Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1389 227

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

karol.cadex
karol.cadex
25.07.2021 5 z 5

Od Kinga mám nejzamilovanější povídku "1922" z knihy Černočerná tma, ta mě při čtení před deseti lety hrozně zasáhla a často na ní myslívám. A tohle je prakticky ta stejná tíseň jen z pozice ženské.
King umí napsat vlastně všechno. Tady zrovna napsal něco mezi brakovým románkem pro ženský, detektivkou a psychodramatem. Ale zas si říkám, jestli je třeba to škatulkovat, když je to nezaškatulkovatelné.
Dolores je smutná a chudá ženská, tu její ich formu včetně specifické hantýrky jsem si hned zamilovala, včetně jejího osudu.
Neskutečně lidský příběh. A možná je to aktuálně jedna z mých nejoblíbenějších kingovek.

Metla
Metla
21.07.2021 5 z 5

„Člověk někdy musí být velká mrcha, aby přežil. Ono někdy ženský na světě nezbývá jiná jistota než být mrcha.“

S Dolores Claiborneovou jsem se poprvé setkala krátce po maturitě a byla jsem u vytržení. Tohle napsal chlap?! Jasně, Stephen King tehdy už dávno kraloval v mém žebříčku oblíbených autorů, ale stejně… Jak mužský mohl takhle dokonale popsat obyčejnou ženskou, její práci, problémy, trápení, prostě psychiku, duši? A nemyslím jen ráznou Dolores, ještě více fascinující byla Vera, ta příšerná mrcha Vera, do značné míry hybatelka děje. Až mě překvapuje, jak ohromně jsem si tehdy užila místy humorně podaný, přesto temný, tragický příběh. Zajímavým zjištěním bylo, že tahle kniha o vztazích s manželem, dětmi a zaměstnavatelkou kupodivu baví i některé pány (samozřejmě jen ty vnímavější, můj otec nebo švagr by se podobného titulu nedotkli ani botou, není totiž o traktorech, o válce ani o pivu, sexu je v něm rovněž zanedbatelné množství).
S opakováním četby jsem nespěchala – dávné nadšení zanechalo v mé hlavě plno detailních vzpomínek. Viděla jsem také filmové zpracování, výrazně zaostávající za literární předlohou (ač mám ráda Kathy Bates) . Návrat ke knížce po téměř čtvrt století mé dojmy nezměnil a jestli, pak jedině k lepšímu. Příběh i styl vyprávění je stále špičkový, byť s lehce rozplizlým závěrem. Určité výhrady mám akorát k překladu, někdo se zoufale ostýchal používat silnější výrazivo. Příště zkusím číst v originále, třeba se do té doby naučím angličtinu natolik, abych text zvládala plynule a bez slovníku v permanenci. 90-95%

Valentine
Valentine
15.07.2021 4 z 5

I když jsem se do děje zpočátku nemohla ponořit, nakonec jsem ráda, že jsem tohle dílko neodložila (ostatně jako vždy, když jde o Kinga). Slupla jsem Dolores během několika příjemných odpolední a můžu říct, že mě ta stará rašple neskutečně bavila. Příběhu nechybí napětí, humor, nadsázka ani spád. Tak nějak máte pocit, že by to klidně mohla být vaše sousedka, která se rozhodla na stará kolena povykládat pravdu o svém nelehkém osudu. Sympatie zaručeny!

Shaxx
Shaxx
16.06.2021 5 z 5

Skvělá ukázka toho, že King prostě dokáže psát nevšedně o všedních věcech.
I přesto, že tu neřádí nějaké pravěké zlo, nebo nepropuká žádný virus, prostě jen jedna starší ženská vypráví o svém životě, je to prudce čitelné :) Bavilo mě to od začátku do konce, délka knihy byla ideální, taková chuťovka.

esfinge
esfinge
07.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Naprosto dokonalý King.
Hned na začátku se dozvídám, že Dolores zabila manžela, ale i tak ji fandím od začátku do konce a hltám každou větu její smutné zpovědi.

