Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1391 229

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Dokonalé. Vylíčení vztahu Doloresou s Verou, která ji nepřímo pobídne k tomu, co pak Dolores udělá. Popis myšlení nešťastné ženy zahnané do úzkých a přinucené jednat je strhující.

Bauriska
31.05.2019 4 z 5

To asi jen King umí napsat knihu, kde na 200 stránkách mluví jedna zvláštní osoba a přesto je knížka zajímavá a poutavá.

Andynka
23.05.2019 4 z 5

Velmi zajímavé čtení. Zase trochu něco nového od Kinga.
Ze začátku jsem se zhrozila, že přede mnou je kniha o 250 stránkách, která nemá kapitoly. Je to souvislá výpověď ženy a wow. Bylo to čtivé, zajímavé.
Nikdy jsem nic takového nečetla, ale to King prostě umí.... překvapit své čtenáře. :)

JanaZ71
19.05.2019 5 z 5

Poslouchala jsme jako audioknihu. Byl to fascinující zážitek. Dolores je prostě originál. Těšila jsem se na každou další větu. Není to myslím typický King, žádná duchřina, ale "jen" fascinující příběh.

Hobo180
11.03.2019 5 z 5

Není to horor, ale skvěle napsaný příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Jedna z nejlepších Kingových věcí.

MissCarter
18.02.2019 5 z 5

Svérázný monolog Dolores Claibornové mě zachytil první stránkou a pustil s poslední. Řízný humor a mrazivé napětí tu jdou ruku v ruce a tvoří opravdu mimořádně povedené dílo

mirka71
23.01.2019 5 z 5

Po zklamání z knihy ,,TO" jsem dala Stephenu Kingovi ještě jednu šanci a dobře jsem udělala. Svižný a chvílemi drsný monolog Dolores mě pravdu bavil...Silné vyprávění obyčejné, ale velmi silné ženy žijící svůj těžký život...rozhodně jsem se nenudila, ani jedno zbytečné slovo, ani jedno hluché místo. Nejde o thriller, ale přesto jste napnutí až do konce.
Pane Kingu tleskám...

Nikolas0311
29.10.2018 5 z 5

"Cože ses to ptal, Andy Bissette? Jestli jsem podle tvýho vysvětlení pochopila svoje práva?"
Tak započala svůj dlouhý monolog Dolores Claibornová a nezavřela tu svou nevymáchanou hubu až do poslední tečky. Jak už jsem naznačil kniha je vyprávěna hlavní hrdinkou Dolores, která je podezřelá z vraždy a vypovídá před dvěma strážníky a jednou písařkou. Jejich reakce zjišťujeme pouze od Dolores. Dolores vypráví celý svůj příběh, jak bylo těžké "makat pro tu mrchu Donovanovou" a jaké bylo její manželství. Z počátku může čtenáři Dolores přijít nesympatická. Je to prostě taková rázná bába, která se neštítí použít i ostřejší slova. Dostala mě svým humorem, stylem vyprávění a hlavně jejím životem, který nebyl žádný med. Není to klasická Kingovka, nehraje tu roli žádné nadpřirozeno ( i když zatmění, které má v příběhu výraznou roli je přesto takové magické). Výborná kniha u které mě King opět přesvědčil jak umí pracovat s ženskými postavami. A na různé věty z této knihy jen tak nezapomenu např. "Dolores, šest kolíčků", "Ženský někdy nezbyde nic jinýho než být mrcha"

soukroma
21.10.2018 5 z 5

Vynikající. Styl jediného monologu, v němž je vše, je prostě úchvatný počin. Matně jsem si vybavovala film, který se od knihy ale stejně lišil, ovšem i tak kniha naprosto vyhrává - právě konceptem vyprávění hlavní osoby.
Nejsem fanoušek Kingových hororů, ale tohle je úplně jiný kalibr, proto jsem velice ráda, že jsem se ke knize vůbec odhodlala.

Rihatama
16.10.2018 5 z 5

Jak příhodné jméno. Dolores. Nositelka bolesti. Bolest se táhne životem Dolores Claiborneové jak červená čára. Ať již fyzická či duševní. A oba strůjci její bolesti a utrpení, násilnický nevzdělaný manžel a bohatá zaměstnavatelka, největší mrcha široko daleko, umírají. Dolores přitom trpí neustále. Za jejich života, v době jejich smrti i po jejich smrti. King Dolores, této pracovité, nebojácné, houževnaté a často k smrti unavené a stále přitom spravedlivé osůbce z Little Tall Island, přisoudil hooodně těžký úděl a život protkaný řadou malých i velkých osobních dramat. Stylizace do mluvy prosté pracující ženy je absolutně věrohodná, prostě dokonalá. Celá kniha je vlastně jeden dlouhý, dlouhý, dlouhý monolog Dolores. Tohle King jednoduše umí.

