinu podivnou „superschopnost“, bez které bych se obešla. Přivřu oko i nad tím, jak je Amerika vykreslená jako jediná možná správná strana a Rusko naopak jako bezpodmínečné zlo. Autor ale prostě kope za domácí tým a já mu to nemám za zlé. A nakonec mi ani nevadí, že recepty nakonec neskrývaly žádný hlubší význam. Konec konců, kolikrát za život se mi ještě stane, že podle špiónské knížky uvařím nedělní oběd…

Lee7
10.10.2018

Tak tahle kniha mě překvapila. A konec jsem takový nečekala.. pěkně sepsáno a člověk se dost sžije s hlavními postavami.

LittleK
10.10.2018

Knihu jsem si koupila na základě zhlédnutí filmu, který se mi líbil. Obecně to nemám moc ráda, ale měla jsem pocit, že je film dost osekaný. To jsem ale netušila, že film a kniha nemají v podstatě nic společného kromě jmen postav a hlavní linie děje. Rozhodně ale mohu knihu doporučit. Byla čtivá a popravdě uvěřitelnější než film. Místy však oproti filmu ztrácel děj dynamiku. Další na řadě bude druhý díl.

Weronica23
10.10.2018

Na mě teda enormně proamerické, ale na druhou stranu skvěle čtivé a zajímavé, takže jsem pokračovala ihned i s dalším dílem, film ale zklamal.

papajapa
04.10.2018

Od knihy jsem cekala neco jineho. Nebyla spatna, nicmene jsem postradala vice stranek z Dominicina vycviku. Celkove to bylo takove neslane nemastne.

kiraa
03.10.2018

Netušila jsem, že se ještě píšou propagandistický knížky a zdaleka jsem nečekala špionážní fantasy tak obřích rozměrů. Je znát, že autorem je Američan. Amík - šlechetný, hodný, čestný Mirek Dušín, Rus - zákeřný, drsný, chladnokrevný robot. Agenti samozřejmě ví všechno a každej si dělá co chce. Jestli takhle fungují tajný služby, tak lidstvo je stopro o krůček blíž k nějaký katastrofě. Jedinou nadějí by snad v tom zkaženým světě mohla být slečna Dominika Jegorovova, bývalá primabalerína, která prošla ruskou školou "volavek" (šlapek). Pětadvacítka, která se infiltruje úplně kam chce, a pokud je třeba, tak sejme taky koho chce. Dvě hvězdy za ty vtipný dialogy s Putinem, i když je autor myslel asi úplně na vážno. Všechno to bylo tak pravděpodobný a reálný asi jako moje členství v kroužku mladých parašutistů.

Jane100
24.09.2018

Výtečné pokračování výtečného Paláce zrady. Nemohla jsem přestat číst, doslova mě to strhlo :-) Excelentní. Škoda, že toho od Jasona Matthewse není víc.

Sofós
22.09.2018

Tato kniha zrála jako víno. S přibývajícími stránkami byla stále lepši a lepší. Zpočátku mi vadily autorovy obsáhlé popisy situací a postav. Děj se moc nehýbal, skoro bych řekla, že byl až nudný. Poté naštěstí začal nabírat otáčky a ta jízda fakt stála za to! Knihu nešlo odložit, chvílemi jsem skoro nedýchala... Ihned se vrhám na další díl, musim vědet, jak to bude pokračovat !

pilka316
19.08.2018

Čtivě napsané,napínavé.Vtipný nápad s recepty na jídla, zmíněná v kapitole!

Blekí
10.08.2018

Jeden z velmi vzácných příkladů, kdy kvalita filmu mnohonásobně převyšuje kvalitu knihy.

Dobré akční knihy existují. Tohle ale není jedna z nich. Děj se táhne, v knize se objevuje mnoho postav, které až na výjimky nejsou příliš propracované, čtenáře na konci nečeká žádné překvapení. Velkým zklamáním je zpracování hlavní hrdinky, Rudé volavky Dominiky. Nemá žádný charakter, v knize pouze plní svou funkci. Zcela zbytečně má nadpřirozené schopnosti, které jsou jen velmi chabě postavené na psychologii. Na knize je až bolestně jasné, že ji psal chlap - jedna z prvních věcí, které se o Dominice dozvíme je, že má poprsí velikosti 75D (děkuji pane Matthewsi, bez této informace by čtení této knihy byl zcela neautentický zážitek) a v naprosto každé interakci s nějakou mužskou postavou je nám připomínáno, jak hrozně sexy Dominika je. Paradoxem je, že svůj výcvik volavky, tedy sexuální manipulace, v knize vlastně vůbec nevyužije.

