Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1479 296

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

marci8
02.04.2022 4 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná. Jen mi nepřišla strašidelná a tak ztrácí jednu hvězdičku. Nemohu hodnotit napětí, bohužel jsem viděla dříve film a tak jsem četla jen, že se mi líbila, i když jsem dopředu věděla, co se stane.

Deepwonder
01.04.2022 5 z 5

Hororový děs z Osvícení je pryč, ale i tak nám zde autor nabízí poutavý sci-fi thrillerový příběh s dobře prokreslenými charaktery, které mezi sebou mají velmi dobrou chemii. Je zde velmi pozvolná gradace, což někomu možná sednout nemusí, ale já osobně to tak mám rád. Opravdu jsem si užil návrat Dana Torrance i jiných "starých známých". Samotné finále bylo na můj vkus tak akorát ukočírované na hranici snesitelných sci-fi prvků. Za mě rozhodně hodnotím do plných :)

IreneP
21.03.2022 4 z 5

Velmi dobré pokračování Osvícení. Tentokrát mistr King zvolil jiné hrůzy, vytvořil určitou nebezpečnou skupinu a pak proti nic staví své "bojovníky", skupinku různě osvícených lidí včetně mladé dívky Abry, jejíž život a aktivitu sledujeme od jejího narození. Je to úplně jiné, než bylo původní Osvícení. Ale je to dobré. Osobně se to tentokrát nedotklo mých vnitřních děsů, ale působivé to bylo. Myslím, že knížka se dá číst i samostatně.

DK_Ronie
14.03.2022 3 z 5

Asi tu můj názor bude spíše ojedinělý, ale mě kniha docela zklamala a je to za mě zatím asi nejslabší Kingovka, co jsem četl (z nějakých devíti). A rozhodně mi přišlo Osvícení (první díl) lepší (i tím strašidelnějším ražením).

Za mě to bylo až moc utahané a chvílema zdlouhavé (mohlo by to mít o 100 stran méně). A na můj vkus už až moc nadpřirozené / ulítlé. Já mám rád sci-fi, fantasy, vůbec mi nevadí nadpřirozeno atd., ale tak nějak v "rozumné míře" (se to blbě popisuje u těch nadpřirozeností, co je a není normální :o) ).

Ale nechci jen kritizovat: ačkoli tu frázi nepoužívám rád, tak postavy byly dobře popsané a "dovedl jsem se s nimi ztotožnit" / vcítit se do nich. Některé pasáže (hlavně ke konci) byly i pěkně napínavé a zajímalo mě, jak to dopadne.

Takže pořád stojí za přečtení, dobrá kniha, ale trochu zklamání.

Ales.BD
10.03.2022 4 z 5

Sice opět zvláštní schopnosti dětí, což je údajně něco, čím je Štěpán Král posedlý. Ale jinak myslím, že jeden ze vzácných případů, kdy je pokračování mnohem lepší než první díl, čímž samozřejmě myslím Osvícení. I když zmínky o smrtelně nebezpečných ostříhaných keříčcích si neodpustil.

Ronnie68
08.03.2022 5 z 5

Jedna z lepších knih od Kinga (co jsem zatím četla) ... a hlavně to napojení na knihu Osvícení ... je pravda, že jsem prvně viděla film (ale už je to nějaký pátek zpátky) ... a tak jsem se letmo orientovala ... je pravda, že místy mě to bavilo daleko více než než film ... ale konec byl jiný .... a propo ... tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu :)

Belanna
24.02.2022 5 z 5

Pokračování Osvícení se mi líbilo ještě o chlup víc. Jsem ráda, že vím, co se stalo s Dannym dál. Super.

MichelleKing
27.01.2022 4 z 5

Připravit se!
Mohu-li dát jen jedno doporučení: Ať už jste dlouholetým Kingovým fanouškem nebo jste v jeho knihách docela nováčci, nebylo by od věci přečíst si The Shining - OSVÍCENÍ , než se vám do rukou dostane Doctor Sleep - DOKTOR SPÁNEK.
Zkušení fanoušci vědí, že film, i když je sám o sobě pohlcující, je v mnoha ohledech velmi odlišný a ani nezačíná pronikat do psychologických hloubek, které dělá kniha. Doktora spánku byste mohli číst a milovat, aniž byste to dělali, ale myslím si, že zážitky lidí z tohoto pokračování obohatí pouze to, že se nejprve podíváte na jednu z matek všech hororových románů.

