Dokud světlo nepohasne

Dokud světlo nepohasne https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121020/bmid_dokud-svetlo-nepohasne-fJo-121020.jpeg 4 162 19

Hercule Poirot série

Devět povídek, publikovaných v Británii jednotlivě časopisecky ve dvacátých a třicátých letech minulého století, vyšlo souborně až v roce 1997, více než dvacet let po smrti slavné královny zločinu. Zatímco sedmero z nich pojí spíše milostná, mystická či psychologická zápletka, dvojici detektivek nazvaných Vánoční dobrodružství a Záhada bagdádské truhly vévodí slavný Hercule Poirot – obě navíc existují i v přepracovaných verzích (pod tituly Královský rubín a Záhada španělské truhly). Příběhy o zhmotnělém snu, o vyděračství, žárlivé nenávisti, o osamělosti, obětování se, osudové volbě či o hledání pokladu – poslední jmenovaný patří k nejneobvyklejším a nejspletitějším, jaké kdy Agatha Christie napsala – se v češtině (s výjimkou povídky Herečka) představují čtenářům poprvé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Knižní klub

While the Light Lasts , 1997

Emik87
20.02.2024 4 z 5

Zajímavé příběhy. Ne všechny jsou Topové, ale čtou se hezky.

Moniska2410
24.09.2022 4 z 5

Devět povídek a každá jiná. Jedna mě bavila míň, jiná víc ale všechny byly originální.
Líbily se mi dovětky na konci každé povídky.
Nejvíc se mi líbala Herečka a Zlato z ostrova Man.

simona8022
06.07.2022 3 z 5

Každá jiná, jedna lepší, jiná horší, jedna ze života, jiná dost naivně vymyšlená, ale zajímavé jsou všechny. Nejlepší jsou doslovy na konci každé z nich.

helenkan
05.01.2022 3 z 5

Pokaždé když čtu knížku povídek, tak se ujistim, že to opravdu není můj šálek kávy. Ale nemůžu tyhle úplně zavrhnout. Byly docela zajímavý.

Petkona
06.12.2021 4 z 5

Já většinou upřednostňuji knihy před sbírkami povídek, ale tyhle povídky nebyly vůbec špatné. Zajímavé příběhy, bylo tam napětí a jako vždy skvělé zápletky u kterých je snad skoro nemožné odhalit vraha. Takže když chcete něco kratšího na odpočinek a nechcete se úplně zamotávat do toho děje, tak si přečtěte tyhle povídky.

Lenka4
25.10.2021 5 z 5

Psychologicky laděné povídky přinášejí podnětnější četbu, než klasické detektivky s vraždou na začátku. Mají originální náměty a důvtipné pointy. Skvělé čtení.

konicekbily
21.10.2020 5 z 5

Tentokrát to byla Agatha z "trochu jiného soudku". Výbor povídek většinou ze začátku její tvorby, kdy tyto povídky publikovala v časopisech - patrně proto, aby si prozkoumala ohlas/odezvu svých budoucích čtenářů. Mnohé z toho, co je v této útlé knížce, využívala v dalším psaní. Hodně jsem se dozvěděl i z doslovů ke každé povídce. Zejména pro ty, kdo četli autorčin životopis.

akinomV
17.07.2019 4 z 5

Moc pěkné povídky, moc se mi líbily dovětky na konci jednotlivých příběhů. Moc hezký výběr, Agatha nezklamala :-)

Tess.96
06.03.2018 4 z 5

Soubor devíti povídek se mi moc líbil a měla jsem to přečtené za dva dny, klidně bych to stihla přečíst za jeden den, kdyby mi do toho něco nevlezlo. Líbilo se mi, že povídky byly čtivé a napínavé a ve většině se neřešila jen vražda, ale byla tam láska, romantika, drama a to se mi moc líbilo. Agatha Christie ukázala, že umí psát nejen skvělé detektivky, ale i romány.

verense
04.07.2017 3 z 5

Soubor povídek známé spisovatelky, dvě jsou detektivní s Poirotem, zbytek je takový romanticko-psychologický, leč i ten nese známky autorčina typického stylu. Na některých povídkách je poznat, že jde o práci z počátku její spisovatelské kariéry, kdy ještě neměla tak vytříbené vyjadřování. Celkově je to takový ne úplně sourodý soubor povídek, až mám někdy dojem, že kdyby vydavatelé usoudili, že se dá vydělat na autorčině nákupním seznamu, vytisknou i ten.

misha006
02.01.2017 5 z 5

Zajímavá povidková knížka. Většinou zvláštní povídky. Ve dvou vystupuje Poirot

Jane007
10.08.2016 4 z 5

Nevím proč, ale tyto povídky mě moc neoslovily. Jediný děsivý příběh byl "Vysněný dům". To mi opravdu běhal mráz po zádech. A pan Poirot byl opět báječný (jak jinak). Další povídky však byly takové nemastné, neslané. Což zkazilo moje celkové hodnocení. Ještě se mi líbilo, že byl ke každé povídce přidán doslov. To bylo docela zajímavé.

kika 13
17.08.2015 3 z 5

Neobvyklé od této autorky.

derminator
23.03.2015 2 z 5

Knížka zklamání. Povídky jsou spíše takové psychologické a to já nemám rád. Agatha je nejlepší pokud je to detektivka a Poirot

markétka2002
07.03.2014

smutné

studentice
22.10.2013 3 z 5

Pro mě byla tato knížka zklamáním. Nepochopila jsem vůbec smysl některých povídek, u některých se i nudila. Mám prostě radší klasické autorčiny detektivky

exa
14.10.2013 5 z 5

Je to něco jiného, než na co jsem od této autorky zvyklá, ale moc se mi to líbilo. Dosud jsem od ní četla jen její detektivky, tady jsou některé povídky spíš k přemýšlení. Má určitě své kouzlo, i když u mě je stále na prvním místě od této autory knížka "Deset malých černoušků".

lenkahrabalkova
07.10.2013 4 z 5

U této knihy jsem dlouho váhala s hodnocením. A.Christie mám velmi ráda, u jejich knih si příjemně odpočinu, ale z této knihy mám smíšené pocity. Kromě povídky Zlato z ostrova Man (ta mě moc nenadchla) se mi líbily všechny. Ale některý styl mi k A.Christie moc nesedí. Asi jsem si zvykla moc na její detektivní romány :-)

Katuska001
24.12.2012 5 z 5

Sbírka devíti povídek všeho druhu, některé romantické, některé detektivní, ve dvou vystupuje i všem známý Hercule Poirot. Oddechové čtení, které rychle odsýpá.