Domácí kuchařka - 1112 receptů

Domácí kuchařka - 1112 receptů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305003/bmid_domaci-kucharka-1112-receptu-seu-305003.jpg 4 51 12

Dobré jídlo je jako umělecké dílo, musíte dokonale zvládnout řemeslo a pak ladíte do kulinářského zázraku. Víte, že Magdalena Dobromila servírovala „tatarský biftek“? Domácí kuchařka je grunt české kuchyně. Při čtení si teprve uvědomíte, že už vše bylo vymyšleno a její následovníci už vlastně jen přizpůsobovali její recepty a doporučení době. Pochopitelně se za 200 let mnohé změnilo, kuchařky mají méně času, ale zase mají různé nástroje, které jim usnadní život, třeba o elektrické troubě, mixéru, krouhači či hnětači si mohla nechat pouze zdát! Ano, některé recepty jsou složité a vyžadují spoustu času. Také některé ingredience jsou nedostupné. Přežívá názor, že Magdalena Dobromila Rettigová vařila těžce a nemoderně. Omyl! S Magdalenou Dobromilou si vaření užijete! A navíc je to nesmírně půvabné čtení.... celý text

Filomena1961
05.11.2023 5 z 5

Jméno Magdaleny Dobromily Rettigové je zcela jistě známé každému. I v mé knihovničce má vedle jiných kuchařek své místo. Líbí se mi, jak každý recept začíná rozkazovacím způsobem.Mimo recepty ve své knize uvádí ještě - Přídavek některých užitečných věcí a v závěru knihy jsou ukázky z beletristického díla autorky a čtení o její osobnosti. A jinak žejdlík je objemově 0,3537 l. , a lot přibližně půl kila. Takže zítra dělám domácí zmrzlinu. Už se těším.

draka
06.08.2020 5 z 5

Knížka mně nemohla v knihovně chybět, pořídil jsem si ji do sbírky kuchařek, ale nepoužívám ji jako kuchařskou příručku, protože je moc krásně vyvedená, ale pročítám si ji jako poetickou prózu.
Přesto bych měl nějaký jednoduchý, časově nenáročný recept vyzkoušet. Je po dešti, jdu nabírat kopu šneků na postní stravu: „Šneci nadívaní“. Cesta křížená plzáky španělskými a šneků mně bylo líto, z cesty jsem je přenášel do trávy. Raději si dám půst.

h.belaiova
17.07.2020 5 z 5

Teprve jsem si knížku pořídila. A přečetla něco málo o ní samotné. Už se těším až něco podle jejích receptů uvařím.

Liteket
30.06.2020 5 z 5

Zajímavá a zábavná, tak bych asi ohodnotila tuto kuchařku. Je neuvěřitelné s jakým elánem se někdo může kuchařině věnovat..

intelektuálka
31.07.2017 4 z 5

Asi to moc lidí neví, že byla i spisovatelka. V této knize jsou mimo receptů i ukázky z její beletrie. A ty recepty, ty by měla číst každá kuchařinka.

MorriconeTheGod
11.05.2017 4 z 5

Překvapilo mě jak exotické ingredience kolikrát používala. Ostatně spousta, neřku-li většina, i samotných receptů působí dnes už velmi exoticky.

Noita
20.02.2017 5 z 5

Četlo se to jako beletrie a verdikt zní - ráda bych se k Rettigovým dala pozvat na večeři :-)
Postní tabule pro 6 osob a pouhých 12 chodů...jak to mohli hlady vydržet :-) Zato slavnostní 35 chodů. A ne že by ty chody byly pidi po francouzském stylu. Telecí hrudí obložené šedesáti raky mi přijde pro 6 osob až až a kam dali ty další chody?
Některé snazší pokrmy nevyžadující nedostatkové zboží jsem ozkoušela a dva z nich se v kuchyni i ujaly natrvalo. Chutnaly však všechny. Višňová zmrzlina je dokonalá.

Hanina61
13.09.2015 5 z 5

Pro mě jako milovnici a sběratelku kuchařek je tahle knížka parádní. Nedá se sice číst v jednom zátahu, ale na občasné prolistování, začtení, popřípadě přípravu nějakého zajímavého receptu je skvělá. Doplněna zábavným líčením autorčina života a doby, plus její povídkovou tvorbou. :-)

BiiZet
18.03.2015 4 z 5

Velice překvapila!

mehilainen
24.01.2015 4 z 5

Je to zábavné čtení, ale na kuchařku tam je trochu moc povídání, zábavného, ale dělá to z kuchařky spíš povídkovou knihu. Ale vlastně to není na škodu :)

nelcisko
02.10.2013 3 z 5

Napíšu asi jen to, že kniha se moc číst nedá. Jelikož je to kuchařka, na počtení bych potřebovala hodně dlouhou dobu, ale jazyk, kterým je psaná, je zajímavý. Nicméně, zaměřila jsem se na básně a vzpomínky ze životy Magdaleny Dobromily Rettigové, a nebylo to nijak špatné čtení.

Francoa
10.08.2013 4 z 5

Přečteno tam skočí samo,tak že přečteno napůl, vyzkoušeno na 25%,určitě dobrý.