Patrik02
Patrik02
25.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Dolores Claiborneová - 66 let. Žena, která nejde pro ostřejší slovo daleko, vražedkyně, která zabila svého manžela a byla obviněna z vraždy své dlouholeté zaměstnavatelky. A přes to všechno byste s ní po přečtení této knihy rádi zašli na kávu, nebo odpolední čaj. Opět smekám, pane Kingu.

Agatha84
Agatha84
25.04.2021 5 z 5

Úžasné, báječné, dokonalé. Pro mne to byl pan King podruhé. Konečně jsem se k jeho práci odhodlala a nestačím se divit... Měla jsem jej zafixovaného pouze jako autora hororů a ono ejhle...tento muž dokázal stvořit tak pozoruhodnou a naprosto uvěřitelnou ženskou postavu. Klaním se a smekám... A ten jazykový projev, takové hlazení prací se slovy. Okamžitě si autora řadím ke svým oblíbeným.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
08.04.2021 5 z 5

Zpověď šedesátileté Dolores, paní s hodně prořízlou pusou.
Hned na první stránce se dozvíš, že zabila před x lety manžela a dnes umřela její nenáviděná a nesnesitelná zaměstavatelkyně.
Celé vyprávění je laděno v zatrpklosti a opředené nánosem bezvýchodné situace.
No, bezvýchodné...Ať jsem se sebevíc snažila do Dolores vcítit a její pohnutky a těžký osud jsem i byla ochotna pochopit, s každou další stránkou mi jen běželo hlavou- vždyť mohla odejít a nenechat sebou vláčet. Ať už manželem nebo paní domácí.

"Pochopila jsem, že jsem se možná prodala lacino, a možná jsem to udělala proto, že jsem si myslela, že holky jako já se jinak než lacino prodat nemůžou."

Ale! To bylo jen ze začátku. Postupně mi tato paní od rány přirostla k srdci.

" ...protože mě znovu překvapil ten rozpor mezi tím, jak něco vypadá a jak to opravdu je...mezi tím pohledem zvenčí a zevnitř."

Postupně jsem nahlédla pod pokličku životem zkoušené Dolores a našly jsme společnou notu.
I na těch cca 200 stranách se pro mě našly minimálně čtyři typicky 'kingovské' scény, které hodně dlouho nedostanu z hlavy.
Sumasumárum, pro mě pět hvězd.

toni-az
toni-az
01.04.2021 3 z 5

Tohle že napsal King? Popravdě řečeno, vědět o čem to bude, tak bych si asi do Výzvy našel něco jiného. Kniha na mě působila, jako by to napsala nějaká americká ženská autorka spíš než mistr horroru. I přes naprosto nezajímavé téma a hodně experimentální formu, která mi vůbec nesedla, musím uznat, že ten člověk umí psát natolik dobře, že i z toho vykřesal četbu, kdy se člověk nenudil. Popisy Very v senilním období a jazyk, kterým Dolores vypráví, jsou neuvěřitelně realistické.

Bohužel, jediný prvek, který mě v příběhu zaujal, byla ta holčička ve vidinách, která ovšem tak nějak bez konce vyšuměla. Za mě nejslabší King, kterého jsem četl. Pro ty, kteří nejsou příznivci hororů a chtějí zkusit něco od Kinga, to může fungovat, i když i v tom případě bych spíše doporučil něco jiného, jako např. Pan Mercedes nebo Dallas 63.

