Domácí zabijačka

Příručka pro nejširší okruh zájemců. Autoři se podrobně zabývají postupem prací při porážce, především se ale věnují zpracování a úpravě masa a vnitřností na nejrůznější zabijačkové speciality a přípravě těchto pokrmů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249775/big_domaci-zabijacka-cW3-249775.JPG 51

Kniha Domácí zabijačka

Prospero

Zabijačku jsem jako kluk vždycky miloval hlavně proto, že byla pohromadě rodina. Babička každé ráno napekla želatino-tvarohové řezy, které jsem miloval.. A sedělo se ve velké kuchyni, zatopilo se v kamnech, připravoval se vál, sekáčky, nože, vařily se kroupy, pekla buchta.. Pořád jsem lítal mezi světnicí a dvorem, kde se zrovna poráželo prase.. A pak to začalo. Ten smrad vařících se jater.. :D Dopr.ele.. Nechutnej smrad z ovaru, který mi zvedal žaludek pokaždé, když jsem prošel dveřma.. a vnitřnosti, všude krev a kosti, všichni mlaskali a kůže z ovaru jim odpadávaly od pusy.. Miloval jsem zabijačku jako událost a pár jsem jich zažil.. Ale pro mě jako konzumenta to mělo minimální hodnotu.

I přesto jsem si rád prohlížel tyhle kuchařky a zrovna tuhle konkrétní, kterou jsme měli doma, co pamatuji.. Ty recepty jsou fajn, ale já osobně z toho ocením fakt jenom málo. Ani bych neřekl, že by se z toho doma někdo inspiroval. Každý měl svoje recepty a způsoby, co se tradovaly jak mezi řezníky, tak se předávaly i u nás z generace na generaci.. Spoustu věcí jsem se naučil, i když to nikdy už prakticky nejspíše nevyužiju. A přestože moje rodina chovala bejky, ovce, prasata a všechno možné na maso. Já se zaměřuji spíše na drůbež od brojlerů, kachen po krocany i nějakou tu křepelku, ale abych se vrátil k tématu knihy..

Mám rád škvarky, hrozně mi voní, když je škvařím, baví mě to cedit, ujídat, odlévat sádlo do sklenic.. miluji škvarkovou pomazánku, sulc s octem a cibulí si dám také, vrabce do sklenic, pečenou krkovici se zelím, ale to je tak asi všechno. Nějaká krvavá polévka, jelita, jitrnice, tlačenky, ovary, prejt a ten brutální zabijačkový guláš z jater, krve a ledvin.. Hmmmm.. to jde úplně mimo mě. Ale co byste čekali od takové kuchařky.. Tu jsem znal i někoho, kdo jedl syrová mletá játra na chleba, nebo syrový mozek.. Je vám stále dobře? :D Nebude to tak dlouho, co jsem dělal ovar z vepřové hlavy, mimochodem inspirovaný receptem právě z této kuchařky.. To dáte takhle vepřovou hlavu do hrnce a vaříte ji při mírném plameni pár hodin.. A když bylo hotovo, stalo se něco, co by se vám líbilo. Tu hlavu jsem nabodl na napichovač.. a zvedl ji nad vývar, abych ji přendal na talíř.. Jenomže jak jsem ji zvedl, tak v tu chvíli z té lebky najednou a automaticky slezla veškerá tkáň, maso a kůže a všechno to spadalo zpátky do hrnce.. V ruce mi zbyla čistě lebka. Ale vonělo to. A jak si návštěva pochutnávala na rypáčku s celerem a mrkví.. :D Zní to strašlivě.. z toho pohledu, co se mi naskytl byste měli noční můry ještě týden potom, ale teprve po letech jsem docenil takový pokrm.. chutnalo mi to.

Všestranná zabijačková kuchařka.. asi ta nejlepší, se kterou jsem přišel do kontaktu, ale je stará, takže dnes už to nejspíše jen tak neseženete. A proč taky.. v době internetu a hlavně, kdo dneska dělá ještě zabijačky? Už to není, co to bývalo.. sterilní post-moderní epocha.. Většina lidí tu byla nejblíže zabijačce, když si za pultem vybírala 20 deka salámu..

vvikingg
13.10.2021

česká klasika od A do Z i když vesnických zabijaček ubývá,,,