Doktor Živago

Doktor Živago https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47571/doktor-zivago-47571.jpg 4 646 124

Román Doktor Živago, dlouhá léta ve vlasti autora i u nás obestřený fluidem zakázaného, vyvolal rozruch a paniku hned v r. 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Neuspěl. O rok později vyšel rusky v Itálii, zanedlouho pak italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy. Roku 1958 byla spisovateli udělena Nobelova cena, kterou však byl donucen odmítnout… Jednotlivé části románu zachycují klíčové okamžiky života titulního hrdiny Jurije Živaga, spojené s významnými společenskými událostmi v Rusku: 1905 – ruská revoluce a stávky dělníků, první světová válka, revoluce 1917, porevoluční vývoj. Jako červená nit se románem vine láska, děj je rovněž prostoupen úvahami o smyslu života a umění. Mimořádnou roli sehrává v díle náhodná osudovost, která vstupuje do životů jednotlivých postav a vzájemně je propojuje. Podle románu byl r. 1965 natočen úspěšný film ověnčený pěti Oscary.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

До́ктор Жива́го , 1957

jan9097
jan9097
24.05.2020 4 z 5

K dočínaniu celej knihy som sa dostal až na tretí krát. Najväčší problém mi robilo prvých sto strán, no potom to už išlo veľmi hladko. Kniha je opisnejšia ako ostatné avšak nemyslím si, že je to jej slabá stránka. Za pozitívum považujem časté úvahy o umení a tvorbe. Živago je stelesnenie intelektuálnosti a jeho láska k Lare bola opísaná správnymi slovami. Je to jedna z tých kníh, na ktorú som musel dozrieť aby som si ju mohol prečítať a neľutujem.

Abroš
Abroš
02.04.2020 5 z 5

Krásná kniha i o lásce na pozadí velkých ruských událostí.Nečte se lehce,ale můžu jen doporučit.

Yorika
Yorika
07.03.2020 5 z 5

Náročný ale úžasný čtenářský zážitek. Knihu nelze jen tak přelouskat. Je hodně, popisná, filozofická, je v ní přehršle postav, které dějem jakoby jen proletí...To ale od ruské klasiky znalý čtenář ani nečeká.
Přesto Pasternak dokáže vtáhnout čtenáře do děje, příběh má atmosféru, drží pohromadě, žádná ze stránek knihy není zbytečná. Skvělá ruská klasika.

stagno
stagno
01.03.2020 5 z 5

Pasternakovo životní dílo.Literatura je to trochu zvláštní-s četnými postavami
se autor příliš nepárá,nerozmazluje je a až přijde jejich čas,mizí rychle ze scény.
Náhodných/a osudových/setkání je zde také hodně,postavy se opakovaně a až
nepravděpodobně setkávají /a zase rozcházejí/.
To co ale román činí velkým je jeho hrdina-doktor Jurij Živago.Intelektuál
a individualista,osobnostně naprosto konzistentní,ujde v těchto kolektivistických
a protiintelektuálních časech vzpřímeně svou cestu.S noblesou,distancován od
špíny revoluční doby.Zasazení této pouti do rozlehlých ruských prostor dává
knize onu výjimečnou atmosféru,která dílem prostupuje.

juanito39
juanito39
06.02.2020 4 z 5

Rozsáhlý ruský román. Zabývá se velkému časovému rozmezí (od počátku 20. stol. až do 50. let), kde se hlavní i vedlejší postavy setkávají, rozcházejí a o několik let později zase shledávají. Tato shledání jsou na pozadí významných ruských dějinných událostí, které život postav ovlivňují. Zřejmě nejvíce prostoru je věnováno VŘSR, kdy je naprosto jasné, proč byla kniha v SSSR zakázaná. Pořádně jsem se dokázal chytit asi až po 100 stranách, protože se postavy přece jen hodně prolínají (a často v docela náhodných situacích). Pasternak přesně vystihl unavenost lidí (i samotného Ruska), které se zmítalo v ekonomických problémech, válkách, kdy mnoho z nich věřilo v zlepšení po VŘSR, ale došli k tvrdému vystřízlivění, včetně Živaga...