"Bejt člověkem znamená především dělat rozhodnutí a platit účty, když jsou splatný... Zvlášť když má ten člověk na krku jiný, pro které musí dělat to, co oni pro sebe udělat nemůžou. A v takovým případě musíte udělat to nejsprávnější rozhodnutí a pak za něj zaplatit.“

Teresita
10.10.2018 5 z 5

Stephen opět dokazuje, že je geniální spisovatel. Každá jeho kniha je jiná, originální a nezapomenutlná. Perfektně ovládá jazyk a jeho příběhy jsou čtivé, postavy propracované. Nejinak je tomu u Dolores Clairnbournové, která jě navíc zajímavá tím, že je psaná v první osobně formou zpovědi, deníku ženy, která to neměla v životě jednoduché. Ačkoliv je Doleres prostá žena, která nejde pro sprosté slovo daleko, ihned si ji oblíbíte. Doporučuji všem, stejně tak i skvělý film s Kathy Bates.

Opatov
29.09.2018 5 z 5

Nepatrim ke skalnim priznivcum Stephena Kinga. Dolores jsem ale cetla s velkou chuti. Gradujici napeti v souziti dvou zen je brilantni.

allyce
14.09.2018 5 z 5

Svérázná Dolores v jednom okamžiku otevřela pusu a zavřela ji až s poslední tečkou. Během jediné noci na policejní stanici povyprávěla neopakovatelným způsobem několik desetiletí svého života.
Hned s první stránkou jsem úmyslně zapomněla, kdo je vlastně autorem této knihy a opravdu si jen vychutnávala každičkou větu. Vůbec nejsem zklamaná, že se nejednalo o hororovou knihu, což by se mi stalo, kdybych stále myslela na to, že autorem je mistr King. Ba právě naopak, jsem ráda, že se jednalo o "obyčejný" příběh, který je ovšem napsán mistrně a dokonale. Dolores mi přirostla k srdci a panu Kingovi skládám poklonu za tu spanilou jízdu, kterou mi připravil.

BernardBlack
06.09.2018 3 z 5

Nestandardní King aneb už od Carrie tvrdím, že ženské psyché rozumí jako málo kdo (chtít psát červenou knihovnu, tak se mohla Steelová jít klouzat:))

BStone
12.08.2018 3 z 5

Kniha celkem povedená, obsahuje pár nadprůměrných pasáží, ale v kontextu s Kingovou další tvorbou slabší kus.

Kat.Ru
10.08.2018 4 z 5

King je můj oblíbenec a ani v této knize mě nezklamal.

lucina6497
07.07.2018 4 z 5

Dolores byla skvělá, ale nevím proč.. ale chtěla bych , aby byla černoška :-) Přečteno jedním dechem!

Barette
01.07.2018 3 z 5

Slova uznání za to, jak se dokázal King vcítit do role ženské hospodyně a "hrdinky" knihy. Ale jinak mě tato kniha nezaujala a byl jsem rád, když jsem se doploužil na konec. Děj je ukecaný, strašně se táhne, nemá žádný spád a je relativně předvídatelný. Od Kinga čekám gradaci děje do horroru, což zde chybělo, a hlavně od jeho knih čekám také napětí. Také nikde.

BlackBlade
29.06.2018 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha (opravdu perfektně a profesionálně načteno Helgou Čočkovou - doporučuji).
Zajímavý formát knihy, který je v podstatě monologem hlavní hrdinky Dolores u policejního výslechu, ze kterého se dozvídáme její příběh.
Minimum hororových prvků dodává knize na dramatičnosti, ale jsou zde i prvky, které S. King použil i v jiných románech (např. vnitřní "třetí oko").

kap66
19.06.2018 5 z 5

Zásah. King vlezl do ženské hlavy a cítil se tam jako doma. A já mu zase na všechno skočila.
Skvělý rozjezd - to King umí: "Cože ses to ptal, Andy Bissette? Jestli jsem podle tvýho 'vysvětlení pochopila svoje práva'? Kristaboha! Jak můžou být některý mužský takovýhle pařezové?" - a hned jste v obraze. Vypravěčka je rázná baba, která umí lidi srovnat. Jenže čtete dál - a před vámi vyvstává celá její osobnost. Dojme vás, jak vyhání ta děsivá prachová klubíčka, aby se Vera (kterou by někdy nejradši zabila) nebála. Byla by ochotná udělat pro ni ze soucitu i to nejtěžší. Chrání ne hlavně sebe, ale v první řadě své nejbližší - až do krajnosti.
Já bych žádnému chlapovi "domácí nápravu" (skvělý termín!) nedovolila. King si se mnou ale dělá, co chce - a já se jím nechám vést, a ráda. Tady mě ještě k tomu dovedl ke konci, který jsem si přála.