Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2462/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-S55-2462.jpg 5 996 246

Autorka líčí život české lékařky Dr. Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

Hanina61
01.08.2017 5 z 5

Žiju kousek od Bernartic, kde se Vlasta Kálaová narodila, po návratu z Blízkého východu tam žila a posléze i v milovaném domově zemřela. A až doteď jsem neměla tušení, jak odvážná žena, lékařka, vědkyně, patriotka, bojovnice za mír, tam žila. Její osud je vskutku pozoruhodný a bohužel také smutný, ale ona se i přes tragédii dokázala vzchopit a dál pomáhat, kde se dalo. Má můj obdiv. A já mám tip na cyklovýlet... jet se podívat do Bernartic na dům s králíky, kde by mělo být jí věnované malé muzeum. Knihu vřele doporučuji...

martulkat
01.08.2017 5 z 5

Krásná kniha navzdory době, kterou popisuje, má stále co říct. Doporučuji.

Dáma s hrnstjm
01.08.2017 5 z 5

Kniha je důkazem, že největší autor-drsňák je sám život... žádní severští autoři "drsných" thrillerů... Vlastin příběh je v první polovině opravdu velmi inspirující - ta cílevědomost, houževnatost, odvaha, skromnost, snaha nepromarnit ani okamžik, protože by to bylo plýtvání. O to zvláštněji pak působí druhá část příběhu, ve kterém se žena postižená velkou tragédií a zdravotními potížemi snaží vyrovnat se životem. Kniha obsahuje tolik životního moudra, že jsem si ji po přečtení musela koupit domů, abych mohla občas zalistovat a připomenout si... a abych ji mohla půjčovat dál - protože, jak je tam někde psáno, knihy by neměly jen tak zahálet na polici.
Máme v píseckém archivu část Vlastiny písemné osobní pozůstalosti. Hodněkrát jsem tam něco hledala a jen lhostejně otáčela papíry. Teď už se těch dokumentů budu dotýkat s úctou a tichou vzpomínkou...
Ještě dodám, že mi úplně nesedl autorčin styl psaní. Z "naučného" pohledu mi tam chyběly citace (odkazy na prameny a zdroje), takže není jasné, co je podložené tvrzení a co ne. Z "beletristického" pohledu mě tam rušily citace pasáží z korespondence. Ale to nevadí, třeba právě proto je kniha srozumitelnější širšímu čtenářstvu.
PS: Doporučuji vydání z roku 2012 s obrazovou přílohou. Škoda, že nebyla zachována i v nejnovějším vydání (2016).

irmag
27.06.2017 5 z 5

Opravdu nádhera!

KatkaB77
12.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Doporučuji k přečtení všem. Velmi silný životní příběh jedné ženy. Ke knize jsem se dostala přes jinou knihu "Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel", kde je i dům v Bernarticích s králíky a hlávkou zelí. Až budete mít pocit, že máte těžký život, vzpomeňte si na ní, co všechno dokázala a prožila a dokázala dál žít a ještě pomáhat ostatním prát se za lepší život.

jindrusa
16.03.2017 5 z 5

Dech beroucí příběh, a podle skutečnosti.

1casper
14.03.2017 4 z 5

Odjakživa preferuji knížky s lékařskou tematikou, proto nechápu, jak mě tahle knížka mohla míjet... Je v ní tolik moudra....
Na ní je i vidět, jak je nadčasová. Právě v této době jsem o to víc hltala obyčený, a pro nás nepochopitelný život v Iráku.
Připomenutí válečného období a čas těsně po skončení 2.světové války, co všechno ještě stihli nacisté napáchat. Osvobozením v květnu 1945 rozhodně válka neskončila, i pro paní Kálalovou bohužel.
Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst o životě Vlasty Kálalové. Takových lidí bylo a je určitě hodně moc a díky paní Borské o ní ví více lidí.

Čtyři hvězdy za rozvláčný konec.

Jana283
23.02.2017 5 z 5

Kniha ke které se stále vracím a stále znovu prožívám život této obdivuhodné ženy.

JIVaJaH
16.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha o neuvěřitelně houževnaté, vzdělané, zcestovalé, životem poznamenané ženě! Je až neuvěřitelné, že je to příběh jen jedné ženy. Klobouk dolů!

Bláža9
27.01.2017 5 z 5

Neuvěřitelně inspirativní příběh, kterému se snad ani nechce věřit, že ho mohl prožít jeden člověk. Jde o jednu z knih, která nutí člověka přemýšlet nad životem. Životní síla doktorky Kálalové je ohromující...

