Dolní Věstonice - Pavlov

Dolní Věstonice - Pavlov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290024/bmid_dolni-vestonice-pavlov-29u-290024.jpg 5 6 2

Publikace navazuje na předchozí autorovy knihy o evoluci člověka a počátcích umění. Předmětem zkoumání je tentokrát každodenní život našich předků, příkladem naše nejslavnější paleoantropologická a paleolitická lokalita (či soubor lokalit) v okolí Dolních Věstonic v období před 30 tisíci lety, kdy moravský koridor plnil úlohu evropské komunikační osy. Jako materiál slouží empirické údaje získané dlouhodobým výzkumem archeologického terénu i analytická data z laboratoří. Hypotézy autor testuje rovněž pomocí analogií, což jsou autentická pozorování současné přírody i lidských společností, které v jejím rámci žijí. Jde tedy o pokus rekonstruovat přírodní a kulturní systém, exoticky vzdálený, a přece logicky propojený, funkční a uchopitelný.... celý text

witiko
30.09.2021 5 z 5

Výborná, skutečně reprezentativní publikace přímo úměrná celosvětovému významu věstonicko-pavlovského naleziště, navíc i čtivě psaná. Život tehdejších lidí je představen velmi komplexně z pohledu různých vědních oborů. Omezené možnosti archeologie tu oživuje paleoetnologická (etnoarcheologická) perspektiva, která se inspiruje i životem současných či nedávných lovců a sběračů. Toto celkové zaměření ani ne tak na artefakty samotné, ale spíš na celkový způsob života, který z nich lze opatrně odvodit, je opravdu zdařilé a chvályhodné. Je skvělé, že kniha vyšla i v zahraniční mutaci (viz Zajímavosti).

Hanka_Bohmova
09.01.2021 4 z 5

Pěkně zpracovaná popularizační kniha se spoustou ilustrací a fotek. Slouží i jako vkusná návnada k návštěvě pavlovského Archeoparku.