Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136133/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-DzU-136133.jpg 5 996 246

Beletristicky zpracovaný životní příběh doktorky V. Kálalové-Di Lottiové, která ve 20. letech minulého století založila v Bagdádu československou nemocnici. Obsahuje čb. fotografickou přílohu.

Knihomolka506
11.11.2021 5 z 5

"Z doby kamenné "
Příběh nám přináší pohled na život a práci jedné české doktorky. Až na to, že ta doktorka nebyla jen tak někdo... Vlasta Kalálová nejen těžce dřela a pracovala v Iráku, ale také založila nejspíš první československou nemocnici v Bagdádu.

Jessica007
09.11.2021 5 z 5

Krásná kniha. Paní doktorky si velmi vážím. Doporučuji.

FoxFox
27.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2021. K této knize bych se jinak asi nedostala, díky tomuto projektu za vystoupení z „komfortní zóny“ a obohacení se o další čtenářský zážitek. Na to, že se jedná o biografii, se knížka četla velmi dobře. Nejvíce mě bavily pasáže, kdy Vlasta zakládala nemocnici v Bagdádu a léčila tamní obyvatele. Proto mě trošku mrzelo, že po nějaké době Orient opustila a už se tam nikdy nevrátila. Osud její rodiny ve válečných letech jsem četla se zatajeným dechem a vyústění jsem musela nějakou chvíli rozdýchat. Zajímavé a poutavé čtení, rozhodně doporučuji.

JanaProchazka
22.10.2021 5 z 5

Opravdu je to ten typ knihy, ke které se budete vracet v momentech, kdy budete potřebovat pozvednout na duchu. Doporučuji všem. Silný příběh.

marketa1860
22.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se vracím. Příběh síly, odhodlání, lásky a odvahy. Ženy jsou neskutečně silné bytosti.

dominika9982
21.10.2021 4 z 5

Krásná kniha.

JaLenka
17.10.2021 3 z 5

Silný životní příběh, skoro se chce říct na jednu knihu až moc. Přesto jsem až někam do 2/3 uvažovala, že knihu odložím, tak moc mě jeho zpracování nebavilo. S životní tragedií ale konečně přichází i literatura a několik krásných myšlenek a vět, pro které stojí za to knihu přečíst..

“Mě se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí.”

SynD
26.09.2021 4 z 5

za zpracováním neuvěřitelného životního příběhu lékařky tuším neskutečnou spoustou pečlivé práce autorky. proto mi nevadí, že je román psán trošku těžkou rukou, jeho hodnota nespočívá v jazykově literárním pošušňání, ale ve zprostředkování výjimečných hodnot a činů Vlasty Kálalové.

z popisu lékařčiny urputnosti, nedbání na společenské normy, savantského jazykového talentu i povahy jejího syna tipuju, že se možná oba pohybovali někde na autistickém spektru. viz. moralizování nad halenkou apod. její péče o druhé a schopnost přejít do akce je ale nesmírně inspirativní.

jsem ráda, že se mi náhodu dostalo do ruky jedno z posledních vydání s několika doslovy autorky. autorka v nich popisuje, jak ji práce na knize spojila a nadále propojuje s lidmi z lékařčina života - v otevřeném a kosmopolitním duchu, v jakém Vlasta Kálalová nehledě na okolnosti a politický systém žila.

ps: před čtením doporučuju najít si někde stručné shrnutí lékařčina života. události z konce války jsou tak tragické, že jsem knihu musela odložit a vrátit se k ní až po týdnu.

DanaKa81
21.09.2021 5 z 5

Doktorka Vlasta Kálalová di Lotti musela být neuvěřitelně inteligentní, pracovitá a cílevědomá žena. Těžko lze uvěřit, co všechno byla schopná zvládnout v tak kulturně odlišné zemi od naší. Netušila jsem ani jakou životní tragédii dokázala překonat. Knihu moc doporučuji

tereza1198
03.09.2021 3 z 5

Ten příběh byl neuvěřitelný, tragický, obětavý a silný. Kolik toho člověk zvládne zažít za jeden život. Opravdu klobouk dolů. Přežít takové věci a najít sílu žít dál a pomáhat druhým. Já se úplně stydím napsat nějakou kritiku. Styl vyprávění se mi dost táhl. A aniž bych chtěla snižovat paní doktorku, tak musím přiznat, že mi její osoba nebyla příliš sympatická. Měla jsem pocit, že pohrdá normálními ženami. Pořád si stěžuje, že ženy které jsou příliš hezké a nosí šperky jsou něco menšího. Nebo když mluví o své švagrové jako o ženě v domácnosti, co pořád mluví a nemá to žádný obsah. Nebyla moc zábavná žena. Jen samá práce, obětování, každá činnost musí být k něčemu, halenka pro dceru musí být praktická a nemusí být hezká. Práce, práce, práce. Ale každý svůj život žije po svém a paní doktorka prožila několik životů v jednom. Zaslouží si respekt. O tom žádná.

