Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136133/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-DzU-136133.jpg 5 996 246

Beletristicky zpracovaný životní příběh doktorky V. Kálalové-Di Lottiové, která ve 20. letech minulého století založila v Bagdádu československou nemocnici. Obsahuje čb. fotografickou přílohu.

Clair16
21.05.2021 4 z 5

Životní příběh lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti je natolik silný, že si kniha, která ho mapuje, ani jiné než vysoké hodnocení nezaslouží. Není to ale jen tím. Vyprávění Ilony Borské je možná kaleidoskopické (a místy se mi nevstřebávalo úplně jednoduše), ale je za ním patrná spousta mravenčí práce i šťastných náhod v pátrání. Tomu se autorka věnovala s evidentním nadšením a i když by se snadno mohla opírat jen o pár stěžejních událostí, obohatila Vlastino putování o řadu podrobností, které její příběh přirozeně dotvářejí. Trochu mě mrzí jen popis poválečných let, který opomíjí historické souvislosti a zanechává prázdná místa. Rozumím tomu, že nejspíš z nutnosti – kniha vyšla poprvé v roce 1978, ale celistvější obraz by měl samozřejmě ještě větší vypovídací schopnost.
Doktorka Kálalová byla nepochybně výjimečná, nejen inteligencí a houževnatostí, ale i odvahou a snahou za všech okolností pomoci. Násilný čin, který ji po všech přežitých útrapách ve světě připravil v jednom okamžiku a nepochopitelně přímo v rodném domě o všechno, jako by opravdu dokládal osudovost, o níž mluví například přeživší koncentračních táborů... Vlasta Kálalová si zaslouží obdiv, vážím si ale i Ilony Borské, která lehkým perem a podrobným hledáním a propojováním informací zásadně přispěla k obnovení jejího odkazu.

Sarapet
17.05.2021 5 z 5

Ráda znova budu tuto knihu číst. Vážím si lidi jako byla paní doktorka Kálalová. Přečtení knihy mohu jen a jen doporučit.

Zdekat
06.05.2021 5 z 5

Díky výzvě člověk natrefí na opravdu zajímavé knihy, perličky.
V silném, smutném a také povzbudivém příběhu jsem se seznámil se ženou úžasného osudu, s doktorkou Vlastou Kálalovou.
Četl jsem cenzurovanou verzi se strachem z ideologického zatížení, politice se ale příběh téměř nevěnuje. (I islám je tu popisován bez nějakých soudů a s úctou k odlišné kultuře - jezídi, kurdové, šíté i sunité - mezi všemi měla totiž přátele.) Určitě se ke knize vrátím, ale ve vydání po roce 1998, snad už necenzurované, nějaké momentky byly přece jen zamlčené.

Schary
04.05.2021 5 z 5

Tuhle knihu, jsem přečetla díky Výzvě a nebyla to chyba. Byla to výhra, kniha je to krásná, ani ne tak slohem, ten je trochu kostrbatý, přesto dokázal pohltit a z doktorky Vlasty se stala má nejlepší kamarádka. Její život byl plný dobrodružství, exotiky, přátelství a bohužel i obrovské tragédie, z které se dokázala nezbláznit a navzdory nepřízni osudu pomoct ještě jiným. Po přečtení jsem plná dojmů a nadšení.

Terkishead
02.05.2021 5 z 5

Přečetla jsem na doporučení kamarádky, která se k této knize pravidelně vrací. Obdivuji autorčin vytříbený styl, velmi čtivý a autentický. Samotný osud paní doktorky Vlasty byl opravdu neobyčejný a její život nesmírně plný.

m_martina
28.04.2021 5 z 5

Tato kniha se čte jedním dechem, paní Vlasta byla silná žena. Musím ji obdivovat, že nezahořkla ani po tak obrovské osobní tragédii.

sonkovaj
26.04.2021 5 z 5

Tak tato knížka je moje velká srdcovka. Na pomyslném žebříčku je určitě na prvních pěti místech v mých nejoblíbenějších a ráda se k ní vždy vracím. Ta žena v jednom svém životě prožila hned několik naplněných a těžkých životů. Miluju skutečné příběhy a ještě víc příběhy z lékařského prostředí. Autorka si s tou knihou dala ohromnou práci a je to na knize vidět. I její další tvorba je úžasná a všem čtenářům mohu jet doporučit. Kniha o které musíte ještě dlouho přemýšlet a u mě je zařazená v kategorii NEZAPOMENUTELNÝCH.

