Doktorka Samantha

Doktorka Samantha https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2651/bmid_doktorka-samantha-Ass-2651.jpg 5 621 125

V roce 1881 získává Samantha Hargraveová jako jedna z prvních žen diplom na lékařské fakultě. Je to doba, kdy lidé umírají z nedostatku hygieny, kdy porodní bolesti jsou považovány za boží trest a každý si bez receptu může koupit léky třeba i se smrtícím účinkem. Jako mladá odjíždí Samantha z Londýna do Ameriky, avšak ani tam není společnost o nic osvícenější - a kromě toho i zde je představa ženy jako lékařky nepředstavitelná. Svádí boj nejen za možnost provozovat vlastní lékařskou praxi a zachraňovat lidské životy, ale i za nástup modernějších medicínských metod a v neposlední řadě také za své osobní štěstí.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Alpress

Domina , 1984

gigi77
01.08.2018 5 z 5

Po kvalitní knize se vždy obávám začist do další, ale tato mne vtáhla hned od první stránky a nešla odložit. Romantická a přeci žádná preslazená červená knihovna. Zůstane mi dlouho v paměti, neboť nepopisuje pouze významné pokroky v medicíně, ale především volá po vlastní zodpovědnosti ...

Hawkey
27.07.2018 4 z 5

Velmi inspirujici zivotni pribeh te, ktera nemela ve zvyku se vzdavat. Autorka krasne vykreslila dobove nepratelstvi muzu vuci zenam lekarkam, vyvoj lekarskeho prostredi bez pouziti odborne terminologie a v neposledni rade osobni zivot Sam pojaty pekne od detstvi. Je to velmi ctivy roman, pri jehoz docteni mam ale pocit, ze na to jaka je to bichle, tak nebylo zodpovezeno vsechno. Na jednu dulezitou postavu se zapomnelo uplne a zejmena v posl.tretine to jde s dejem supem rychle ke konci. Na to, jak se to celou dobu prijemne detailne tahlo, mi to prislo jako skoda.

Ticiana
03.06.2018 5 z 5

Musím poděkovat za tip od knihovnice. Úžasná knižka. Četla jsem ji jedním dechem. Doporučuju. A neleknete se, že je to bichle, čte se samo.

klakola
14.02.2018 5 z 5

Vždycky, když mě nějaká knížka moc nebaví, tak listuji stránkami dopředu, ale do této knížky jsem se tak moc zamilovala, že na nějakou nudu nebyl vůbec čas. Čte se to jedním dechem.

kaja77
22.12.2017 5 z 5

To je tak skvělá kniha.cetla jsem už ji několikrát a vždy se mi zase znovu líbí.je to taková holčičí výpravná literatura, člověk udělá sondu do zdravotnictví konce 19.stoleti.bezva dala bych ráda i více hvězdiček kdyby byla možnost

princesse
01.11.2017 5 z 5

Opět přečteno a opět nemohu jinak než být nadšená. Skvělá kniha a doporučuji vřele všem. Přečtete tzv. jedním dechem.

Teresita
31.10.2017 5 z 5

Ženy to v té době vůbec neměly lehké, obzvláště ne ty, které chtěly nečeho dosáhnout. Je to příjemné čtení, místy jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Autorka moc hezky popisuje, jak tehdy vypadalo lékařství - operace bez sterilizace, používání pijavic, umíralo se na běžné a banální nemoci. Rozhodně to stojí za přečtení. Líbilo se mi, že je v knize zmíněno několik skutečných historickych událostí a postav (Mark Twain, ztroskotani lodi, Pasteur…), některé jsou i zapojeny do děje. A na pozadí se odehrává romantický příběh. Doporučuji.

Sarrah
16.09.2017 5 z 5

Přečetla jsem ji už dvakrát a stoprocentně to ještě minimálně dvakrát dopadne. Miluji tuhle knihu :-) Doma mám pod názvem Doktorka Samantha.

Makkulka
28.08.2017 5 z 5

Překrásná kniha, přečteno jedním dechem, určitě se k ní ještě vrátím.

Liduli
11.08.2017 5 z 5

Začínala jsem ji číst dvakrát. První pokus nedopadl, nezačetla jsem se, podruhé jsem překonala první stránky a pak už to jelo samo... Moc hezká knížka.