hapac
27.08.2021 5 z 5

Krásný příběh o ženě, která svojí pílí, odvahou a neskutečnou vnitřní silou může být vzorem a inspirací i pro nás ženy současnosti.

ivakola
27.08.2021 4 z 5

Moc pěkné čtení. První polovina knihy mě bavila více. Autorka popisuje doktorčino seznamování s lidmi v Iráku s jejich mentalitou a životem v této zemi. Vlasta Kálalová di Lotti měla opravdu pestrý život a je moc škoda že ke stáru tak moc zdravotně trpěla. Její vytrvalost a houževnatost velmi pomohla lidem v této vzdálené zemi k zlepšení podmínek ve zdravotnictví, za to jí patří díky.

SonaH
24.08.2021 4 z 5

Váhala jsem, ale přikláním se ke komentářům, kde ubrali hvězdu. Je naprosto úžasné, že se žena a ke všemu Češka rozhodla v 20. letech minulého století splnit si sen a odjela do Bagdádu založit nemocnici. Tato kniha a paní doktorka Kálalová si opravdu zaslouží být neopominutelnou osobností naší země, inspirací a příkladem. Přesto musím souhlasit, že ke konci se kniha trochu vleče a mohla být napsána trošku čtivějším stylem. Rovněž musím souhlasit, že bylo pár chvil, kdy mi jako žena a matka nebyla úplně sympatická. Každopádně ani to nesnižuje kvalitu a téměř povinnost přečíst si tuto nezapomenutelnou knihu!

Lienilda
10.08.2021 5 z 5

Škoda že autorka asi nemohla dát do knihy vsechny informace, které o paní doktorce zjistila. Tím že je kniha psaná v 70. letech musela být alespoň částečně poplatná tehdejšímu režimu. (mám od mamky půjčené vydání z roku 1979). Až z wikipedie jsem se dozvěděla, ze doktorka Vlasta na popud Alice Masarykové měla v roce 1923 schůzku s TGM a ten ji poskytl pujcku 244 tisíc korun na nemocnici v Bagdade, kterou byla za 3 roky schopna splatit. V knize je myslim jenom zmínka, ze hrozně šetří, protože splácí půjčku. A takovych zajimavych věcí tam chybí jistě více, minimálně rok 1948 a 1968 v historických souvislostech. Jinak paní doktorka Vlasta úžasná žena a to jak dokázala ovlivňovat životy lidí kolem sebe bylo velice inspirující.

Kabátice
09.08.2021 5 z 5

Úžasný příběh o naprosto úžasné ženě. Jsem ráda, že jsem na tuto knihu natrefila.

danka13
02.08.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala od kamarádky k narozeninám, nic lepšího mi snad dát ani nemohla. Nádherný příběh podle skutečnosti, to mám moc ráda, rozhodně doporučuji. Kniha je krásně a poutavě napsaná, jsem opravdu nadšená.

Neposeda
08.07.2021 5 z 5

Kniha o obdivuhodné ženě, která určitě stojí za přečtení. Vlasta Kálalová di Lotti byla nesmírně interligentní, cílevědomá, houževnatá žena, která si šla za svým cílem, smekám před takovými lidmi, jako byla ona.

desert.fox
16.06.2021 5 z 5

Díky čtenářské výzvě přečteno podruhé.
Kdysi mi knížka vlila optimismus, jehož se mi tenkrát aktuálně ostudně nedostávalo. Knížka - i paní Borská, které jsem po přečtení Doktorky tehdy napsala...
S odstupem je to jiné, děj nahlížím víc kriticky, to ale paní Kálalové neubírá na jejích zásluhách a odvaze a knize na čtivosti a pozoruhodnosti.

fénix56
11.06.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů popisuje životní příběh doktorky Vlasty Kalálové-di Lotti, která po vystudování medicíny odjela ve dvacátých letech minulého století pracovat do Íráku, kde v té době v celé zemi nebyla jediná ženská lékařka. Nakonec se vrátila do Čech, kde si zařídila soukromou ordinaci. Po tragických okolnostech se stáhla se do ústraní a vedla osamělý život.

Ve světě bylo její jméno pojmem, ale v Česku se na ni zapomínalo. Proto jsem ráda, že její osud je popsán v této knize. I když je to četba někdy možná trochu těžkopádnější, hlavní je vyznění celé knihy. Klobouk dolů před takovými osobnostmi, jako byla tato vzdělaná a obětavá lékařka.

Monolit0713
23.05.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih mého života. Smekám před ní.