Kuža007
Kuža007
07.12.2019 4 z 5

Nádherná kniha, stejně jako film. Největší Pasternakovo dílo.

freejazz
freejazz
11.10.2019 5 z 5

nečudo, že Pasternaka nemilovali aparátčici. nečudo, že kniha sa počas besnenia komančov posúvala z ruky do ruky až do úplného zodratia - napriek tomu, že oficiálne vyšla. z knižníc sa kradla, na školách sa o nej neučilo. jediná skomolená informácia o Pasternnakovi hovorila o tom, že sa vzdal Nobelovej ceny za literatúru. samozrejme, nebolo vysvetlené, prečo to urobil.
vďaka za toto ohromné dielo, ktoré vnímam ako veľmi voľné pokračovanie Anny Kareniny.

OndřejkaH.
OndřejkaH.
15.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha.
Krásný překlad, vtáhne Vás do děje a místy rozerve. Silný zážitek.

skrob
skrob
21.07.2019 1 z 5

Pokud někdo shání knihu, která zachycuje situaci a pocity lidí v Rusku od doby před 1. světovou válkou dále, jde o vynikající volbu.
Pokud ale od téměř 600 stránkového románu čekáte vykreslení charakterů a motivace alespoň hlavních postav a jejich vzájemných vztahů, máte prostě smůlu.
Do postav nevidíte, často se chovají nelogicky a zatímco se v knize na tisíci místech popisují nesmyslné detaily (jako všechny obrázky vyšité na ručníku použitém ve vlaku), tak důležité věci pro pochopení děje nebo postav tam nejsou.

432830
432830
08.07.2019 3 z 5

Pripadam si trochu provinile za ne prilis vysoky pocet hvezd...nicmene, je to snad poprve, co se mi film libil vic nez kniha...na rozvlacnost ruskych autoru jsem pomerne zvykla, vetsinou je vse tak dobre vypointovano a osudy dlouhopritomne, ze to pokladam za dobrou kompenzaci...ale Zivago je misty rozvlekly az moc, nekolik osudu drobnych postav, ktere se znova vzpomenou az po sto stranach, filozoficke pasaze a nutnost sirsi znalosti ruske revoluce od roku 1905 az po rok 1920 - to vse cini z knihy nesmirne narocne ctivo, ktere si neprectete jen tak pro oddech...mozna jsem cekala vice zamerenou pozornost na vztah Lary a Zivaga, ale ten je spise paralelni k nekolika dalsim vztahum...taky me prekvapila mirna nevyvazenost pomeru poctu stran a dynamiky deje - nejvetsi zvraty patrne ocekavejte na poslednich 100 stranach...ale jelikoz je to klasika, nelituji casu, ktery jsem do cetby investovala

jprst
jprst
06.06.2019 5 z 5

Byla to z počátku docela "dřina", není to totiž druh literatury, která se dá číst snadno a rychle. Mnoho postav, často složité dialogy, filozofické pasáže, dlouhé popisy krajiny a událostí, náznaky a podobenství naopak donutí se na četbu plně soustředit a přemýšlet. A výsledek? Parádní čtenářský zážitek.

matej.kulistak
matej.kulistak
30.05.2019 5 z 5

Má druhá ruská kniha po Anně Karenině. Nečetla se snadno, ale s potěšením. Čekal jsem podobný styl dlouhého opisu. V Karenině se o vztahu Anny a Vronckého mluví s takovým taktem, že si člověk není jistý, jestli jsou opravdu milenci nebo jen na dobu až nevhodně důvěrní přátelé, dokud se nezjistí, že je Anna těhotná. Pasternak některé pasáže opisuje podobně rozvláčně, ale pak najednou přijde blesk z čistého nebe, a děj se posune o celé míle v jediné větě. Kniha si mě tím naprosto získala.

vasekv499
vasekv499
23.05.2019 5 z 5

Četl jsem už asi osmkrát, vždy po pár letech. A nevím jak se na knihu dívají ostatní, ale pokaždé mám pocit, že ke trochu jiná. Člověk si prostě něco odžije a najednou z knížky vycítí něco, co tam dřív nenašel. Je nádherná. Patří do mé desítky.

kilometr
kilometr
03.04.2019 4 z 5

A Moskva dole v dálce,rodné město autora a poloviny toho,co se s ním přihodilo,jim teď připadala nikoli jako město těchto událostí,ale jako hlavní hrdina dlouhého příběhu,k jehož konci tento večer dospěli se sešitem v rukou.80%.