Evaho73
24.07.2017 5 z 5

Konečne opäť kniha, ktorá ma úplne dostala a od príbehu som sa nemohla odtrhnúť !!!
Zaujalo ma ako sa postupne z malého utiahnutého a odstrčeného dievčatka postupne stavala žena a nakoniec vážená doktorka. Ďalej ma upútalo ako sa vyvíjala medicína a koľko ľudí muselo zomrieť na dnes už banálne choroby. Príbeh tiež poukázal ako ťažko si museli ženy vydobíjať svoje postavenie napriek tvrdým prekažkám zo strany mužského pokolenia. Nakoniec to všetko bolo okorenené i romantickou láskou dvoch spriaznených duší. Skvelý román !!!

jane123
29.05.2017 5 z 5

Znám ji pod názvem Doktorka Samantha. Četla jsem ji v porodnici. Moc se mi líbila.

knihovnička007
16.04.2017 5 z 5

Moc hezká kniha :) Z počátku jsem lekla velmi malých písmen a hodně stran, takže jsem četla pomaleji, ale kniha se mi moc líbila.
Za 100 let se medicína strašně změnila a my už si to ani nedokážeme představit. Přikládání pijavic, umírání na následky apendixu, zlomené nohy... Je dobře, že se v minulosti našly takové ženy jako Samantha.
Občas jsem četla manželovi úryvky knihy (muž nesmí vidět ani ženský kotníček) a občas mi nevěřil.
Ke konci knihy jsem čekala, že se Fredy se Samanthou znovu setkají...
Skvělá kniha, doporučuji!! :)

AdaVinculin
15.01.2017 5 z 5

Opet skvely zazitek pri cteni knihy od B.Wood. Nenudite se ani na chvilku.. Jen jsem tedy cekala, ze na konci jeste bude nejaka zminka o Freddym ;-)

Pivka1
09.11.2016 5 z 5

Další knížka kterou jsem přečetla jedním dechem. Nádherný příběh ženy, která se nezalekla nástrah, šla za svým cílem a stala se lékařkou. V 19. století musela překonávat neskutečné překážky i ponižování od "kolegů", lékařů. Rozhodně jsem tuto knihu nečetla naposledy.

Ben Nevis
04.11.2016 5 z 5

Čtivě napsaná knížka, která klade spoustu otázek ohledně naší doby či feminismu. V letech 1850-1900 se toho hodně událo, protože Samantha začíná s problémem dostat se na univerzitu a končí s podporou veřejnosti v dalších bojích za lidská práva.

Přišla jsem na pár věcí:
1. Dneska hodně žen křičí "já nejsem feministka". I když to některé feministky ženou do extrému, v čem se tyto "nefeministky" liší od těch, co demonstrovaly proti Samantě?
2. Emancipaci máme díky osvíceným mužům. Kdyby každý muž řekl ambiciózní ženě ne, kdyby takové ženy byly zmláceny jako u muslimů, ještě stále nemáme volební právo a svobodu vybrat si školu a zaměstnání.
3. Ženy jsou velmi silné bytosti, které zvládají těžkou práci i psychickou zátěž. Příroda, aby obě pohlaví vyrovnala, učinila muže ambiciózní, agresivní a ženy bez touhy po moci. Nechtěla bych vidět, co by se dělo za vlády silných a ambiciózních žen. Muži by neměli šanci. :-)

Takže děkuji sufražetkám a odvážným Samanthám předminulého století a také mužům, kteří tato hnutí umožnili, ať už svou liknavostí nebo inteligencí.

SmisekIvuska
02.11.2016 5 z 5

Za mě super knížka, četla jsem jí už několikrát a teď se k ní znovu ráda vrátila. Zajimavé je porovnávat tehdější medicínu a dnešní :-)

princesse
31.10.2016 5 z 5

Po letech jsem si opět s chutí přečetla tuto knihu a opět se mi moc líbíla. Skvěle se četla a ač mnohastránková, přečteno velmi rychle. Doporučuji. Velmi zajímavé a čtivé dílo, ostatně jako většina od této autorky.

akdar72
21.10.2016 5 z 5

Krásná kniha. Přečetla jsem od autorky hodně knih, ale ta to řadí hned po rodinné sáze Pod africkým sluncem jako druhá nejlepší.

karamelka33
09.10.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha... Četla jsem dvakrát.