Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1391 229

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

danny_21
29.06.2017 5 z 5

Doleres Claibornová je výbornou knihou z trochu jiného námětového soudku, než na jaký jsme ve Stevově případě zvyklý. Už jsem si zvykl, že autor rád dává prostor ženám v rolích hlavního hrdiny - mám pocit, že za to tak trochu může jeho žena - a před čím skláním klobouk je to, jak výborným způsobem zvládnul ukočírovat svůj / Doloresin monolog, popsat a vžít se do ženských myšlenkových pochodů a vytvořit tak z jednoduchého příběhu takový originální skvost, který se čte jedním dechem - 90 %

boxas
24.06.2017 5 z 5

Od této knihy jsem si nic moc neslibovala, přeci jen je trochu ve stínu mnohem známějších knih S. Kinga. O to víc (a příjemně) mě překvapila. A doporučuji i film, Kathy Batesová v hlavní roli je skvělá! Údajně Batesové napsal King postavu Dolores přímo na tělo po shlédnutí "její" Misery.
A ještě poznámka: Je velice zajímavé zjištění, že dlouhý a ne nudný monolog jedné stárnoucí ženské dokáže napsat muž, který evidentně své hrdince dobře rozumí.
Kingova Dolores, to je ženská, které mi je přes všechna ale sympatická.

candy-22
21.06.2017 5 z 5

Velice napínavý děj.

ViktorieMars
18.06.2017 1 z 5

Tahle kniha mi vyloženě nesedla, po celém týdnu snažení jsem se dostala do poloviny (nechtěla se mi číst tak moc, že jsem denně přečetla sotva 20 stránek) a pak jsem ji dala pryč, protože mě absolutně ani nezajímalo, jak dopadne...

pedroK
08.06.2017 5 z 5

Jeden z jeho údajně "komorních příběhů", kdy je příběh takříkajíc o jednom hrdinovi. Na kvalitě rozhodně tímto neztrácí. Dolores je moje láska! Malá kniha, perfektně rozpracovaný příběh! A vy si na konci musíte říct, ano, je důležité mít na dvoře studnu.

Gracian1964
11.05.2017 5 z 5

Túto knihu som si prečítal druhý raz, po rokoch, lebo som si na ňu vôbec nepamätal...a dobre som spravil...je napísaná štýlom "Dolores Claiborneová rozpráva v priamej reči svoj dramatický životný príbeh...." dobre napísané a pútavé, nemali by ste sa nudiť ani chvíľu...ako som už spomínal pri iných svojich komentároch Kingových kníh, dávam z princípu plný počet, keďže som na majstra zaťažený a úprimne sa priznávam, v jeho prípade som celkom nekritický, nech mi všetci dotknutí odpustia...dal by som mu plný počet, aj keby napísal telefónny zoznam, hm...oprávnene si musíte poklepať na čelo a zaradiť ma medzi debilov, asi nebudete ďaleko od pravdy, hehe...Stephen King RULES!!!

Knihožroutová
05.05.2017 5 z 5

Výborně napsané, dokonale lidské, opravdové, vtipné i smutné. King je fakt génius. Kniha o ženském údělu a ženské síle. Přes dvě stě stránek monologu staré hubaté ženské a ani chvíli jsem se nenudila.
Dolores mě totálně rozsekala na maděru. Je úžasná, má srdce na správném místě, ale nechybí ji ani rozum a odvaha.

Schary
21.03.2017 4 z 5

Kniha se dobre cetla,ale kdyby kamoska chtela doporucit neco od Kinga,tohle by to nebylo. V podstate je tam jen par zahadnych veci,jinak se kniha zabyva vrazdou,incestem,zlobou a nekolila zkazenymi zivoty. Ponaucenim by mohlo byt, ze za vse se plati...

Elea
05.03.2017 4 z 5

Perfektně napsaná kniha, ze které místy dost mrazí.

Lenourt
26.02.2017 4 z 5

Dost lidí slibovalo, že tahle knížka je hodně drsná. Mně to nepřipadá jako klasická kingovka, je to poutavě a čtivě napsané, je to příběh, který se může stát komukoliv z nás, příběh hořký, místy tragikomický. Ale je to úplně jiný druh kávy, než na jaký jsme u Mistra zvyklí :)

ewkat
22.02.2017 4 z 5

Super se četla, zajímavá.

