Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1479 296

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

n.ezn.amy
08.07.2020 5 z 5

Volné pokračování románu Osvícení, kdy Danny po svých alkoholových eskapádách začne pracovat v domově důchodců. Jeho schopnosti vidět "dál" mu ovšem zůstali a jako kdysi v hotelu Overlook navázal telepatické spojení se svým přítelem, který jej zachránil, tak teď s ním naváže telepatické spojení dívka Abra s nečekanou žádostí o pomoc. Další ze skvělých knih Mistra, kdy opět hlavní hrdinové mají zvláštní schopnosti telepatie a musí spojit síly proti silám zla. Osvícení je můj oblíbený román, proto jsem rád, že King napsal jeho volné pokračování, které je neméně zdařilé

Greenfingers
07.07.2020 5 z 5

Nechci být ve svém komentáři morbidní, ale představa, že by u mého smrtelného lože stál "doktor spánek", mě uklidňuje.

Kofola13
03.07.2020 5 z 5

Skvělé pokračování velmi napínavého Osvícení. Tato kniha navazuje na předešlý díl a popisuje další osudy hrdinů. Stojí za přečtení, je zde několik zajímavých zvratů :)

Gordonlord
30.06.2020 2 z 5

Na začátek musím říct, že mě trochu vedlo k zamyšlení, kolikrát už King ve svých knihách spároval mladou holčičku se starým chlapem....no nic :-)

Doktor Spánek je vystavěný podle klasických ingrediencí, postupů a koření, které King používá už celé dekády, takže pokud toho od něj máte více načteno, asi vás v téhle knize nic moc překvapovat nebude. Příběh je zase docela fajn. Povedlo se rovněž i vytvořit zase něco pamětihodného (tentokráte v podobě postavy "Kloboukové Rose").

Ale co chybí, je ono typické napětí, obskurní mrazení a strhující, čtenáře naprosto pohlcující atmosféra. Vlastně chybí kompletně celé kouzlo a síla Kingovách románů. Zůstaly pouze postupy, kontury a dějové oblouky, tentokráte odvedené velmi mechanicky, bez chuti a bez zápalu.

Většinu knihy jsem se královsky nudil. Sice zde opět bylo přítomno ono zvláštní mystičko, ale tentokráte jsem vůbec neměl pocit že o něco jde. Bylo mi to celé úplně jedno a napínavé to nebylo ani na chvíli...ale to se změnilo ke konci.

Když kniha spěje k závěru a Abra začne Kloboukovou Rose provokovat a urážet přes telefon, získalo to na chvíli ono potřebné pnutí. V tenhle moment ožila i moje pozornost, protože King tentokráte vsadil hlavně na pocit napětí z nadcházejícího závěrečného střetu.

Ale ten byl zase jako studená sprcha - matoucí, kapku "deus ex machina", neuspokojivý a dost rutinní.

Více než zápal do velkého příběhu a radost z budování napětí jsem zde cítil potřebu splnit zakázku pro nakladatelství a snahu uspokojit své přehnané grafomanství.

Suma sumárum to ale úplně zlý nebylo. Ale dobrý taky ne.

vpadysak
31.05.2020 5 z 5

Nevedel som si predstaviť, ako môže vyzerať pokračovanie takej kultovky, ako je Žiarenie. To sa nedá, to nemôže fungovať...
A ono to funguje a ešte ako. Od začiatku do konca ani jedná nudná kapitola a ani jedna zbytočná stránka.
Danny už vyrástol a po svojom bojuje so svojími démonmi, podobne, ako kedysi jeho otec.
Postupne stretáva nových ľudí, pracuje v domove pre seniorov a pomáha im odchádzať.
Všetko si ide po svojom, až kým sa v jeho živote neobjaví Abra, ktorá má podobný dar, ako on a potrebuje jeho pomoc.
Doktor spánok je moderná, svižná a napínavá kniha s nezvykle (na Kinga) dobre zvládnutym koncom.

sedw
26.05.2020 4 z 5

Volné pokračování Osvícení, které ale pro plnohodnotný zážitek znát nemusíte. A i když jeho kvalit nedosahuje, tak rozhodně nejde o ztrátu času, ale velmi silnou knihu.

turistta
20.05.2020 4 z 5

Kniha dobrá, pútavá, s dobrou psychológiou postav. Ale chýba v nej strach aby to bol plnohodnotný horor.