Nejhumornější prvek - Dolores: Už tu mluvím asi 2 hodiny... Kouknu na stav audiobooku - přečteno 6.5 hodiny. To chlapec trochu netrefil.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
17.03.2021 4 z 5

Vôbec nechápem, kde sa to v Kingovi bralo, že svojho času dokázal tvoriť také mimoriadne silné a realistické ženské charaktery (nielen hlavná Dolores, ale aj famózne spracovaná rola jej cynickej, ale napokon správnej zamestnávateľky Very). Dokonalé opisy sychravého mainského pobrežia, na ktoré Boh (alebo skôr diabol?) kedysi dávno bez ladu a skladu pohodil zaspaté mestečká, kde sa všetci živia rybolovom a kto nemláti svoju ženu, nie je chlap. Len málokedy sa stane, aby som ústrednej postave tak mocne držal palce. Zaujímavosťou je, že keď King neskôr napísal (podobne strhujúcu) Geraldovu hru, dejovo sa v nej vrátil práve k zlomovej udalosti v živote Dolores. Odporúčam aj film s absolútne neskutočnou a úžasnou Kathy Bates (ktorá si predtým zahrala aj v inej kingovke a to v Misery), ten sa mi možno dokonca páčil o čosi viac

momo01
momo01
17.03.2021 4 z 5

Děj se rozjíždí pomalu, a nějakou chvíli to vypadalo, že se ani nebudu schopná začíst. A to se mi u Kinga zrovna nestává. Postupně jsem se ale nechala chytit do vyprávění a jsem nakonec ráda, že jsem to s tou „starou škatulí“, jako je Dolores vydržela.

misantroop
misantroop
14.03.2021 4 z 5

Výborná jednohubka

milary
milary
08.03.2021 5 z 5

V hororech jsem se nenašla, nečtu je, ale knížky Stephena Kinga jsem vždycky míjela s upřímnou lítostí; že musí být skvělý spisovatel mi bylo celkem jasné. Pak mi někdo (vřelé díky, kap66! :)) nabídl Dolores...
Stephen King JE skvělý spisovatel (i když - paradoxně - zůstanu asi provždy u tohoto jediného titulu).

Kdesi na malém ostrůvku, na místní policejní stanici, sedí žena Dolores. Hospodyně, ne už mladá. Pracovitá a houževnatá ženská s nohama na zemi a slovníkem odpovídajícím... - no právě, čemu? První neznámá. Tomu, že celý život dře jako služka? Že má na krku děcka a otrapu? Měla otrapu? Proč vypovídá u policajtů? Že jdou zase řeči? S čím vším co souvisí? Co je pravda? Jak do toho zapadá její chlebodárkyně? Je ona tím, za koho se vydává? Vydávala? Proč se věci seběhly tak, jak se seběhly? A seběhly se vůbec tak? KDO je Dolores?

Na jen o málo víc než dvou stovkách stran sedí Dolores na policejní stanici a povídá. Vypovídá. Vrství děje, pocity, pohnutky. Nezamlčuje nic. Přesto se mlha zvedá jen pomalu, jak přibývají další a další věty. Spojitosti. Retrospektivy. Vzpomínky. Běsy.

A do toho se promítá láska. Nekompromisní potřeba ochraňovat a soucítit. Zastat se, ať to stojí, co to stojí. Protože jiná možnost přece není.
A - věřte nevěřte: je tam i spousta humoru. Je, opravdu. Dolores není žádná plačka. I když by bezpochyby mohla být. Je to tak statečná, pravdivá a pokorná ženská, že mi to bralo dech.
Žila jsem to s Dolores od začátku do konce. Se vším všudy. Bez dalšího.

RMarkéta
RMarkéta
18.02.2021 5 z 5

Vážně, tah hodný mistra, vyprávět příběh takovým stylem jako to udělal King. Výborný nápad. To tedy opravdu smekám. Dolores je poctivá ženská, která neměla jednoduchý život a proto se s ním porvala, jak nejlépe uměla. Nikdy jsem si nemyslela, že mě kniha, která vypráví o nějaké postarší hospodyni bude tak bavit a budu mít problém se od odtrhnout, když se do ní zakousnu jako pitbul. Byla to právě Dolores, která mě při svém vyprávění dokázala udržet při čtení. Velmi mě překvapuje a patrně bude stále překvapovat, jak King dokonale zachytil myšlenkové pochody hlavní postavy. To se do ní musel snad převtělit nebo co. Viděna i filmová verze s výbornou Kathy Bates. King a Bates k sobě tak nějak zvláštním způsobem patří.

martineden
martineden
05.02.2021 5 z 5

Doporučuji, co víc dodat.