Doubravka1975
22.04.2021 5 z 5

Životní, skutečný příběh o statečné a výjimečné ženě, doktorce Vlastě Kalálové - Di Lottiové, rodačce z Bernartic u Tábora, která se vydala ve dvacátých letech minulého století do Orientu a založila v Bagdádě československou nemocnici. Po šílené tragédii, která ji zasáhla na úplném konci války už zase v Bernarticích nepřestávala bojovat proti zlu, pro dobro a prospěch lidí až do své smrti.
Kniha vydaná roku 1978. 7 let po její smrti, kde teda chybí některé informace, které se minulému režimu nehodily, ale vše jde dnes dohledat na internetu.
Velký dík autorce Iloně Borské, za sesbírání materiálů a sepsání této úžasné knížky o ženě na kterou by jsme měli nikdy zapomenout....
Doporučuji!!!

ludek.n
20.04.2021 5 z 5

Osudy české lékařky Vlasty Kálalové-Di Lottiové, zakladatelky první české nemocnice v Bagdádu, v úchvatném civilním zpracování Ilony Borské. Tak by se dala jednoduše komentovat kniha Doktorka z domu Trubačů. Borská autenticky zpracovala dokumentární materiál, rozsáhlou korespondenci, nejrůznější zápisy a postřehy, aby z toho všeho nakonec stvořila ohromující životopisný příběh, který se čte téměř jako dobrodružný román. A nutno podotknout, že výborný román, nabitý událostmi, dramatickými momenty, vypjatými emocemi, kapkou exotiky a poučení i chvílemi zvolnění a uklidnění. Autorka si jeho osnovu dobře promyslela a vede dějovou linku všemi zákrutami cesty, aniž by ji tyto serpentiny jakkoliv zpomalovaly nebo ubíraly na čtivosti. Proto je také závěr už notně povrchní a zjednodušující., aby se útek nezašmodrchal. Dokážu si totiž představit, jak asi vypadal život ženy, která psala Churchillovi, Gottwaldovi a Eisenhowerovi ze socialistického Československa, byť utahování šroubů přišlo až na sklonku jejího života. I přes tento handicap je Doktorka z domu Trubačů podnětná a zajímavá kniha, která si zaslouží čestné místo na poličce.

Simi
10.04.2021 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha o statečné ženě, která tehdy, když jiní řikali někdo by to měl udělat, šla a udělala to. Vůbec jsem netušila o její existenci a jsem ráda, že jsem tuto jedinečnou knihu nalezla při hledání vhodné knihy do výzvy. Vůbec si nedokáži představit, jak mladá žena ve třicátých letech minulého století dokázala vybudovat nemocnici v Bagdádu. Schopnost přežití Vlasty Kálalové byla obdivuhodná, s kolika těžkými ranami a bolestmi se dokázala vypořádat. Doslova klobouk dolů. A díky úžasné knize Ilony Borské na MUDr. Vlastu Kálalovou di Lotti nikdy nezapomeneme.

Simi
10.04.2021 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha o statečné ženě, která tehdy, když jiní řikali někdo by to měl udělat, šla a udělala to. Vůbec jsem netušila o její existenci a jsem ráda, že jsem tuto jedinečnou knihu nalezla při hledání vhodné knihy do výzvy. Vůbec si nedokáži představit, jak mladá žena ve třicátých letech minulého století dokázala vybudovat nemocnici v Bagdádu. Schopnost přežití Vlasty Kálalové byla obdivuhodná, s kolika těžkými ranami a bolestmi se dokázala vypořádat. Doslova klobouk dolů. A díky úžasné knize Ilony Bordké na MUDr. Vlastu Kálalovou -Di Lotti nikdy nezapomeneme.

Sofonisba
08.04.2021 5 z 5

Příběh ženy, která se snaží plnohodnotně žít ve světě ovládaném muži. A nejen to. Rozhodne se že ve světě, kde ženy moc právy neoplývají, nebude jen přežívat, ale bude i pracovat a vybuduje si kariéru. A to vše ve 20.letech minulého století v arabsky mluvící zemi, kde veškerý život ovládá náboženství. Tak tomu se říká mít odvahu a jít za svým snem!

Pebra
06.04.2021 5 z 5

Až mě ten její osud zabolel.

Ilona70
05.04.2021 5 z 5

Tak tuhla knížku jsem četla už v 80.tych letech minulého století a vracím se k ní velmi často. Ilona Borská si proste umí vybrat o kom, nebo o čem bude psát. Vždycky to stojí za to, a vždy se dozvíme něco nového. Její styl psaní mi vyhovuje. Dr. Kalalova si tuto knihu jistě zasloužila. Po přečtení mam vždycky potřebu poděkovat za svůj život, tolik práce a bolesti co prožila ona, neměnila bych.

zouharov
24.03.2021 5 z 5

Neuvěřitelný životní příběh. Příběh o odvaze a vůli. Že se sama žena vydá ve 20.letech 20.století do Bagdádu, aby založila československou nemocnici, je obdivuhodné. Nezlomilo jí ani to, co se stalo v poslední den 2. světové války. Jsem ráda, že jsem knihu objevila. Škoda, že se o takových lidech, jako byla paní doktorka víc nemluví.