Blaufik
19.05.2020 4 z 5

Když jsem v rukách držela Doktora Spánka, tak jsem měla trochu obavy, aby se autor neplácal v něčem, co tady už bylo. A jsem ráda, že to neudělal! Doktor Spánek je v podstatě samostatná kniha, samostatný příběh, jenž jedním z hlavních hrdinů je, dnes již velký, Dan a jeho malá kamarádka a ústředním motivem je schopnost osvícení. A ta se neodpouští!

gemi
16.05.2020 4 z 5

Z této knihy jsem měl strach, stejně jako z každého pokračování něčeho, co mám moc rád a co ve mně zanechalo hlubokou stopu.

Doktor spánek navazuje na klasický horor Osvícení, který jsem četl několikrát a považuji jej za zásadní Kingovo dílo. Když jsem se dozvěděl, že existuje pokračování, nejdříve mě vyděsil jeho poněkud přihlouplý název, ale má své opodstatnění. Zatímco původní Osvícení bylo komorním hororem, který staví především na stísněné atmosféře opuštěného a nedostupného hotelu v horách a hrůza spočívá v tom, že aktéři nemají kam utéct, Doktor spánek jde "mezi lidi". Je zajímavé, že prvek "není kam utéct" funguje i tady, ačkoli zcela jiným způsobem...

Setkáváme se opět s Dannym, který už ale mezitím stačil vyrůst do řádného alkoholika, protože své "nadání" účinně tlumí chlastem a jde tak ve šlépějích svého otce. Dannyho sledujeme v průběhu mnoha let, kdy se protlouká životem a utíká sám před sebou z místa na místo, aby nakonec našel smysluplné využití svého nadání, a dokonce mnohem víc.

Doktor spánek je důstojným pokračováním legendárního Osvícení a jasnou známkou toho, že King pořád umí. Kéž by se mu podařilo vytvořit obdobně povedené pokračování jeho nejlepšího díla To.

jprst
16.05.2020 3 z 5

Autor dokázal ve své tvorbě daleko lepší příběhy, tento hodnotím jako průměrný. Slibný začátek, pak čím dál více zbytečné omáčky, která až nudí a závěr už to nezachrání, jako by autorovi docházel dech a nápady.

Erutan
04.05.2020 5 z 5

Moje sedmnáctá kniha od Kinga a přitom první recenze. Hodně komentářů se točí okolo toho, že to není jako osvícení atd. Podle mě nejde o pokračování jako takové ale o vývoj. Když King psal Osvícení měl (jak sám říká) velké problémy s alkoholem. Hlavní postava Jack byl alkoholik, který se snažil bojovat ale prohrál. Doktor spánek je o Danym, který 13 let abstinuje a o jeho každodenním boji s potřebou se znovu napít. V době kdy Stephen knížku psal taky abstinoval 13 let.

Knížka se mi moc líbila, 3 části (Danny , Abra , Pravý rod) jsou ze začátku krásně rozvedeny do detailů, jak je u krále zvykem. Závěr je klasická jízda ve velkém stylu. Kdo má rád starého, dobrého Kinga, neměl by tenhle kousek vynechat. Jen doporučuji nečekat nic ve stylu osvícení. Raději to berte jako volné pokračování rodiny Torencovych. Nebo nejlépe, nemějte žádné očekávání. Výsledek se vám bude více líbit.