Bohužel, film nasadil příliš vysokou laťku, na kterou kniha prostě nemá šanci dosáhnout. Určité pasáže se četly velmi dobře, ale těch bohužel nebylo mnoho. I tak bych ale nikoho od přečtení této knihy v zásadě neodrazovala. Osobně se ale už ke knize nevrátím a druhý díl série si nechám ujít.

Melaanie
02.08.2018

Když jsem viděla ukázky na film a pak jsem se dozvěděla, že je to podle knihy, tak jsem neváhala a první jsem si přečetla knihu. Příběh se mi líbil a chystám se na druhý díl. Jsem zvědavá na další dobrodružství Dominiky a Nata.
Film jsem za tím neviděla a doufám, že mě nezklame, protože kniha byla výborná.

Artep25
01.08.2018

Nejdříve jsem viděla film.Musím říct ,že byl dobrý a tak mně zaujal ,že jsem se pustila do knihy.Zajímavé je ,že kniha je trochu jiná obsahem než film ,ale to vůbec nevadí .Je to dobré čtení a už jsem se pustila do pokračování .

VeruB
28.07.2018

Rudá volavka zajímavé a čtivé téma. Na knihu mě nalákala ukázka z filmu. Na film se teprve chystám. Ale obsah mi trochu srážely recepty na konci každé kapitoly nějak mi nedošel jejich smysl, asi nějaká tajná šifra.

JosefW
19.07.2018

„Chcete nějakou past, soudruzi? Tak tady ji máte.“

Uplynula už relativně dlouhá doba od zhlédnutí filmu a já se tedy mohl pustit do čtení knižní předlohy. Nedoporučuji vidět film krátce po přečtení knihy, respektive naopak (ale to je snad už každému jasné). Knižní Dominika mi v určitých ohledech přišla uvěřitelnější a celkově bylo dějové prostředí, ve kterém se pohybovala, na lepší úrovni, než tomu bylo ve filmu. Na druhou stranu se mi trochu více líbilo filmové zakončení, které mi prostě více sedlo do noty.
Jak už tu bylo zmíněno, mohl se autor, jakožto veterán CIA, trochu více rozepsat tímto směrem (na můj vkus toho mohlo být více). Rozhodně mi nevadilo popisování toho, co je v Rusku špatně, ale nějaký ten větší kritický pohled by si zasloužilo i USA (knihu by to udělalo ještě lepší).
Celkově se mi kniha líbila a četla se mi dobře.

cace
12.07.2018

Možná pro milovníky špionáže, ale ne pro mě. Komplikované, nezaujal mě jazyk ani příběh.

kklepkaa
05.07.2018

Rudá volavka nezklamala... no možná jen trošičku...

Hodně se mi líbilo, že autor pracoval s reálným základem. Hlavně fungování tajné služby v Rusku vám vyrazí dech. Bohužel mi ale vůbec nesedla milostná linka a hodně mě rušila. Dokážu pochopit, že i tajní agenti jsou stále jen lidé, ale hlavně ke konci mi přišlo, že se hlavní postavy chovaly až hloupě. Když si ale tohle odmyslím, byla to fakt pecka.

miska98
29.06.2018

Určitě se nejedná o špatnou knihu, jen se nedostavilo ono "wow", které jsem naivně očekávala vzhledem k tomu, kdo je autorem a čím byl. Navíc je zde krásně popsáno, proč konkrétně je Rusko špatné, ale o Američanech jako takových prakticky nepadne zlé slovo. Ona ta propaganda funguje na obou stranách :-). Docela ráda bych si teď přečetla něco podobného, jen napsané Rusem. Věším, že by se v jiném světle ukázala i druhá z velmocí.