Lenča75
16.03.2021 5 z 5

Neobyčejně silná žena. Jen mě mrzí, že o takových lidech téměř nikdo neví, nezaslouží si to, myslím.

alva1
12.03.2021 5 z 5

Pozoruhodný život ženy, která se nikdy nevzdávala. Obdivuji její schopnost naučit se tolik jazyků a její odvahu jít do neznáma. Poslouchala jsem audioknihu, která je skvěle načtena.
Doporučuji všem, kteří čtou rádi příběhy obdivuhodných lidí.

Skjaninka
10.03.2021 5 z 5

Úžasný pohľad na život výnimočnej osobnosti. Priam fascinujúce, obohacujúce a obdivuhodné. Táto vzdelaná žena žila, cestovala, učila sa a nepodľahla krutému osudu.
Zasluhuje uznanie. O takýchto osobnostiach sa musí vedieť, čítať a brať si z nich príklad.
Žasla som nad jej neutíchajúcou chuťou žiť. Doslova žiť. Jej bohaté jazykové dovednosti, celoživotné priateľstvá, ohromná korešpondencia, spoznávanie krajín a jej entuziazmus, to bolo veľkolepé. Ďakujem za túto knihu.

"Ne, máte pravdu, odvaha, ta mi nechyběla nikdy. Naštěstí. Protože myslím, že to je hlavní věc, které je zapotřebí k životu, jestli ho má člověk prožít a ne jenom přečkat."

5/5

vercas945
03.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha a fascinující, obdivuhodná hrdinka... I když kniha nemá ani 300 stran, není to ten typ, který byste zhltli na jeden zátah, pokud si chcete zapamatovat některé údaje, jména a vůbec si užít hlavně exotické zážitky doktorky Kálalové. Kniha pro mě obsahuje vlastně několik žánrů, trochu cestopisu, romantiky, dramatu, lékařského prostředí i některé odlehčenější části. A stejně jako kniha je i její hrdinka ženou mnoha osudů a myslím, že kniha i Vlasta Kálalová Di Lotti se mi opravdu dostaly pod kůži.

Metla
23.02.2021

„Doktorka z domu Trubačů“ zůstane bez hodnocení, protože mi přijde nepatřičné hvězdičkovat něčí útržkovitě popsaný život, směs vyprávění, pocitů a korespondence bezmála poetické. A byl to pestrý, bohatý život: plný vzdělávání, poznávání, boje s předsudky, odříkání, dřiny i lásky, byť se skrývala za strohou fasádou pragmatické, cílevědomé ženy – fyzicky drobné, ovšem duševně nesmírně silné. Obdivuhodná, odvážná a činorodá osobnost, jejíž pracovitost, obětavost a štědrost „odměnil“ osud nejkrutějším myslitelným utrpením…
Jak je možné, že jsem se o takovém Člověku (velké Č je zcela na místě) nedozvěděla z učebnic dějepisu nebo občanské nauky? No, snad už se do nich Vlasta Kálalová-Di Lotti dostala. V knize vydané v 70. letech se pochopitelně nedočteme o jejích problémech s komunistickým režimem, ovšem přímočará, zcestovalá lékařka s množstvím vlivných známostí po celém světě přirozeně musela být soudruhům mimořádnou osinou v rudých, opruzených zadnicích. Vzhledem k povaze doktorky s vysokým morálním standardem jsem si její politickou nepohodlností byla absolutně jistá ještě předtím, než jsem si na internetu dohledala protesty vůči popravě Milady Horákové a orodování za propuštění uvězněných legionářů. Román by neměl končit (v kontextu pozdějšího vývoje) absurdním chvalozpěvem na emancipaci v Iráku, nýbrž otevřeně přiznat, jak macešsky se ke své hrdé, výjimečné dceři zachovala její vlast.
Ráda bych příběhy této pokrokové dámy absolvovala trochu podrobněji, román poněkud připomínal koukání z okna při jízdě rychlíkem: sled míhajících se okamžiků, občas přistoupil někdo zajímavý a po krátkém či delším čase zase vystoupil. Vlasta Kálalová-Di Lotti se pro mě v uplynulých dnech stala hrdinkou a nedostižným vzorem, zanechala v mé okoralé duši nesmazatelné stopy.