Dom v stráni

Kukučínove vrcholné dielo román Dom v stráni (1903 – 1904). Príbeh z dalmatínskeho prostredia vychádzajúci z tradičnej schémy „pred svadbou“ je už románovou situáciou so zložitými, psychologicky hĺbkovo rozpracovanými ľudskými osudmi. Tentoraz už nejde o snahu prezentovať „kusy života“, ako to bolo v predchádzajúcich poviedkových textoch, ale ide o snahu ich postupným zreťazovaním dospieť k poodhaleniu a smerovaniu ľudských existencií. V tomto zmysle príbeh Mate Beraca, statkárky šory Anzuly a ich detí, Nika a Katice, nie je len príbehom o zložitom, až dramatickom oblúku ich citových vzťahov, vymedzený existenciálnymi medzníkmi láskou a smrťou, je to príbeh o nemožnosti preklenúť rodové a majetkové hranice nezištnou láskou. Počiatočné ilúzie v závere románu dospievajú ku svojmu koncu, napriek tomu nejde o deziluzívny typ románu. Rozchod mladých zaľúbencov a ich návrat k vlastným prostrediam je súčasne ich ľudskou sebazáchovou. 2. vydanie v tejto edícii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30375/dom-v-strani-30375.jpg 3.741

Dom v stráni

Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Kluvo
15.07.2017

Podla mna vyborna kniha. Bol som prekvapeny hlbkou psychologie postav, prepracovanostou vztahov a krásnymi opismi. Az som citil tie horuce slnecne luce a sum mora, hladkajuceho vyprahnute bracske vapence. Kukucin riesi spoluzitie sedliakov (tezakov) a zemanov (velkostatkarov). Ukazuje sposob zivota a myslenie oboch vrstiev, bracsky folklor, dokonca politicku situaciu Hrvatska tej doby. Dej sa toci okolo lasky sora (pana) Nika Dubcica, najlepsia partia na ostrove Brac, a krasnej sedliacky Katice Beracovej. Ich laska vsak nedokaze prekonat spolocenske rozdiely. Niko postupne z Katky vytriezvie, k comu prispeje aj jeden tazky zapal pluc a rozhovor s nádejnou svokrou. Zalubi sa do spolocensky seberovnej Dorice. Poznal ju od detstva a navyse je s nou spokojna aj jeho mamicka (dokonca ju poslala na vychovu do klastora, aby mal synator v buducnosti o seba dobre a spolahlivo postarane). To tazko nesie Katica a jej matka, ktora svojou sprostorekostou dost nastrbila Nikovu vieru vo vnutornu krasu a cistotu tezakov. Do toho vsetkeho smrtelne ochorie Katicin otec, tezak, respektovany ludmi z oboch vrstiev a o Katicinu ruku sa opakovane uchadza jej byvaly. Pri otcovej smrtelnej postely dochadza nakoniec ku vseobecnemu uzmiereniu. Ale ani tato stastna katarzia este nie je vsetko. V kvazi doslove sme svedkami rozhovoru Nika so svojim najlepsim priatelom o tom, ako urobit buducnost svoju aj tezakov este stastnejsiu.

Smiragl
11.12.2016

pozvolný děj prostý prudkých zvratů, zato ale napsaný krásným jazykem. Po hrůze některých současných překladů je to hotové pohlazení po duši.

Beatrice
06.01.2014

Konflikt citu a rozumu, sna a skutočnosti. Každý to zažil a zažívajú to aj postavy v tomto románe. Práve tieto konflikty dynamizujú inak málo dynamický dej. Je zaujímavé sledovať, ako sa v Nikovi prebúdza rozumnosť, zatiaľ čo vypočítavá Katica sa snaží si nahovoriť skutočné city. Taktiež stojí za povšimnutie Mate Berac, ktorý je ako pevná skala, predstaviteľ starého sveta. Tento svet však končí a prenecháva miesto novému (Zandome). Román je plný protikladov, ktoré sa v závere typicky kukučínovsky vyriešia (ja osobne by som privítala nejaký pochmúrnejší koniec :) Určite odporúčam :)

zipporah
22.05.2013

Úplne to nebolo takým zaujímavým čítaním, no je to krásne napísaná knižka, napríklad prirovnávania dejov, monotónnosť jej na uši pôsobila ako dažďové kvapky na okno a na oči jej padala driemota.. Obsahovo je to knižka na tri hviezdičky, analogický príbeh i dnešného bežného občana, ktorý ak nedosiahne rozumu ako Niko, prispieva k percentu rozvodov... napísal ju však náš slovenský Kukučín, takže za štyri!!