Domácnost bez odpadu (Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu)

od:

Domácnost bez odpadu (Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu)

Bee Johnson se podařilo svou knihou vyvolat v západním světě pěkné haló. Stále větší počet lidí si začíná všímat toho, že smysl života není v tom, co vlastníme. Dochází nám, že čím víc vlastníme, tím méně svobodní jsme - čím víc nakupujeme, tím více je třeba vydělávat a čím více věcí máme, tím více strachu zpravidla pociťujem. Všímáme si, že moře odpadu, které je důsledkem našeho dnešního životního stylu ničí planetu a lidské zdraví. Beinou knihou jsme dostali návod, jak na to. O popularitě knihy svědčí nejenom vyprodané sály na Beiných přednáškách, ale i to že její vydání zařízují ve většině zemí sami fanoušci. Kniha je vlastně znovu-objevováním toho, v čem mnozí z nás vyrůstali. Je ale hlavně dokonalým manuálem, příručkou, která vás provede všemi podstatnými oblastmi života tak, že nezůstane kámen na kameni. Čím víc se myšlenkám v knize otevřete, tím víc se může proměnit váš život - od vydělávání na život směrem k životu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322720/domacnost-bez-odpadu-jak-si-zasadne-UIB-322720.png 4.648
Originální název:

Zero Waste Home (The Ultimate Guide to Simplifying Your Life) (2013)

Žánr:
Dům a byt, Osobní rozvoj a styl, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno:, PeopleComm
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Přidat komentář
LaBrume
30. ledna

Jak zde bylo mnohokrát řečeno, v knize najdeme spoustu zajímavých rad a tipů, které stojí za vyzkoušení a to i v našich podmínkách (v ledasčem si dokonce myslím, že v našich podmínkách to jde líp než v Americe), nicméně to poselství je jinde: víc být než mít, minimalismus, zapojení selského rozumu,... Ledaskdo by si mohl posměšně říct, že jedna panička objevila Ameriku, a že přece spousta věcí, které Bea popisuje jako super objev, je jasných jako facka a my je tak děláme od pradávna, když se ale rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že to tak jasné asi pro spoustu lidí není... každopádně je super, že se myšlenka zero waste šíří a začíná přinášet ovoce.

jaroiva
24. ledna

knížku jsem měla dlouho "v hledáčku", ale právě kvůli své aktuální snaze o minimalismus jsem chtěla knihu v elektronické podobě. Dalo mi dost práce, než jsem našla elektronickou verzi, nakonec přímo na stránkách vydavatele, jinde je jen papírová.
tak tedy čtu. Spoustu věcí už praktikuji, ale další nápady ráda zkusím. Vím, že některé extrémní nápady asi nezavedu, ale i tak si je ráda přečtu.

Marčullkas
21. ledna

Třídíme doma poctivě odpad, ale stačí to ?

hejnak
16. ledna

Třídění odpadu mě zajímá, ale tuhle knížku jsem ani nedočetla. Zajímavé nápady a myšlenky, ale dost věcí se opakuje, něco je pro mě v tuto chvíli extrém.

zazvorek
29.09.2017

O tom, jak americká panička z vyšší střední třídy prozřela a stala se extremistickou ekofašistkou...:-)
Nenechte se zmást touhle mou cynickou první větou. Autorčin příběh a cesta k bezodpadové domácnosti mě nedojímá, ale její příručka je opravdu skvělým návodem, jak začít víc prožívat svůj život a přestat řešit nesmysly. Apeluje na nás, ať nehromadíme majetek, ať zbytečně neplýtváme svým časem, zdroji, potravinami, materiálem... a místo toho zapojíme selský rozum a začneme být aktivní a rozvážnější. I kdyby každému čtenáři dala jen tohle, už to je pro dnešní společnost ohromný úspěch. A jak už tady bylo psáno několikrát - zavést jako povinnou četbu do škol! :-)

Svastas
20.07.2017

Kniha není jen o omezování odpadu. Spíše je o zjednodušení života, minimalismu. Rozhodně doporučuji každému, komu není lhostejné, co jí, jakou chemií se obklopuje a jaký dopad má jeho chování na naši planetu. Je v ní hromada tipů a rad, většina se dá aplikovat i u nás. Oceňuji "Poznámky pro české čtenáře" - i když se o toto téma zajímám, i tak jsem zde našla spoustu nových a užitečných informací. Někdo tu komentářích kritizoval vazbu - já mám knihu půjčenou z knihovny (musela jsem vyčekat dlouhý pořadník, takže ji muselo číst několik lidí přede mnou) a kniha vypadá jako nová. Ale i kdyby ne, tak důležitý je obsah :)

Nestorkea
11.07.2017

Skvělá kniha. Je na ní vidět, že autorka vše popisuje podle vlastních zkušeností. Líbí se mi, jak sama hodnotí svůj postupný vývoj. Podle mého názoru se 99% rad dá použít i u nás, záleží jen na tom, nakolik jsme schopni odlišovat se od průměru. Osobně nevím, jestli se někdy dopracuji k tomu, že budu do masny chodit s vlastní sklenicí na maso, ale spoustu věcí už jsem začala zavádět a opravdu se mi zjednodušil život. Kéž by se co nejvíce lidí řídilo tímto životním stylem.