Messilina
Messilina
27.03.2019 5 z 5

Ruská literatura je trochu jiná než evropská. Je to asi dané tou širokou a smutnou ruskou duší.

Ludmila.spok
Ludmila.spok
02.03.2019 5 z 5

Jeden z nejvelkolepějších pokusů a musím říct velmi zdařilých pokusů o dokonalý obrys dějin, národa, krajiny, společnosti a dokonale rozdílných jedinců v jednom díle. Nádherná atmosféra a úžasná ukázka novodobých ruských dějin, zejména srovnání velkoleposti carského Ruska se svou inteligencí a kulturou ve srovnání s následnými lety vleklých občasných válek o kterých se často nehovoří.

Petrush
Petrush
05.02.2019 4 z 5

Přestože jsem se ze začátku ztrácela ve velkém množství postav, do knihy jsem se dobře začetla. Kniha popisuje život Jurije Živaga, jeho úvahy, názory a také to, jak se postupem času jeho názory vyvíjí a "obrušují". Řekla bych, že vztah s Larou není v knize ten hlavní a nosný prvek. Tedy pokud nebudeme uvažovat, že Lara představuje Rusko, jak jsem se dozvěděla v doslovu.
Trochu odbočím: viděla jsem zfilmování z roku 2002 - tam byla láska Jurije a Lary v popředí a mnoho postav i událostí bylo z filmu (vzhledem k jeho délce celkem logicky) vypuštěno, ale je to podle mého názoru zdařilé zpracování.
V knize mě okouzlily popisy počasí, přírody, měst, ulic. Přijde mi až neuvěřitelné, že autor uměl tolika různými a stále nápaditými slovy a přirovnáními znova a znova vystihnout třeba sníh a zimu.
Část úvah v knize šla mimo mě, část mi přišla hluboká nebo i aktuální. A doba to musela být strašně drsná.
Předmluva a doslov knihy - (tradičně) zklamání. Něco z toho bylo zajímavé, ale celkově mi to přišlo s prominutím jako nabubřelé kecy. Evidentně vůbec nerozumím literární kritice.
Abych to shrnula - Doktor Živago není žádná odpočinková kniha a je možná až moc spletitá, ale rozhodně doporučeníhodná.

Mituli78
Mituli78
08.01.2019 3 z 5

Bez filmového zpracování bych nedočetla...

SSTknihy
SSTknihy
21.10.2018 5 z 5

Velkolepá freska, zachycující nejdramatičtější období novodobých ruských dějin, především pak první světovou válku a bolševickou revoluci, skrze osudy lékaře Jurije Živaga, muže s duší básníka, kterého víc než politické události zajímal obyčejný člověk, jeho bolesti, utrpení a cesta k lidskosti. Román je oslavou lásky k rodné vlasti, kterou hlavní hrdina miluje, přes všechny její nedostatky a ztráty, stejně jako miluje ženu, která příležitostně prochází jeho životem, aby zde nakonec zanechala trvalou stopu. Ne nadarmo se Živagova životní láska jmenuje Larisa – její jméno je přímo zpodobněním milované vlasti - La Russia.
Román svému autorovi vynesl v roce 1958 Nobelovu cenu za literaturu, ale také takový odpor sovětského režimu, že toto ocenění pro jistotu odmítl.

kacaabba
kacaabba
12.09.2018 4 z 5

Zvláštní kniha, která mne tak do poloviny svojí poetičností velice otravovala, ale došlo ke smíření a přijetí tohoto stylu.