Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2464/doktorka-z-domu-trubacu-2464.jpg 5 996 246

Autorka líčí život české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

ViolettaCh.
22.02.2021 5 z 5

Životopisná kniha o životě a díle MUDr. Vlasty Kálalové di Lotti, pocházející z malé jihočeské vesničky, je příběhem obdivuhodné ženy, vynikající - krom svých medicínských znalostí - též značnou odvahou a vnitřní sílou. Vydat se ve 20. letech 20. století do islámských krajin s úmyslem zde léčit a vybudovat nemocnici by muselo být obrovské sousto i pro muže – lékaře, natož pak pro ženu, na níž se zde obecně hledí spatra. Svými medicínskými znalostmi, povahou a charakterem, jimiž si dokázala získat důvěru tamních pacientů, dosáhla obdivuhodně svého snu. Aktivní byla i po návratu domů ve 30. letech. Přes svoji osobní tragédii, která na samém sklonku války postihla její vlastní rodinu, se dokázala vzchopit. Svou statečnost prokázala i v 50. letech, kdy např. žádala prezidenta Gottwalda, aby nepodepisoval trest smrti pro Miladu Horákovou. Řád TGM, který obdržela v r. 1992 in memoriam, byl plně zasloužený.
Velké poděkování patří taky paní Borské, která dlouho sbírala materiály o životě paní doktorky (zemř. 1971), s níž se ještě stihla setkat. Její silný příběh tak mohla velmi čtivým způsobem zprostředkovat i nám, čtenářům.

kurama45
21.02.2021 5 z 5

Doktorka Kálalová bola typ ženy, ktorú je ľahké obdivovať, no s ktorou by bolo ťažké priateliť sa. Vzorom sa mi stala už na začiatku príbehu, sympatickou mi začala byť až niekde v jeho polovici. Obdivujem ju za to, čo dokázala a ľutujem, čo si musela vytrpieť. Len máloktorá z nás v živote zvládne čo i len zlomok toho, čo ona. Byť v jej prítomnosti, cítim sa ako lístok vo vetre.

Vlaste Kálalovej ďakujem za lekciu v odvahe, nádeji a písaní listov, Ilone Borskej za krásnu ukážku toho, ako sa píše biografia, za to, že mi okrem života pani doktorky naservírovala kolorit doby, v ktorej doktorka žila.
Tak a teraz zostáva už len to všetko nejak zúročiť. Nemocnicu v Bagdade asi nezaložím, ale bude mi stačiť, ak nikdy neustrniem, ak sa budem hýbať vpred a žiť, skutočne žiť, tak ako táto výnimočná žena.

„Jestli jste také vyšli z domu, jsme teď všichni spolu pod jednou střechou. Pod oblohou, modravou střechou této planety, našeho domova.“

zdenaR
20.02.2021 5 z 5

Dobře napsaný příběh vzdělané, usilovné ženy, která dokázala ve své době opravdu hodně. Určitě si ještě nějaké materiály o této skvělé ženě seženu.

Magrata15
19.02.2021 5 z 5

Neuvěřitelný příběh o odhodlání a zarputilosti jedné malé české doktorky.
V knize se mi líbily krásné popisy tajemného světa jako z pohádek Tisíce a jedné noci.
Paní doktorce jsem záviděla (samozřejmě v dobrém) to cestování, poznávání nových zemí a nových přátel. Byla naprosto úžasná, že měla tu trpělivost, naučit se asi až 14 cizích jazyků.
No a to neskutečné neštěstí... to nebylo za 5 minut 12, to bylo pár vteřin před osvobozením a taková tragédie.
Co k tomu dodat - příběh byl velmi zajímavý, krásně napsaný a dozvěděla jsem se spoustu informací o další zajímavé české osobnosti.
Doporučuji k přečtení.

Ninushka
18.02.2021

Dojemný a silný příběh.

zazvorka
13.02.2021 5 z 5

Výjimečná žena. Pozoruhodná životní cesta. Neuvěřitelný cíl a ještě neuvěřitelnější, že ho dosáhla! A taková rodinná tragédie, mně by to vzalo chuť i vůli žít. Ale to je právě ten rozdíl, mezi doktorkou Kálalovou a mou slabou maličkostí. Ona byla silná a odolná jako skála, měla jasnou životní vizi a za ní šla. Ve srovnání s ní si připadám jako třtina ve větru se klátící! Nicméně se utěšuji tím, že i cukrová třtina je užitečná. Knihu vřele doporučuji, upřímně řečeno, udivuje a mrzí mne, že se o tak neobyčejné ženě více nemluví - vždyť to, co ve své době dokázala, by si zasloužilo větší publicitu a ocenění. Tak jsem moc ráda, že se toho skvěle chopila paní Borská... Zasloužila by si metál, stejně jako hrdinka knihy i života.