Eicherik
18.02.2017 4 z 5

Dolores Claibornová je zajímavý sociální thriller. Celý příběh tvoří monolog, v němž hlavní hrdinka na policejní stanici líčí svůj nelehký život. Zajímavostí této knihy je také drobné prolnutí s jinou Kingovou knihou.

n.ezn.amy
31.01.2017 5 z 5

Stephen King je naprostý mistr spisovatel v tom pravém slova smyslu. Příběh o týrané ženě, která se vzepře tyranovi a dělá vše, aby se její děti měli co nejlépe. Skvěle vykreslené prostředí drsného ostrova a nelehký život jedné ženy. Skvěle napsaná kniha, z které vás bude mrazit ač by to mohl být naprosto příběh z obyčejného života

Rade
22.01.2017 4 z 5

Někdy mi přijde, že v Kingovi se skrývá několik spisovatelů - a pokaždé knihu píše jiný. Jak jinak si vysvětlit, že je to zase úplně jiné? Styl, který mi zprvu moc neseděl, ten nekonečný nepřerušovaný monolog, pro který se asi hodí stejné nekonečné nepřerušované čtení, což se mi ale podařilo splnit až v druhé polovině knihy. A až neuvěřitelné vcítění do starší ženy s dramatickým osudem, kolikátá už Kingova hlavní postava, zase jiná, ale vždy naprosto skutečná a věrohodná.
Malinko mi vadilo, že ta zabití - nezabití byla jasná už od prvních stránek. Ano, spontánní vyprávění Dolores to asi vyžadovalo, ale stejně…

PeM
13.01.2017 5 z 5

Na to, že mi King nesedí, tahle kniha byla skvělá. Dolores si získala moje sympatie hned od první stránky - vtipná, upřímná a hlavně silná ženská. Výborné!

Skawin
05.12.2016 5 z 5

S knihami mistra pera Stephena Kinga mívám občas problém - jsou na mě moc drsné, šílené, depresivní... S některými ovšem ne a Dolores Claiborneová k nim patří. A pak si opravdu vychutnám spisovatelův úžasný dar slova.

Kosmik
01.12.2016 5 z 5

Opět fantastický a hodně uvěřitelný příběh z pera Mistra

venacava
15.09.2016 5 z 5

Tato kniha se mi opravdu líbila

Libby
12.09.2016 4 z 5

Dolores Claiborneová je opravdu dost upovídaná ženská a kniha nebere konce :-) Přesto mě zaujala. Styl, jakým King tuto knihu napsat, je pro mě nový a chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla. Mám radost, že jsem vydržela až do konce a mohu si odškrtnout další z Kingových knih ve svém seznamu :-)

jardass
14.08.2016 4 z 5

Kniha, která se v každém směru vymyká všemu, co kdy Stephen King napsal. Napadá mě už jen asi jediná další kniha, o které se tohle dá říct; tou není nic jiného, než sesterská kniha tohoto románu: Geraldova Hra. Z knihy je cítit, že se mistr rozhodl trochu experimentovat a znovu se prokázalo, že i kdyby napsal telefonní seznam, tak z toho udělá mistrovské dílo. Z počátku bylo sice trochu obtížné si zvyknout na neotřelý způsob vyprávění, ale jakmile jsem si na něj zvykl, tak byl naopak problém se od knihy odtrhnout. :) Taky možná proto, že jsem se rozhodl tuhle knihu použít do čtenářské výzvy do kategorie: Kniha přečtena za jeden den. Tím ale nechci říct, že bych ji četl na silu, jen abych to za jeden den stihl, ale naopak, že se to četlo samo a celkem to plnění čtenářské výzvy usnadnilo. Nedávám plných 100%, protože si myslím, že má mistr ještě lepší díla a zároveň i proto, že bych se bez některých pasáží (zejména kvůli jejich obsahu) v knize celkem i obešel :-) Chápu, že vše má v příběhu své místo a musí to tam být kvůli autenticky vykreslené atmosféře příběhu, což samozřejmě na jednu stranu oceňuji, ale zároveň si myslím, že se nic nemá přehánět. :-D Ti, kdož tuto knihu četli, nebo se jí rozhodnout v nejbližší době číst, jistě záhy pochopí, které pasáže mám na mysli. :) Každopádně i tak se jedná o kvalitní dílo, které stojí za to si přečíst, i přes ty některé místy až nechutně detailní pasáže.