Zorka
20.01.2017 4 z 5

Příběh doktorky Kálalové si literární zpracování opravdu zasloužil. Byla to žena, která udělala tolik dobrého, aniž by to považovala za něco mimořádného, a navzdory tomu, co ji v životě potkalo. Z mého pohledu škoda, že nezůstala déle v Bagdádu, protože vyprávění o jejím tamním životě bylo pro mě tou zajímavější částí knihy.

pinar
05.01.2017 5 z 5

Kniha s velkým K o ženě s velkým Ž. Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem četla. Asi proto, že se opravdu stal. Tohle nevymyslíš. Doporučuji k přečtení i proto, že je napsána velmi poutavě, a čtenářova pozornost je napjatá do poslední stránky.

kudrdlinka
03.11.2016 4 z 5

Příběh doktorky Kálalové určitě stojí za přečtění. Byla to silná, statečná, vzdělaná a ve své době i pokroková žena, obdivovala jsem (a možná i trochu záviděla) kolik jazyků se naučila. Je pravda, že některé části mě zaujaly víc, některé méně, ale myslím, že časem si knihu přečtu ještě jednou a budu se na ni dívat zase jinak.

niika
16.10.2016 3 z 5

Byla by jednoduše škoda nezpracovat takový příběh takové mimořádné ženy,

Isserley
10.10.2016 5 z 5

O této knize mi v létě řekla naše dvaadevadesátiletá sousedka z chatové osady. Paní Novotná zahradničí, učí němčinu a zajímá se o spoustu věcí, je radost si s ní popovídat. A teď budeme mít další společné téma, tuhle knížku.
Na mě udělala dr. Kálalová obrovský dojem, takových lidí je málo. A jaký osud! Ke konci se mi kniha hůř četla, bohužel je znát autocenzura autorky, vzhledem k době, kdy kniha vznikla, je to pochopitelné. Přesto nezapomenutelná knížka.

Koka
16.08.2016 5 z 5

Pozoruhodné! Mimořádně zajímavé a přínosné! Paní Borské patří můj - žel, opožděný - dík, že dovedla v původně jenom novinářsky zajímavé epizodě ze života jedné lékařky rozpoznat velký lidský příběh a dala si tu práci, že sehnala a zpracovala informace z mnoha zdrojů, a to v letech, kdy ještě žili aktéři a pamětníci. Četla jsem vydání z 80. let, z něhož je patrné, že mnohé, opravdu mnohé bylo, patrně "muselo být" ze života MUDr. Kálalové zamlčeno - čtenář tam úplně cítí ty zámlky. Je tedy štěstí, že to všechno autorka knihy sehnala a sepsala, ovšem lze předpokládat, že dnes by takový příběh byl zpracován úplně jinak a snad bychom se dozvěděli i to, co mi tam nejvíce chybělo: názorové, ideové, s prominutím občanské a politické zázemí myšlenkového světa odvážné lékařky. Její názory musely být v tomto směru jistě také velice vyhraněné.Paní Kálalová zřejmě pro své okolí působila jako naprostý exot, jistě nebyla nijak moc družná ani "v kolektivu oblíbená", protože její osobnost vysoce vyčnívala nebo se vymykala všem "standardům". Jednoduše - solitér. Jsem moc ráda, že jsem se k této knize dostala.
Pozn.: Chtěla jsem o tomto příběhu vědět víc. Jenomže naprostá většina internetových zdrojů opisuje jeden od druhého, resp. všechny opisují z této knihy, přičemž docela trapně nepřesně opisuje Wikipédie :=) Jediný informační zdroj, který mi řekl něco navíc, jsou webové stránky rodné obce Dr. Kálalové - dnes už městyse Bernartice.

Káča2015
08.08.2016 5 z 5

Netušila jsem, co mě čeká. Osud české lékařky - kdyby to nebyla biografie, ale román, řekla bych, že to autor trochu překombinoval. Život píše zápletky, které bychom si netroufali ani vymyslet.

Ester71
24.05.2016 5 z 5

Když jsem byla před týdnem na výletě v Bernarticích a viděla dům s neobvyklou ozdobou na fasádě - s králíky u hlávky zelí, netušila jsem ještě o Dr. Kálalové vůbec nic. Obzory se mi rozšířily po přečtení této knížky. Hodně zajímavé čtení o ženě s velkým Ž.

Tiffany
18.04.2016 4 z 5

Doporučuji rovněž po revoluční vydání, kde nejsou kapitoly zkráceny nebo vypuštěny pasáže, a to s ohledem na tehdejší ideologii, které se asi příčila i zmínka o Masarykovi, natož potvrzení skutečnosti, že se zasloužil finanční půjčkou o založení nemocnice. Obdivuji zvídavost , houževnatost a nasazení , zvlášť v době, kdy ještě ženy neměly takové postavení ve společnosti. Natož ve východním světě. Sama za sebe, ale musím říci, že i když si o těchto krajinách ráda přečtu, nijak mě osobně nepřitahují a je to pro mě tak odlišná kultura…. , ve které bych nemohla a ani nechtěla žít. Úplně jiný časoprostor… Celkově mě ale knížka a příběh oslovil. Velice statečná a „tvrdá“ paní. Bez těchto lidí, by se svět dál neposunul…

angelice
04.12.2015 5 z 5

Přišlo mi až neuvěřitelné, že je napsaná podle reality. Byly překonány všechny mé představy, které jsem si před přečtením vytvořila.