Vesmich
04.05.2020 5 z 5

Vzala jsem do ruky knihu náhodně, předchozí příběh neznajíc a bylo dokonáno. Stephen King je prostě pro mě. Jakmile na něj narazím, nemohu se odtrhnout, úplně mě to pohltí. Všechna ta přímočará jednoduchost, variace na vlastně stále stejné téma, přesto pokaždé jiná. Čtu ho víceméně nahodile, jak na něj kde narazím. Takže obvyklý kingovský souboj mezi něčím jako Trochuvícdobro a Trochuvíczlo, odehrávající se především uvnitř nás samých, kdy jsme vrženi do okolností, které si nevybíráme a proto volba je pro některé dopředu téměř jasná. A o to TÉMĚŘ jde. Na straně Skorodobra King představil partu, která je tak civilní, že je prostě uvěřitelná - pevná, vzájemně se milující rodina, pár Anonymních alkoholiků, sem tam duch a šťastná hvězda. Parádní příběh!

85098211
27.04.2020 3 z 5

Pokračování Osvícení mne poměrně zklamalo - a to jsem se na něj dost těšila... Začátek byl absolutně katastrofální, dlouho jsem knize nedokázala přijít na chuť vůbec a dokonce jsem uvažovala o tom, že ji odložím nedokončenou. Autorův nápad s rodem pravých mne totiž naprosto nezaujal, spíš naopak. Tato tematika není nic pro mne, bohužel. Až se na scéně objevila Abra - mimochodem opravdu moc sympatické děvče :-), začalo to být naštěstí o dost lepší. Danny tentokrát žádná velká sláva a hlavně členové onoho rodu - tak to byla teprve krize! Prostě tohle se autorovi (podle mého skromného názoru) nepovedlo a já si od něj dám teď na delší chvíli pauzu. Nakonec se sice příběh celkem rozjel a Abra to všechno doslova zachránila, ale jinak se jedná pouze o průměr, takže ani při nejlepší vůli víc jak tři hvězdičky dát nemůžu...

Maki.s
13.04.2020 5 z 5

Před malou chvilkou jsem Doktora dočetla. Myslím, že stejně, jako tomu bylo u Osvícení, i jeho pokračování ve mě zanechá dost silnou stopu. Lépe strávené volno jsem si ani nemohla přát.

veronika0382
09.04.2020 5 z 5

King opět nezklamal. Tak jsem si myslela, že Osvícení je moje TOP „Kingovka“, ale nevím, nevím. Doktor Spánek jí slušně šlape na paty! Je to výborná adrenalinová smršť plná emocí, duchů, telepatie, krutosti, ale také vzájemného propojení. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

bookcase
31.03.2020 5 z 5

Výborné, napínavé, pekelná jízda.

okeey
24.03.2020 5 z 5

Teda to byla jízda. Doktor spánek je pokračování knihy Osvícení, které se Kingovi více než povedlo. Jsem trochu na vážkách, která kniha byla lepší, protože obě mají něco do sebe. Každopádně mě delší dobu žádná kniha takhle nechytla. Dannyho mám ráda už od prvního dílu a děkuju panu Stephenu Kingovi za to, že mu osud Dannyho nebyl jedno a chtěl to dotáhnout, protože se s tím výborně popasoval. Hltala jsem každou stránku a touha dočíst knihu a dozvědět se jak to dopadne, byla více než prioritou.
Neméně důležitou postavou se stala Abra Stoneová, dívka, která mi byla sympatická už od první strany, na které se objevila. Abra s Danem nás pěkně provedou celou škálou nástrah a zápletek, které si pro nás autor připravil. Pane Kingu tohle se Vám ale sakra povedlo, klobouček.

Bulba
19.03.2020 5 z 5

Typický King, Osvícení je klasika, Doktor Spánek je jeho důstojné pokračování.

smudlajs
16.03.2020 5 z 5

Skvělé pokračování životních osudů Dannyho Torrance. Perfektně vystavěný poutavý příběh se spoustou překvapivých momentů. Od knihy jsem se vůbec nemohla odtrhnout a dokonce musím říct, že mě bavila víc než Osvícení.

cmelinka21
08.03.2020 5 z 5

Jedna z najlepších,čo som od Stephena čítala.