Edgar
25.12.2021 5 z 5

Po té co jsem dočetl Osvícení, jsem si říkal, jak to asi bylo dál s Dannym a Wendy. Doktor spánek je odpověď. A je to dobrá odpověď, i když jsem si občas říkal, no tak to se dalo čekat.
Nedalo se říct, že bych se během čtení nudil. Spíš jak jsem se blížil ke konci, trochu jsem s četbou polevoval, protože jsem nechtěl aby to skončilo. Ale zároveň jsem musel číst dál, abych se dozvěděl co se stane. Hlavně jak to dopadne. No, to se mi stává u dobrých knížek často, takže je ve mně malý hlásek, který by chtěl další díl. Jenže mi je jasné, že daší díl by byl asi už jen slabej odvar, takže mi nezbývá, než si přečíst znova Osvícení a pak zase Doktora spánka.
Po dočtení jsem dal šanci filmu, který není ani soft verze knihy. A jediné co bylo celkem v pohodě byl návrat do hotelu Overlook, což je u mě jen hra na nostagickou strunu.

RoseJP
02.12.2021 2 z 5

Začátek mě nechytl, knížku jsem četla hrozně dlouho a dost jsem se do čtení nutila... Chytlo mě až posledních 100 stránek a ani jsem se moc nebála, Osvícení bylo za mě mnohem lepší, chytlavější. Občas mi dělalo problém si nějaké věci představit - třeba páru. Jsem zvědavá na filmy.

kahoma
23.11.2021 2 z 5

Velké zklamání! Možná proto, že jsem nečetla, nýbrž poslouchala? Každopádně můj první King, Osvícení neznám. Nesedla mi koncepce, přišlo mi to jako taková míchanice... Myslím, že do další autorovy knihy se nejspíše nepustím.

evvva
17.10.2021 5 z 5

A víte co? Nechce se mi hodnotit. Je mi smutno. Proč?. Za čím? Jednoduše...že už to skončilo.Tak snad jen...Stephene, Rosinin klobouk dolů!

MíšaS.
01.10.2021 5 z 5

U této knihy musím změnit své hodnocení z 3* na 5*.
Nevím proč, ale když jsem knihu četla v roce 2013, tak se mi moc nelíbila, nebavila mě a nepřišla mi moc dobrá.
Pak jsem si jí přečetla před pár lety znovu a byla jsem z ní na větvi. Strašně jsem se "zamilovala" do Dana a přála mu jen to nejlepší a aby se z toho dostal a pomáhal lidem jako je on.
Teď jsem si knihu koupila a přečetla si jí potřetí, a musím opět říct že, kniha je skvělá a nemám jí co vytknout. Možná trochu "cukrkandlu", co se týče prarodičů Abry, ale ani to mi nevadí. V podstatě jsem příběh hltala od začátku do konce a nevydechla si, dokud jsem to celé nedočetla. Jednoznačně povedené pokračování Osvícení.

mareksevc
19.09.2021 5 z 5

plnohodné pokračovanie, druhá polovica knihy velká bomba

Timkim
18.09.2021 5 z 5

Kinga mám docela v oblibě. Jasně, má i blbý knížky, tahle to zrovna není. Poslouchalo se to dobře, mělo to dej i návaznost na osvícení... Nebylo to zbytečně překombinované, žádní létající lidé, bylo to tak na hraně snesitelnosti a uveritelnosti.

Lajtwing
11.09.2021 4 z 5

"Přišla chvíle, kdy si člověk uvědomil, že stěhování je zbytečné. Že kamkoli se hnete, sebe stejně vezete s sebou."

Danny Torrance je na životním rozcestí, ke kterému má pochopitelný důvod (osvícení). Pije a ničí se. S alkoholem jsem si zažil své; až na pár piv se té věci musím vyhýbat jak to jde. Jeho touha vzít život do vlastních rukou se mi tedy líbila nejvíc, fandil jsem mu a tleskat u každého malého úspěchu. Toho vzpomínání na dětství nebylo tolik, kolik jsem čekal.