Surikata369
Surikata369
25.01.2021 5 z 5

Super útlá, super čtivá knížka, u které nemusím přemýšlet nad hodnocením :) Taková ta ze života, občas mrazivá...

kachnat
kachnat
24.01.2021 5 z 5

První kniha od Kinga, která má klidný děj :-) Moc se mi líbila, čtivě psaná formou vyprávění. Příběh ze života....
Lze použít do výzvy jako 15., já ji použila do 12....

Kortez
Kortez
08.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Vyslechnuto jako audiokniha v práci za volantem dodávky. Kdybych měl číst tuto knihu v papírové podobě, patrně bych ji odložil hned na začátku. Zdlouhavé popisování práce hospodyně mě vubec nebavilo. Pak ale příběh začínal mit grády, přestalo se mluvit o uklízení, mytí nádobí a přešlo se na téma o kterem se nemluví ani v nejlepších rodinách. A pak na další delikátní téma, vubec mi nechyběla žádná nadpřirozená hororová bytost.
Vse mohlo být reálné a tím to bylo strašidelné o to víc. V jednom místě mi to připomnělo setkání s mým prvním filmovým hororem - studna od 30 případů majora Zemana. Tady to bylo ale mnohem víc dramatické.

Ilirea25
Ilirea25
05.11.2020 3 z 5

S Kingem jsem jako na houpačce. Některé knihy jsou skvělé, některé nudné a nezáživné. A právě u Dolores si právě nejsem jistá. A ačkoliv má kniha 214 stran, bylo to pro mě docela utrpení.

alekis
alekis
05.10.2020 5 z 5

Horory nečtu, takže jsem po žádné knize od Kinga neměla nikdy v úmyslu sáhnout, natožpak ji číst. A ejhle, nikdy neříkej nikdy! I když autor do tohoto románu - monologu protlačil pár drobných horůrků, aby zůstal věren tradici a nezklamal, je to jinak celé pouze příběh ze života.
Mnoho komentářů pode mnou osvětlí případným adeptům na přečtení o co asi kráčí, takže nic nebudu opakovat. Snad jen podotknutí: konec je příliš "růžový"? Příliš "happy"? Nevím, že by snad bylo lepší, aby si Dolores, den za dnem od svých 15 let pořád s něčím bojující, hodila mašli, vrhla se pod vlak, skočila do moře? Či snad... (spoiler)? Aby to mělo grády? Chjo...
Byla jsem moc ráda, že pro ni na konci tunelu, plného nočních můr, zasvitlo jasné světlo. Byť je to jenom papírová postava, přála jsem jí tu radost.
Tato kniha mě navedla k přemýšlení: Dolores a Vera mají obě své dramatické životní příběhy. Ale kdybychom se seřadili do fronty a postupně začali vyprávět, každý člověk by určitě ve svém životě našel krom všední každodennosti i nějaké drama, problém, těžkou smutnou událost... O tom je totiž život, v drtivé většině je v něm víc trampot než radosti, a konečný účet to ukáže v celé nahotě.
Ale jak nám to hezky v tomto neobyčejném románu nalajnoval Mistr King, i v té přemíře problémů, hrůz, špatných snů, děsuplných představ a toho nejhoršího - výčitek svědomí, sem tam to světlo naděje, ta šťastná hvězda zářivá - zasvítí.
Zajímavá, velmi čtivá kniha, která vybízí zamyšlení nad sebou samým.