intueri
13.02.2021 5 z 5

Silný příběh silné ženy z malé jihočeské vesnice, která opravdu předběhla svou dobu.. Se znalostí několika jazyků (v průběhu života asi čtrnácti), s aprobací z chirurgie, s finančním přispěním T.G.Masaryka a touhou zřídit v domovině institut výzkumu tropických nemocí, odcestuje do Bagdádu, kde založí nemocnici. Proslaví jméno naší země v orientu a obohatí národní muzeum o mnoho exemplářů exotického hmyzu. Přestože sama příliš životních radostí nezakusí, nikdy se nevzdá a pokračuje v šíření vzdělání i zastání se potřebných..

tygřík2
13.02.2021 4 z 5

I když styl paní spisovatelky mi tak úplně nesedl ( často, zdá se mi, popíše zkratkovitě věci, které by stálo zato rozvinout -např. láska k dětem- a jiné, které by mohla podat zkratkovitěji, natahuje), musela jsem doposlouchat příběh o neobyčejné bytosti až do konce. Knihu jsem si vybrala jako téma známá česká osobnost do letošní výzvy. Protože pro mne paní doktorka Vlasta je celebritou opravdovou.

Martiiiik
10.02.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila :-) autorka výborně vylíčila život doktorky Vlasty Kálalové di Lottiové :-) musela to být úžasná, obdivuhodná žena. Dozvíme se také, jak to vypadalo ve třicátých letech v Iráku, Cařihradu a ve spoustě dalších míst.. bylo moc krásné prožít si její život prostřednictvím knihy, za to autorce děkuji. Vřele doporučuji :-)

ela1972
30.01.2021 5 z 5

Zase trocha zajímavé historie naší země o které se málokde dozvíme. Život jedné velmi silné vzdělané a vyjímečné ženy, která se nerada vzdává.

sidonka
23.01.2021 5 z 5

Fantastická kniha o úžasné ženě, žila jsem kousek od Bernartic, tak mě ta kniha o rodačce oslovila, skrývala opravdu silný příběh

verčová
21.01.2021

(SPOILER) Velmi poutavé čtení, obdivuhodné odhodlání mladé lékařky vydat se do cizí země. Bohužel měla smůlu, že žila v zemi, jejíž režim ji nedovolil zviditelnit její kvality.

Zdenik
16.01.2021 5 z 5

Miluji příběhy o silných, inteligentních a inspirativních českých ženách. Zabolí, když člověk nahlédne pod pokličku a zjistí, že tyto ženy musely být často mnohem silnější než si dokážeme představit. Knihu jsem málem po té tragédii už nemohla otevřít - nepředstavitelná bolest, která snad ani nikdy nemohla přebolet. Škoda, že se na takové ženy zapomíná....

Mauricie
14.01.2021 4 z 5

Úžasný životní příběh výjimečné ženy. Četlo se to skoro samo. Až na ten závěr, který vyzněl tak nějak neurčitě, do ztracena... Ale co se dalo čekat, ve stáří už těch exluzivních zážitků člověk tak moc nemá.

HŠ
03.01.2021

Pro mě byla úžasná první třetina odehrávající se v Orientu. Ta místa pro mě nejsou neznámá, dovedla jsem si vše živě představit. Zbytek knihy mě už tak nezaujal - mám na mysli knihu, ne život paní doktorky, před kterou smekám.

Gabi13
01.01.2021 5 z 5

Smekám před touto silnou dámou. Její život je protkán úžasnými zážitky, cestováním a prací. To co dělala, dělala vždy s láskou a velkou pílí. Nikdy nic nedělala jen napůl. I když jsem se spoustou věcí které dělala nesouhlasila, bylo to vždy jen z povahy mé osoby, protože jinak jsem se velmi dokázala vžít do života jejího jako matka i žena, která za každou cenu chce vyhovět a pomoci druhým.

Jančislava
22.12.2020 5 z 5

Zajímavá kniha a jsem ráda, že jsem se o doktorce Kalalove dozvěděla. Její život je velmi zajímavý. Sice bych ocenila více detailů, zvláště že života v Bagdádu a o jejich pacientkach, ale i tak jsem spokojená.

evask
18.12.2020 4 z 5

V televizi, v populárních časopisech, nám předkládají vzory pořád - herce, zpěváky, případně sportovce. Ale o takovýchto osobnostech, na které by měl být náš národ opravdu hrdý, o nich se moc nemluví, o nich se často dozvídáme náhodou. Škoda.
Díky za román o doktorce Kálalové. Čtyři*, styl psaní paní Borské mně trochu nesedí.

Kopretina_aku
01.12.2020 4 z 5

Zajímavá žena, zasluhující obdiv a uznání, zajímavé čtení, ale styl psaní mi asi nesedl. Četla jsem dlouho a po pár stránkách.

ADE138
27.11.2020 5 z 5

Nově jsem si tuto starou, známou knihu poslechla v audioverzi, kterou načetla J. Stryková.
Velmi povedený počin. Paní Doktorka musela být obdivuhodná žena.