Dáma s hrnstjm
07.07.2017

Skvělá příručka pro lidi, kterým není jedno, co tu po nich zůstane... Je úžasné, že se autorka podělila o všechny vychytávky, na které během několika let přišla (a že myslela fakt na všechno!) a naservírovala nám je na stříbrném podnose. Kniha obsahuje spoustu skvělých myšlenek (např. méně věcí = víc času) a každý si určitě vybere to, co je přijatelné a smysluplné pro něj osobně, v jeho konkrétní situaci a rodině. Protože ideu "zero waste" už nějakou dobu sleduji a řeším, vyznám se trochu v pojmech i dojmech a musím pochválit český překlad, že se s tím vším úctyhodně popral. Poznámky pro české čtenáře mají své rezervy (a lepší by byly dole pod čarou než pohromadě na konci knihy!), ale jsou dostatečné. Největší výhradu mám k části o látkových plenkách, která obsahuje jak špatný překlad všeobecně zavedeného pojmu, tak zastaralé a zavádějící informace, způsobené nejspíš tím, že autorka sama s plenkami nemá zkušenost (a k této kapitolce není ani jedna poznámka pro české čtenáře, kde by se dalo leccos doplnit a ozřejmit). Doufám, že si matky-čtenářky budou schopné najít správné info jinde. Doporučuji k přečtení, možná vám v leccemž otevře oči :)
PS: Během čtení jsem zjistila, že bylo dokončeno druhé vydání, ve kterém byly vychytány různé "mouchy." Třeba i ty, o kterých píšu já :)

Candide
30.06.2017

Bála jsem se, že je to jen další ekofašistická agitka, ale nakonec to bylo docela příjemné čtení. Autorka nebezpečně osciluje na hranici extrému a flegmatismu, naštěstí příklon na jednu či druhou stranu nechává výhradně na čtenáři. Jako podklad mu k tomu dává široké spektrum životem ozkoušených rad a tipů.

Kaihomielisyys
01.06.2017

Kniha bezvadná, myšlenka skvělá..ačkoliv některé věci možná pro mnohé z nás neproveditelné či dotažené do extrémů.... Jediné, co mi na knize vadí, je vazba českého vydání. Bezva nápad a má prvotní reakce byla totální nadšení, protože ji prostě po přečtení hodíte do kompostu :D ......ale to je právě kámen úrazu....po jednom přečtení je z knihy salát (a to já si na knihy dávám pozor), takže vlastně ve výsledku naprosto zbytečná hromada odpadu :D Klasická kniha běžně projde rukama spousty lidí, než je ve stavu na vyhození...takže tenhle detail mě fakt mrzí.

Marketule
29.05.2017

Jako jedna z mála zůstává v mé knihovně a ráda se k ní zas jednou vrátím :)

ochwey
04.05.2017

Nic, na co by člověk sám nepřišel selským rozumem. Takže v tomto mi to oči extrémně neotevřelo, ale možná i proto, že se prostě dost dlouho a dost intenzivně o tuto problematiku zajímám. A kompostuju odmala (což mi přišlo jak onejvětší objev autorky, co se všecko dá zkompostovat).
Knížka JE rozhodně inspirující a měl by si ji přečíst každá povinně. Děti ve škole by měly mít speciální ekovýuku!
I já jsem se inspirovala a některé rady a tipy aplikuju - ale odtial podial, samoopalovák z kakaa a rtěnku z červené řepy si dělat nebudu.

michhy
20.04.2017

Kniha není jen pro ekomaniaky. "Jak si zásadně zjednodušit život..." je výstižnější část názvu. Naprosto mne nadchly myšlenky/názory/aktivity/rady/... (některé jsem si už před přečtením knihy sama vyzkoušela) a mohu s nimi jen a jen souhlasit. Nové rady a tipy mě inspirovaly. Knihu by si mohl (a měl) přečíst opravdu každý. Se závěrem knihy a vývojovými fázemi "klikaté cesty bezodpadového člověka" souzním, je tak pravdivý a motivující! :-) Pohlazení na duši.

ji7967
19.02.2017

Kniha se dle mého názoru nedá aplikovat na 100% v našem prostředí. Nicméně mnoho dobrých rad, tipů a názorů se v ní najde... Rozhodně doporučuji každému. KAŽDÉMU! Je čas udělat něco s odpadem, plýtváním...a zamyslet se nad svou každodenní činností. Tahle kniha je v mnoha věcech jedinečná a inspirativní. Jděte do ní ;)

Hanina1
13.01.2017

Knihu jsem zhltla a jsem nadšená. Popravdě je to první kniha, která mě přesvědčila, že péče o domácnost nemusí být nekonečná otročina. Měla by to být učebnice pro základní školy a za pár let by bylo na světě víc šťastnějších lidí:-)