Abra byla napsaná skvěle stejně jako ostatní okruh postav na Dannyho straně. Pravý rod dostal více než dost prostoru pro vysvětlení jejich "nutkání". Konec je plný nadpřirozených schopností, akorát tak na hraně snesitelnosti. Pravidla jsou při nejmenším proměnlivá, jenže autor ještě dokázal najít hranu a zůstat na ní. Vrhnu se na první Osvícení, jeho neznalost dynamiku čtení nijak nenarušila.

andrea7191
06.09.2021 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha a to byla asi ta chyba, protože jsem si to neužila tak, jak by si to zasloužilo. Kingovo knihy se prostě musejí číst, ne poslouchat. Časem to určitě napravím a budu doufat, že to bude lepší než namluvená verze.

Clara_C
03.09.2021 5 z 5

Budu zřejmě vyjímka. Ačkoliv od Kinga jsem četla mnohé, Osvícení mě nějak minulo :) Knihu Doktor spánek mám půjčenou od kamarádky a když jsem jí začínala číst, říkala jsem si, že to není možné, že mi je vše nějak povědomé, ale knížku jsem předtím nečetla. Až mi to došlo - vždyť já viděla zhruba před rokem film. Což je zcela poprvé, že bych viděla nejdřív film a potom četla knižní předlohu. Takže jsem se docela musela nutit do čtení, nicméně za to pan Stephen nemůže. A znova zcela poprvé si přečtu po druhé knížce v sérii tu první.
Každopádně horor to zcela jistě není, ale mám ráda příběhy s nadpřirozenem a tajemnem. A tady je a napsal ho King, takže tak.
Ukázka z knížky pro mě hodně osobní, úplně mě mrazilo, když jsem to četla. Ne proto, že by to bylo strašidelné, ale protože něco podobného jsem zažila a stejně jako se tato proměna blízkého člověka nedá popsat slovy, tak si tu hrůzu z těch chvil rovněž nese člověk v sobě. Napořád. A sám.

" a Lucy věděla, že mu nikdy nedokáže říct, jak strašlivé to doopravdy bylo. Jak otřesný objev učinila. Myslíte si, že chápete základní fakt - žena zestárne, žena ztratí sílu, žena zemře - a pak zjistíte, že je v tom mnohem víc. Tohle zjistíte, když najdete ženu, která napsala několik nejkrásnějších básní své generace, ležet v kaluži vlastní moči, kde řičí na svou vnučku, aby tu bolest zastavila, zastavila, zastavila, madre de Cristo, aby jí zastavila. Když uvidíte dříve hladké předloktí zkroucené jako hadr na nádobí a uslyšíte, jak mu básnířka nadává do kurev zasraných a pak si přeje, aby bolest ustala. Může žena manželovi říct, že ještě napůl spala a byla ochrnutá strachem, že cokoli udělá, bude špatně? Mohla by mu říct, že jí momo podrápala obličej, když se s ní pokusila pohnout, a vyla jako pes přejetý na ulici? Dokázala by vysvětlit, jaké to je nechat milovanou babičku válet se na zemi a jít volat záchranku, a pak vedle ní sedět a čekat na sanitku, nutit jí pít brčkem oxycodone rozpuštěný ve vodě?
Nakonec sanitka přijela a nějaký muž dal momos injekci, která jí poslala do limbu. Dokázaly byste manželovi říct, že jste si přály, aby jí ta injekce zabila? "

Patrik02
01.09.2021 4 z 5

Pokračování jedné z nejznámějších knih mistra hororu je jiné. Rozhodně jiné, než Osvícení. Již několikrát tu byl zmíněň fakt, že kniha není hororem, s čímž souhlasím. Přikláním se spíše k jakémusi nadpřirozenému thrilleru. Oproti Osvícení, je příběh méně strašidelný, zlo je mnohem méně tajemné, zato příběh větší. Odehrává se na několika místech, vystupuje zde více postav v několika časových rovinách (zejména ve vzpomínkách a myšlenkách, které King rád píše)
Pokračování takhle kultovní záležitosti jistě nebylo jednoduché psát, ale myslím, že Stephen King se toho zhostil s grácií a opravdu se povedlo, přestože, a jak to často bývá, první díl je zkrátka lepší. Alespoň pro mě osobně. Mrazivá atmosféra zasněženého hotelu Overlook je velmi těžko překonatelná.

Kerberos
21.08.2021 4 z 5

Kinga většinou poslouchám a horory moc nemusím, teď jsem ještě začala od druhého dílu.Musím říct, že se mi kniha líbila a seženu si první díl.