Abych ale Matthevsovi nekřivdila - příběh je napsán velice čtivě, na několika místech dokázal dost překvapit a rozhodně celkově nenudil. Snad jen ty recepty byly opravdu navíc... Po nějaké době jsem je začala přeskakovat, jen abych si na konci jeden přečetla a přesvědčila se. že do nich v průběhu nezačal vpisovat nesmysly typu: "Přidejte roh z jednorožce.".

EleanorJane
14.06.2018

Ze začátku jsem si říkala, že se mi to bude blbě číst. Nakonec jsem ale byla mile překvapená. Sice se zde objevuje pár nudných částí, jinak ale jde o bezva knížku. A kuchařku :D Z počátku jsem toto propojení nechápala,ale později mi to došlo. Jinak jsem se docela i nasmála. Takže za mě, jednoznačná spokojenost...

Janniska
11.06.2018

Tenhle styl běžně nečtu,ale volavka mě bavila.Zprvu jsem měla potíže s ruskými jmény a orientací v ději,ale po pár kapitolách se mi dostala pod kůži.Jdu si pustit film...

Julinka679
03.06.2018

Špionážní knihy jsem nikdy nečetla a vyhýbala jsem se jim "jako čert kříži :D", proto když vyšla Rudá volavka tak mě to nijak zvlášť neuchvátilo a nechalo mě to chladnou... Až když vyšel film Red Sparrow s Jennifer Lawrence tak jsem si dle obsahu řekla, že si knihu zkusím přečíst (film jsem viděla teprve nedávno)... Bohužel ale musím říct, že se mi film líbil trochu víc než kniha (a to většinou dávám přednost knižní předloze).
Pokud bych mohla hodnotit tak bych hodnotila spíše 3,5*.
Kniha se četla sice dobře ale některé pasáže byly uměle natahované (sneslo by to několik stran ubrat), občas jsem se nedokázala zorientovat kdo s kým mluví (těch jmen a postav bylo vážně hodně)...
Na druhou stranu se jedná o něco naprosto jiného než obvykle čtu a i když nemám s čím srovnat tak jsem z toho byla spíše příjemně překvapená :-)
Tento žánr (špionážní thriller) nebude tak úplně můj šálek kávy (proto víc knih na toto téma asi číst nebudu) ale sérii o Dominice pravděpodobně dočtu. Zajímá mě jak to dopadne a celkem jsem si ji jako hlavní hrdinku oblíbila :-)

KAREL6725
30.05.2018

První jsem viděl film , ten se mi líbil proto jsem koupil i knihu. Tenhle žánr normálně nečtu, ale neodolal jsem . Za mě plný počet hvězd a koupím i další díly opravdu povedená kniha doporučuji rozhodně stojí za přečtení. Málokdy se stane , že kniha i film se povedou , ale v tomto případě stálo oboje za to . Tak že hurá na Palác zrady.

ladyka
18.05.2018

Špionážní romány skoro nečtu, takže nemohu porovnávat (teda kromě Já, poutník, který byl naprosto skvělý, Volavce dávám slabších 5hvězd). Knížka mě chytla, četla se dobře, došlo na napětí, intriky i trochu romantiky. Moc se mi líbila schopnost Dominiky vidět ty barvy, bylo to až mystické. Jinak svět agentů je pro mě velká neznámá, zajímalo by mě, jaká je vlastně realita. Ale možná lepší nevědět :o) Těším se na Palác zrady, už ho mám půjčený a asi mu dlouho odolávat nevydržím. A dle pozitivních reakcí ostatních čtenářů se podívám i na film.

DracoMalfoy
10.05.2018

Nevadila by mi o sto stran kratší délka, a na začátku jsem se občas ztratila v ruských jménech. Taky mě trochu zklamal konec, čekala jsem nějaký lepší závěr. Krom toho mi však Volavka přijde jako opravdu skvělá kniha.

bareva
04.05.2018

Viděla jsem film a tak jsem myslela, že vím co budu číst. Ale nebyla to pravda. Přes má mylná očekávání, jsem knihou nadšená. :)

nicolettkaa
02.05.2018

Rudá volavka je pro mě docela zklamání. Čekala jsem něco víc. Více napětí, větší propletenec agentů, hlavně jsem si myslela, že nebudu do konce vědět, kdo je na čí straně, což je vlastně jasné hned od začátku. Podle stylu psaní je poznat, že knihu psal člověk, který se světem CIA a špionáží měl co do činění.